برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1519 100 1
شبکه مترجمین ایران

تفسیر به رأی

تفسیر به رأی در دانشنامه اسلامی

تفسیر به رأی
تفسیر با محوریت آراء و نگرش های غیر معتبر را تفسیر به رأی گویند.
تفسیر به رأی
تفسیر به رأی روشی نکوهیده در فهم و تبیین قرآن کریم، از موضوعاتی است که دانشمندان از زوایای گوناگون در علوم مختلف اسلامی به آن توجه کرده اند؛ در حوزه علوم قرآنی و تفسیرپژوهی، مفسران از دیرباز پدیده تفسیر به رأی را از آفت های دانش تفسیر و فهم صحیح قرآن شمرده اند.
در منابع حدیثی و تفسیری فریقین، روایات فراوانی در نکوهش تفسیر به رأی آمده و بر این مبنا، این شیوه تفسیری ـ که در واقع تحمیل بر قرآن و تطبیق قرآن بر رأی مفسر است نه تفسیر ـ در نظر بیشتر مفسران، ناپسند و غیر معتبر شمرده شده است.
تفسیر به رأی روشی نکوهیده در فهم و تفسیر قرآن کریم است که در آن آراء و نگرش های غیرمعتبر محور تفسیر قرار می گیرد.
آرای عالمان اسلامی را در تقسیمی کلی می توان در دو دسته گزارش کرد که از دو جبهه رویاروی در شرح احادیث تفسیر به رأی حکایت دارند:
تفسیر قرآن با نگرش غیر معتبر و بدون دلیل را تفسیر به رأی می گویند. در روایات فریقین، روایات فراوانی در نکوهش تفسیر به رأی وارد شده است که به بررسی آن ها می پردازیم.
در منابع حدیثی و تفسیری فریقین، روایات فراوانی در نکوهش تفسیر به رأی آمده و بر این مبنا، این شیوه تفسیری که در واقع تحمیل بر قرآن و تطبیق قرآن بر رأی مفسر است نه تفسیر در نظر بیشتر مفسران، ناپسند و غیر معتبر شمرده شده است.مجموع روایات از طریق شیعه، به حدود ۱۵ و از طریق عامه به ۵ می رسد که سه روایت به ابن عباس و یکی به جندب بن عبداللّه و روایت پنجم هم به ابوهریره یا سعد ختم می شود. روایات شیعی نیز گر چه فراوان اند، برخی از آن ها، مرسل و ضعیف است و چه بسا بتوان ادعا کرد که به ...

تفسیر به رأی در دانشنامه ویکی پدیا

تفسیر به رأی
راغب اصفهانی در «المفردات» می گوید: «رأی به معنی عقیده ای است که ظنّ و گمان در آن غلبه دارد.» تفسیر به رای یعنی تفسیر قرآن بر خلاف موازین علم لغت و ادبیات عرب و فهم اهل زبان و تطبیق دادن آن بر پندارها و خیالات باطل و تمایلات شخصی و گروهی، یعنی تفسیری که در آن مفسر آیات قرآن را بر اساس نظر وعقیده خویش تفسیر نماید.
یکی از معانی «تفسیر به رأی» این است که مفهوم جمله ای را آنچنان که قواعد ادبی و لغت اقتضاء می کند، بپذیریم ولی در تطبیق آن بر مصادیق، مرتکب تحریف شویم. و چیزی که مصداق آن نیست، بر طبق سلیقه شخصی خود مصداق آن قرار دهیم
احادیث بسیاری در نهی از تفسیر به رأی در کتب حدیث وتفسیر از پیامبر اسلام و امامان وارد شده است. مشهورترین حدیث که از روایات متواتر نیز می باشد حدیث: (من فسر القرآن برآیه فلیتبواء مقعده من النار) هر کسی که قرآن را مطابق با رأی خویش تفسیر نماید پس جایگاه خود در آتش را اماده نماید. نقل شده توسط شیعه وسنی است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

تفسیر به رأی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی تفسیر به رأی   • مفهوم تفسیر به رأی   • تعریف تفسیر به رأی   • معرفی تفسیر به رأی   • تفسیر به رأی چیست   • تفسیر به رأی یعنی چی   • تفسیر به رأی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی تفسیر به رأی

کلمه : تفسیر به رأی
اشتباه تایپی : jtsdv fi vأd
عکس تفسیر به رأی : در گوگل

آیا معنی تفسیر به رأی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )