پرسش خود را بپرسید

مرد میتونه با خواهر زاده یا برادر زاده زنش ازدواج کنه ؟

تاریخ
٤ ماه پیش
بازدید
١٩٦

کسی جواب این سوال حقوقی رو میدونه ؟

مرد میتونه با خواهر زاده یا برادر زاده زنش ازدواج کنه ؟

١,٠٢٢
طلایی
٠
نقره‌ای
٣
برنزی
٤١

٢ پاسخ

مرتب سازی بر اساس:

در پاسخ به سوال شما، پاسخ کوتاه این است که خیر، مرد نمی‌تواند با خواهرزاده یا برادرزاده زنش ازدواج کند.

طبق ماده ۱۰۴۹ قانون مدنی، مرد نمی‌تواند بدون اجازه زن خود، با خواهرزاده یا برادرزاده زن خود ازدواج کند. این منع در زمانی که عمه یا خاله در عده طلاق رجعی به سر می‌برند نیز باقی است. در حالت عکس یعنی زمانی که خواهرزاده یا برادرزاده در عقد مرد می باشد مرد می تواند بدون اجازه خاله یا عمه با آنها ازدواج نماید. در ماده فوق تفاوتی میان عقد دایم و منقطع نیست. ازدواج با نوه خواهر یا برادر زوجه نیز بنابر قول مشهور فقهای امامیه مانند ازدواج با خواهرزاده یا برادرزاده زوجه است.

بنابراین، اگر مردی بدون اجازه همسر خود با خواهرزاده یا برادرزاده او ازدواج کند، ازدواج او باطل است.

در اینجا چند دلیل برای این ممنوعیت ذکر شده است:

  • ازدواج با خواهرزاده یا برادرزاده زن، باعث ایجاد رابطه خویشاوندی نسبی بین زن و مرد می‌شود. این رابطه خویشاوندی نسبی، می‌تواند باعث مشکلاتی در زندگی زناشویی آنها شود.
  • ازدواج با خواهرزاده یا برادرزاده زن، باعث ایجاد رابطه محرمیت بین زن و مرد می‌شود. این رابطه محرمیت، می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در زندگی زناشویی آنها شود.

البته، در برخی موارد، زن می‌تواند با اجازه خود، به مرد اجازه ازدواج با خواهرزاده یا برادرزاده خود را بدهد. در این صورت، ازدواج مرد با خواهرزاده یا برادرزاده زن، صحیح خواهد بود.

٦٤,٦٦٣
طلایی
١٠٢
نقره‌ای
٦٦٦
برنزی
٦٩٢
تاریخ
٤ ماه پیش

فکر کنم  به رضایت همسر   نیاز باشد

١٢,٣٩٥
طلایی
١٠
نقره‌ای
٤٢٤
برنزی
٢٠٤
تاریخ
٤ ماه پیش

پاسخ شما