برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1580 100 1
شبکه مترجمین ایران

عقیق

/'aqiq/

برابر پارسی: رونوس

معنی اسم عقیق

اسم: عقیق
نوع: دخترانه
ریشه اسم: عربی
معنی: (تلفظ: aqiq) (عربی) سنگی سلیسی و آبدار و قیمتی، که رنگ سرخ آن بسیار جالب است و در زینت استفاده می شود، (به مجاز) شخص ارجمند و گرامی - نام سنگی قیمتی به رنگ زرد و صورتی یا جگری

معنی عقیق در لغت نامه دهخدا

عقیق.[ ع َ ] (ع اِ) مهره ای است سرخ رنگ که در یمن یافته شود، و جنسی است از آن که در سواحل دریای روم خیزد، تیره رنگ مانند آب که از گوشت نمکزده رود و در آن خطوط سپید خفی می باشد. (از منتهی الارب ) (از اقرب الموارد). سنگ سرخ ، و نوعی از نگینهای لعل. (دهار). سنگی است مشهور. (الفاظ الادویة). اجناس آن بسیار است در بلاد یمن و ساحل بحر روم و نیکوترین آن بود که بغایت سرخ و شفاف بود. (از اختیارات بدیعی ). بهترین او سرخ و زرد و سفید است. (از تحفه ٔحکیم مؤمن ). بر چند نوع است و سرخ آن که صفای لون بیشتر دارد به بود و آن در ملک یمن بیشتر است. (نزهةالقلوب ). معروف است و آن را نوعهای بسیار است لکن مخصوصاً باید در سنگ قرمز معروف استعمال شود، ولی عقیق سفید مقصودشان الماس نبوده زیرا قدما علم تراش آن را نداشتند و بعید نیست که مقصود از بلور بوده و یکی از سنگهای گرانبها و حکاکی شده است که بر سینه بند کاهن اعظم ، و هم یکی از سنگهای اساس اورشلیم بوده. (ازقاموس کتاب مقدس ). قسمی از بلور معدنی که به رنگهای مختلف متلون است. (ناظم الاطباء). سنگی است سیلیسی وآبدار که از کانیهای مجاور کوآرتز است ، و آن سیلیس خالص است که دارای n مولکول آب است و این n ممکن است تا 18 مولکول هم برسد و نسبت به انواع مختلف عقیق مقدار مولکولهای آب فرق می کند. بطور کلی فرمول عقیق را میتوانم بصورت nh2o و sio2 بنویسم. به علت وجود همین مولکولهای آب است که اگر عقیق خرد شده را روی آتش بریزند مثل خرده های نمک تک تک می کند و آبش را از دست میدهد. عقیق بر خلاف کوارتز بی شکل - یعنی آمورف - است و خاصیت ژلاتینی و کلوئیدی دارد، بطوری که گاهی منظره ٔ صمغ را پیدا می کند و سبک وزن است. عقیق در طبیعت به رنگهای مختلف بسیار زیاد است این سنگ در قلیائیات مثل پتاس و سود حل میشود و وزن مخصوصش بین 1/9 تا 2/3 متغیر است ، و گاه آنقدر سبک میشود که ممکن است روی آب بایستد. سختی این کانی نیز از کوآرتز کمتر است و بین 5/5 و 6 می باشد. عقیق اقسام بسیار مختلف دارد و اگر مخصوصاً رنگ سرخ آتشی داشته باشد بسیار جالب است و در زینت به عنوان یکی از احجار کریمه مصرف میشود. قسم دیگر عقیق سنگی است به نام دلربا که در داخل آن ذرات میکا فراوان است و برق این ذرات جلوه ٔ مخصوصی به سنگ میدهد (وجه تسمیه ...

معنی عقیق به فارسی

عقیق
( اسم ) ۱ - سنگی سیلیسی و آبدار که از آن کانی های مجاور کو آرتز است . اگر عقیق خرد شده را روی آتش بریزند مثل خرده های نمک تک تک می کند و آبش را از دست می دهد. عقیق بر خلاف کوارتز بی شکل یعنی آمورف است و خاصیت ژلاتینی و کلوئیدی دارد به طوری که گاهی منظره صمغ را پیدا می کند و سبک وزن است . عقیق در طبیعت به رنگهای مختلف بسیار زیاد است این سنگ در قلیائیات مثل پتاس و سود حل می شوند و وزن مخصوصش بین ۱ / ۹ تا ۲ / ۳ متغیر است و گاه آن قدر سبک می شوند که ممکن است روی آب بایستد . سختی این کانی نیز از کو آرتز کمتر است و بین ۵ / ۵ و ۶ می باشد . عقیق اقسام بسیار مختلف دارد و اگر مخصوصا رنگ سرخ آتشی داشته باشد بسیار جالب است و در زینت به عنوان یکی از احجار کریمه مصرف می شود . قسم دیگر عقیق سنگی است به نام دلربا که در داخل آن ذرات میکا فراوان است و برق این ذرات جلوه مخصوصی بسنگ می دهد ( وجه تسمیه دلربا به همین مناسبت است ) عقیق در نتیجه جریان های آب در سنگهای سیلیسی یا سنگهای سیلیکات دار و یا در نتیجه برخاستن گازهای اسید از درون زمین ایجاد می شود و در خلال سنگهای دیگر به وجود می آید مخصوصا در بین سنگهای آذرین سطحی که ساختمان سماکی دارد . ۲ - عقیق سرخ ۳ - عقیق شجری . یا عقیق اسود . عقیق سیاه . یا عقیق چشم بلبلی . گونه ای عقیق شجری است که دارای دوایر متحد المرکز کوچکتری است . زمینه این کانی برنگ صورتی کم رنگ است . یا عقیق رومی . عقیقی که در روم به دست آید و آن تیره رنگ است و دروی خطهای سفیدی خفی باشد . یا عقیق سرخ . ۱ - گونه ای عقیق است که دارای رنگ سرخ آتشی است و در جواهر سازی مصرف می شود . عقیق . ۲ - گونه ای مهر سلیمان سرخ رنگ را نیز به نام عقیق سرخ می نامند که در جواهر سازی مصرف می گردد . یا عقیق سیاه . گونه ای سنگ آذرین شیشه یی شکل تیره از دسته سنگهای آتشفشانی قلیایی که شبیه شیشه های سیاه یا سبز ( مثل ته بطری هایی شکسته ) می باشند به همین جهت بان شیشه آتشفشانی نیز گویند . چون دارای سختی و برندگی بالنسبه جالب است انسان های نخستین وسایل دفاعی خود را ( از قبیل سر نیزه و کارد و سوزن و غیره ) از این سنگ می ساخته اند . ساختمان این سنگ در زیر میکروسکوپ اغلب به صورت توده های بی شکل است و ندرتا دارای بلور های فلدسپات می باشد حجر المینا ع ...

معنی عقیق در فرهنگ معین

عقیق
(عَ) [ ع . ] (اِ.) نوعی سنگ قیمتی به رنگ های گوناگون که نوع بهتر آن سرخ رنگ است .

معنی عقیق در فرهنگ فارسی عمید

عقیق
۱. (زمین شناسی) نوعی کوارتز بی شکل که مانند احجار قیمتی در زینت به کار می رود.
۲. [مجاز] لب.
* عقیق یمنی (یمانی): (زمین شناسی) نوعی عقیق که در یمن به دست می آید و سرخ رنگ است و بیشتر نگین انگشتر می کنند.

عقیق در دانشنامه اسلامی

عقیق
عقیق، نوعی سنگ قیمتی با رنگهای گوناگون، همچون سرخ ، زرد و سفید از میقاتها است.
عقیق از سنگهای با ارزش و دارای خواص گوناگون است. در روایات متعدد به استفاده از انگشتری عقیق سفارش شده است. از امام باقر علیه السّلام نقل شده است که فرمود: «هرکس از شیعیان ما انگشتر عقیق در دست کند، جز خیر و نیکی و فراوانی روزی و سلامتی از انواع بلاها نبیند. انگشتر عقیق امانی است از پادشاه ستمگر و از هرچه که انسان از آن بیم دارد و دوری می جوید». همچنین در روایات، زدودن فقر و نفاق ، نیک فرجامی، برآورده شدن حوایج و دفع غم و اندوه از خواص عقیق برشمرده شده است.
احکام مرتبط
از احکام عقیق به معنای نخست در بابهای طهارت ، صلات ، خمس و تجارت سخن گفته اند.
← در صلات
 ۱. ↑ وسائل الشیعة، ج۵، ص۸۸.    
...
عقیق سنگی سیلیسی و نوعی از در کوهی است. انگشتر عقیق بدست کردن در آموزه های اسلام از مستحبات است و روایات زیادی در فضیلت و خواص آن نقل شده است.
عقیق یا آگات از سنگ های نیمه قیمتی و جزو کانی هایی است که از چند عنصر شیمیایی تشکیل شده است. عقیق سنگی سیلیسی و نوعی از در کوهی است. عقیق به رنگ های سفید تا خاکستری تیره و سیاه، زرد تا قرمز، سبز و آبی روشن است و در میان جواهرات درجه دوم سنگی مشهور است.
در فرهنگ فارسی معین آمده است: عقیق در نتیجه جریانهای آب در سنگهای سیلیسی یا سنگهای سیلیکات دار و یا در نتیجه برخاستن گازهای اسید از درون زمین ایجاد می شود و در خلال سنگهای دیگر بوجود می آید. مخصوصاً در بین سنگهای آذرین سطحی که ساختمان سماکی دارد.
در تحفه حکیم مومن آمده است که بهترین آن سرخ، زرد و سفید است. گفته حکیم مومن شاید برگرفته روایت بشیر دهان باشد که می گوید: به امام باقر علیه السلام گفتم: «چه نگینی برای انگشترم انتخاب کنم؟»
فرمود: «چرا عقیق سرخ و زرد و سفید را انتخاب نمی کنی؟ اینها در بهشت، سه کوه اند. معدن عقیق سرخ در بهشت در کنار خانه رسول خدا است، معدن عقیق زرد در کنار خانه فاطمه علیهاالسلام و معدن عقیق سفید در کنار خانه امیرالمؤمنین علی علیه السلام.
پای هر کوهی ...

عقیق در دانشنامه ویکی پدیا

عقیق
عَقیق یا آگات گونه ای سنگ گران بها است. عقیق یمن از گرانبهاترین عقیقهاست که یکی از راههای شناخت ان تراشدار بود عقیق است . امروزه در ایران تراش های متعددی قابل توجه اساتید میباشد که معروفترین آن ها تراش ثبتی و تراش قطعی ست. همچین نگینهایی که دارای سمبه های دایره و حلالی یا اصطلاحاً سمبهٔ ناخنی و نشانهایی مخصوص هستند که آن ها هم جزو عقیق های یمنی می باشند.
۱^ Cryptocrystalline silica
۲^ Rhombohedral Microcrystalline
۳^ birefringence
عقیق سنگی سیلیسی و نوعی از در کوهی است که بیشتر از سنگ یمانی تشکیل شده است. ترکیب شیمیایی آن ۱۰۰% SiO۲ یا سیلیس است که البته گاهی عناصری نظیر Al، Fe، Mg، Ca، Ni، Cr در کنار آن قرار می گیرد. ویژگی عقیق ریزدانه بودن آن و روشنی رنگش است. عقیق درخشنده و دارای چمک بلورین می باشد، بهترین آن سرخ، زرد و سفید است. گونه ای از آن که ذرات فراوان میکا دارد و براق است دلربا نامیده می شود. شکل بلورهای عقیق، نازک و شش گوش است این کانی در هیدروکسید پتاسیم (KOH) حل می شود.
عکس عقیق
عقیق یا گونه ای سنگ گران بهاست.
عقیق (مجموعه تلویزیونی ۱۳۶۸)
عقیق (مجموعه تلویزیونی ۱۳۹۶)
عقیق همچنین ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
عقیق نام یک مجموعه تلویزیونی ایرانی به کارگردانی «حمید تمجیدی» است که در سال ۱۳۶۸ تولید و از شبکه ۲ سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش گردید.
فریده سپاه منصور
علی اصغر گرمسیری
دانیال حکیمی
محبوبه بیات
کمند امیرسلیمانی
غلامرضا طباطبایی
فریبا کوثری
پرستو گلستانی
مهری ودادیان
سیامک اطلسی
مهدی صباغی
اصغر توسلی
شیرین گلکار
فرخ هدایت
احمد رضاییان
این مجموعه تلویزیونی بر اساس زندگی واقعی بانویی است که بعنوان «دامدار نمونه» شناخته شده بود. این بانو که «رب ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

عقیق در دانشنامه آزاد پارسی

عَقیق
عَقیق
سنگی نسبتاً کمیاب، نیمه قیمتی و زیبا، دارای دو یا چند رگۀ رنگین، در رنگ ها و انواع مختلف. از عقیق، که نوعی کُوارتز است، به سبب زیبایی اش، در ساختن جواهرات و زیورآلات استفاده می شود. همچنین، از آن جا که بخار آب و رطوبت باعث تغییر شکل آن نمی شود، در ساخت ابزار و تجهیزات علمی مانند ترازوهای دقیق و سنگ زنیِ نمونه های سنگ در آزمایشگاه ها کاربرد دارد. نیز به خاطر سخت بودن این سنگ، از آن برای صیقل کاری و پرداختِ طلاکاری های شیشه و سرامیک استفاده می کنند. انسان های اولیه بعضاً ابزارهایی چون پیکان، دشنه و سوزن را از این سنگ می ساختند. از انواع مختلف عقیق است: عقیق سفید، که انیدرید سیلیسیوم ناخالص را گویند؛ آگت که رگه های تیره دارد؛ عقیق سلیمانی دارای خط های سفید یا سیاه؛ عقیق احمری با رگه های سفید و سرخ؛ عقیق جگری که دی اکسید سیلیسیوم قرمز رنگ را گویند. برخی منابع عقیق ها را چنین دسته بندی کرده اند: عقیق نواری با نوارهایی رنگین در امتداد خطوطی مستقیم؛ عقیق باباقوری (سنگ سلیمان) با رگه هایی معمولاً سیاه و سفید و یا سرخ و سفید؛ عقیق چشمی (حلقه ای) با نوارهای مدوّر رنگین؛ عقیق مکزیکی یا سیکلوپس (در اساطیر یونان، غولی با یک چشم) با حلقه ای رنگین شبیه چشم؛ و عقیق خزه ای با رگه هایی سبز رنگ. بهترین و مرغوب ترین عقیق ها در یمن، هند و برزیل یافت شده است. در امریکای شمالی و جنوبی، اروپا، استرالیا و افریقای جنوبی نیز می توان انواع دیگر عقیق را یافت. بنابر روایات مشهور، نیکوترین عقیق ها، که سرخ و شفاف است، در یمن و ساحل بحر روم یافت می شود. از عقیق به صورت نگین بر روی انگشتری نیز استفاده می شود، و در کتب حدیث از پیامبر اسلام (ص) و امامان شیعه(ع) در این باره بسیار نقل شده است. انگشتری عقیق یمانی در خاورمیانه معروف است.

عقیق در جدول کلمات

این مسجد در وادی عقیق در غرب مدینه واقع است
عروه
سنگی است شبیه عقیق به رنگهای سفید و کبود و سبز تیره

معنی عقیق به انگلیسی

agate (اسم)
عقیق
opal (اسم)
عقیق ، عینالهر ، عین الشمس ، عینالشمس ، شیشه شیری رنگ
onyx (اسم)
عقیق ، عقیق سلیمانی ، عقیق رنگارنگ ، سنگ جزع ، تاریکی پایین قرنیه

معنی کلمه عقیق به عربی

عقیق را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

فرزاد جلالی
عقیق یک نوع کانی از خانواده کوارتز ودر انواع شکل و رنگ در طبیعت وجود دارد. از انواا مختلف عقیق میتوان از:
عقیق شجر بهاری
عقیق شجر پائیزه
عقیق خزه ای
عقیق سلیمانی و همچنین انواع مختلف رنگ ها نام برد.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• سنگ عقیق   • عقیق مادحین   • خواص عقیق   • برنامه عقیق   • انواع عقیق   • وارث   • عقیق یمنی   • کانال تلگرام عقیق مادحین   • معنی عقیق   • مفهوم عقیق   • تعریف عقیق   • معرفی عقیق   • عقیق چیست   • عقیق یعنی چی   • عقیق یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی عقیق

کلمه : عقیق
اشتباه تایپی : urdr
آوا : 'aqiq
نقش : اسم
عکس عقیق : در گوگل

آیا معنی عقیق مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )