برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1514 100 1
شبکه مترجمین ایران

زرارة بن اعین

زرارة بن اعین در دانشنامه اسلامی

زرارة بن اعین
زُرارَة بن اَعْیَن بن سُنسُن شَیبانی کوفی، ( حدود ۷۰ - ۱۵۰ق) از اصحاب اجماع و صحابه خاص امام باقر (ع) و امام صادق (ع) و از بزرگ ترین فقها و متکلمان شیعه. امام جعفر صادق(ع) او را از برترین اصحاب خود برشمرده و درباره او گفته است: «اگر زراره نبود، احادیث پدرم از میان می رفت.» و او را به بهشت بشارت داده و از جمله مخبتین، اوتاد الارض، السابقون السابقون و ... برشمرده است. زراره از خاندان بزرگ آل اعین است که افراد بسیاری از این خاندان جزو اصحاب ائمه(ع)، راویان بزرگ و فقهای شیعه بوده اند. گویا زراره تألیفات فراوانی داشته، اما در آثار رجالی، تنها نام کتاب الاستطاعة و الجبر و العهود، ذکر شده است و به نام دیگر آثار او اشاره ای نشده است. از زراره بیش از ۲۰۰۰ روایت نقل شده است که حدود ۱۲۰۰ حدیث از آنها را زراره به طور مستقیم از امامان نقل کرده است.
اسم اصلی او، عَبدرَبّه و لقبش زراره بوده است. چنانچه در روایتی خود او نقل می کند که امام صادق(ع) به من فرمود: ای زراره اسم تو در اسامی اهل بهشت بدون الف است. گفتم: بله فدایت شوم اسم اصلی من عبدربه و لقبم زراره است. کنیه او را ابوعلی یا ابوالحسن ذکر کرده اند.
کلیدواژه: یاران امام صادق علیه السلام، زرارة بن اعین شیبانی، زندگینامه زرارة بن اعین
وی از اعیان فقها، ادبا، متکلمان امامیه و از بزرگان روایی عصر خود و از مشایخ برجسته و مورد اعتماد محسوب می شود که در دیانت و فقاهت و وثاقت و زهدگوی سبقت از همگنان ربوده بود و یکی از اصحاب اجماع است.
نام اصلی او عبدربه و مکنّی به ابوالحسن و ابوعلی و فرزند اعین بن سُنْسُن شیبانی و از خاندان اصیل و عریق آل اعین است.
روایت است که وقتی حضرت امام صادق علیه السلام به او فرمود: ای زراره اسم تو در نامهای اهل بهشت بی الف است. گفت: بلی فدایت شوم، اسم من عبدربه است ولکن ملقب شدم به زراره و از او نقل شده که می گفته: به هر حرف که از امام جعفرصادق علیه السلام می شنوم، ایمان من زیاده می شود.
روایت شده که آن امام صادق علیه السلام به فیض بن مختار فرمود که هر وقت خواستی حدیث ما را پس اخذ کن ...

زرارة بن اعین را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی زرارة بن اعین   • مفهوم زرارة بن اعین   • تعریف زرارة بن اعین   • معرفی زرارة بن اعین   • زرارة بن اعین چیست   • زرارة بن اعین یعنی چی   • زرارة بن اعین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی زرارة بن اعین

کلمه : زرارة بن اعین
اشتباه تایپی : cvhvة fk hudk
عکس زرارة بن اعین : در گوگل

آیا معنی زرارة بن اعین مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )