برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1557 100 1
شبکه مترجمین ایران

باب الابواب

معنی باب الابواب در لغت نامه دهخدا

باب الابواب. [ بُل ْ اَب ْ ] (ع اِ مرکب ) در درها. دروازه ٔ دروازه ها. || باصطلاح صوفیه سیر رجوعی اول مقامات توبه است که سالک از هر چه مانع وصول است از دنیی و عقبی اعراض نموده روی توجه به جانب حق آرد. (از شرح گلشن راز از آنندراج ). در نزد متصوفه توبه را باب الابواب نامند. زیرا توبت و انابت نخستین دریست از درهائی که وسیله ٔ دخول بندگان درحضرات قرب بارگاه حضرت رب العزة میباشد، چنانکه در اصطلاحات الصوفیه ٔ کمال الدین ابی الغنائم مسطور است. (کشاف اصطلاحات الفنون ). هو التوبة لانها اول مایدخل به العبد حضرة القرب من جناب الرب. (تعریفات جرجانی ).

باب الابواب. [ بُل ْ اَب ْ ] (اِخ ) جغرافیون عرب این نام را بشهر دربند واقع در دامنه های جبال قفقاز و ساحل غربی بحر خزر اطلاق نمایند و آنرا «الباب » نیز گویند. رجوع به دربند شود. (قاموس الاعلام ترکی ج 2). و رجوع بلغات تاریخیه و جغرافیه ٔ ترکی ج 2 شود. دربند، و آن دربندیست به خزر.در بند شروان. (از تاج العروس ماده ٔ دز). باب الابواب ، دربند. (المعرب جوالیقی ص 218 س 23). سرحدی است به ملک خزر و آن از محل انقطاع جبال از کیان تا دریای خزر سدی از سنگ و چوب و آهن و ارزیز کشیده اند و در میان سد بجهت آمدوشد قوافل که از ایران بترکستان یا از ترکستان بایران باشد دروازه ٔ کلان از آهن نصب نموده اند بوقت حاجت مرور قوافل نگهبانان پادشاه ایران آن دروازه را می گشایند و باز مقفل نمایند و این را دربند خزر هم میگویند. (غیاث ) (آنندراج ). و بسیار جای ها و دربند باب الابواب را بنا کرد [ انوشیروان ] بر آن سان که هنوز برجایست تا از تاختن ترکان بی بیم باشند، کمابیش بیست فرسنگ زمین است و هر جایگاه قایدی بپای کرد و پیش کسانی که اخبار ندانند چنانست که آن سد سکندر است و آنرا اصل نیست که سد سکندر نه بدین حدودست و هم از آهن و ارزیز است و از روی آمیخته است... (مجمل التواریخ و القصص ص 76و 282). آنرا باب بدون اضافه و ابواب گویند و آن دربند یعنی در بند شروان است. باب الابواب شهری است به کنار دریای طبرستان که دریای خزر باشد و آن دریا به دیوار آن رسد و در وسط آن شهرلنگرگاه کشتیها است و در دو طرف ساحل دریا دو سد برآورده اند و در مدخل آن را پیچیده و بر دهانه زنجیره ای ممتد ساخته اند تا مانع ورود و خروج کشتی ها گردد مگر با ...

معنی باب الابواب به فارسی

باب الابواب
نامی است که جغرافیون عرب به شهر [ در بند ] واقع در دامنه جبال قفقاز و ساحل غربی بحر خزر داده اند . آب دریا به دیوار آن می رسد و در وسط آن لنگر گاه کشتیها بود در دو طرف ساحل دو دیواره بر آورده و در مدخل آن زنجیری کشیده بودند تا مانع ورود و خروج کشتیها شود مگر با اجازه و به همین جهت آنرا باب الابواب نامیدند .
( اسم ) ۱ - دردها تدروازه دروازه ها ۲ - سیررجوعی اول مقامات توبه است که سالک از هر چه مانع وصول است - از دنیا و عقبی - اعراض کند و روی توجه بجانب حق آرد . توبه را باب الواب نامند زیرا توبت و انابت نخستین دریست از درهای که وسیله دخول بندگان درحضرت قرب بارگاه حضرت رب العزه میباشد .
در در ها دروازه دروازه ها
بحر خزر . دریای خزر

معنی باب الابواب در فرهنگ فارسی عمید

باب الابواب
۱. در درها، دروازۀ دروازه ها.
۲. (تصوف) توبه، که نخستین در است از درهایی که بنده از آن به سوی حق می رود.

باب الابواب در دانشنامه اسلامی

باب الابواب
باب ، یا باب الابواب ، یکی از مراتب عالی در حدود دین و تشکیلات دعوت اسماعیلیه است.این اصطلاح، پیش از فاطمیان هم کاربرد داشته ولی به خاطر سری بودن سازمان دعوت اسماعیلیه در آن دوره، معنای دقیقش مشخص نیست. در همه منابع اسماعیلی، باب می بایست یکی از عالم ترین افرادِ « دعوت هادیه »، با تقوا و صاحب صلاحیت اخلاقی باشد. مسئولیت اداره سازمان دعوت و همچنین تنظیم بعضی از سیاست های دعوت به عهده اوست. باب، رئیس اجرایی سازمان اسماعیلی بوده و به لحاظ رتبه پس از امام اسماعیلی قرار داشته است و در اصطلاح دینی آنان معادل داعی الدعات به کار می رفته است.
در دوره فاطمیان، معمولا مقام بابی و قاضی القضاتی در یک نفر جمع بوده و در غیر این صورت مرتبه باب پس از قاضی القضاة قرار داشته است. باب، در این دوره مسئول رساندن دعوت امام به حجت‏ها و عزل و نصب آنان و همچنین مسئول تهیه پیش نویس های مجالس الحکمة نیز بوده است. پس از دوره فاطمیان، مقام بابی اهمیت خودش را از دست داد به نحوی که؛ وظایف باب در شاخه مستعلوی-طیبی یک سری وظایف آرمانی بود و پس از انشعاب مستعلویان طیبی به شاخه های سلیمانی و داودی، داعی مطلق وظایف باب را انجام می داد. در نزاریان نیز به نحوی، حجت امام اسماعیلی جایگزین باب شد.
سازمان دعوت اسماعیلیه و وظایف مراتب یا حدود مختلف تشکیلات آن از وجوه بسیار مهم نهضت اسماعیلیه است. آثار اسماعیلی به طور کلی در این زمینه سکوت اختیار کرده اند، زیرا ماهیت دعوت اسماعیلی و خصومت بسیاری از امرا و حکام و علمای اهل سنت ایجاب می کرد که دعوت، همواره (به استثنای دوره فاطمی و در محدوده این دولت ) در نهایت اختفا به فعالیت پردازد. اما مطالعات جدید، مبتنی بر بسیاری از متون و نوشته های اسماعیلی، تا حدودی تشکیلات دعوت را در دوره های مختلف، به خصوص دوره فاطمیان، روشن کرده است.
باب الابواب ممکن است در معانی ذیل به کار رفته باشد: • باب الابواب (اسماعیلیه)، باب ، یا باب الابواب ، یکی از مراتب عالی در «حدود دین » و تشکیلات دعوت اسماعیلیه • باب الابواب (شهر دربند)، نام شهر دربند در دوره اس ...

باب الابواب در دانشنامه ویکی پدیا

باب الابواب
نام شهر دربند در دوره اسلامی، واقع در داغستان، در غرب دریای خزر، در ۲۶۱ کیلومتری شمال شهر باکو و یکی از معبر (دربند) های قدیم ورودی و خروجی بزرگ کوه های قفقاز. چون در دهانه دره های رشته کوه های قفقاز، دیوارها و قلعه هایی از جمله مدینه باب قرار داشت، به آن (دربند) باب الابواب گفته اند.کتزیاس (Ctesias)، جغرافیانویس یونانی، آنرا دروازه خزر ضبط کرده است.
بنابر مطالب تاریخ آغوان (Agvan)، به آن دروازه هون ها گفته اند. ظاهراً این نامگذاری به لحاظ هجوم اقوام خزر و هونها از آنجا (باب) به بلاد قفقاز بوده است. به نوشته مارکوارت به یونانی به آن چور (Tchor) و به ارمنی چول (Tchols) می گفته اند.
در منابع ساسانی باب را دربند نوشته اند.
دانشنامه جهان اسلام، ب، زیر نظر سید مصطفی میر سلیم، تهران ۱۳۷۵، شابک ‎۹۶۴-۴۴۷-۰۰۱-X


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

باب الابواب را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی باب الابواب   • مفهوم باب الابواب   • تعریف باب الابواب   • معرفی باب الابواب   • باب الابواب چیست   • باب الابواب یعنی چی   • باب الابواب یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی باب الابواب

کلمه : باب الابواب
اشتباه تایپی : fhf hghf,hf
عکس باب الابواب : در گوگل

آیا معنی باب الابواب مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )