برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1630 100 1
شبکه مترجمین ایران

روز عرفه

روز عرفه در دانشنامه اسلامی

روز عرفه
نهم ذیحجه را روز عَرَفه گویند. از احکام آن در بابهای طهارت، صلات، صوم و حج سخن گفته اند.
روز عرفه از روزهای با فضیلت است. اشتغال به دعا پس از نماز ظهر و عصر و نیز اجتماع مردم جهت دعا در این روز استحباب دارد؛
افضلیت دعا از روزه در روز عَرَفه
بلکه دعا در روز عرفه از روزه افضل است؛ از این رو، چنانچه روزه موجب ضعف انسان از دعا گردد، کراهت دارد؛ لیکن در صورتی که موجب ضعف نشود مستحب است.
زیارت امام حسین در روز عَرَفه
از دیگر اعمال مستحب روز عرفه، زیارت امام حسین علیه السّلام؛
عتق عبد در روز عَرَفه
...
روز عرفه
روز عَرَفَه، ۹ ذی الحجه، یک روز پیش از عید قربان است. بنابر فقه شیعه، حج گزاران باید از ظهر تا غروب شرعی این روز را در عرفات وقوف کنند. عرفه نزد مسلمانان از روزهای پرفضیلت سال محسوب می گردد و در منابع روایی اعمالی برای آن برشمرده اند که بافضیلت ترین آنها دعا و استغفار است. زیارت امام حسین(ع) و خواندن دعای عرفه نیز در این روز بسیار سفارش شده است.
«عَرَفَة» کلمه ای عربی از ماده «ع ر ف» است. این ماده به معنای ادراک، فهم و شناختن چیزی همراه با تفکر و تدبر در آثار آن است. نام عرفه، از سرزمین عرفات (جایی در مکه که باید در این تاریخ در آن وقوف کرد) گرفته شده و گفته اند عرفات را از آن رو عرفات خوانده اند که زمینی مشخص و شناخته شده در میان کوه ها است.
آثار کهن مکه شناسی، مانند اخبار مکة، برای اشاره به سرزمین عرفات از کلمه «عرفه» نیز استفاده کرده اند. سخاوی تاریخ نگار قرن دهم قمری اهل مکه معتقد است که کلمه عرفات مانند «قصبات» (یعنی جمع) است و به هر نقطه از آن منطقه، «عرفه» گویند و نام کل منطقه، «عرفات» است.
روز عرفه
روز عرفه که مطابق است با نهم ذی الحجه، از روزهای بافضیلت و از اعیاد بزرگ می باشد، گرچه به اسم عید نامیده نشده است. در این روز حجاج در نزدیکی مکه توقف می کنند و بعضی از مراسم حج را به جا می آورند. روز قبل از عید قربان.
روز عرفه، روزی است که خدا بندگانش را به عبادت و طاعت خویش دعوت کرده و سفره ها ...

روز عرفه در دانشنامه ویکی پدیا

روز عرفه
شب عرفه
عید قربان
عید غدیر
نهم ذیحجه را روز عَرَفه گویند. این روز از روزهای مهم برای تمامی مسلمانان است. گرچه عید نامیده نشده اما همچون عید خوانده شده است. از سوی دیگر از آنجا که امام سوم شیعیان حرکت خود را بسوی کربلا پس از مراسم حج آغاز کرد برای شیعیان از اهمیت بسزایی برخوردار است. همچنین زیارت امام سوم شیعیان در این روز بسیار توصیه شده است. «دعای امام حسین در روز عرفه» از مهم ترین اعمال این روز است که پس از نماز ظهر و عصر خوانده می شود. عید قربان پس از روز عرفه قرار دارد.
در این روز حجاج از شهر مکه به صحرای عرفات آمده و در آنجا به راز و نیاز و دعا پرداخته و پس از نماز ظهر و عصر این دعا را در کنار کوه جبل الرحمة می خوانند. سپس حجاج به سمت سرزمین مشعر الحرام حرکت می کنند تا در روز عید قربان در سرزمین منا باشند.
خطبهٔ روز عرفه، خطبه اصلی مراسم حج واجب است که هرساله توسط بالاترین مفتی عربستان سعودی خوانده می شود.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

روز عرفه در جدول کلمات

روز عرفه را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی روز عرفه   • مفهوم روز عرفه   • تعریف روز عرفه   • معرفی روز عرفه   • روز عرفه چیست   • روز عرفه یعنی چی   • روز عرفه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی روز عرفه

کلمه : روز عرفه
اشتباه تایپی : v,c uvti
عکس روز عرفه : در گوگل

آیا معنی روز عرفه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )