برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1579 100 1
شبکه مترجمین ایران

قحطی

/qahti/

مترادف قحطی: تنگسالی، خشکسالی، غلا، قحطزار

برابر پارسی: خشکسالی، کمیابی، نایابی

معنی قحطی در لغت نامه دهخدا

قحطی. [ ق َ ] (حامص ) نایابی. یافت نشدن :
برای یک دم تیغ تو صد خون میشود بر هم
در این کشور ز بختم قحطی آب است پنداری.
میر یحیی شیرازی (از آنندراج ).
رجوع به قحط شود.

قحطی. [ ق َ طی ی ] (ع ص ) بسیارخوار. و این لغتی است عراقی. (منتهی الارب ).

معنی قحطی به فارسی

قحطی
۱ - خشکسالی ۲ - نایابی کمیابی : برای یکدم تیغ تو صد خون می شود برهم درین کشور ز بختم قحطی آب است پنداری . ( میر یحیی شیرازی ) توضیح چون قحط درعربی مصدر است احتیاجی بافزودن ی حاصل مصدر نیست ولی چون در تداول فارسی قحط را به صورت صفت بکار می برند قحطی را نیز استعمال کنند .
بسیار خوار و این لغتی است عراقی
[ گویش مازنی ] /ghahti saale maa/ روزگار قحطی و خشکسالی – روزگار گرسنگی و فقر

معنی قحطی در فرهنگ معین

قحطی
( ~ . ) [ ع - فا. ] (حامص .)۱ - خشکسالی . ۲ - نایابی .
( ~. قَ) ( اِ.) کنایه از: کمیابی آدم های شایسته و کارآمد.

معنی قحطی در فرهنگ فارسی عمید

قحطی
۱. خشک سالی و نایاب شدن و کم یاب شدن خواربار.

قحطی در دانشنامه ویکی پدیا

قحطی
قحطی سومالی ۲۶۰۰۰۰ نفر را کشته است
قحطی یا کمیابی به کمبود گسترده غذا که ممکن است بر گونه های مختلف موجودات زنده واقع شود گفته می شود. این پدیده اغلب با سوء تغذیه، گرسنگی، همه گیری ها و افزایش مرگ و میر همراه است.
قحطی می تواند بر اثر ترکیبی از عوامل اقتصادی، سیاسی و زیست محیطی پدید آید. به عقیده Amartya Sen اقتصاددان، در دهه های اخیر، قحطی همواره مشکل توزیع غذا یا فقر بوده، چرا که غذای کافی برای تغذیه تمام جمعیت دنیا وجود داشته است. یکی از بزرگترین قحطی های تاریخ (برمبنای افراد آسیب دیده) قحطی بزرگ ایرلند بود که در سال ۱۸۴۵ میلادی شروع شد و به سبب انتقال مواد غذایی از ایرلند به انگلستان بخاطر اینکه فقط انگلیس توانایی پرداخت بهای بیشتر را داشت. در مواردی مشخص، همانند سیاست یک گام بزرگ به جلو َ، کره شمالی در دهه ۱۹۹۰، یا زیمبابوه در اوایل سال ۲۰۰۰، قحطی را می توان نتیجه ناخواسته یک سیاست دولتی دانست. مالاوی قحطی خود را با دادن کمک هزینه به کشاورزانش پایان داد. در قحطی سال ۱۹۷۳ وولو در تیوپی، مواد غذایی از وولو به پایتخت آدیس آبابا جایی که می توانست به قیمت بیشتری به فروش برسد منتقل می شد. در مقابل، در همین زمان باشندگان حکومت های دیکتاتوری اتیوپی و سودان با قحطی بزرگی در اواخر دهه ۱۹۷۰ و اوایل دهه ۱۹۸۰ مواجه بودند، حکومت های دموکراتیک بوتسوانا و زیمبابوه از کمک به آن ها سرباز زدند زیرا تولیدات غذایی شان دچار کاهش شدیدی شده بود. تأمین حداقل هزینه لازم برای خرید غذا از طریق راه ساده اشتغال زایی موقتی برای قشرها آسیب دیده در زمان کمبود غذای محلی میسر بود و در شرایطی که دولت از سوی گروه های سیاسی مخالف و رسانه ها مورد نقد قرار می گرفت میسر بود. در موردی دیگر، مانند سومالی قحطی برآیند آشفتگی مدنی ای بود که باعث از هم گسیختگی سیستم های توزیع غذا شده است. در سال 1917 در ایران قحطی بزرگی اتفاق افتاد و نزدیک به سه میلیون نفر بر اثر گرسنگی و بیماری وبا جان خود را از دست دادند که این جمعیت تقریباً نصف جمعیت آن موقع ایران بود.قحطی به گونه ای بود که در تمام کشور و حتی شهرهای بزرگ وجود داشت و ازآن به عنوان یکی از بزرگترین فجایع تاریخ ایران می توان نام برد.
بسیاری از قحطی ها نتیجه نامتوازنی تولید غذا در مقایسه با جمعیت زیاد کش ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

قحطی در دانشنامه آزاد پارسی

قحطی (famine)
کمبود شدید مواد غذایی که بخش عظیمی از افراد یک جامعه با آن مواجه شوند. بنابر گزارشِ سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (اکتبر ۱۹۹۹)، در حالی که در نیمۀ نخستِ دهۀ ۱۹۹۰ حدود ۴۰۰میلیون نفر در کشورهای در حال توسعه محروم از مواد غذاییِ کافی بودند، در ۱۹۹۹ جمعیت گرسنگان در کشورهای فقیر به ۷۹۰میلیون نفر و در کشورهای غنی به ۳۴میلیون نفر رسید. بنابر نظریۀ کمبودِ مواد غذاییِ قابل دسترس، قحطی از ناکافی بودنِ منابعِ غذایی ناشی می شود، اما براساس یکی از نظریه های جدیدتر، قحطی زمانی رخ می دهد که برای گروهی در جامعه فرصت مناسبی فراهم نمی آید تا کار یا دارایی خود را با مواد غذایی مبادله کنند. بیشترِ مؤسسه های امدادرسانی به قحطی زدگان در مغرب زمین، نظیر صلیب سرخ بین المللی، درصددِ تأمینِ مواد غذایی یا افزایش تولید در این مناطق برمی آیند، بی آن که در سیاست آن ها دخالتی کنند. صِحتِ نظریۀ کمبود مواد غذایی قابل دسترس در دهۀ ۱۹۸۰ با تردید مواجه شد. افت محصول الزاماً به قحطی نمی انجامد؛ در برخی از مناطق قحطی زده، منابع غذایی کافی نیز موجود و به راحتی در دسترس بوده است. مثلاً، در ۱۹۹۰، نیروی هوایی اتیوپی انبار غله ای را در یک منطقه شورشی بمباران کرد. در ۱۹۹۹، یک سوم از جمعیت بخش جنوبی صحرای افریقا، با کم غذایی مواجه بودند. به گزارش سازمان ملل، کشورهای چین و هند بیشترین آمار مبتلایان به نارسایی غذایی را دارند (به ترتیب ۲۰۴ و ۱۶۴میلیون نفر)، اما از ۱۹۷۹ تا ۱۹۹۷، نسبت مبتلایان به نارسایی غذایی در هند از ۳۸ درصد به ۲۲ درصد و در چین از ۳۰ درصد به ۱۳ درصد کاهش یافت. بیشترین مبتلایان به کم غذایی را مردمان کرۀ شمالی و مغولستان و افریقای مرکزی، با حدود ۵۰ درصد از کل جمعیتِ این کشورها، تشکیل می دهند.

معنی قحطی به انگلیسی

hunger (اسم)
اشتیاق ، گرسنگی ، قحطی
famine (اسم)
قحط و غلا ، قحطی ، تنگ سالی ، کمیابی
starvation (اسم)
گرسنگی ، قحطی ، قحطی زدگی ، رنج و محنت

معنی کلمه قحطی به عربی

قحطی
جوع , مجاعة

قحطی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علی سیریزی
دوشیارا، خکسالی ، نایابی
ستاره
کم یابی خشکسالی گرسنگی

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• قحطی ایران   • قحطی سال 1320   • قحطی چیست   • قحطی در ایران جنگ جهانی دوم   • قحطی بزرگ چین   • کتاب قحطی بزرگ   • معنی قحطی   • قحطی سال ۱۲۹۸–۱۲۹۶ ایران   • مفهوم قحطی   • تعریف قحطی   • معرفی قحطی   • قحطی یعنی چی   • قحطی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی قحطی

کلمه : قحطی
اشتباه تایپی : rpxd
آوا : qahti
نقش : اسم
عکس قحطی : در گوگل

آیا معنی قحطی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )