برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1453 100 1

علامه حلی

معنی علامه حلی در لغت نامه دهخدا

علامه حلی. [ ع َل ْ لا م َ ح ِل ْلی ] (اِخ ) حسن بن سدیدالدین یوسف بن زین الدین علی بن مطهر حلی ، مکنی به ابومنصور و ابن مطهر، و ملقب به آیةاﷲ و جمال الدین و فاضل ، و معروف به علامه و علامةالدهر. از علمای شیعه ٔ امامیه ، فقیه و اصولی و محدث و رجالی و ادیب و ریاضی و حکیم و متکلم و مفسر بود. تولد او در 29 رمضان سال 648 هَ. ق. در حلّه ٔ سیفیه ، از منازل بین نجف اشرف و کربلا، در طرف شرقی فرات بود.و در یازدهم یا بیست ویکم محرم سال 726 وفات یافت و جنازه ٔ وی به نجف حمل و دفن گردید. وی از کودکی به زیادی هوش و فراست مشهور بود و حکمت و معقول را نزد خواجه نصیرالدین طوسی و کاتبی قزوینی و حکیم منطقی شافعی خواند. کلام و فقه و اصول و ریاضیات و ادبیات و علوم عربی و دیگر علوم متداول را نزد خال خود محقق حلی و پدر خود شیخ سدیدالدین یوسف و نزد سیداحمدبن طاوس و سیدعلی بن طاوس و ابن میثم بحرانی و پسرعم مادرش شیخ نجیب الدین یحیی و شیخ تقی الدین عبداﷲبن جعفربن علی صباغ حنفی و شیخ عزالدین فاروقی واسطی و دیگر علمای بزرگ امامیه و عامه فراگرفت. وی علاوه بر اساتید خود، از شیخ مفیدالدین بن جهم فقیه اسدی ، و شیخ نجیب الدین محمدبن نمای حلی ، و سیدعبدالکریم بن طاوس و علی بن عیسی اربلی روایت میکند. او در عهد اولجایتو با پسرخود فخرالمحققین به سلطانیه آمد و به اشاعه ٔ مذهب تشیع پرداخت. اما علت آمدن وی به سلطانیه چنین بود که روزی سلطان الجایتو مغولی مشهور به شاه خدابنده از روی غضب زن خود را سه طلاقه کرد و بعد پشیمان شد و تمام علمای مذاهب اربعه را جمع کرد و در حکم شرعی طلاق فتوائی موافق خود خواست ، اما آنها متفقاً به وقوع سه طلاق و عدم امکان رجوع زوجیت بدون محلل حکم کردند. یکی از وزرا گفت در شهر حله عالمی است که این طلاق را باطل میداند. پس نامه ای به علامه نوشته و کسی را به احضار وی فرستاد. علمای حاضر در مجلس شاه گفتند که سزاوار نباشد برای احضار مردی رافضی خفیف العقل باطل مذهب کسی از بستگان شاه روانه شود. اما محمد خدابنده گفت تا حاضر شود و ببینم چه خواهد شد. پس شاه مجلسی از علمای اربعه تشکیل داد و علامه در موقع ورود بدان انجمن کفش ها را در بغل کرده و بعد از سلام نزد سلطان که خالی بود نشست. حاضرین ازین امر ناراحت شده به وی گفتند چرا برای سلطان سجده نکردی و ترک ادب نمودی ؟ گفت که حضرت رسول اﷲ (ص ) ...

علامه حلی در دانشنامه اسلامی

علامه حلی
شیخ جمال الدین، ابو منصور، حسن بن یوسف بن علی بن مطهر حلی ملقب به علامه حلی و علامه (علی الاطلاق) در ۲۷ رمضان سال ۶۴۷ ه ق به دنیا آمد و در ۲۱ محرم سال ۷۲۶ ه ق در حله مزیدیه وفات نمود و در یکی از صحن های روضه امیرالمؤمنین علی علیه السّلام در نجف اشرف دفن گردید.
علامه چند اجازه برای شاگردان خود نوشته است.۱- اجازه بنی زهره که مفصل ترین و مهم ترین آنها می باشد.این اجازه خود همانند یک رساله است و علاوه بر توصیه های بسیار به پسران زهره، علامه در آن تمام طرقش و کسانی که از آنها روایت می کند و همین طور بسیاری از کتاب هایش را در آن ذکر کرده است و خود سند مهم رجالی در این امور محسوب می شود. این اجازه در سال ۷۲۳ ه ق نوشته شده است.۲ و ۳- دو اجازه به سید نجم الدین مهنا، این دو اجازه یکی مفصل و دیگری مختصر است که دومی در ذی حجه سال ۷۰۹ ه ق نوشته شده است.کتاب های دیگری نیز به علامه نسبت داده شده است که نسبت بسیاری از آنها به او مشکوک و بعضی دیگر قطعا از او نمی باشد.
علامه حلی
حسن بن یوسف بن مطهّر حلّی (۶۴۸-۷۲۶ق) معروف به علامه حلّی، فقیه و متکلم شیعه در قرن هشتم هجری. او بیش از ۱۲۰ کتاب در رشته های مختلف علمی مثل اصول، فقه، تفسیر، منطق، کلام و رجال نگاشته است که برخی از آن ها در حوزه های علمیه شیعه جزو منابع تدریس و تحقیق به شمار می آیند. او در گسترش فقه شیعه نقشی مهم داشت و نیز مبانی کلامی و اعتقادی شیعه را با تکیه با مبانی عقلی تبیین کرد. کتاب های باب حادی عشر و کشف المراد او که شرح تجرید الاعتقاد خواجه طوسی است جزء منابع اصلی مطالعه اعتقادات شیعیان به شمار می رود. نهج الحق و کشف الصدق، ، خلاصة الاقوال، الجوهر النضید، تذکرة الفقهاء، قواعد الاحکام و مختلف الشیعه معروف ترین آثار اویند.
علامه حلی نخستین کسی بود که با لقب آیت الله خوانده شد. قطب الدین رازی، فخرالمحققین ، ابن معیه و محمد بن علی جرجانی از معروفترین شاگردان وی بودند. حضور او در ایران و در دربار سلطان محمد خدا بنده نقش موثری در رواج مذهب شیعه در ایران داشته است.
او در شب جمعه ۲۹ رمضان سال ۶۴۸ قمری در شهر حله به دنیا آمد. پدرش یوسف بن مطهر از متکلمان و عالمان علم ...

علامه حلی در دانشنامه ویکی پدیا

علامه حلی
ابومنصور جمال الدین، حسن بن یوسف بن مطهّر حلّی معروف به علامه حلّی، از علمای اصولی شیعه قرن هفتم و هشتم قمری بود.
شیخ یوسف سدید الدین (پدرش)
محقق حلی(دایی اش)
سید رضی الدین علی بن طاووس
سید احمد بن طاووس
خواجه نصیر الدین طوسی
یحیی بن سعید حلی
مفیدالدین محمد بن جهم حلی
کمال الدین میثم بن علی بن میثم بحرانی
جمال الدین حسین بن ایاز نحوی
محمد بن محمد بن احمد کشی
نجم الدین علی بن عمر کاتبی
برهان الدین نسفی
شیخ فاروقی واسطی
شیخ تقی الدین عبدالله بن جعفر کوفی
ابومنصور جمال الدین
وی در شب جمعه ۲۹ رمضان ۶۴۸، در شهر حله به دنیا آمد. نیاکان او از طرف پدر به اهلِ مطهر که خاندانی اهل تقوا و دانش بوده اند می رسد و همچنین از طرف مادر با محقق حلی که دایی او بوده پیوند دارد.
او چند سال بیشتر نداشت که با راهنمایی پدرش برای یادگیری قرآن به مکتب رفت و خواندن و نوشتن را در مکتب آموخت، ولی به این مقدار راضی نشد و نزد استادی به نام محرم رفت و کتابت خط را نزد او فرا گرفت. سپس مقدمات و ادبیات عرب و علوم فقه، اصول فقه، حدیث و کلام را نزد پدرش شیخ یوسف سدید الدین و دایی اش آموخت. او در ادامه علوم منطق، فلسفه و هیئت را نزد استادان دیگرش به ویژه خواجه نصیر الدین طوسی فرا گرفت.
جشنواره علامه حلی جشنواره ای است که به منظور تجلیل از محققان جوان حوزوی برگزار می شود. برگزیدگان این جشنواره ضمن دریافت لوح تقدیر جشنواره و جوایز دیگر، برای استفاده از تسهیلات پژوهشگران به معاونت های پژوهش حوزه های علمیه معرفی می شوند.
وب گاه رسمی جشنواره علامه حلی
از سال ۱۳۹۳، آثار ارسالی به این جشنواره به صورت استانی مورد بررسی قرار می گیرند. طلاب پایه اول تا افرادی که در سال اول دروس خارج هستند در رشته هایی نظیر در تفسیر، علوم قرآن، کلام، اخلاق و تربیت، منطق و فلسفه، اصول فقه، علوم حدیث، رجال و تراجم، ادبیات فارسی و عربی و علوم انسانی مرتبط با حوزهٔ دین در این جشنواره شرکت می کنند.
معاونت پژوهش مرکز مدیریت حوزه های علمیه، دبیرخانه جشنواره علامه حلی را در سال ۱۳۸۶ با ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با علامه حلی

علامه حلی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

بهمن عنایتی کاریجانی
بنام خدا
با سلام ، ایشان که یکی از علمای طراز اول شیعه امامیه اصولی بودند در ۶۴۷ در حله عراق متولد شدند و اثار زیادی دارند که مهمترین انها کتابی کلامی که از مبانی اعتقادات شیعه امامیه هست موسوم به الالفین که تثنیه الف یعنی هزار هست با دو هزار سند و مدرک ثقه امامت و ولایت و حقانیت علی ( ع) رادر غدیر خم اثبات نموده اند ودو ترجمه فارسی دارد . جهت استحضار خوانندگان محترم از سایر اثار ایشان به کتاب فرهنگ اعلام تاریخ اسلام در دو جلد رحلی و برنده جایزه کتاب سال ۱۳۸۷ نمایشگاه بین المللی ، رجوع فرمایند. علامه محقق حلی که من هر دو را یک نفر یعنی خود علامه حلی میشناختم، دایی ایشان میباشند که از دانشمندان عصر خود بودند. ایشان در ۷۲۶ ق دعوت حق را لبیک و با نفس مطمینه عروج ملکوتی نمودند. اهمیت الالفین کمتر از کتب اربعه نیست. و همراه با شیعه در اسلام اثر علامه طبا طبایی صاحب المیزان از کتب کلامی و منابع مبانی اعتقادی شیعه هستند. مرحوم علامه حلی در یکی از صحن های روضه حضرت علی( ع) در نجف اشرف تدفین شده اند. با تشکر

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی علامه حلی   • مفهوم علامه حلی   • تعریف علامه حلی   • معرفی علامه حلی   • علامه حلی چیست   • علامه حلی یعنی چی   • علامه حلی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی علامه حلی
کلمه : علامه حلی
اشتباه تایپی : ughli pgd
عکس علامه حلی : در گوگل

آیا معنی علامه حلی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )
شبکه مترجمین ایران