برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1452 100 1

دعای کمیل

دعای کمیل در دانشنامه اسلامی

دعای کمیل
دعای کمیل از دعاهای معروف و از بهترین دعاها و دعای حضرت خضر است که امیر مؤمنان علیه السّلام آن را به کمیل بن زیاد نخعی، از یاران خویش آموخت. از دعای کمیل، به مناسبت در باب طهارت و حج نام برده اند.
۱) خواندن دعای کمیل در شب نیمه ی شعبان و نیز شب جمعه ،مستحب است. ۲) خواندن دعاهای طولانی، مانند دعای کمیل در قنوت نماز، جایز است. ۳) جمله ی «أَ فَمَنْ کٰانَ مُؤْمِناً کَمَنْ کٰانَ فٰاسِقاً لٰا یَسْتَوُونَ» در دعای کمیل، از آیات سوره ی سجده است که دارای سجده ی واجب می باشد. ۴) بنابر قول به حرمت خواندن سوره های عزائم بر جنب و حائض، خواندن این فراز از دعا بر ایشان حرام است.
دعای کمیل
دعای کُمَیل دعایی است از حضرت علی(ع) که کمیل بن زیاد نخعی روایت کرده است. این دعا دارای مضامین بلند و متعالی در شناخت خداوند و درخواست بخشش گناهان است. علامه مجلسی دعای کمیل را بهترینِ دعاها دانسته است. این دعا از دعاهای رایجی است که شیعیان در شب نیمه شعبان و شب های جمعه می خوانند.
کمیل بن زیاد بن نهیک نخعی از قبیله نخع، از تابعین اصحاب رسول خدا(ص) و از یاران خاص امام علی(ع) و امام حسن(ع) است. وی ۱۸ سال از عمر خود را در دوران رسول خدا(ص) سپری کرد. او از جمله شیعیانی است که در روزهای اول خلافت حضرت علی(ع) با او بیعت کرد و در جنگ های امام علی(ع)، از جمله صفین حضور داشت. او را صاحب سرّ امیرالمومنین(ع) نیز می دانند. کمیل از جمله ده نفری است که در زمان عثمان از کوفه به شام تبعید شدند. کمیل در سال ۸۲ق به دستور حجاج بن یوسف ثقفی کشته شد.
از آنجا که این دعا را کمیل از امام علی(ع) روایت کرده، به دعای کمیل مشهور شده است.
دعای کمیل
این دعا یکی از ادعیه معروف است. علامه مجلسی آن را از بهترین دعاها می داند و آن دعای حضرت خضر علیه السلام است. حضرت امیرالمومنین علیه السلام آن را به کمیل که از خواصّ اصحاب آن حضرت است، تعلیم داد. در شبهای نیمه شعبان و در هر شب جمعه خوانده می شود و برای کفایت از شرّ اعداء و فتح باب رزق و آمرزش ‍ گناهان نافع است.
مفاتیح الجنا ...

دعای کمیل در دانشنامه ویکی پدیا

دعای کمیل
دعای کمیل از دعاهای رایج شیعیان است. مشهور است که دعای کمیل آن دعایی است که جبرائیل به خضر آموخت پس علی آن را به کمیل بن زیاد که از خواص وی بود آموخت.
دعای ندبه
دعای توسل
دعای مجیر
دعای عهد
دعایجوشن کبیر
دعایجوشن صغیر
این دعا، حاوی مضامین بلند عرفانی است و شامل مجموعه هایی از سری جملات هم آهنگ است که خواننده دعا در آنها از خداوند طلب بخشایش گناهانش را می نماید. دعای کمیل در شب های نیمه شعبان و در هر شب جمعه خوانده می شود. به باور شیعیان برای آسودگی از شرّ دشمنان و گشایش روزی و آمرزش گناهان سودمند است.
منبع دعای کمیل کتاب مصباح المتهجد شیخ طوسی است. شیخ طوسی این دعا را به نام دعای خضر در ضمن اعمال ماه شعبان آورده است. وی می گوید: «روایت شده که کمیل بن زیاد نخعی امیرالمؤمنین (ع) را دید که در شب نیمه ماه شعبان در حال سجده این دعا را می خواند» سپس دعای مشهور کمیل را نقل می کند. سید بن طاووس در اقبال الاعمال، علامه مجلسی در زاد المعاد و کفعمی در ضمن اعمال نیمه شعبان این دعا را آورده اند. شیخ عباس قمی نیز در مفاتیح الجنان دعای کمیل را به نقل از مصباح المتهجد آورده است. علامه مجلسی دعای کمیل را بهترین دعا معرفی کرده است
این دعا با درخواست از خدا شروع می شود. مضمون دعا بدین شرح است:


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با دعای کمیل

دعای کمیل را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی دعای کمیل   • مفهوم دعای کمیل   • تعریف دعای کمیل   • معرفی دعای کمیل   • دعای کمیل چیست   • دعای کمیل یعنی چی   • دعای کمیل یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی دعای کمیل
کلمه : دعای کمیل
اشتباه تایپی : nuhd ;ldg
عکس دعای کمیل : در گوگل

آیا معنی دعای کمیل مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )
شبکه مترجمین ایران