برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1637 100 1
شبکه مترجمین ایران

هندسه

/hendese/

برابر پارسی: هَندَچَک، اندازه، اندازه گیری

معنی هندسه در لغت نامه دهخدا

هندسه. [ هََ دَ / هَِ دِس َ / س ِ ] (معرب ، اِ) و در عربی به فتح اول به معنی اندازه و شکل باشد. (برهان ). از اصول علوم ریاضی است و علمی است که در آن از احوال مقدارها و اندازه ها بحث شود. (از کشاف اصطلاحات الفنون ). دانستن اندازه ها است و چندی یک از دیگر و خاصیت صورتها و شکلها که اندر جسم موجود است. (التفهیم ابوریحان بیرونی ص 3). هندسه آن رشته از ریاضیات است که مطالعه در فضا و اشکال و اجسام قابل تصور در این فضا می نماید :
ستاره شمر نیست از ما کسی
که از هندسه بهره دارد بسی.
فردوسی.
در چنین ادوات خصوصاً در هندسه آیتی بود. (تاریخ بیهقی ). و هیچ پادشاه چنین بنا نفرمود و همه به دانش و هندسه ٔ خویش ساخت. (تاریخ بیهقی ).
به علم هندسه سر برکشیده
به سند و هند و اطراف خراسان.
ناصرخسرو.
جمشید ملک هیأت ، خورشید فلک هیبت
یک هندسه ٔ رایش معمار همه عالم.
خاقانی.
گر به زمین افتدی هندسه ٔ رای تو
قوس قزح سازدی طاق پل رود زم.
خاقانی.
ترکیب ها:
- هندسه باز. هندسه ٔ تحلیلی. هندسه ٔ ترسیمی. هندسه ٔ دیفرانسیل. هندسه ٔ رقومی. هندسه ٔ سینماتیک. هندسه ٔ غیراقلیدسی. هندسه ٔ فضایی. هندسه ٔ مسطحه. هندسه ٔ مقدماتی. رجوع به این مدخل ها شود.

معنی هندسه به فارسی

هندسه
۱- ( اسم ) اندازه مقدار .۲- ( مصدر) اندازه گرفتن تقدیر. ۳ - ( اسم ) اندازه گیری . ۴- کارشناسی مجاری قنوات . ۵- نقشه برداری اراضی ومزارع وابنیه . ۶ - معماری . ۷ - ( نزد قدما ) یکی از شعب ریاضی است و موضوع آن معرفت مقادیر و احکام ولو حق آنست - ( امروزه ) علمی است که در آن از فضا و بعدها( طول عرض ارتفاع ) وشکلها ( نقطه خط سطح جسم ) بحث میشود : محمدمیرزا معلم علم هندسه . یا هندس. ترسیمی . بخشی است از هندسه که هدف آن مشخص کردن شکل فضایی است با تصویرهای آن درروی سطحی مستوی یایک صفحه . برای این کار دستگاهی مرکب از دو صفح. عمود برهم را بکار میبرند یکی ازاین دوصفح. افقی است که معمولا بموازات صفح. افقی وصل میشود ودیگری قایم که عمود بر صفح. اول است . این دو را صفحات تصویر نمایند. یا هندس. تحلیلی . یکی از رشته های ریاضی است که در آن برای مطالع. خواص هندسی ازروشهای جبری استفاده می کنند وهمچنین دراین رشته دیده میشود که منحنیات نمایشگر تغییرات توابع ریاضی مختلفند. یا هندس. رقومی . بخشی ازهندسه که در آن هر نقطه را بوسیل. تصویر و فاصله اش از صفح. تصویر(رقوم نقطه) مشخص سازند.یا هندس. فضایی . بخشی است از هندسه که در آن از خاصیتهای اشکال فضایی - که دارای سه بعد هستند - بحث میشود. یا هندس. مسطحه . بخشی است از هندسه که در آن از خاصیتهای اشکالی که دریک صفح. مستوی وجود دارند گفتگو میشود. ۸- کتابی که در آن علم هندسه بحث شده .
هندسه ایست که بر اصل موضوع اقلیدس بنا شده است توضیح : اصل موضوع اقلیدس عبارتست ازین فرضیه : از یک نقطه خارج خطی فقط یک خط می توان موازی آن رسم کرد
کنایه از محیل و مکار
هندسه تحلیلی هندسه ایست که در آن با عناصری محاسبات جبری و انالیزی داخل هندسه می گردد .
هندسه ترسمی هندسه ایست که غرض از آن مطالعه و ساختن یک جسم فضائی است بر حسب تصویر آن توضیح : می توان برای ...

معنی هندسه در فرهنگ معین

هندسه
(هِ دِ س ) [ ع . هندسة ] (اِ.) معرُبِ اندازه . علمی که دربارة اشکال ، ابعاد و اندازه گیری ها بحث می کند.

معنی هندسه در فرهنگ فارسی عمید

هندسه
علمی که دربارۀ اشکال و ابعاد و اندازه گیری بحث می کند.

هندسه در دانشنامه اسلامی

این مقاله، نوشتاری است درباه علوم حدیثی که در آن به اجمال دانش های حدیثی (علم رجال، فقه الحدیث، مصطلحات الحدیث، تاریخ حدیث و منبع شناسی) معرفی می شود و پس از معرفی آن ها و بیان زیر شاخه های این علوم، به بیان مهم ترین مسایل مطرح شده در هر کدام یک از آن ها پرداخته می شود.
احادیث از دیرباز به عنوان یکی از منابع فهم دین، مورد توجّه مسلمانان قرار گرفته است و درباره آن، علومی قدم به میان گذاشتند تا بتوانند از این منابع، بهترین و کامل ترین بهره ها را به دست آورند.این دسته از دانش ها را از آن روی، علوم حدیثی نامیده اند که عالم به این علم را در پذیرفتن سخنی به عنوان حدیث در مرحله اوّل و در مرحله بعد، در فهم مقصود یاری می رساند و هدف از آموختن آن جز این نیست.لازم است قبل از شروع بحث، درباره حدیث سخنی به میان آورده شود و به اختلافاتی که در این میان برای تعریف این واژه شده، اشاره کرده و در ادامه به شرح هندسه علوم حدیثی پرداخته شود.
تعریف حدیث
«حدیث» در لغت به چیزی گفته می شود که قبلاً ناپیدا بوده و سپس پیدا شده است.
ابن فارس، احمد بن فارس بن زکریّا، معجم مقاییس اللغه، ج۲، ص۳۶، قم، نشر اعلام اسلامی، ۱۳۶۲.    
احادیث اهل بیت (علیهم السلام) یکی از مهمترین منابع فهم دین در کنار قرآن قرار گرفته است که بیشترین حجم گزاره های دین را به خود اختصاص داده است.این منبع فهم دین، در صورت اطمینان به صادرشدن، از معصومین (علیهم السلام) در کنار قرآن، فراهم کننده سعادت و رسیدن انسان به کمال است.معارف اسلامی در سایه سار تعلیم قرآن و حدیث رشد کرده و بارور گردیده است؛ بنابراین، می توان آموختن و یادگیری حدیث را از بدیهیات معرفتی دانست.انسان برای رسیدن به سعادت و کسب علوم دیگر، نیاز به قرآن و احادیث اهل بیت (علیهم السلام) دارد. امام صادق (علیهم السلام) فرمود: «ما مِنْ شَیءٍ اِلّا وَ فیهِ کِتابٌ اَوْ سُنَّه؛
کلینی، محمّد بن یعقوب، اصول کافی، ج۱، ص۵۹، ح۴، سیّد جواد مصطفوی، تهران، وفاء، ۱۳۸۲.    
...

هندسه در دانشنامه ویکی پدیا

هندسه
هندسه ((به یونانی: γεωμετρία)؛ ژئو "زمین"، -مترون "اندازه گیری") شاخه ای از ریاضیات است که با شکل، اندازه، موقعیت نسبی اشکال و ویژگی های فضا سروکار دارد. ریاضیدانی که در شاخهٔ هندسه کار می کند هندسه دان نامیده می شود. هندسه به طور مستقلی در پاره ای از تمدنهای اولیه به شکل بدنه ای از دانش عملی در مورد طول، مساحت و حجم ظهور کرد و پایه ریزی آن به عنوان یک دانش رسمی ریاضی در زمان تالس (قرن ششم پیش از میلاد) در غرب آغاز شد. در قرن سوم پیش از میلاد هندسه توسط اقلیدس به شکل اصل موضوعی در آمده بود و کار اقلیدس - هندسه اقلیدسی - استانداردی را پایه ریزی نمود که قرنها دنبال شد. ارشمیدس روش های هوشمندانه ای برای محاسبهٔ مساحت و حجم ارائه داد که در بسیاری موارد پیشرو حساب انتگرال جدید محسوب می شوند. دانش اخترشناسی و به ویژه نگاشتن مکان ستاره ها و سیاره ها روی کره آسمان و توصیف رابطهٔ بین حرکت اجسام آسمانی تا هزار و پانصد سال بعد منشا بسیاری از پرسشهای هندسی بود. هر دوی هندسه و اخترشناسی در دنیای کلاسیک بخشی از کوادریویم بودند که خود زیرمجموعه ای از علوم مقدماتی هفتگانه بود که یادگیری آن ها برای هر شهروند آزادی ضروری می نمود.
هندسه مسطحه
هندسه فضایی
هندسه خطی.
هندسه پویا
معرفی دستگاه مختصات توسط رنه دکارت و توسعه هم زمان در جبر، مرحله تازه ای را در هندسه آغاز کرد؛ زیرا اشکال هندسی همچون منحنی های رویه ای را می شد به شکل تحلیلی یعنی با توابع و معادلات نمایش داد. این موضوع نقش کلیدی در پیدایش حساب بی نهایت کوچک در قرن هفدهم داشت. علاوه براین نظریه ژرفانمایی نیز نشان داد که در هندسه چیزی بیش از ویژگی های متریک اشکال وجود دارد. نظریه ژرفانمایی بنیان هندسه تصویری را بنا نهاد. موضوع هندسه با مطالعه ساختار ذاتی اجسام هندسی و با شروع از کارهای لئونارد اویلر و گاوس، غنی تر گردید و به پیدایش توپولوژی و هندسه دیفرانسیل انجامید.
در دوران اقلیدس تمایز آشکاری بین فضای فیزیکی و فضای هندسی وجود نداشت. از قرن نوزدهم و کشف هندسه نااقلیدسی مفهوم فضا دستخوش تغییرات اساسی شده است و پرسشی پدید آمده است: کدام فضای هندسی تطابق بیشتری با فضای فیزیکی دارد؟ امروزه باید بین فضای فیزیکی، فضای هندسی (که در آن هنوز خط و نقطه معانی حسی خود را دار ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

هندسه در دانشنامه آزاد پارسی

هِندسه (geometry)
انواع حجم های سه بعدی
انواع حجم های سه بعدی
شاخه ای از ریاضیات، برای بررسی ویژگی های شکل های مسطح (واقع در صفحۀ دوبعدی) یا فضایی (واقع در فضای سه بعدی). این موضوع را به دو نوع اصلی تقسیم می کنند: هندسۀ محضکه نوع سنتی هندسه و تقریباً شامل هندسۀ مسطحه و فضایی مورد بحث در کتاب اصولاقلیدس، ریاضی دان یونانی، است (← اقلیدس)، و هندسۀ تحلیلییا هندسۀ مختصاتیکه در آن مسئله ها را با روش های جبریحل می کنند. نوع سوم، که نوع کاملاً متفاوتی از هندسه است، شامل هندسه های نااقلیدسیاست که با کنارگذاشتن اصل موضوع پنجم اقلیدس، اصل موضوع توازی، شکل گرفته اند. ازجمله هندسه های مهم و مفید جدید هندسۀ دیفرانسیلیاست که با روش های حساب دیفرانسیل و انتگرالبه مطالعۀ منحنی هاو سطح ها می پردازد.هندسۀ محض. عمدتاً با ویژگی های قابل اندازه گیری اشکال سروکار دارد، ازجمله طول، مساحتو زاویه. بنابراین، از لحاظ عملی اهمیت زیادی دارد. انطباق پذیری یا هم نهشتیمفهوم مهمی در هندسۀ اقلیدسی است. دو شکل را انطباق پذیر می گویند، اگر همانند، هم اندازه، و هم مساحت باشند. اگر یکی از دو شکل را به صورت شیء صلبی در نظر بگیریم که بتوان آن‎ را برداشت، حرکت داد، و روی شکل دیگر قرار داد؛ آن گاه اگر دقیقاً بر هم منطبق شوند، آن دو شکل انطباق پذیرند. چند قاعدۀ ساده دربارۀ انطباق پذیری: (۱) دو پاره خط انطباق پذیرند، اگر طول آن ها برابر باشد؛ (۲) دو مثلث انطباق پذیرند، اگر یکی از حالت های زیر برقرار باشد: (الف) اضلاعدو مثلث دوبه دو برابر باشند، (ب) دو ضلع و زاویۀ بین آن ها از یک مثلث با دو ضلع و زاویۀ بین آن ها از مثلث دیگر برابر باشند، و (ج) دو زاویه و ضلع بین آن ها از یک مثلث با دو زاویه و ضلع بین آن ها از مثلث دیگر برابر باشند. (۳) دو چندضلعیانطباق پذیرند، اگر بتوان آن ها را به مثلث هایی تجزیه کرد، به طوری که هر مثلث از یکی بر مثلث متناظر از دیگری انطباق پذیر باشد. مفهوم جابه جایی یک شیء صلبرا برای آزمودن انطباق پذیری آن با شیء دیگر می توان دقیق تر و برحسب حرکت هایا تبدیل های مقدماتی شکل ها بیان کرد: (۱) انتقالکه در آن، همۀ نقاط یک فاصله را در یک جهت روی خط های متوازیطی می کنند؛ (۲) دورانبا یک زاویۀ معیّن حول یک نقطۀ ثابت؛ (۳) تقارن یا قرینه یابیکه مستلزم «پشت وروکردن» شکل است، یع ...

هندسه در جدول کلمات

بانی فرانسوی هندسه تحلیلی
رنه دکارت
ریاضیدان مشهور یونانی که قضیه معروف در هندسه دارد
تالس

معنی کلمه هندسه به عربی

هندسة

هندسه را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

حسن دینبلی هندسه دان برجسته جهان
علم کاملی که جهان را فرا گرفته است و ما از ان هیچ چیر نمی دانیم.
انسان در هندسه غرق است متاسفانه از مغروق خود هیچ چیز نمی داند.
من در هندسه مدرن تا کنون 18 جلد کتاب علمی فنی تحقیقی تخصصی منتشر کرده ام.
شهریار آریابد
هندسه : تازی شده واژه " هندازه ، اندازه" پارسی است که در پهلوی به گونه " هندازگ " آمده و به معنای اندازه گرفتن است و واژه "هندازگر ، اندازه گر " به مهندس در زبان تازی دگرگون شده .
مینا علمداری
اندازش، چینِش
فرشته‌سادات‌محمد‌زاده
‌"هندسه"با‌تلفظ/hendese/‌،معرب‌هست‌یعنی‌در‌زبان‌
عربی‌وجود‌دارد‌؛وبه‌معنای‌اندازه‌،اندازه‌گرفتن‌هست‌.🧐
❗برای‌همین‌‌درریاضیات‌علمی‌که‌در‌مورد‌اندازه‌&
اندازه‌گیری‌‌‌‌هست‌هندسه‌نامیده‌می‌شود‌؛❗
علی باقری
هندسه:
دکتر کزازی در مورد واژه ی "هندسه " می نویسد : (( هندسه بازخوانده به" هندسه" است و" هندسه" ریخت تاریکانه ی هنداچک handāčag پهلوی است، از مصدر هنداختن handāxtan (=انداختن) که در پارسی " اندازه "شده است، از هندسه که در زبان تازی، "چارگانه ی پیراسته" ( = رباعی مجرد) پنداشته آمده است، "مهندس" و واژگانی دیگر بر آمده اند. ))
((به سنگ و به گچ، دیو دیوار کرد؛
نخست ،از بَرَش هندسی کار کرد ؛))
(نامه ی باستان ، جلد اول ، میر جلال الدین کزازی ، 1385، ص 268.)
دانا
آخه چطور هندسه از انداختن میاد. واقعا که اصلا هیچ طوری نمی شه ثابت کرد. اصلا معنی نمی ده. بعضی استاد نماها ادبیات فارسی رو خیلی عوض کردن. خوانندگان گرامی حواستون باشه.
عزت الله
مستوی تغریف
مخروط تغریف
شلخ ملخ
هندسه اقلیدسی و نا اقلیدسی: توضیح می دهد که چطور دو خط موازی در شرایط خاص همدیگر را قطع می کنند.
ب. الف. بزرگمهر
اندازه

واژه ی اندازه (پارسی) همان واژه ی �هندسه� به زبان تازی است که هم دانشش و هم واژه اش از ایران به تازیان رسیده و سپس دوباره به شکلی کژ و کوله (هندسه) به ما برگردانده شده است.

برگرفته از پانوشت یادداشتی در پیوند زیر:
ب. الف. بزرگمهر ششم تیر ماه ۱۳۹۲
https://www.behzadbozorgmehr.com/2013/06/blog-post_9322.html
فردوسی
این واژه از زبان سانسکریت گرفته شده.
بعید نیست که این واژه از هندیزه به هندسه تغییر کرده باشد.
قدرتمند
مرگ بر بهزاد بزرگمهر.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• اشکال هندسه   • کاربرد هندسه؟   • اموزش هندسه   • تحقیق در مورد هندسه   • هندسه دوم تجربی   • هندسه فضایی   • هندسه و معماری   • درباره هندسه   • معنی هندسه   • مفهوم هندسه   • تعریف هندسه   • معرفی هندسه   • هندسه چیست   • هندسه یعنی چی   • هندسه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هندسه

کلمه : هندسه
اشتباه تایپی : iknsi
آوا : hendese
نقش : اسم
عکس هندسه : در گوگل

آیا معنی هندسه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )