برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1524 100 1
شبکه مترجمین ایران

صحیفه ملعونه

صحیفه ملعونه در دانشنامه اسلامی

صحیفه ملعونه
صحیفه ملعونه پیمان عده ای از منافقینی بود که در واقع اسلام نیاورده بودند و فقط در ظاهر از ترس جان خویش مسلمان شده بودند، بر غصب خلافت پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله وسلّم) بر این پایه و اساس که «اگر محمد بمیرد یا کشته شود این امر خلافت را از اهل بیتش بگیریم بطوری که تا ما هستیم احدی از آنان به خلافت دست نیابد.»
امیرالمومنین علی (علیه السّلام) می فرمایند: همانا آغاز پدید آمدن فتنه ها (فرقه ها) هوا پرستی و بدعت گذاری در احکام آسمانی است. اگر کسی در تاریخ فرقه ها مطالعه کند می بیند که معمولا فرقه سازی ها با هم پیمان شدن و برنامه ریزی عده ای منافق که به خاطر هوا و هوس های خود نمی خواستند در کنار بقیه مسلمین و زیر پرچم اسلام باشند، شروع می شد. مهمترین و قدیمی ترین این پیمانهای منافقانه مواردی بود که در صدر اسلام بوجود آمد و سرلوحه ای شد برای فتنه ها و فرقه سازی های بعدی. بعد از اعلام عمومی ولایت علی (علیه السّلام) در غدیرخم، عده ای از منافقین که نمی توانستند استمرار رسالت را در ولایت علی (علیه السّلام) تحمل کنند، برای پیمان شکنی و غصب خلافت هم قسم شدند. این عده که نقشه ترور رسول الله (صلی الله علیه و آله وسلّم) را نتوانستند عملی کنند به ناچار به پیمان شکنی روی آوردند و برای گمراه نمودن مسلمین به سند سازی و دروغ پراکنی روی آوردند. در این مقاله به یکی از کارهای منافقانه این گروه یعنی نوشتن صحیفه اشاره می شود.
پشت پرده صحیفه
امویان و کسانی که از ترس کشته شدن مسلمان شده به همراه منافقانی که با ولایت امیرالمومنین علی (علیه السّلام) موافق نبودند در تهیه متن این صحیفه شریک بودند.
منافقین مخالف ولایت
این افراد: ابوبکر و عمر و عثمان و طلحه و عبدالرحمن بن عوف و سعد بن ابی وقاص و ابو عبیده الجراح و معاویه بن ابی سفیان و عمرو بن عاص و سعید بن عاص و ابوموسی اشعری و مغیره بن شعبه و اوس بن حدثان و ابوهریره و ابوطلحه انصاری و سالم غلام خذیفه از جمله کسانی بودند که در این طرح شرکت داشتند. ایشان ابتدای جلسه پیمان بستند که حکومت را غصب کنند و نگذارند تا خلافت به علی (علیه السّلام) برسد. به همین دلیل در این جلسه، چهار نفر (ابوبکرو عمر و ابوعبیده جراح و سالم بن حبیبه) به ترتیب برای رسیدن به مقام رهبری مسلمانان مورد تأیی ...

صحیفه ملعونه را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی صحیفه ملعونه   • مفهوم صحیفه ملعونه   • تعریف صحیفه ملعونه   • معرفی صحیفه ملعونه   • صحیفه ملعونه چیست   • صحیفه ملعونه یعنی چی   • صحیفه ملعونه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی صحیفه ملعونه

کلمه : صحیفه ملعونه
اشتباه تایپی : wpdti lgu,ki
عکس صحیفه ملعونه : در گوگل

آیا معنی صحیفه ملعونه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )