برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1530 100 1
شبکه مترجمین ایران

بیعت عقبه

بیعت عقبه در دانشنامه اسلامی

بیعت عقبه
بیعت عقبه (یا بیعة العقبه)، نام دو بیعت مردم یثرب با رسول خدا صلّی الله علیه وآله وسلم می باشد.
عقبه به معنای گریوه یا گردنه، راهی است که از آن به بالای کوه می روند.
محل وقوع بیعت عقبه
محل وقوع دو بیعت، گریوه ای است میان منی و مکه، نزدیک منی و پس از واقصه که در آن جا آبی از آنِ بنی عکرمه وجود داشته است.فاصله آن با مکه حدود پنج کیلومتر است.
تاریخچه بیعت عقبه
بین پیامبر و مردم یثرب دو بیعت اتفاق افتاد که اولی به بیعت عقبه یا بیعة النساء و دومی به بیعت عقبه دوم یا بیعة الحرب مشهور گشت.
← علل وقوع بیعت
...
بیعت عقبه
بیعت عَقَبه، به بیعت مردم یثرب با رسول خدا(ص)، پیش از هجرت آن حضرت اشاره دارد. دو بیعت بین مردم مدینه و پیامبر اکرم (ص) انجام شد که اولی در سال دوازدهم و دومی در سال سیزدهم بعثت بود و هر دو به بیعت عقبه معروف است. بعضی بیعت اول را بیعت النساء و بیعت دوم را بیعت الحرب نامیده اند ولی بیشتر مورخان بیعت نساء را پس از فتح مکه دانسته اند. این دو بیعت، مقدمه هجرت پیامبر(ص) و مسلمانان از مکه به مدینه را فراهم نمود.
عَقَبه در لغت به معنای گردنه، راهی است که از آن به بالای کوه می روند. از آنجا که دو بیعت پیامبر(ص) و مردم یثرب در عقبه ای (گردنه) میان منا و مکه، نزدیک مِنا به وقوع پیوست، این دو بیعت به بیعت عقبه مشهور شده اند.
فاصله این مکان با مکه حدود پنج کیلومتر است.
بیعت عقبه
این صفحه مدخلی از دانشنامه جهان اسلام است
بیعت عقبه (یا بیعة العقبة)، نام دو بیعت مردم یثرب با رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم. عقبه به معنای گریوه یا گردنه راهی است که از آن به بالای کوه می روند. محل وقوع دو بیعت، گریوه ای است میان منی و مکه نزدیک منی و پس از واقصه که در آنجا آبی از آنِ بنی عکرمه وجود داشته است. فاصله آن با مکه حدود پنج کیلومتر است.
چون ابوطالب و خدیجه (در سال دهم بعثت) از دنیا رفتند، رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم از یک سو کسی را که از او حمایت کند ، نداشت و از سوی دیگر سختگیری مشرکان بر او ...

بیعت عقبه در دانشنامه ویکی پدیا

بیعت عقبه
بیعت عقبه (یا بَیعةُ العَقَبة)، نام یک رویداد اسلامی است که شامل دو بیعت مردم یثرب با پیامبر اسلام در محلی به نام عقبه در نزدیکی سرزمین منا بوده است. این بیعت زمینه ساز هجرت پیامبر از مکه به یثرب گشت. در سال یازدهم بعثت، پیامبر با شش تن از مردم یثرب که از قبیلة خزرج بودند دیدار کرد. پیامبر به گفتگو با ایشان نشست، برایشان قرآن خواند و اسلام را به آنان معرفی نمود. شنیده ها و خبرهای مردم یثرب از یهودیان دربارهٔ ظهور پیامبری در مکّه باعث روی آوری آنان به محمّد شد و این امید را در آن ها ایجاد کرد که با حضور پیامبر در یثرب بتوانند به دشمنی و جنگ بین دو قبیلة اوس و خزرج پایان دهند و از درگیری های آینده پیشگیری نمایند. اینان چون به مدینه بازگشتند، داستان ظهور پیغمبر را با مردم گفتند و این آغاز شروع آشنایی مردم یثرب با اسلام گشت. در پی این ماجرا و که منجر به بیعت اول عقبه شد، اسلام در یثرب گسترش یافت و بسیاری از مردم و سران قبایل یثرب به اسلام گرویدند و پس از آن بود که شماری از مردم یثرب در بیعت دوم عقبه با محمد بیعت کردند و زمینهٔ هجرت محمد به یثرب که بعدها مدینه النبی نامیده شد فراهم گشت.
سرزمین منا، مکانی که پیمان عقبه در آن واقع شد.اسعد بن زراره
عوف بن حارث
رافع بن مالک
قطبة بن عامر
عقبة بن عامر
معاذ بن حارث
ذکوان بن عبدقیس
عبادة بن صامت
ابو عبدالرحمان
عباس بن عباده
ابوالهیثم
عویم بن ساعده
در سال ۱۲ بعثت، دوازده نفر از هفت خانواده از دو قبیلهٔ اوس و خزرج در موسم حج، در عقبه که در نزدیکی منا قرار دارد با پیامبر اسلام بیعت کردند. بنا بر دیدگاه مقریزی نه نفر از خزرج و سه نفر از اوس گرد آمده بودند. درون مایهٔ آن شامل این بود که در پرستش برای خدا شریک نگیرند، دزدی و زنا نکنند، بهتان نزنند، فرزندان خود را نکشند و نافرمانی پیامبر را در آنچه صلاح است نکنند که روی هم رفته عمل کردن به تعالیم دین اسلام بوده است. این بیعت را بیعةالنّساء نیز نامیده اند. بر پایه نظر برخی مورخین به علت اینکه قرار شد بین مسلمانان و کفار جنگی روی ندهد و جنگیدن از جلوه های مردانگی است این بیعت را بیعةالنّساء نامیده اند. پس از این بیعت بود که پس از مدتی و درخواست چندی از مردم یثرب برای ترویج و تعلیم دین، پیامبر مصعب ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

بیعت عقبه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی بیعت عقبه   • مفهوم بیعت عقبه   • تعریف بیعت عقبه   • معرفی بیعت عقبه   • بیعت عقبه چیست   • بیعت عقبه یعنی چی   • بیعت عقبه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بیعت عقبه

کلمه : بیعت عقبه
اشتباه تایپی : fduj urfi
عکس بیعت عقبه : در گوگل

آیا معنی بیعت عقبه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )