برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1387 100 1

بلغارستان

/bolqArestAn/

معنی بلغارستان در لغت نامه دهخدا

بلغارستان. [ ب ُ رِ ] (اِخ ) جمهوری سوسیالیستی واقع در جنوب شرقی اروپا در شبه جزیره ٔ بالکان. وسعت آن 110840 کیلومتر مربع و جمعیتش 7629254 تن است. از شمال به دریای سیاه از جنوب به قسمت اروپایی ترکیه و یونان ، از غرب به یوگسلاوی ، و از شرق به رومانی محدود است. پایتخت آن صوفیه و بندر عمده ٔ آن وارنا و شهرهای مهم آن پلودیوو روسیه است. کوههای بالکان از آن می گذرد و رودهای دانوب و سروما و مارتیسا آن را مشروب میسازد. سکنه ٔ آن بیشتر ارتدوکس یونانی و عده ای نیز مسلمانند. در سال 1950 م. اخراج سکنه ٔ ترک که در حدود 250هزار تن می باشند آغاز گردید. این سرزمین در سال 660 م. بتصرف دسته هائی از بلغارهای شرقی درآمد. و در سالهای 1018-1186م. مطیع دولت بیزانس بود. در زمان ایوان دوم به اوج عظمت خود رسید. در سال 1330 م. خراجگزار صربستان شد. در دوره ٔ سلطان بایزید اول عثمانیها بلغارستان را گرفتند (1393م.) و آنرا بکلی به خاک خود ملحق کردند. در سال 1908 م. فردیناند بلغارستان را مستقل اعلام کرد و عنوان تزار بخود داد. در جنگ بین الملل اول بلغارستان از دول مرکزی بود. و در جنگ بین الملل دوم به محور پیوست (1941م.) و قسمتهایی از یوگسلاوی و یونان را اشغال کرد. در سپتامبر 1944 م. روسیه به بلغارستان اعلان جنگ داد و به آن هجوم برد. دولتی ائتلافی و طرفدار روسیه بر سر کار آمد، و کمی بعد دولتی کمونیست جای آن را گرفت. در سال 1946م. سلطنت ملغی شد و در 15 سپتامبر 1946 م. جمهوری خلق بلغارستان تشکیل یافت. در 1947 م. کمونیستها قانون اساسی جدیدی آوردند و صنایع و معادن را ملی کردند. بلغارستان عضو معاهده ٔ ورشو است و در سال 1955م. به عضویت سازمان ملل متحد پذیرفته شد. کشوریست غله خیز و دارای انگور و توتون وگل. مراتع وسیع و منابع زغال سنگ و لینییت و سرب و غیره در آن است. (از دایرةالمعارف فارسی ) (از فرهنگ فارسی معین ). و رجوع به بلغار در معنی اسم خاص شود.

معنی بلغارستان به فارسی

بلغارستان
جمهوری کمونیستی از کشور های شبه جزره بالکان که مساحت آن ۱۱٠/۹۲۷ کیلو متر مربع و ۸۸۱٠٠٠٠ تن جمعیت دارد . پایتخت آن صوفیه میباشد . شهرهای عمده پلودیو وارنا روسه کشوریست غله خیز و دارای انگور و توتون و گل . مراتع وسیع و منابع زغال سنگ و لینییت و سرب و غیره. بلغار ها از نژاد اسلاو می باشند که در قرن هفتم هجری در آن سرزمین مسکن گزیدند و در قرن دهم با آیین مسیح گرویدند .

بلغارستان در دانشنامه اسلامی

بلغارستان
بُلْغارِسْتان ، کشوری در جنوب شرقی اروپا، و در بخش شرقی شبه جزیره بالکان . این کشور با مساحت ۹۱۲، ۱۱۰کم ۲، میان ۴۱ و ۱۴ تا ۴۴ و ۱۲ عرض شمالی ، و ۲۲ و ۲۱ تا ۲۸ و ۳۶ طول شرقی قرار دارد. و مرکز آن شهر صوفیه است .
این کشور از شمال به رومانی ، از غرب به صربستان و مونتنگرو و مقدونیه ، از شرق به دریای سیاه ، از جنوب به یونان و از جنوب شرقی به بخش اروپایی ترکیه محدود است . مرز مشترک بلغارستان با یونان ۴۹۴ کم، با مقدونیه ۱۴۸ کم، با رومانی ۶۰۸ کم، با صربستان و مونتنگرو ۳۱۸ کم، و با ترکیه ۲۴۰ کم است . جمعیت این کشور را در تیر (۱۳۸۱/ژوئیه ۲۰۰۲،) ۳۳۷، ۶۲۱، ۷ نفر نوشته اند.
جمعیت
در اواخر سده ۱۹م که جمعیت بلغارستان اندکی بیش از ۲میلیون نفر بوده ، شمار مسلمانان ۰ ۶۰، ۵۷۸ ذکر شده که اندکی بیش از یک چهارم کل جمعیت آن کشور را تشکیل می داده است . ولی در ۱۳۷۳ش /۱۹۹۴م نسبت شمار مسلمانان (با جمعیتی حدود ۰۰۰، ۲۰۰، ۱ نفر) به کل جمعیت کشور به ۱۵% رسیده ، و در ۱۳۷۷ش /۱۹۹۸م به ۱ /۱۲% کاهش یافته است . اقوام مسلمان بلغارستان را گروهی از بلغارهای ساکن اراضی کوهستانی رُدُپاخ در جنوب غرب کشور تشکیل می دهند. اینان از اخلاف بلغارهایی هستند که در دوران حکومت عثمانی اسلام آوردند. این گروه به زبان بلغاری سخن می گویند. (نک: ه د، بلغار) گروه دیگر ترک ها، و گروه سوم کولی ها هستند. افزون بر این ها، علویان در منطقه دُبروجا و دِلی اورْمان سکنی دارند که به «علیجانی » یا «قزلباش » معروفند و شمارشان بسیار اندک است .
بلغارهای ساکن بلغارستان
بلغارهای ساکن بلغارستان را شاخه ای از بلغارهای ساکن اطراف رود ولگا دانسته اند که در سده ۱ق /۷م به محدوده سواحل رود دانوب کوچ کردند و راه سرزمین بالکان را در پیش گرفتند. (نک: ه د، بلغار.) فرمانروای آنان شخصی به نام کووْرَت کوبرت بود که ظاهراً تا ۵۹ق / ۶۷۹م بر مسند قدرت تکیه داشت . و توانست ۳ گروه از بلغارها را متحد سازد و در رأس هر یک از این گروه ها، یکی از فرزندان خود - با نام های باتبای ، کُتراگ و اَسپروخ - را بگمارد. بنابر نوشته تئوفانس ، باتبای در محل بلغارهای اطراف رود ولگا باقی ماند و تابعیت خزران را گردن نهاد و در اواخر سده ۱ق خراجگزار آنان بود. گروه تابع باتبای بلغارهای ناحیه کوبان را تشکیل دادند و به ...

بلغارستان در دانشنامه ویکی پدیا

بلغارستان
مختصات: ۴۲°۴۱′ شمالی ۲۳°۱۹′ شرقی / ۴۲٫۶۸۳°شمالی ۲۳٫۳۱۷°شرقی / 42.683; 23.317
تاریخ بلغارستان در پادویی اصلی
بلغارستان (به بلغاری: България) با نام رسمی جمهوری بلغارستان (به بلغاری: Република България) کشوری در جنوب شرقی اروپاست. پایتخت این کشور شهر صوفیه است. جمعیت این کشور بالغ بر ۷٬۳۶۴٬۵۷۰ (در سال ۲۰۱۱ میلادی) نفر است که هر ساله ۱٪ از آن کاسته می شود. بلغارستان بیشترین رشد منفی جمعیت را در جهان دارد.
زبان رسمی این کشور بلغاری و واحد پول آن لِف با واحد جزء استونیکی است. حدود ۸۵ درصد از مردم آن بلغاری تبار و بقیه بیشتر ترک و کولی هستند. بلغارستان ۱۱۰٬۹۹۴ کیلومتر مربع مساحت دارد و چهاردهمین کشور بزرگ در اروپا است.
بلغارستان در سال ۲۰۰۴ به عضویت سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) درآمد و در سال ۲۰۰۵ اتحادیه اروپا، درخواست عضویت بلغارستان را در این اتحادیه پذیرفت و روز عضویت این کشور در اتحادیه اروپا را ۱ ژانویه ۲۰۰۷ اعلام کرد.
عکس بلغارستان
سیارک ۲۵۷۵ (به انگلیسی: 2575 Bulgaria، نامگذاری:1970PL) دو هزار و پانصد و هفتاد و پنجمین سیارک کشف شده است که در ۴ اوت ۱۹۷۰ کشف شد.
سیارک در دادگان اجرام کوچک ناسا
قدر مطلق سیارک برابر ۱۲٫۶۰ است.
بلغارستان برای نخستین بار در بازی های المپیک در بازی های افتتاحی ۱۸۹۶ با یک ژیمناست شرکت نمود. کمینه المپیک بلغارستان در سال ۱۹۲۳ تشکیل شد و در سال ۱۹۲۴ برای نخستین یک تیم به بازی های المپیک تابستانی گسیل نمود. ورزشکاران بلغارستان تا کنون در مجموع ۲۲۴ مدال کسب نموده اند.
۱۸۹۶
۱۹۰۰
۱۹۰۴
۱۹۰۸
۱۹۱۲
۱۹۲۰
۱۹۲۴
۱۹۲۸
۱۹۳۲
۱۹۳۶
۱۹۴۸
۱۹۵۲
۱۹۵۶
۱۹۶۰
۱۹۶۴
۱۹۶۸
۱۹۷۲
۱۹۷۶
۱۹۸۰
۱۹۸۴
۱۹۸۸
۱۹۹۲
۱۹۹۶
۲۰۰۰
۲۰۰۴
۲۰۰۸
۲۰۱۲
۲۰۱۶ ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

بلغارستان در دانشنامه آزاد پارسی

بُلغارستان (Bulgaria)
12303700.jpg
کلیسای الکساندر نوسکی، واقع در مرکز سوفیا
موقعیت. جمهوری بلغارستان در اروپای جنوب شرقی و در کرانۀ غربی دریای سیاه جا دارد و از شمال به رومانی، از شرق به دریای سیاه، از جنوب به ترکیه و یونان، و از غرب به مقدونیه و مونته نگرو محدود شده است. بلغارستان ۱۱۰,۹۹۵ کیلومتر مربع مساحت دارد و شهر صوفیه پایتخت آن است.سیمای. کشور بلغارستان که روزگاری یکی از اقمار متعصب و از هم پیمانان نزدیک و وفادار اتحاد جماهیر شوروی محسوب می شد، نیمه کوهستانی است و کوه های بالکان نواحی مرکزی آن را از گوشۀ شمال غربی به سوی شرق و ساحل دریای سیاه دربر گرفته و حوضه های دانوب و دریای اژه را از هم جدا کرده است. دامنه های شمالی کوه های بالکان به رودخانۀ مرزی دانوب که بلغارستان و رومانی را از هم جدا می کند منتهی می شود و قلۀ بوتف، که با ارتفاع ۲,۳۷۷ متر در مرکز بلغارستان قرار دارد، بلندترین قلّۀ رشته کوه های بالکان به شمار می آید. دامنۀ جنوبی بخش مرکزی رشته کوه های مزبور به دره های متعدد و جلگه های باریکی چون تراس (تراکیا) مشرف است و بیشتر کشتزارها و تأسیسات کشاورزی بلغارستان در آن قرار دارد. نواحی جنوبی کشور را کوه های رودوپه فراگرفته و بخشی از مرز بلغارستان و یونان را تشکیل داده است و انتهای غربی آن به کوه های ریلا می پیوندد که بلندترین نقطۀ کشور، کوه موسالا، با ارتفاع ۲,۹۲۷ متر را در خود جای داده است. کوه های ویتوشا، که شهر صوفیه، پایتخت کشور، در درّۀ شرقی آن واقع است، آن را از سوی شمال غرب به رشته کوه های بالکان متصل می کند. رودخانه های بسیاری در بلغارستان جریان دارند که مهم ترین آن ها عبارت اند از دانوب و ریزابه های آن چون ایسکر، اوسوم، و یانترا و نیز رودخانه های کامچیا، تونجا، ماریتسا، و استروما. کشور بلغارستان به نُه استان تقسیم می شود و شهرهای مهم آن عبارت اند از صوفیه، پلوودیف، وارنا، بورگاس، روسه، و استارا زاگورا. اقلیم نواحی جنوبی بلغارستان مدیترانه ای است. زمستان های آن پربرف و باران و تابستان هایش خشک و بسیار گرم است. نواحی شمالی آن تحت تأثیر اقلیم قاره ای قرار دارد و تغییرات دما و بارندگی نسبتاً فراوان تابستانی از ویژگی های آن است. میانگین دمای شهر سوفیا در دی ماه ۲.۲ـ درجۀ سانتی گراد و در تیرماه۲۰.۶ درجۀ سانتی گراد است و میان ...

نقل قول های بلغارستان

بلغارستان با نام رسمی جمهوری بلغارستان، کشوری در جنوب شرقی اروپاست.
• «پرچم : تاریخچهٔ پرچم بلغارستان به سال ۱۸۷۸م بازمی گردد، ولی در سال ۱۹۴۷ علامت رسمی جدید کشور بدان افزوده شده است .در این پرچم رنگ سفید نشانهٔ صلح، رنگ سبز نشانهٔ کشاورزی و قرمز به نشانهٔ دلاوری ارتش به کار رفته است. در سمت چپ بالای پرچم این کشور و در زمینهٔ سفید علامت رسمی کشور قرار دارد که شامل شیری زرین است و دور آن را خوشه های گندم فرا گرفته اند، در بالای سر شیر یک ستارهٔ سرخ به نشانهٔ حزب کمونیست قرار دارد زیر پای شیر یک چرخ به نشانهٔ کارگران صنعتی دیده می شود. نوارهایی به رنگ قرمز و سبز علامت رسمی کشور را دربر گرفته اند .» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

ارتباط محتوایی با بلغارستان

بلغارستان در جدول کلمات

بلغارستان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• بلغارستان تور   • صوفیه بلغارستان   • بلغارستان وارنا   • جاهای دیدنی بلغارستان   • بلغارستان ویزا   • واحد پول بلغارستان   • بلغارستان سواحل وارنا   • نقشه بلغارستان   • معنی بلغارستان   • مفهوم بلغارستان   • تعریف بلغارستان   • معرفی بلغارستان   • بلغارستان چیست   • بلغارستان یعنی چی   • بلغارستان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی بلغارستان
کلمه : بلغارستان
اشتباه تایپی : fgyhvsjhk
آوا : bolqArestAn
نقش : اسم خاص مکان
عکس بلغارستان : در گوگل

آیا معنی بلغارستان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )