ستاره

/setAre/

مترادف ستاره: اختر، کوکب، نجم ، بخت، اقبال، تقدیر، طالع، آرتیست، هنرپیشه، فرد شاخص، قهرمان

متضاد ستاره: خورشید، شمس
شبکه مترجمین ایران

فارسی به انگلیسی

astro-, luminary, star

مترادف ها

aster (اسم)
گل مینا، ستاره، گل ستاره ای

star (اسم)
ستاره، نشان ستاره، اختر، کوکب، نجم، خط سفید پیشانی اسب

asterisk (اسم)
ستاره، نشان ستاره، دخشه

shiner (اسم)
درخشان، ستاره، واکسی، پول، چشم، ادم باهوش، واکس کفش، چشم کبود شده، ادم زرنگ، چیز درخشنده، کلاه ابریشمی، کفش چرمی برقی

فرهنگ اسم ها

اسم: ستاره (دختر) (فارسی) (طبیعت، کهکشانی) (تلفظ: setāre) (فارسی: ستاره) (انگلیسی: setare)
معنی: اختر، اقبال، کوکب، ( در نجوم ) هر یک از اجسام نورانی آسمان که معمولاً شب ها از زمین به صورت نقطه های نورانی چشمک زنِ نسبتاً ساکن دیده می شوند، نجم، ( به مجاز ) بخت و اقبال و نماد شخص مجلس آرا و زیبارو، هر یک از اجسام نورانی آسمان که شبها از زمین به صورت نقطه های نورانی دیده می شوند، بخت، نام مادر ابوعلی سینا دانشمند نامدار ایرانی
برچسب ها: اسم، اسم با س، اسم دختر، اسم فارسی، اسم طبیعت، اسم کهکشانی

لغت نامه دهخدا

ستاره. [ س ِ رَ / رِ ] ( اِ ) اوستا «ستار» ، پهلوی «ستارک « » نیبرگ 207»، هندی باستان «ستر» ، ارمنی «استی » ، کردی «ایستیرک » ، افغانی «ستورایی » و «ستارغا» ( چشم )، استی «ستلی » ، وخی «ستار» ، شغنی «شتاری » و «شتیری » ، سریکلی «ختورج » ، منجی «استاری » ، سنگلیچی «اوستورک » ، دزفولی «آساره » و «ستارا» ، گیلکی «ستارا» . ( حاشیه برهان قاطع چ معین ). کوکب. ( برهان ). نجم. ( شرفنامه منیری ) ( منتهی الارب ) ( ترجمان القرآن ) :
وآن شب تیره کآن ستاره برفت
وآمد از آسمان بگوش تراک.
خسروی.
که ایوانْش برتر ز کیوان نمود
تو گفتی ستاره بخواهد ربود.
فردوسی.
که تا ماه و خورشید را بنگرد
ستاره همی یک بیک بشمرد.
فردوسی.
وگر استیزه کنی با تو برآیم من
روز روشنْت ستاره بنمایم من.
منوچهری ( دیوان چ دبیرسیاقی ص 20 ).
اینک از آن دو آفتاب چندین ستاره تابد. ( تاریخ بیهقی ).
اگر سرّا بضرّا در ندیدستی برو بنگر
ستاره زیر ابر اندر چو سرّا زیر ضرّایی.
ناصرخسرو.
جهان در جهان بینی پرخیمه و چراغ چون ستاره. ( چهارمقاله عروضی چ معین ص 59 ).
ستاره گفت منم پیک عزت از در او
از آن بمشرق و مغرب همیشه سیارم.
خاقانی.
از قدمش چون فلک رقص کنان شد زمین
همچو ستاره بصبح خانه گرفت اضطراب.
خاقانی.
ستاره در آن فضا راه گم کند. ( ترجمه تاریخ یمینی ).
بد و نیک از ستاره چون آید
که خود از نیک و بد زبون آید.
نظامی ( هفت پیکر ص 4 ).
گر ستاره سعادتی دادی
کیقباد از منجمی زادی.
نظامی ( هفت پیکر ص 4 ).
در آسمان ستاره بود بیشمار لیک
رنج کسوف بهره شمس و قمر بود.
ابن یمین.
- پرستاره ؛ دارای ستاره فراوان. ستاره دار :
با چرخ پرستاره نگه کن چون
پر لاله سبزه درخور و مقرونست.
ناصرخسرو.
منگر بدین ضعیف تنم زآنکه در سخن
زین چرخ پرستاره فزونست اثر مرا.
ناصرخسرو.
- ستاره بام ؛ ستاره صبح. ( ناظم الاطباء ). رجوع به ستاره سحر و ستاره صبح شود.
- ستاره بی روشن ؛ ترجمه کوکب ثابت است. ( انجمن آرا ) ( آنندراج ).
- ستاره پرست ؛ آنکه ستاره را ستایش کند.بیشتر بخوانید ...

فرهنگ فارسی

اختر، کوکب، نجم، نقطه درخشان در آسمان، ستارگان
( اسم ) ۱ - آنچه که بدان چیزی را پوشانند پوشش جمع ستائر . ۲ - نوعی از چادر شامیانه . ۳ - خیمه ای که از پارچه بسیار بزرگ دوزند بجهت منع مگس و پشه پشه دان پشه بند .
نام قریه ایست در طیف بزره که در غرب آب قرار گرفته وادیی است که آنرا لحف گویند

فرهنگ معین

(س رِ ) [ په . ] (اِ. ) ۱ - اجرام نورانی در آسمان که نورشان به علت حرارت زیادشان می باشد، بسته به شدت حرارت رنگ ستاره ها فرق می کند. ۲ - جرقه . ، ~ سهیل بودن کنایه از: کم پیدا و دیریاب بودن .

فرهنگ عمید

هریک از نقطه های درخشان که شب در آسمان دیده می شود، اختر، کوکب، نجم.
* ستارهٴ دریایی: (زیست شناسی ) جانوری دریایی از تیرۀ خارپوستان با پنج بازو به شکل ستاره، دهانی که در بخش مرکزی جسم او قرار دارد، سطح بالای بدنش از خار های آهکی پوشیده شده، و در بعضی از انواع آن تعداد بازوها بیشتر است، ستارۀ بحری.
* ستارهٴ دنباله دار: (نجوم ) ستاره هایی که دنبالۀ ابرمانندی در عقب آن ها کشیده شده، گاه به مدت چند روز یا چند ماه از زمین دیده می شوند، ممکن است در مسیر خود متلاشی شوند و به شکل شهاب به زمین فرود بیایند. در منظومۀ شمسی ستارگان دنباله دار بی شمار وجود دارند که در مدارهایی بر گرد خورشید حرکت می کنند.
* ستارهٴ سحابی: (نجوم ) عدۀ بی شمار از ستارگان که به شکل قطعه ابری در آسمان کشیده شده و در شب نور سفیدی از آن ها به چشم می رسد.
* ستارهٴ سعد: (نجوم ) ستارۀ زهره و ستارۀ مشتری که نماد سعد بودن هستند.
* ستاره شمردن: [قدیمی، مجاز] بیدار بودن شب تا صبح، شب زنده داری کردن.
* ستارهٴ صبح: (نجوم ) ستارۀ سحر، ستاره سحری، ستارۀ زهره.
* ستارهٴ قطبی: (نجوم ) یکی از ستارگان بنات النعش صغری یا دب اصغر که نزدیک به قطب شمال است، جدی.
نوعی خیمه.
= سه تار

فرهنگستان زبان و ادب

[سینما و تلویزیون] ← ستارۀ سینما

گویش مازنی

/setaare/ نامی بومی برای اسب و گاوی که لکه های سفید و سیاه رنگ داشته باشد - اسب پیشانی سفید ۳ستاره ۴سخت تن دریایی که عوام برای دفع چشم زخم به پیراهن کودک آویزند

واژه نامه بختیاریکا

آستارِه ( آساره )
زِل؛ زلِه

دانشنامه اسلامی

[ویکی فقه] هر یک از اجسام نورانی آسمان که در شب می درخشد ستاره یا اختر نامیده می شود و از احکام مرتبط با آن به مناسبت در بابهای صلات و تجارت سخن گفته اند.
از راههای ظنّی تشخیص قبله در صورت عدم امکان تحصیل علم، استفاده از برخی ستارگان است، مانند قرار دادن ستاره قطبی جُدَی پشت شانه راست برای اهالی مرکزی عراق، همچون کوفه، نجف و بغداد.
احکام ستاره
آموختن و آموزش دادن دانش ستاره شناسی و محاسبه مسیر ستارگان و سیارات و پیشگویی خورشید و ماه گرفتگی و مانند آن که بر قواعد و اصول علمی صحیح و استوار مبتنی است، جایز می باشد؛ لیکن پیشگویی رخدادهای آینده بر اساس علم نجوم (نجوم احکامی یا علم احکام نجوم) با این اعتقاد که حرکات فلکی به صورت مستقل یا با مشارکت خداوند، تأثیرگذار در رخدادهای جهان اند، حرام و اعتقاد به آن، کفر است.چنان که فراگیری علم نجوم نیز با این اعتقاد حرام می باشد. اما اگر چنین اعتقادی نداشته باشد؛ بلکه حرکات فلکی را از جمله اسباب و مقتضیاتی بداند که خداوند برای ایجاد برخی حوادث قرار داده است، مانند قرار دادن آتش برای سوزاندن، جایز می باشد؛ هرچند برخی این اعتقاد را خطا و اشتباه دانسته اند. همچنین خبر دادن غیر قطعی و جزمی از رخدادهای آینده بر اساس علم نجوم جایز است. برخی قدما آموختن و آموزش دادن علم نجوم (نجوم احکامی) را مطلقا حرام دانسته اند. ستاره پرستان از کفار به شمار می روند و احکام کفر بر آنان بار می گردد.

دانشنامه عمومی

سِتاره گوی پرنور، درخشان و بسیار داغی از پلاسماست که انسجام خود را توسط نیروی گرانش خود حفظ می کند. نزدیکترین ستاره به زمین خورشید و پس از آن پروکسیما قنطورس است. ستارگان قابل دیدن در شب از روی زمین، به دلیل فاصلهٔ بسیار دورشان به شکل نقاطی ثابت (گاهی چشمک زن) و روشن دیده می شوند. در طول تاریخ، گروه های ستاره های برجسته تر، به نام صورت ها و صورت واره های فلکی، گروه بندی شده و روشن ترین ستارگان نیز نام گذاری شده اند. کاتالوگ هایی از ستارگان توسط اخترشناسان گردآوری شده است که ستارگان شناخته شده را مشخص می کند و نام های استانداردی برای ستارگان پیشنهاد می کنند. هرچند که بیشتر ستارگان جهان از جمله تمامی ستارگان خارج از کهکشان راه شیری با چشم غیر مسلح از روی زمین قابل دیده شدن نیستند. در حقیقت بیشتر آن ها حتی از دید قویترین تلسکوپها نیز پنهان می مانند.
قدر اول: ۲۰ ستاره روشنتر
قدر دوم: حدود ۵۰ ستاره
قدر سوم: حدود ۲۰۰ ستاره معرفی شده اند
قدر چهارم: تنها حدود ۴۷۰ ستاره به طور ویژه معرفی شده اند
قدر پنجم: تنها حدود ۲۲۰ ستاره به طور ویژه معرفی شده اند
قدر ششم: تنها حدود ۵۰ ستاره به طور ویژه معرفی شده اند
یک ستاره حداقل در بخشی از عمر خود، به دلیل همجوشی گرماهسته ای هیدروژن به هلیم در مرکز آن، می درخشد. انرژی ایجاد شده از بخش درونی ستاره می گذرد و به فضای بیرونی اطراف تابیده می شود. وقتی ذخیره هیدروژن در هسته یک ستاره رو به اتمام می رود، تقریباً تمام عناصر طبیعی سنگینتر از هلیم از طریق سنتز هسته ای، یا در برخی از ستارگان از طریق سنتز هسته ای ابرنواختری در هنگام انفجار آن ها پدید می آیند. ستاره در اواخر دوران عمر خود ممکن است شامل ماده تباهیده نیز باشد. اخترشناسان با بررسی حرکت ستاره ها در فضا، درخشندگی آن ها و طیف سنجی نجومی می توانند جرم، سن، فلزیگی (ترکیب شیمیایی ستاره) و سایر ویژگی های ستاره ها را به دست آورند. جرم کلی یک ستاره تعیین کننده مراحل تکامل و سرنوشت نهایی آن است. سایر مشخصات یک ستاره مانند قطر و دما در طول عمر ستاره متغیر هستند. با استفاده از نموداری به نام نمودار هرتسپرونگ-راسل دمای بسیاری از ستارگان را نسبت به روشنایی آن ها نمایش می دهد که از طریق آن می توان وضعیت تکامل و سن ستاره را تعیین نمود.
عمر یک ستاره از رمبش گرانشی یک سحابی گازی آغاز می شود که عمدتاً شامل هیدروژن به همراه هلیم و کمی از عناصر دیگر است. وقتی که چگالی هسته ستاره به اندازه کافی می رسد، هیدروژن در فرایندی پایدار توسط همجوشی هسته ای به هلیم تبدیل شده و انرژی فراوانی آزاد می شود.سایر قسمت های داخلی ستاره این انرژی را از طریق فرایندهای تابش و همرفت به بیرون انتقال می دهند. فشار داخلی ستاره از فروریختن آن براثر نیروی گرانشی خودش جلوگیری می کند. وقتی که سوخت هیدروژن ستاره به پایان می رسد، اگر جرم ستاره حداقل ۰٫۴ بار از خورشید بزرگتر باشد، منبسط شده و تبدیل به غول سرخ می گردد.پس از آن ستاره به مرحله تباهیدگی رسیده و بخشی از جرم خود را در فضا دفع می کند که بعدها در تشکیل ستارگان نسل جدیدتر با عناصر سنگین تر به کار می رود و هسته ستاره هم به بقایای ستاره ای تبدیل می شود که ممکن است کوتوله سفید، ستاره نوترونی یا در صورت کافی بودن جرم سیاهچاله باشد.
ستارگان دوتایی یا چندتایی شامل دو یا چند ستاره کوچک می شود که در میدان گرانش یکدیگر اسیر هستند و معمولاً در مدارهای پایداری به دور یکدیگر می گردند. وقتی دو ستاره خیلی به هم نزدیک باشند، برهمکنش گرانشی میان آن ها بر تکامل آن ها تأثیر می گذارد. ستارگان می توانند بخشی از ساختارهای بزرگ مثل خوشه های ستاره ای یا کهکشانها باشند.عکس ستاره

ستاره (ابهام زدایی). ستاره می تواند اشاره به موارد زیر باشد:
ستاره، گوی های آتشینی از گاز که در فضا حرکت می کنند
ستاره (ریاضی)، به معنای خط کش
ستاره (نشان فوتبال)، نمادی که به نمایندگی از دست آوردهای مهم یک تیم بر روی پیراهن آن تیم حک می شود.
ستاره (نشان گذاری)، نویسهای در حروف چینی
از نام های ایرانی برای دختران
ستاره: نشانی برای هتل ها برای میزان کیفیت و امکانات آنها. مثلاً هتل سه ستاره یا هفت ستاره
ستاره (فرد مشهور)

ستاره (ریاضی). سَتاره یا سَتّاره در متن های ریاضی قدیمی تر فارسی و عربی به معنای خط کش نا مدرج (ابزاری که تنها با آن خط راست میکشیدند نه اندازه گیری) آمده است. در ریاضیات منظور از آن وسیله ایده آلی است که فقط یک لبه نامحدود دارد ومی توان با آن خط کشید یا خط موجودی را ادامه داد.در نقشه کشی مهندسی امروزه به آن اشل گویند.
منحصر کردن رسم شکل های هندسی با استفاده از ستاره و پرگار از محدودیت هائی بود که ریاضی دانان یونانی مطرح کردند. با این محدودیت هر نقطه را فقط با رسم دو خط متقاطع یا دو قوس متقاطع از دایره یا تقاطع خط با قوسی از دایره می توان پیدا کرد و اندازه گیری طول خط (مثلاً با خط کش مدرج) برای پیدا کردن نقطه انتهای آن مجاز نیست.

ستاره (فرد مشهور). ستاره (نام های دیگر: فرد مشهور و سلبریتی) (به انگلیسی: Celebrity) به شخصی اطلاق می شود که معمولاً در زمینه های موسیقی، ورزش، رسانه، رقص، سکس، مدل، سیاست، ادبیات و نظایر آن در یک جامعه یا فرهنگ عامه دارای سرشناسی و محبوبیت باشد. چنین شخصی به راحتی از طریق مردم به ویژه قشر جوان قابل شناسایی است و به رسمیت شناخته می شود. ستاره ها اغلب از طریق رسانه های جمعی به ویژه تلویزیون، سینما و نشریات به سرشناسی شان افزوده می شود و علت آن پرداختن زیاد به موضوعات ستاره ها در رسانه ها در جهت تغذیه مطالب نشریات و پایگاه های خبری می باشد، که منجر به درآمدزایی برای آن ها می گردد.
یک ستاره ممکن است از راه هایی منفی نظیر اختلاس، رسوایی جنسی، اعتیاد و … که نزد مردم غیرقابل پذیرش هستند نیز مشهورتر گردد. ستاره ها سوژه همیشگی رسانه ها و مردم جهت ایجاد شایعه و به چالش کشیدن می باشند.

ستاره (فیلم ۱۹۵۲). «ستاره» (انگلیسی: The Star) فیلمی در ژانر درام به کارگردانی استارت هایسلر است که در سال ۱۹۵۲ منتشر شد.
۱۹۵۲ (۱۹۵۲)عکس ستاره (فیلم ۱۹۵۲)

ستاره (فیلم ۱۹۸۲). «ستاره» (انگلیسی: Star (1982 film)) یک فیلم است که در سال ۱۹۸۲ منتشر شد.
۷ اکتبر ۱۹۸۲ (۱۹۸۲-010-۰۷) (INDIA)عکس ستاره (فیلم ۱۹۸۲)

ستاره (فیلم ۲۰۰۱). «ستاره» (انگلیسی: Star (2001 film)) یک فیلم است که در سال ۲۰۰۱ منتشر شد.
۱۷ ژوئیه ۲۰۰۱ (۲۰۰۱-07-۱۷)عکس ستاره (فیلم ۲۰۰۱)

ستاره (فیلم ۲۰۰۲). «ستاره» (روسی: Звезда) یک فیلم است که در سال ۲۰۰۲ منتشر شد.عکس ستاره (فیلم ۲۰۰۲)

ستاره (فیلم ۲۰۱۷). ستاره (انگلیسی: The Star) یک انیمیشن کامپیوتری در سبک کمدی به کارگردانی تیموتی ریکارت است که در سال ۲۰۱۷ منتشر شد.
استیون ین
کلی کلارکسون
ایدی براینت
کیگان-مایکل کی
کریستن چنووس
آنتونی اندرسون
گابریل ایگلسیاس
وینگ ریمز
کریس کریستوفرسون
جینا رادریگز
زکری لی وای
اپرا وینفری
تایلر پری
تریسی مورگان
کریستوفر پلامر
داستان این انیمیشن حول محور زندگی یک خر به نام ((بو)) و دیگر دوستان حیوانش است که تبدیل به قهرمانان گمنام اولین کریسمس می شوند.
در سپتامبر ۲۰۱۴ گزارش شد که دوون فرانکلین میخواهد یک فیلم بر پایه ایمان و الهام گرفته از تولد عیسی مسیح و زیر نظر کمپانی تولید خودش یعنی فرانکلین اینترتینمنت و با همکاری سونی پیکچرز انیمیشن بسازد.در آوریل ۲۰۱۵ مجله ورایتی گزارش داد که تیموتی ریکارت کارگردانی این انیمیشن را بر عهده خواهد داشت.در ۵ آگوست ۲۰۱۵ اعلام شد که این فیلم بره نام گرفته است و انتشار رسمی آن در ۸ دسامبر ۲۰۱۷ خواهد بود.در ۲۰ ژوئن ۲۰۱۶ اعلام شد که برایان هنسون و لیزا هنسون از کمپانی جیم هنسون تهیه کنندگی اجرایی این فیلم را بر عهده گرفته اند و نام جدید انیمیشن ستاره خواهد بود.سینسایت استدیوز تهیه کنندگی فیلم را بر عهده خواهد داشت.
در ۵ ژانویه ۲۰۱۷ اعلام شد که اپرا وینفری و تایلر پری در فیلم حضور خواهند داشت.در ۱۹ ژانویه ۲۰۱۷ اسامی کامل بازیگران اعلام شد.عکس ستاره (فیلم ۲۰۱۷)

ستاره (فیلم). ستاره (انگلیسی: The Star) یک انیمیشن کامپیوتری در سبک کمدی به کارگردانی تیموتی ریکارت است که در سال ۲۰۱۷ منتشر خواهد شد.

ستاره (نشان فوتبال). در فوتبال، برخی از تیم های ملی و باشگاهی یک یا چند ستاره در کنار لوگو یا به عنوان بخشی از لوگوی خود دارند که اغلب در بالای لوگوی تیم ها به مانند یک تاج و به نمایندگی از دست آوردهای مهم یک تیم برروی پیراهن آن تیم قرار می گیرد.
اروگوئه دو ستاره برای دو قهرمانی در جام جهانی (۱۹۳۰ و ۱۹۵۰) و دو ستاره برای قهرمانی در فوتبال المپیک (۱۹۲۴ و ۱۹۲۸) حک کرده است.
اولین تیمی که در تاریخ فوتبال اقدام به درج ستاره بر روی پیراهن خود کرد، یوونتوس بود. این تیم در سال ۱۹۵۸ و پس از کسب دهمین عنوان قهرمانی خود در سری آ که در آن زمان یک رکورد جدید کشوری بود، اقدام به این کار کرد. در سری آ هر ده عنوان قهرمانی برابر با یک ستاره خواهد بود، بنابراین یوونتوس با کسب ۳۵ قهرمانی سه ستاره و تیم های آ.ث. میلان و اینتر میلان هرکدام با کسب ۱۸ قهرمانی دارای یک ستاره می باشند.
در لیگ ترکیه در سال ۲۰۰۰ طرح هر پنج قهرمانی یک ستاره اجرا گردید. گالاتاسرای با بیست و دو عنوان قهرمانی در لیگ این کشور دارای چهار ستاره نیز می باشد.
در سال ۲۰۰۳ باشگاه رنجرز پس از کسب پنجاهمین عنوان قهرمانی خود در لیگ اسکاتلند، پنج ستاره در بالای لوگوی خود و بر روی پیراهن تیم حک کرد. رقیب رنجرز یعنی سلتیک با وجود کسب ۴۹ عنوان قهرمانی در لیگ اسکاتلند، تنها یک ستاره بر بالای لوگوی خود حک کرده که آن هم به دلیل قهرمانی این تیم در مسابقات جام باشگاه های اروپا ۶۷–۱۹۶۶ می باشد. این در حالیست که باشگاه آبردین اسکاتلند دو ستاره در بالای لوگوی خود قرار داده که به دلیل یک قهرمانی در جام برندگان جام اروپا (۸۳–۱۹۸۲) و یک قهرمانی در سوپرجام اروپا (۱۹۸۳) می باشد.عکس ستاره (نشان فوتبال)

ستاره (نشان گذاری). ستاره یا * (به یونانی: asteriscus) یک نویسه است که به خاطر شباهت ظاهری اش به شکل رایج یک ستاره به این نام خوانده می شود.نبو
نشانه های سجاوندی

ستاره! (فیلم). ستاره! (به انگلیسی: !Star) فیلمی در ژانر زندگینامه ای و موزیکال به کارگردانی رابرت وایز است که در سال ۱۹۶۸ منتشر شد. فیلمنامهٔ این فیلم را ویلیام فِیرچایلد بر اساس زندگی خوانندهٔ بریتانیایی گرترود لارنس نوشته است که جولی اندروز این نقش را ایفا کرد. این فیلم بار دیگر در سال ۱۹۶۹، با عنوان آنها در اوقات خوشی بودند منتشر شد.
جولی اندروز
ریچارد کرنا
دنیل ماسی
مایکل کریگ
رابرت رید
آلن اوپنهایمر
بریل رید
جی. پت آمالی
آنا لیعکس ستاره! (فیلم)
گزارش تخلف یا اشتباه در معنی

دانشنامه آزاد فارسی

ستارِه (star)
ستارِه
گوی گازی فروزانی، بیشتر متشکل از هیدروژن و هلیوم، و دارای گرما و روشنایی ناشی از واکنش های هسته ای. هر چند ستاره ها برای مدت های بسیار طولانی، حدود چندین میلیارد سال، می درخشند، ظاهرشان در مراحل متفاوت عمر تغییر می کند. برای همۀ ستاره ها «چرخۀ عمر» قائل اند. ستاره هایی که شب هنگام با چشم دیده می شوند، به کهکشان ما(راه شیری) تعلق دارند. خورشید نزدیک ترین ستاره به زمین است؛ سایر ستاره های راه شیری در فاصله های بسیار دورتری قرار دارند. رسیدن به نزدیک ترین ستاره، غیر از خورشید، با سرعتی برابر یک دهم سرعت نور، هزار سال طول می کشد. کمترین جرم ممکن برای ستاره در حدود هشت درصد جرم خورشید یا ۸۰ برابر جرم مشتری است. اگر جرم ستاره از این مقدار کمتر باشد، واکنش هسته ای در آن رُخ نخواهد داد. اجسام کوچک تر از این جرم بحرانیدرخشش بسیار خفیفی دارند و کوتولۀ قهوه اینامیده می شوند.منشأ. ستاره ها هنگامی پدید می آیند که سحابی ها، ابرهای غول آسایی متشکل از ذرات و گازها، بر اثر گرانش فشرده شوند. این ابرها بیشتر دربردارندۀ هیدروژن و هلیوم، مقدار اندکی عناصر دیگر، و ذرات غبارند. حجم عظیمی از مادۀ بین ستاره ایبه تدریج از ابر جدا می شود و دما و فشار در هستۀ آن، ضمن کوچک تر و فشرده تر شدن، افزایش می یابد. ستارۀ در حال شکل گیری، با قطرات گازی بخارشکل احاطه می شود. در ۱۹۹۶، تلسکوپ فضایی هابلاز قدیمی ترین ستاره ها در سحابی اتا شاه تختهعکس برداری کرد. دمای ستاره در ابتدا به ندرت بالا می رود و بیشتر گرمای ذرات غبار به صورت تابشخارج می شود، امّا با افزایش چگالی، مقدار کمتری از گرمای تولید شده از دست می رود و دمای ستاره رفته رفته افزایش می یابد. در دمای ۱۰میلیون درجۀ سلسیوس، دما به قدری بالاست که واکنش های هسته ایآغاز می شوند و هسته های هیدروژن طی فرآیند گُداختبه هسته های هلیوم تبدیل می شوند. در این حالت، مقدار عظیمی انرژی آزاد می شود، انقباض متوقف می شود، و ستاره شروع به درخشیدن می کند.
ستاره های رشتۀ اصلی. در ستاره هایی که در این مرحله اند انرژی تولید شده بر اثر واکنش هسته ای جانشین انرژی گسیل شونده از سطح می شود، به نحوی که ستاره تا زمانی که منابع انرژی هسته ای اش تمام نشود، منقبض نخواهد شد. تا آن هنگام، ستاره در عمل بی تغییر می ماند، جرم ستاره مدت منقبض شدن ستاره را پیش از رسیدن به مرحلۀ رشته اصلی، و مدت زمانی را که در رشتۀ اصلی باقی می ماند، تعیین می کند. هرچه جرم بیشتر باشد، مدت ماندن در این مرحله کوتاه تر و درخشندگی بیشتر خواهد بود. ستاره ای با جرم خورشید طی چند میلیون سال به رشتۀ اصلی می رسد و از آن پس حدود ۱۰میلیارد سال یا کمی بیشتر از دوبرابر عمر فعلی خورشید در رشتۀ اصلی می ماند، بنابراین انتظار می رود که خورشید تا ۵میلیارد سال دیگر در این مرحله باقی بماند. دمای سطحی ستاره های رشتۀ اصلیاز ۲ تا بیش از ۳۰هزار درجۀ سلسیوس است. رنگ های متناظر این دما در محدودۀ سرخ تا آبی سفید قرار می گیرد. واکنش های هسته ای در نزدیکی مرکز رُخ می دهند و در نتیجه، ستاره رفته رفته دارای هستۀ هلیومی بی اثری می شود که با پوستۀ نازکی از هیدروژنِ سوزان احاطه شده است. وقتی همۀ هیدروژن موجود در هستۀ ستارۀ رشتۀ اصلی به هلیوم تبدیل شد، ستاره براثر متورم شدن به غول سرخیتبدیل می شود که حدود ۱۰۰برابر بزرگ تر است و سطحی سردتر و سرخ تر دارد.
کوتوله های سفید. آنچه از این پس اتفاق می افتد به جرم ستاره بستگی دارد. اگر جرم آن کمتر از۱.۲ برابر خورشید باشد، لایه های بیرونی ستاره به صورت سحابی سیاره ایبه فضای خارج رانده می شود، هسته در خود می رُمبد، و جسمی بسیار چگال، با نام کوتولۀ سفید، تشکیل می شود. کوتولۀ سفید سرانجام بی فروغ می شود و جسم تیرۀ بی درخششی برجای می ماند.
ابرنواخترها. اگر جرم ستاره بیش از ۱.۲برابر جرم خورشید باشد، پایان کار آن به کوتولۀ سفید ختم نمی شود، امّا چرخۀ عمرش را به سرعت پشت سر می گذارد و به اَبَرغول سرختبدیل می شود. با گرم تر شدن هستۀ ستاره، تبدیل های هسته ای بیشتری صورت می گیرد و هلیوم، در ابتدا به کربنو اکسیژن، سپس به عناصر سنگین تر، و در نهایت به آهن تبدیل می شود. ستاره سرانجام به صورت اَبَرنواختری درخشان منفجر می شود. بخشی از هسته که بعد از انفجار باقی می ماند ممکن است رُمبیدهشود و ستاره ای اَبَرچگالتشکیل دهد که تقریباً همۀ آن از نوترونتشکیل می شود. چنین ستاره ای را ستارۀ نوترونیمی گویند. برخی از ستاره های نوترونی، که تپ اخترنامیده می شوند، به سرعت می چرخند و تپ هایی به صورت امواج رادیویی از خود گسیل می کنند. در ۱۹۳۲، لف لاندائوبرای نخستین بار احتمال وجود چنین ستاره هایی را یادآور شد.
سیاه چاله. اگر جرم هستۀ در حال رُمبشِ اَبَرنواختر بیش از سه برابر جرم خورشید باشد، ستارۀ نوترونی تشکیل نخواهد شد، بلکه ابرنواختر به سیاه چالهتبدیل می شود. سیاه چاله ناحیه ای چنان چگال است که گرانشآن مواد نزدیک، و حتی همۀ تابش، از جمله نور خودش را در خود فرو می برد، به نحوی که سرعت فرار از سطح آن بیشتر از سرعت نور خواهد شد. چنین جسمی، چنان که اخترشناس و ریاضی دان فرانسوی، پیِر لاپلاس، در ۱۷۹۸ یادآور شد، از بیرون قابل مشاهده نیست. تصور می شود سیاه چاله ها احتمالاً فرآیندهای پرانرژیِ گوناگونی را توضیح می دهند که تاکنون ناشناخته مانده اند و در اختروَش هایا منابع پرتوایکس، نظیر دجاجه ایکس-۱ ، رخ می دهند. نیز ← ستارۀ دوتایی؛ هرتزشپرونگ_ـ_راسل،_نمودار؛ ستارۀ

جدول کلمات

نجم

فارسی به عربی

زهرة نجمیة , نجم

پیشنهاد کاربران

تارا
Star

بخت، اقبال، کوکب
ستاره وسمانه
در گویش لری خرم آبادی :
واژه آساره �sar� اسم جمع بمعنی ستاره های شب است
که ریشه آن واژه اَسِر �ser بمعنی اشک یا قطره درخشان و نورانی ست
ستاره یعنی اشکهای نورانی شب
یعنی اشک نورانی اسمان
بنا به داستانی ستاره ها مثل قطره های اشک ثابت اسمانند و
فقط زمانی خاموش میشوند که اشک اسمان بریزد و ان قطره اشک
همان ستاره دنباله داره
به نظرم این اسم یه اسم خیلی خاصه
یه اسم که به همه زبانا قابل گویشه
و افسانه های زیادی هم در باره این اسمه
واقعا خوشحالم که همچین اسمی مادر و پدرم برام
گذاشتند.
به زبانای مختلف:
Star : انگلیسی
L'�toile : فرانسوی
별 : کره ای
Το αστέρι: یونانی
Der Star : المانی
La estrella : اسپانیایی
stella: لاتین
ดวงดาว: تایلندی
درخشان ونورانی
نجم
اشک نورانی شب
درخشان

معنای زمان ( وقت، ساعت، لحظه، امام عصر، )

موجود آسمانی بسیار درخشنده وزیبا. که به رنگ سفید زرد. یخی دیده می شود
شخص زیبا و مجلس ارا. شاخص و درخشنده پرنور و جذاب دلکش و شوخ همچون ستاره های اسمان پر رنگ و فریبنده
ستاره کلمه ای است که در زبان اصلی ( پهلوی ) استره بوده . این کلمه به معنای شئ پرنور می باشد. یکی بودن واژه ی ستاره ( astron ) تقریباً در همه ی زبان های هند و اروپایی با تغییری ناچیز حکایت از انتقال علم کیهان شناسی ایرانیان به این فرهنگ ها دارد و قدمت توجه انسان به آسمان و اختران را نشان می دهد.
ستاره ی فارسی همان Star انگلیسی و یا همان sitaara ستارای هندی است این واژه در زبان کردی نیز به شکل Ster ( استر ) با اندکی تفاوت با استار انگلیسی و استره ی پهلوی است . ریشه اصلی واژه ستاره را ستارک به معنی چشم کوچک می دانند مردم زمان باستان ستاره ها را به شکل چشم می پنداشتند که نظارگر مردم جهان هستند . استره پهلوی به اختر هم تبدیل شده است . حرف خ را در آخر ستاره در زبان تاجیکی Sitoraxo می توانیم ببینیم . ستاره یا استار را با تفاوت های اندک در زبان های زیر می توان دید . سندی: ستارو ، اردو: ستارے ، پشتو : ستوری
آفریکانس ، باسکی ، ترکی استانبولی ، سوئدی ، مالاگاسیایی، Star ، تلوگویی Sṭār ، لوگزامبورگیStaren ، اویغوری Stars ، هائیتیایی Stars ، گجراتی Sṭārsa ، رومانیاییstea ، ایتالیایی stella ، لاتینstella ، کورسی Stelle ، اسپرانتوSteloj ، کردی Ster ، آلمانی Sterne ، هلندیSterren ، مالتی Stilel ، دانمارکی stjerne ، نروژی Stjerne
فریزی غربیStjerren ، ایسلندیStjornur ، ویتنامیSao ، ولزیSer ، یدیshtern ، پنجابی Sitārē ، تاجیکیSitoraxo
در زبان یونانی به ستاره Asteria ( اس تیریا ) و ار منی Astgher ( آستْ هـِر ) گفته می شود . در زبان های
پرتغالی ، گالیسیایی Estrelas ، اسپانیاییEstrellas ، کاتالان Estrelles
- - - - - - - - - -
درزبان آذری به ستاره اولدوز یا یلدیز گفته می شود . ترکمنی yldyzlar ، آلبانیاییyll ، ازبکیYulduzlar ، قرقیزیjıldız
، قزاقی Juldızdar ، مغولی Oduud ، ترکی آذربایجانی Ulduzlar ، ( به نظر می رسد Ulduzlar در زبان آذری برگردانده ی یولدوزلار باشد به معنی نشان دهنده راه و و راهنما به این خاطر ستاره ها در شب راهنمای مسافران شب بوده اند بنابر این یول به معنی راه دوزلر ( سرراست کننده . )
- - - - - - - - -
اوکراینی Zirky ، بلاروسیZorki ، لیتوانیاییzvaigzdes ، لتونیاییZvaigznes ، بلغاری zvezda روسیzvezda ( زی وز دا ) اسلوونیایی Zvezde ، بوسنیایی ، Zvezde ، صربی Zvezde ، کرواتzvijezda ، اسلواکی hviezda ( هی وز دا ، )
- - - - - - - - - - -
استونیایی Tahed ، فنلاندی tahti ، نپالی ، TārāharuبنگالیTaraka ، مراتیTārē ، سینهالی taru ، هوسیاییTaurari
- - - - - - - - - - -
سوندایی Bentang ، اندونزیاییBintang ، مالایی Bintang ، سبوانو Bituon ،
- - - - - - - - - -
لائوسی dav ، تایلندی Dāw ، کره ای byeol ، فرانسوی Les etoiles
- - - - - - - - -
سوتویی جنوبیLinaleli ، جاوه ایLintang ، فیلیپینی Mga Bituin ، مائوریاییMito ، عربی najm

هم جذابه هم نورانی هم به معنی گل کوکب و نجم
من دختر داشته باشم اسمشو گیزارم نحمه عربی ولی معنی خودمو داره
ستاره:
دکتر کزازی در مورد واژه ی ستاره می نویسد : ( ( ستاره در پهلوی ستارگ stārag و ستار stār بوده است . این واژه را با star در انگلیسی و sternدر آلمانی وestrella در اسپانیایی و - �toile در فرانسوی می توانیم سنجید . در بیت ستاره با مجاز عام و خاص، در معنی خورشید به کار برده شده است. ) )
( ( زمین را بلندی نبُد جایگاه ؛
یکی مرکزی تیره بود و سیاه
ستاره ، به سر بر، شگفتی نمود؛
به خاک اندرون، روشنائی فزود. ) )
توضیح بیت : زمین در آغاز ارجمندی و والایی نداشت کانون تیر فام و سیاه بود خورشید بر فراز آن شگفتی آفرید و خاک تیره و تار را روشنایی بخشید.
( نامه ی باستان ، جلد اول ، میر جلال الدین کزازی ، 1385، ص 193 )
اگر کسی در مورد کسانی که این اسم رو در طول تاریخ داشتن میدونه لطفا بگه. تنها کسی که همه جا مینویسن مادر ابوعلی سینا هست ولی مطمئنا بیش از این هم هست.
اختر، کوکب، نجم، بخت، اقبال، تقدیر، طالع، آرتیست، هنرپیشه، فرد شاخص، قهرمان
ستاره به معنی روشنانی خیلی اسم خوب هست

درخشنده و زیبا
ستاره زدن:
دکتر کزازی در مورد واژه ی "ستاره زدن: " می نویسد : ( ( ستاره گونه ای از خیمه بوده است که شامیانه خوانده می شده است این واژه تازی است و برآمده از " سِتر ". چنان می نماید که "ستاره زدن" که در بیت هایی دیگر نیز به کار رفته است به معنی فروهشتن پرده ی خیمه باشد. ) )
( ( یکی خیمهٔ پرنیان ساخته
ستاره زده جای پرداخته ) )
( نامه ی باستان ، جلد اول ، میر جلال الدین کزازی ، 1385، ص363. )

در کردی کورمانجی باکوری ستاره میشود سترک
در کوردی ئه ستیره ( astera ) است
مانگ و ئه ستیره:ماه و ستاره
ستاره یعنی دختر خوشکل و ساده و مهربون که خیلی پاک و معصومه. . . من که اسمم ستاره اس دوستام درباره ام اینو میگن
کوکب. . . نجم. . . تارا. . . . سها. . . طالع. . . .
سلام
💫ستاره 💫به معنی زیبایی ودرخشندگی هست خیلی اسم قشنگ خاصی هست این اسم بهم خیلی اعتماد به نفس میده خیلی خوشحالم از این که مادر پدرم این اسم رو روی من گذاشتن
💫Setareh 💫
از خانواده شهاب سنگ
اولدوز
درخشان و زیبا
من از اینکه پدرو مادرم اسم منو ستاره گذاشتن خیلی ممنونم چون اسم من برای همه قشنگیه وهمه منو خیلی دوست دارن
معنی :درخشان، نورانی، نجمه
ستاره اسم تورکی است
ستاره ینی نورانی و زیبا
ستاره در زبان ترکی
۱:ترکی آذربایجانی=>Ulduz
۲:ترکی آنادولو ( استانبولی ) =>Yıldız
۳:ترکی ازبکی=>Yulduz
۴:ترکی ترکمنی:=>yldyz
۵:ترکی قزاقی=>Жұлдыз
Juldız
۶:ترکی قرقیزی:=>Жылдыз
Jıldız
متضاد ستاره که خورشید نیست بلکه سیاره است
خورشید خودش ستاره ای است که از بقیه ستارگان به زمین نزدیکتر است لطفا اصلاح کنید
مشاهده پیشنهاد های امروز

معنی یا پیشنهاد شما