برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1450 100 1

شهرستان بافت

شهرستان بافت در دانشنامه اسلامی

شهرستان بافت
شهرستان بافت، در جنوب استان کرمان، در منطقه قدیمیِ اِقطاع واقع است.
از شمال به شهرستان بردسیر (مَشیز)، از مشرق به شهرستان سبزواران (جیرفت)، از جنوب به شهرستان بندرعباس (استان هرمزگان)، و از مغرب به شهرستانهای سیرجان و بندرعباس محدود است.

ویژگی های طبیعی
مشتمل بر سه بخش: مرکزی (حومه)، رابُر، اُرزوئیه و سیزده دهستان و دو شهر است.
خط الرأس کوههای شاه، لاله زار، و بیدخون (بیدخوان) آن را از شهرستان بردسیر جدا می کند.
کوههای صوغان و سیاه کوه در جنوب شرقی، کوه خَبْر (مرتفعترین قله ۸۴۵، ۳ متر و اغلب پوشیده از برف) در مغرب، کوه کوشک (مرتفعترین قله ۲۷۳، ۳ متر) در جنوب شهرستان قرار دارد.
این کوهها اغلب پوشیده از بَنِه (پسته جنگلی) و بادام جنگلی و بوتِه های کتیرا و زیره است.
بیشتر آبادیهای شهرستان در دره های این کوهها قرار دارد.
زمینهای مزروعی شهرستان با رودهای رابُر، بافت، خارا (خَرا)، زردشت، هودج ـ از سرشاخه های سمت راست هلیل رود ـ و همچنین چندین رشته قنات، چاه و چشمه آبیاری می شود.

محصولات عمده بافت
محصولات عمده آن گندم ، جو ، پنبه ، زیره و میوه است.
دامداری نیز در آن جا رایج است.
از صنایع دستی قالیبافی و جاجیم بافی دارد.
دارای معادن سرب و آهن و مس و کرومیت است.
معادن سرب آن در اراضی دهکده علی آبادِ دشت آباد در ۲۹ کیلومتری جنوب غربی شهر بافت یافت می شود.
راه کرمان ـ سیرجان و بافت ـ سبزواران از این شهرستان می گذرد.

ویژگی های باستانی شهر بافت
...

شهرستان بافت در دانشنامه ویکی پدیا

شهرستان بافت
و (نزدیک به ۲۹۰۰ متر از سطح دریا در سایر مناطق مسکونی)
رود آسیاب جفته از بلندی های کوه شاه سرچشمه گرفته و پس از پذیرش شاخه هایی در منطقهٔ کیسکان وارد درهٔ آسیاب جفته و سد مخزنی بافت می شود و در ادامه با گذر از باغات شرق و جنوب شهر بافت در منطقهٔ فیروز آباد دشتاب به رود زردشت می ریزد و هلیل رود را تشکیل می دهد.
رود زردشت یا (خارا) از بلندی های گوغر سرچشمه می گیرد و به عنوان طولانی ترین سرشاخهٔ هلیل رود شناخته می شود. این رود بسیار سیلابی و با دبی متغیر است به طوری که در هنگام بارش های بهاری باعث نابودی پل ها جاده ها و کشتزارهای زیادی در کرانهٔ خود شده است. در نهایت این رود وارد جازموریان شده و تبخیر می شود که برای جلوگیری از این تخریب و به هدف حفظ منابع آب سطحی و زیرزمینی و تنظیم جریان این رود مطالعات عملیات ساخت سد زردشت در منطقهٔ جمیل آباد انجام شده و منتظر تخصیص اعتبار است.
رود خبر از چشمهٔ شاه ولایت در کوه خبر سرچشمه گرفته و پس از گذر از چند روستا در بخش خبر به سد شکراب در پارک ملی خبر می ریزد.
شهرستان بافت یکی از مرتفع ترین و خوش آب وهواترین مناطق استان کرمان و ایران است. این شهرستان در جنوب غربی این استان قرار گرفته است. مرکز این شهرستان شهر بافت است و تا شهر کرمان ۱۵۶کیلومتر فاصله دارد. بافت منطقه ای کوهستانی و سردسیر است. ارتفاع میانگین مرکزشهرستان یعنی شهر بافت از سطح دریا ۲۲۸۰ متر است که در قسمت های شمالی شهر ارتفاع به ۲۳۳۰ متر از سطح دریا هم می رسد و بافت از شهرهای مرتفع ایران و بلندترین شهر بالای ۲۵ هزار نفر جمعیت ایران محسوب می شود. جمعیت این شهرستان در سال ۱۳۸۵ و تاقبل از جدایی شهرستان های رابر و ارزوئیه برابر با ۱۴۵٫۰۱۴ نفر بوده است. براساس سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیت فعلی شهرستان بافت ۸۴٬۱۰۳ نفر است. شهرستان بافت توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) به عنوان یکی از ۷۰ شهر سالم ایران و یکی از هزار شهر سالم جهان معرفی شده است. شهرستان بافت یکی از بزرگترین تولیدکنندگان گردوی کشور است. ارتفاع در برخی مناطق مسکونی شهرستان بافت مانند تلخه چار و بُندر گوغر تا ۳۰۰۰ متر از سطح دریا نیز می رسد. این شهرستان تا سال ۱۳۸۸ شهرهای رابر و ارزوئیه را نیز شامل می شده است هم چنین در سال های پیش از آن نیز مناطقی چون ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با شهرستان بافت

شهرستان بافت در جدول کلمات

از آثار دیدنی و باستانی شهرستان بافت استان کرمان که در نوع خود بی نظیر و دارای مناظر بسیار زیبا و پدیده های شگفت انگیز است

شهرستان بافت را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شهرستان بافت   • مفهوم شهرستان بافت   • تعریف شهرستان بافت   • معرفی شهرستان بافت   • شهرستان بافت چیست   • شهرستان بافت یعنی چی   • شهرستان بافت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شهرستان بافت
کلمه : شهرستان بافت
اشتباه تایپی : aivsjhk fhtj
عکس شهرستان بافت : در گوگل

آیا معنی شهرستان بافت مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )
شبکه مترجمین ایران