برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1685 100 1
شبکه مترجمین ایران

غزوه

/qazve/

مترادف غزوه: جدال، جنگ، جهاد، حرب، غزا، مصاف

معنی غزوه در لغت نامه دهخدا

غزوة. [ غ َزْ وَ ] (ع اِ) یکی غزو. جنگ کردن با دشمن و در پی جنگ و غارت اوگردیدن. (از آنندراج ). غزوة اسم مرة از غزو است. ج ،غَزَوات. (تاج العروس ) (اقرب الموارد). رجوع به غزوشود : ما به جانب عراق و غزوه ٔ روم مشغول گردیم ، و وی [محمد] به غزنین و هندوستان. (تاریخ بیهقی ). ذکر غزوه ٔ مولتان. (ترجمه ٔ تاریخ یمینی چ 1272 هَ. ق. ص 260). در وقت نهضت سلطان به غزوه ٔ ناردین از او لشکر خواست. (ترجمه ٔ تاریخ یمینی ایضاً ص 375). || جنگ مؤمنین با کفار به جهت اسلام ، به شرطی که رسول (ع ) یا امام وقت در آن جنگ همراه باشد،و اگر جنگ مؤمنین با کفار به سرکردگی امام وقت باشد آن را سریه گویند. (غیاث اللغات ) (آنندراج ). هر جنگی با عرب و یهود که پیغامبر(ص ) در آن شرکت می فرموده است. مقابل سریه ، و آن هر جنگی است که مسلمانان به امر رسول (ص ) با عرب و غیره میکردند بی حضور رسول (ص ). رجوع به غَزْوْ شود.

معنی غزوه به فارسی

غزوه
یک غزو، یک جنگ، یکبارجنگ کردن، جنگ بادشمن دین
یکی غزو جنگ کردن با دشمن و در پی جنگ و غارت او گردیدن
یا غزوه ودان و دان کوهی میان مکه و مدینه است و از ابوائ شش میل فاصله دارد
یا غزوه خندق
مقریزی در امتاع الاسماع چنین آورده است در طبقات ابن سعد بنام سریه منذر بن عمرو آمده است
یا غزوه بدرالقتال یا بدر الکبری
غزوه بدر الاولی
یا غزوه سفوان یا غزوه طلب کرز بن جابر الفهری
یا غزوه بدرالصغرائ
یا غزوه مریسیع
یا غزوه عسفان
یا غزوه العسره
یا غزوه موته صاحب امتاع الاسماع این جنگ را غزوه شمرده ولی ابن سعد در طبقات آنرا سریه دانسته است
یا غزوه هوازن
ابن اثر غزوه خبط آورده است ولی در طبقات ابن سعد و امتاع الاسماع سریه شمرده شده است
یا غزوه احزاب
یا ذات السلسل رسول خدا عمرو بن عاص ...

معنی غزوه در فرهنگ معین

غزوه
(غَ وَ یا وِ) [ ع . ] (اِ.) یک غزو، یک بار جنگ کردن .

معنی غزوه در فرهنگ فارسی عمید

غزوه
جنگ مسلمانان با کافران که حضرت رسول شخصاً همراه سپاهیان بود: غزوۀ بدر، غزوۀ اُحُد، غزوۀ خندق.

غزوه در دانشنامه اسلامی

غزوه
غزوه بمعنای جنگهایی که خود پیامبر صلی الله علیه وآله فرماندهی آن را برعهده داشت .
غَزْوَه به فتح اول و سکون دوم (جمع آن غَزْوات) در لغت به معنای جنگیدن می باشد و از کلمه «الغزو» گرفته شده است. اسم فاعل آن «غازی » و جمع آن «غُزاة» و «غُزّی » آمده است، مانند قاضی، قضاة- سابق، سُبّق(به معنای رفتن به پیکار دشمن و غارت او) و از این نمونه است کلمه «غُزّی » در آیه زیر: «یا ایُّها الَّذینَ امَنُوا لا تَکُونُوا کَالَّذینَ کَفَرُوا وَ قالُوا لِاخْوانِهِمْ اذا ضَرَبُوا فیِ الْارْضِ اوْ کانُوا غُزّیً... لَوْ کانُوا عِنْدَنا ما ماتُوا وَ ما قُتِلُوا» ای گرویدگان به دین اسلام، شما مانند آنان که راه کفر و نفاق پیمودند، نباشید که گفتند: اگر برادران و خویشاوندان ما به سفر نرفته و یا به جنگ حاضر نمی شدند، به چنگ مرگ نمی افتادند و کشته نمی شدند.پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) فرمود:«دَعا مُوسی وَامَّنَ هاروُنُ (ع) وَامَنَّتِ الْمَلائِکَةُ (ع) فَقالَ اللَّهُ تَبارَکَ وَتَعالی قَدْ اجِیْبَتْ دَعْوَتُکُما فَاسْتَقیما وَ مَنْ غَزا فی سَبیلِ اللَّهِ اسْتُجیبُ لَهُ کَمَا اسْتُجیبُ لَکُما الی یَوْمِ الْقِیامَةِ»حضرت موسی دعایی کرد و هارون آمین گفت و فرشتگان نیز آمین گفتند. پس خدای تبارک و تعالی فرمود: هر آینه دعای شما مستجاب شد پس استقامت و پایداری ورزید و هر که در راه خدا جهاد کند، دعایش مستجاب شود، چنانچه دعای شما به اجابت رسید تا روز قیامت.
معنای اصطلاحی غزوه
در اصطلاح اغلب تاریخ نویسان غزوه به جنگهایی گفته می شود که به فرماندهی شخص پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) بوده است، لیکن بقیه جنگهای زمان رسول خدا (صلی الله علیه وآله) که آن حضرت در آن حضور نداشته «سری ّه» یا «بعث» نامیده شده است.
تعداد غزوه ها وسریه های پیامبر
در مورد تعداد غزوه های پیامبراسلام (صلی الله علیه وآله) بین سیره نویسان اختلاف است. آنها از نوزده تا بیست ونه گفته اند، لکن در تعداد غزوه های آن حضرت که جنگ و درگیری صورت گرفته است، همگی عدد «نه» را ثبت کرده اند«جنگ بدر، احد، المریسیع(بنی مصطلق)، خندق، بنی قریظه، خیبر، فتح مکه، طائف، حنین». و تعداد سرّیه ها را چهل و هفت نوشته اند.امام علی (علیه السلام) می فرماید: «... اغْزُوهُمْ قَبْلَ انْ یَغْزُوکُمْ، فَوَاللَّ ...


غزوه در دانشنامه ویکی پدیا

غزوه
غَزوه، به نبردهایی که محمد، خود در آن ها حضور داشته است و فرماندهی نبرد را عهده دار بوده، گفته می شود.
سریه
جنگ های محمد به ترتیب زمانی:
مختصات: ۲۴°۳۰′۱۲″ شمالی ۰۳۹°۳۶′۴۲″ شرقی / ۲۴٫۵۰۳۳۳°شمالی ۳۹٫۶۱۱۶۷°شرقی / 24.50333; 39.61167 (Battle of Uhud)
غزوه احد نبردی است که در نزدیکی کوه احد در جنوب غربی عربستان، میان سپاه مسلمان مدینه به رهبری محمد پیامبر اسلام و سپاه مکه به رهبری ابوسفیان درگرفت. نبرد احد دومین جنگ سپاه مکه با مسلمانان بود؛ در غزوه بدر که در سال سوم هجرت برابر با ۶۲۵ (میلادی) درگرفت.
در مورد علت نام گیری کوه احد، برخی می گویند به خاطر جدا بودن این کوه از سایر کوه های منطقه احد نامیده شد؛ و برخی معتقدند محمد بخاطر علاقه به توحید و اشاعه آن نام آن کوه را احد نامید.
تاریخ نگاران مسلمان، زمان نبرد را روز شنبه هفتم شوال سال سوم هجرت نوشته اند؛ که برابر با ۲۳ مارس ۶۲۵ میلادی است.
مختصات: ۲۳°۴۶′۲۰″ شمالی ۳۸°۴۷′۳۳″ شرقی / ۲۳٫۷۷۲۲۲°شمالی ۳۸٫۷۹۲۵۰°شرقی / 23.77222; 38.79250
Rahman (1979), p. 21
غزوهٔ بدر یا بدر الکبری نخستین نبرد بزرگ دوران محمد میان مسلمانان و اهل مکه بود که در هفدهم رمضان یا نوزدهم رمضان سال دوم (۱۳ یا ۱۵ مارس ۶۲۴ میلادی) پس از هجرت در ناحیه بدر روی داد. وقتی خبر حرکت کاروان ثروتمند ابوسفیان از مکه به محمد رسید، قریب به سیصد تن از مسلمانان برای حمله به آن آماده شدند و در این میان، سپاه هزار نفری مکه برای مقابله با آنان وارد عمل شد و با وجود برتری در شمار نفرات، پیروزی کامل از آنِ مسلمانان شد و بسیاری از مکیان کشته و اسیر شدند. پیروزی مسلمانان در این نبرد نفوذ مکه را تا حد زیادی کاهش داد و جایگاه سیاسی مسلمانان را در مدینه مستحکم کرد. در قرآن از این پیروزی به عنوان رویدادی الهی یاد شده است.
به گفتهٔ ویلیام مونتگومری وات، در قرآن اشارهٔ صریحی به درگیری های اولیهٔ مسلمانان یافت نمی شود. اما به گفتهٔ محمدحسین طباطبایی، مفسر شیع ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

غزوه در دانشنامه آزاد پارسی

غَزوِه
(یا: غَزْو) در لغت به معنای جنگ با دشمن و در اصطلاح مورخان اسلامی به جنگ هایی اطلاق می شود که پیامبر اسلام (ص) خود در آن حضور داشته است هرچند به درگیری و عملیات نظامی نینجامیده باشد؛ در مقابل سَریّه که به آن دسته از جنگ های زمان پیامبر (ص) گفته می شود که آن حضرت آن ها را سازمان دهی کرده امّا خود در آن حضور نداشته است. جامع ترین و قدیمی ترین گزارش از غزوات پیامبر (ص) دو منبع است، یکی سیرة النبی ابن اسحاق است که توسط ابن هشام ( ـ۲۱۸ق) روایت شده و دیگری مَغازی اثر واقِدی (۱۳۰ـ۲۰۷ق) است. مجموع غزوات طبق این دو منبع ۲۷ غزوه است. اولین آن ها غزوه اَبواء یا وَدّان بود که در سال دوم رخ داد امّا به درگیری نینجامید، و آخرین آن غزوۀ تبوک بود که آن نیز به درگیری منتهی نشد. علاوه بر غزوات، پیامبر (ص) ۳۷ سَریّه را نیز سازمان دهی کرده اند. در اصطلاح ادوار متأخرتر از زمان پیامبر (ص) جنگ با کفار را غزات می گفتند، و جنگجویانی را که به جنگ با کفار می رفتند غازی می نامیدند. بسیاری از امرا و سلاطین به علّت جنگ با کفار غازی لقب گرفته اند که از آن جمله می توان سلطان محمود غزنوی را به دلیل جنگ با هندیان، نام برد. کتاب هایی که در شرح غزوات حضرت رسول (ص) تألیف شده اند، مغازی نامیده می شوند. نیز ← غزوه های مشهور مانند بدر، احد و خندق.

غزوه در جدول کلمات

غزوه پیامبر
تبوک
غزوه پیامبر (ص)
احد
غزوه معروف
تبوک
غزوه معروف مسلمانان با مشرکین مکه
بدر
از مهمترین غزوه های پیامبر (ص)
بدر
نام دیگر غزوه خندق
احزاب
از غزوه ها
موته
از غزوه های پیامبر (ص)
تبوک
از غزوه های معروف
موته

غزوه را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

خردمند
غزوه به معنی براه افتادن دسته یا گروه یا سپاهی که هدفش، دستبرد و چپاول است.
( گفتن معنای درست واژه غزوه، خجالت ندارد. مگر شما به غزوه رفته ای! )
انسان
غزوه یعنی گروهی از اراذل و اوباش که به دستور یک رئیس دزد برای غارت و چپاول اموال مردم به انها هجوم میبرند.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• غزوات پیامبر در قرن ششم   • جنگهای حضرت علی   • از غزوات در جدول   • غزوه احد   • غزوه بدر   • جنگ های پیامبر ویکیپدیا   • نام جنگ های پیامبر   • علت جنگ های پیامبر   • معنی غزوه   • مفهوم غزوه   • تعریف غزوه   • معرفی غزوه   • غزوه چیست   • غزوه یعنی چی   • غزوه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی غزوه

کلمه : غزوه
اشتباه تایپی : yc,i
آوا : qazve
نقش : اسم
عکس غزوه : در گوگل

آیا معنی غزوه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )