برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1677 100 1
شبکه مترجمین ایران

موسی

/musA/

معنی اسم موسی

اسم: موسی
نوع: پسرانه
ریشه اسم: عبری
معنی: (تلفظ: musā) (عبری) به معنی از آب کشیده، (در اعلام) موسی بن عمران (ع) پیغمبر معروف بنی اسرائیل در زمان فرعون، (در اعلام) موسی بن جعفر (ع) ملقب به کاظم هفتمین امام شیعیان - از آب کشیده شده، نام امام هفتم شیعیان، نام پسر عمران پیامبر بنی اسرائیل که در زمان فرعون به دنیا آمد

معنی موسی در لغت نامه دهخدا

مؤسی. [ م ُ ءَس ْ سی ] (ع ص ) نعت فاعلی از تأسیة. تعزیت دهنده. تسلی دهنده.

مؤسی. [ م ُ ءَس ْ سا ] (ع ص ) نعت مفعولی از تأسیه. تیمار داشته شده. مورد غمخواری واقع شده. || تسلی داده شده. ج ، مؤسین.

موسی. [ سا ] (ع اِ) استره. (منتهی الارب ) (مهذب الاسماء) (نصاب الصبیان ). ج ، مواسی (مؤنث و گاهی مذکر آید). (ناظم الاطباء). حلاق. تیغ. تیغ دلاکی که بدان سر تراشند . عربی استره است که بدان موی سر تراشند. (از غیاث ) (از آنندراج ) :
به موسی ̍ کهن عمرِ کوته امید
سرش کرد چون دست ِ موسی سپید.
سعدی (بوستان ).
|| طرف اعلای خود آهنی. (منتهی الارب ) (ناظم الاطباء).

موسی. [ سا ] (اِخ ) پیغمبر بنی اسرائیل. رجوع به موسی بن عمران شود.

موسی. [ سا ] (اِخ ) رجوع به موسی بن جعفر شود.

موسی. [ سا ] (اِخ ) نام ایل کرداز طوایف پشتکوه. (از جغرافیای سیاسی کیهان ص 71).

موسی. [ سا ] (اِخ ) دهی است از دهستان گورگ بخش حومه ٔ شهرستان مهاباد واقع در 46 هزارگزی جنوب مهاباد با 109 تن سکنه. آب آن از رودخانه و راه آن مالرو است. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 4).

موسی.[ سا ] (اِخ ) دهی است از دهستان جلال وند بخش مرکزی شهرستان کرمانشاهان واقع در 50 هزارگزی جنوب کرمانشاه با 280 تن سکنه. آب آن از رودخانه ٔ تنگ سنگ و راه آن مالرو است در سه محل نزدیک به هم به نام علیا و وسطی و سفلی مشهورند. (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 5).

موسی. [ سی ی ] (ص نسبی ) منسوب به موسی ̍. (منتهی الارب ). ج ، موسَون َ، موسون َ. (ناظم الاطباء).

موسی. [ سا ] (اِخ ) ابن ابوالفضل یونس بن محمدبن منعة ملقب به کمال الدین و مکنی به ابوالفتح (551-639 هَ. ق.) فقیه شافعی ، در موصل علم فقه را از پدر فرا گرفت و بعد در سال 570 هَ. ق. به بغداد عزیمت و در مدرسه ٔ نظامیه اقامت کرد و در محضر شیخ رضی شیرازی و سدید سلمانی که دستیار وی بود واستادان دیگر، علم خلاف و اصول و ادب را فرا گرفت و بعدها به موصل بازگشت و پس از درگذشت پدر در مسجد امیر زین الدین که مانند مدرسه بود به تدریس پرداخت و بعد این مدرسه در نسبت به وی به نام مدرسه ٔ کمالیه معروف گشت. وی در میان فضلا شهرت فراوانی ...

معنی موسی به فارسی

موسی
موشا پیغمبر بنی اسرائیل که در زمان فرعون بدنیا آمد و مادرش تا سه ماه او را مخفیانه نگهداشت و بعد از ترس فرعون وی را در زنبیلی قیر اندود گذاشت و در میان نی زار رود نیل رها ساخت . دختر فرعون موسی را برداشت و بزرگ کرد . موسی در سن چهل سالگی برسالت از طرف خداوند برگزیده شد و مدت چهل شبانه روز در کوه سینا براز و نیاز با خداوند مشغول بود و از این نظر او را کلیم الله لقب داده اند . عمر موسی را صدو بیست سال نوشته اند .
تیغ سرتراشی، استره
( اسم ) تیغ سلمانی استره .
نوبختی .
[ گویش مازنی ] /moosi/ مفعول – مرد همجنس بازی که خودفروشی می کند
دهی از دهستان سمیرم پایین بخش حومه شهرستان شهرضا . در ۱۵ کیلومتری جنوب باختر شهرضا. جلگه ای وسیع و معتدل است و ۲٠۶۱ تن جمعیت دارد . محصولش غلات پنبه انگور و خشکبار است . صنایع دستی زنان آن کرباس بافی است .
دهی است از دهستان سلگی شهرستان نهاوند.
منسوب است به موسی آباد از دیه های همدان .
دهی است از دهستان نعلین بخش سردشت شهرستان مهاباد .
[ گویش مازنی ] /moosi bez/ موسی بز
از منجمان معروف عصر مامون خلیفه عباسی است . وی در هندسه استاد بود. پسران او محمد و احمد و حسن که به بنی موسی مشهورند از دانشمندان بزرگ قرن سوم هجری بشمار میروند . شاکر پدر موسی از مردم خوارزم بوده است .
از مفسران مشهور و فلاسفه بزرگ یهود در قرون وسطی . در ۱۱۳۵ در قرطبه متولد شد و در ۱۱۶٠ از اسپانیا مهاجرت کرد و پس از مدتی سرگردانی سرانجام در فسطاط واقع در مصر اقامت گزید . کتاب دلاله الحائرین او خلاصه فلسفه یهود را از قدیم الایام تا روزگار وی باز می گوید. این کتاب که به شیوه فلاسفه مشایی نوشته ...

معنی موسی در فرهنگ معین

موسی
(سا) [ ع . ] (اِ.) تیغ سلمانی ، استره .
(وِ) (اِ.) گاوی که طبق روایت قرآن می بایست قوم بنی اسرائیل به امر حضرت موسی قربانی کنند.

معنی موسی در فرهنگ فارسی عمید

موسی
تیغ سرتراشی، استره.

موسی در دانشنامه اسلامی

ابن مِیْمون، عالم و فیلسوف و طبیب یهودی می باشد.
ابن مِیْمون، موسی بن میمون اسرائیل قرطبی (۵۳۰-۶۰۱ق/۱۱۳۵-۱۲۰۴م)، عالم و فیلسوف و طبیب یهودی که در فقه و شرایع یهود چنان مقام والایی داشت که یهودیان دربارۀ او گفته اند: از موسی (ع) تا موسی (ابن میمون) کسی مانند موسی برنخاسته است.
تَبوذَکی، موسی بن اسماعیل، ابوسلمة مِنقَری، عالم و محدّث بصری در قرن دوم و سوم می باشد.
سبب شهرت وی را به تبوذکی، فروشندگی کود یا محتوای شکم مرغان، یا سکونت وی در محله تبوذک دانسته اند.
حیات
تاریخ دقیق ولادت تبوذکی دانسته نیست؛ تنها می دانیم که در اوایل خلافت ابوجعفر منصور عباسی (۱۳۶ـ ۱۵۸) متولد شده و با توجه به این که بصری خوانده شده، احتمالاً در بصره زندگی می کرده است.از زندگی او اطلاعی در دست نیست، جز آن که از سال ۱۶۰ به استماع حدیث پرداخته و از مشایخ بزرگی که بیشتر اتباع تابعین بوده اند، حدیث شنیده است.
اساتید
وی مشایخ متعددی داشته که برخی از آنان عبارت اند از: جریربن حازم ، حَمّادبن سلمه ، مبارک بن فضاله ،عبدالعزیزبن ماجِشون ، قاسم بن فضل و مهدی بن میمون می باشد. بسیاری از محدّثان بعدی، بی واسطه یا باواسطه از راویان تبوذکی بوده اند؛ ابوزُرعه و بسیاری دیگر با واسطه از وی روایت کرده اند.
تعداد احادیث
...
یهودیت از جمله ادیان معتقد به عالم آخرت است.
اعتقاد به عالم آخرت یکی از عقاید مسلم دین یهود است.ان الذین ءامنوا و الذین هادوا و النصری و الصابئین من ءامن بالله و الیوم الاخر....کسانی که ایمان آوردند و کسانی که آیین یهودان و ترسایان و صابئان را برگزیدند، اگر به خدا و روز بازپسین ایمان داشته باشند و کاری شایسته کنند، خدا به آنها پاداش نیک می دهد و نه بیمناک می شوند و نه محزون.
بقره/سوره۲، آیه۶۲.    
عالم آخرت ، عالمی پایدار و ارزشمند در تع ...


موسی در دانشنامه ویکی پدیا

موسی
عکس موسی
«موسا» و «موسی» در فارسی تلفظ های یکسانی دارند. با این تفاوت که اگر ریشهٔ آن غیر عربی و غیر یهودی باشد به صورت «موسا» و اگر ریشهٔ آن عربی یا یهودی باشد به صورت «موسی» نوشته می شود.
کوه سینا، کوهی در صحرای سینا معروف به جبل موسی و نیز معروف به کوه طور
موسی کاظم، هفتمین امام شیعه دوازده امامی
موسی پسر شاکر، اخترشناس ایرانی
موسی بن میمون، فیلسوف یهودی سده های میانه
موسی مندلسون، فیلسوف آلمانی سدهٔ ۱۸
موسا یا موسی ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
موسی نام پیامبر بنی اسرائیل است.
موسی که ریشهٔ آن عربی و یهودی است نام کوچک انسان است ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
موسا یک بخش اداری در شهرستان آرومرو از توابع استان آروشا در کشور تانزانیا است. بر پایه نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن که در سال ۲۰۰۲ توسط دولت تانزانیا انجام شد جمعیت این بخش بالغ بر ۱۰٬۷۶۳ نفر اعلام شده است.
مختصات: ۳۳°۲۵′۲۵″شمالی ۴۶°۵۴′۲۶″شرقی / ۳۳٫۴۲۳۶۴°شمالی ۴۶٫۹۰۷۲°شرقی / 33.42364; 46.9072
موسی (بدره)، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان بدره در استان ایلام ایران است.
این روستا در دهستان دوستان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۱۰۹ نفر (۲۴خانوار) بوده است.
موسی (ایتالیایی: Mosè) یک مجسمه ساخته شده از سنگ مرمر توسط هنرمند ایتالیایی و مشهور رنسانس، میکل آنژ بوناروتی است. این اثر هنرمند امروزه در کلیسای سان پیترو وینکولی ‏(en)‏ ر ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

موسی در دانشنامه آزاد پارسی

موسی (ع) (قرن ۱۳پ م)
از پیامبران اولوا العَزْم. زبان شناسان در عجمی بودن نام موسی متفق اند و این واژه را مرکب از «مو» به معنی آب و «شا» به معنی درخت پنداشته اند و گفته اند از آن جا که موسی از میان آب و درخت گرفته شده به این نام موسوم گردیده است. در عهد عتیق، مقام شارع و داور عبرانی را دارد که بنی اسرائیل را از مصر به ارض موعود کنعان برد. او مدعی شد که، در طور/کوه سینا، شریعت شفاهی و کتبی را شامل احکام عشره/ده فرمان حک شده بر الواح سنگی از یهوه دریافت کرده است. پنج سِفر نخست عهد عتیق را که در یهودیت به تورات موسوم است به او نسبت داده اند. به روایت تورات، پس از آن که فرعون دستور قتل همۀ نوزادان پسر عبرانیان را صادر کرد، موسای نوزاد را در نی زارهای کنارۀ نیل پنهان کردند. یکی از دختران فرعون او را یافت و بزرگ کرد. سرانجام او رهبر قوم بنی اسرائیل در خروج از مصر و ۴۰ سال سرگردانی در بیابان شد. در ۱۲۰سالگی پس از آن که از کوه فِسجَه نگاهی به ارض موعود افکند جان سپرد. نام پدر و مادر موسی در قرآن ذکر نشده است اما برحسب تورات نام پدرش عمران و مادرش یوکابد نام داشته است. نام حضرت موسی ۱۳۶بار در قرآن آمده است و در بیست سوره از او سخن گفته شده است. داستان زندگی و پیامبری او در قرآن (اعراف، ۱۳۰ـ۱۷۲؛ یونس، ۷۵ـ۹۵ و ...) آمده است. مفصل ترین بخش داستان او در (طه، ۹ـ۱۰۱؛ قصص، ۳ـ۴۳) بیان شده است. فرعون دستور داده بود که فرزندان ذکور بنی اسرائیل به هنگام تولد کشته شوند (قصص، ۵) از این رو مادر موسی فرزند خود را در صندوقی گذاشته به رود نیل می اندازد (قصص، ۱۳) آسیه همسر فرعون او را از آب گرفت و به فرزندی پذیرفت و مادر موسی را به عنوان دایه برای او انتخاب کرد. در جوانی به همراه همسرش صفورا (دختر شعیب) عازم مصر شد و در وادی اَیمَن به رسالت مبعوث شد (قصص، ۳۰ـ۳۱) و مأمور هدایت فرعون و نجات بنی اسرائیل از اسارت او و رساندن آنان به ارض مقدس شد. موسی معجزاتی چند ظاهر کرد که فرعون همه را سحر خواند. در نهایت به امر الهی قوم موسی از مصر به شام کوچ کردند و فرعونیان که در تعقیب آن ها بودند در دریای سرخ غرق شدند.

نقل قول های موسی

موسی از شخصیت های کتاب مقدس و قرآن است. در نظر پیروان ادیان ابراهیمی وی از پیامبران بزرگ است.
• «... بیمِ موسی نه بر جان بود که بر مردمِ نادان بود...». نهج البلاغه، خطبه ۴ -> علی بن ابی طالب

موسی در جدول کلمات

برادر حضرت موسی ( ع)
برادر موسی (ع)
هارون
پیرو حضرت موسی (ع)
یهودی, کلیمی
پیروان حضرت موسی (ع)
یهود
پیروان دین حضرت موسی (ع)
یهود
خاندان حضرت موسی (ع)
العمران
دختر شعیب پیغمبر که به عقد حضرت موسی (ع) درآمد
صفورا
دست سپید و روشن است• کنایه از دست حضرت موسی (ع)
یدبیضا
صفت حضرت موسی (ع)
کلیم
قوم حضرت موسی (ع)
یهود

معنی کلمه موسی به عربی

موسی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

رضا
یکی از پیامبران الهی
مبینا
موسی . (ا)، (زبان مازنی)، کونی .
علی بدری
موسی معرب موشه است چون درزبان عبری حرف سین وجودنداردوبه جای ان ازحرف شین استفاده می شودلذابه موسی درعبری موشه میگویند مانندموشه دایان
واژگا
موسی /ماُسا= ما سا=مادر آسمانی تمام مخلوقات
نیازی
گویند موسی در زبان عبری به معنی برگرفته از آب است لطفا در این مورد هم تحقیق شود
يار دلواري
موسی بمعنای پسر دانایی علم و دانش از دل دریا
فرشته
خلاصه پرسش
بر اساس منابع شیعی، آیا می‌توانیم نام پیامبران بنی اسرائیل را بر فرزندان خود بگذاریم؟
پرسش
آیا روایتی داریم مبنی بر این‌که نام انبیای بنی اسرائیل را بر فرزندان خود بگذاریم؟ اگر پاسختان مثبت است، لطفاً سند آن‌را ذکر بفرمایید.
پاسخ اجمالی
بر اساس آنچه در روایات آمده است؛ ائمه اطهار(ع) نام فرزندان خود را نام پیامبران بنی اسرائیل می‌گذاشتند و با الگوبرداری از سیره و روش آن بزرگواران می‌توان نام پیامبران بنی اسرائیل را بر فرزندان خود نهاد.
1. نام امام کاظم(ع) موسی بود.[1] که یکی از انبیای بنی اسرائیل است.[2] نام برخی از فرزندان امام کاظم(ع) نیز به نام پیامبران بنی اسرائیل بود؛ مانند سلیمان،[3] داود.[4]
2. برخی از اصحاب و راویان بزرگ ائمه اطهار(ع) نام‌های پیامبران بنی اسرائیل را داشتند؛ مانند زکریا بن آدم قمّی که از اصحاب و راویان امام رضا(ع) بود.[5]

[1]. شیخ مفید، الإرشاد فی معرفة حجج الله علی العباد، ج ‏2، ص 215، کنگره شیخ مفید، قم، چاپ اول، 1413ق.
[2]. ر.ک: �تکرار داستان موسی (ع) در قرآن�، سؤال 4962؛ �پیامبران اولوالعزم�، سؤال 460.
[3]. الإرشاد فی معرفة حجج الله علی العباد، ج ‏2، ص 244.
[4]. مجلسی، محمدباقر، بحار الأنوار، ج ‏48، ص 289، دار الکتب الاسلامیة، تهران، چاپ دوم، 1363ش.
[5]. شیخ مفید، الإختصاص، ص 86، کنگره شیخ مفید، قم، چاپ اول، 1413ق؛ کشی، محمد بن عمر، إختیار معرفة الرجال، ص 594، نشر دانشگاه مشهد، 1348ش.
فرشته
موسی : /musā/ موسی (عبري) 1- به معني از آب كشيده؛ 2- (اَعلام) 1) موسي ابن عمران(ع) پيغمبر معروف بني اسرائيل در زمان فرعون و رهبر اسیران یهودی در مصر، که آنان را به سوی فلسطین رهبری کرد، ولی پیش از رسیدن بدانجا در اردن درگذشت؛ 2) موسي ابن جعفر(ع) (= ابوالحسن موسی بن جعفر): [128-183 قمری] ملقب به كاظم هفتمين امام شيعيان. در زندان هارون الرشید مسموم و به شهادت رسید؛ 3) موسی بن شاکر: [زنده در سال 200 قمری] دانشمند ایرانی، از مرد خراسان، که همراه مأمون به بغداد رفت و فرزندانش معروف به بنوموسی، در اختر شناسی، مکانیک و ریاضیات شهرت یافتند؛ 4) موسی ابن میمون: [1135-1204 میلادی] پزشک و اندیشمند یهودی آندلسی، که از سال 1166 در مصر اقامت گزید. مؤلف کتابهایی در پزشکی، منطق و علم کلام، از جمله: دلالة الحایرین و سراجُ المُنیر؛ 5) موسی خورنی: [407-492 میلادی] مورخ ارمنی، مؤلف تاریخ ارمنستان (ترجمه).
امیررضا حیدرنژاد
نام یکی از پیامبران .که برای تحقیق کتاب های عربی خوب است
يار دلواري
موسی جان دلم ♥️ مرد ایده ال ،دنیای زیبای زندگیم
عاشقانه دوست دارم مرسي كه شدي تمام زندگيم تا جون دارم باتمام وجودم عاشقتم
فول ويتامين خودمي استاد جونم ،ميبوسمت نفس جان زندگيمي ♥️🚲
مهدی
جناب آقای علی بدری شما ذکر فرمودید که در زبان عبری سین وجود ندارد :
1-یوسف 2-یونس 3-ساره
بنده برای شما 3مثال زدم
آمندا
مادر موسی، پس از افكندن موسی (علیه‌السلام) به دريا، دچار اضطراب و دلهره شدید شد:

•• �وَأَوْحَيْنَا إِلَى أُمِّ مُوسَى أَنْ أَرْضِعِيهِ فَإِذَا خِفْتِ عَلَيْهِ فَأَلْقِيهِ فِي الْيَمِّ وَلَا تَخَافِي وَلَا تَحْزَنِي إِنَّا رَادُّوهُ إِلَيْكِ وَجَاعِلُوهُ مِنَ الْمُرْسَلِينَ؛ ما به مادر موسىی الهام کرديم که: �او را شير ده؛ و هنگامی که بر او ترسيدى، وى را در دريا(ى نيل) بيفکن؛ و نترس و غمگين مباش، که ما او را به تو باز می‌گردانيم، و او را از رسولان قرار می‌دهيم!�.

نام مادر حضرت موسی
نام مادر حضرت موسی علیه السلام در کتاب مقدس یوکابَد ذکر شده[۱] به معنای (خداوند؛ داراى مجد است) زيرا كلمه (يوكابد) مركب است از: �يهوه� يعنی خداوند و از: �كابد� يعنی داراى مجد و بعبارت ديگر، مجيد.[۲]

تولد موسی علیه السلام
مطابق با آنچه در قرآن آمده حضرت موسی علیه السلام در زمانی به دنیا آمد که فرعونيان به دستور فرعون پسر بچه‌هاى بنی اسرائيل را سر می بريدند. موسی علیه السلام چند ماهی پس از ولادت، در دامان مادر زندگی كرد، و آن‌گاه كه مادرش بيمناک ‌شد مبادا راز او فاش شود، خداوند بدو الهام فرمود تا موسی را در صندوقی نهاده به رود نیل بيفكند و خدا قلب او را آرامش بخشيد و به وى مژده داد كه موسی را به سوى او باز خواهد گرداند و او را به پيامبرى برمی‌گزيند.

مادر موسی بعد از انجام اين دستور، خواهر موسی را در كنار ساحل به همراه فرزند خود فرستاد تا ببيند سرنوشت كودكش به كجا می‌‌انجامد. صندوق به همراه جريان آب وارد قصر فرعون شد و همسر فرعون به محض آنكه به موسىی نظر كرد، خداوند محبت وى را در دلش افكند و لذا از فرعون تقاضا كرد كه اين طفل را پیش خودشان نگه دارند و فرعون با تقاضای همسرش موافق نموده از قتل او منصرف شد.

فرعون و همسرش برای شیر دادن موسی دايه‌‌هاى شيرده را احضار كردند، شايد طفل سينه يكی از آنها را بگيرد ولی موسی از همه آنها روى گرداند! تا اینکه خواهر موسی مادرش را به عنوان دایه به آنها معرفی نمود و به این صورت موسی علیه السلام به مادرش برگردانيده شد تا شيرش دهد و تربيتش نمايد. [۳]
پانویس
1- کتاب مقدس، سفر اعداد، باب 26
2- بلاغی، حجة التفاسیر و بلاغ الإکسیر، ۱۳۸۶ق، مقدمه اول، ص255
3- سوره قصص ، آیات 7 تا 13

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• خواهر حضرت موسی   • فیلم موسی   • داستان کوتاه حضرت موسی   • عمران پدر موسی   • معجزات حضرت موسی   • نقاشی حضرت موسی   • نام محل وحی حضرت موسی   • داستان عصای حضرت موسی   • معنی موسی   • مفهوم موسی   • تعریف موسی   • معرفی موسی   • موسی چیست   • موسی یعنی چی   • موسی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی موسی

کلمه : موسی
اشتباه تایپی : l,sd
آوا : musA
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس موسی : در گوگل

آیا معنی موسی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )