ترکیه

/torkiyye/
شبکه مترجمین ایران

فارسی به انگلیسی

turkey

لغت نامه دهخدا

( ترکیة ) ترکیة. [ ت ُ کی ی َ ] ( ع اِ ) تأنیث ترکی از مردم ترک. ترکیه : گفت که کنیزکی داشتم ترکیه ، دو سال است که از من غایب شده است. ( انیس الطالبین بخاری ).
ترکیه. [ ت ُ کی ی َ ] ( اِخ ) کشور عثمانی سابق ، کشوری در آسیای صغیر و شبه جزیره بالکان ، مساحت آن 762736 هزار گز مربع و جمعیت آن 17000000 تن و پایتخت آن آنکارا ( آنقره = انگوریه ) شهرهای عمده : استانبول ( قسطنطنیه قدیم ) ازمیر، ادرنه ، بروسه و قونیه. مملکت عثمانی سابق شامل ممالک بالکان و هنگری در اروپا و سوریه و فلسطین و عربستان در آسیا و مصر و طرابلس در افریقا بود.
پس از جنگ جهانگیراول از متصرفات اروپایی فقط ناحیه تراکیه شرقی تا ماریتزا و ادرنه باقی ماند و از متصرفات آسیایی فقط آسیای صغیر یا اناطولی که از شمال محدود بدریای سیاه و دریای مرمره ، از مغرب بدریای اژه ، از جنوب به بحرالروم ، سوریه و عراق از مشرق به ایران و قفقازیه روس محدود است. رودهای عمده عبارتست از: ایزل ایرماق و قزل ایرماق ساکاریه ، مندرس سیحون و منبع دجله وفرات در ترکیه است. محصولات فلاحتی آنجا غلات ، توتون ، میوه ها، پنبه ، کنجد، پشم و غیره. معادن آن زغال سنباده ، کف دریا. صنایع نساجی آن پنبه ، ابریشم ، قالی و چرمسازی. حکومت سابقاً در دست سلطان عثمانی بود. و اوخلیفه مسلمین نیز شناخته می شد. ولی از سال 1923 م.جمهوری اعلام گردید و مؤسس جمهوریت و نخستین رئیس جمهوری مصطفی کمال پاشا ملقب به آتاترک ( پدر ترک ) ( 1923 - 1938 م ) است. و رجوع به مقاله دکتر شفق در مجله دانشکده ادبیات شماره 1 سال 11، مهر 42 صص 1 - 15 شود.

فرهنگ فارسی

سابقا عثمانیه یا مملکت عثمانی . کشوری در آسیای صغیر و شبه جزیره بالکان که محدود است از طرف شمال باتحاد جماهیر شوروی دریای سیاه بلغارستان از مغرب به یونان دریای اژه از جنوب به بحر الروم سوریه عراق و از مشرق به ایران و قفقازیه شوروی . مساحت آن ۷۸٠/٠٠٠ کیلو متر مربع و جمعیت آن ۴۳۲۱٠٠٠٠ تن شهرهای عمده آن استانبول است . پایتخت آن آنکارا ( آنقره ) و ( قسطنطینه قدیم ) ازمیر ادرنه بروسه و قونیه است . مملکت عثمانی سابقا شامل ممالک بالکان و هنگری در اروپا و سوریه و فلسطین و عربستان در آسیا و مصر و طرابلس در افریقا بود . پس از جنگ جهانگیر اول از متصرفات اروپای فقط ناحیه تراکیه شرقی تاماریتزا و ادرنه باقی ماند و از متصرفات آسیایی فقط آسیای صغیر یا آناطولی.رودهای عمده ترکیه عبارتند از: یزل ایرماق قزل ایرماق ساکاریه مندرس و منبع دجله و فرات نیز در ترکیه است . محصول فلاحتی : غلات توتون میوه ها پنبه کنجد پشم ابریشم و غیره . معادن : زغال سنگ سنباده مس صنایع نساجی ( پنبه ابریشم قالی ) و چرم سازی . حکومت سابقا در دست سلطان عثمانی بود و او خلیفه مسلمین نیز شناخته میشد . در سال ۱۹۲۳ م . جمهوری اعلام گردید و موسس جمهوریت و نخستین رئیس جمهور مصطفی کمال پاشا است . رئیس جمهور کنونی ژنرال گورسل میباشد .
تراکی تراکیا

دانشنامه اسلامی

[ویکی فقه] ترکیه یکی از کشورهای اسلامی می باشد و در غرب قاره آسیا قرار گرفته است.
ترکیه در غرب قاره آسیا قرار گرفته است. منطقه جغرافیائی که ترکیه در آن قرار دارد آناتولی و آسیای کوچک (آسیای صغیر) نیز نامیده می شود. ترکیه، سرزمینی در غرب آسیا و جنوب شرق اروپا، در نیمکره شمالی (تا درجه عرض شمالی و تا درجه طول شرقی) با وسعتی معادل/ کیلومتر مربع (/ کیلومتر مربع در قاره اروپا)، از دو شبه جزیره آناتولی (درصد خاک ترکیه و بخش آسیایی) و تراس شرقی (درصد خاک ترکیه و بخش اروپایی) تشکیل یافته است. ترکیه از سه طرف به دریا راه دارد و دو همسایه اروپایی و شش همسایه آسیایی دارد، از شمال شرق کیلومتر مرز با کشورهای مشترک المنافع، از شرق کیلومتر مرز با ایران، از جنوب با عراق و سوریه (و کیلومتر) و از غرب با یونان و بلغارستان (و کیلومتر) مرز مشترک دارد و دریاهای سیاه (شمال ترکیه)، مرمره و اژه (شمال غرب و غرب)، مدیترانه (جنوب)، از طریق دو تنگه بسفر و داردانل به دریاهای آزاد مرتبط می شود و از لحاظ جغرافیایی موقعیت مناسب بحری به این کشور می دهند. منطقه آناتولی شرقی مرتفع ترین و بلندترین منطقه ترکیه است.
موقعیت استراتژیک
موقعیت خاص جغرافیایی ترکیه موجب شده است که این کشور از موقعیت استراتژیکی برخوردار باشد. این سرزمین همانند پلی دو منطقه مهم و استراتژیکی بالکان و خاورمیانه را به یکدیگر متصل می کند. وجود نفت در خاورمیانه و بحران های متعدد در این منطقه باعث افزایش اهمیت ترکیه شده است. همچنین نزدیکی این کشور به دریای سیاه، اژه، مدیترانه و وجود دو تنگه مهم بسفر و داردانل، باعث شده است کالاهای مصرفی اروپا از طریق ترکیه به خاورمیانه ارسال شود. ترکیه پیوندگاه دو قاره مهم آسیا و اروپا است. از دیدگاه وسعت، ترکیه با/ کیلومتر مربع مساحت (کمتر از نصف مساحت ایران)، سی و پنجمین کشور جهان به شمار می آید. این کشور از نظر استراتژیکی اهمیت به سزایی دارد، زیرا حلقه ی رابط بین اروپا و آسیا می باشد. سواحل شمال، جنوب و غرب ترکیه، دارای آب و هوای مدیترانه با زمستان های کوتاه ومعتدل و تابستان های گرم و طولانی است. قسمت های مرکزی ترکیه، خشک و لم یزرع بوده و میانگین بارش سالانه آن، کمتر از ۲۵ سانتی متر است. علاوه بر دامپروری، کشاورزی نیز درآن معمول است و محصولات عمده آن عبارتند از: گندم، جو، تنباکو، زیتون، نیشکر، چای و میوه. ترکیه از لحاظ تولید آهن، فولاد، کروم، زغال سنگ و لیگنیت در خاورمیانه، موقعیت بالایی دارد.
تاریخ
دولت عثمانی به دلیل شکست در جنگ اول جهانی از هم پاشید. در این جنگ، عثمانی مورد تهاجم بریتانیا و متحدانش واقع شد. پس از سقوط عثمانی، مصطفی کمال پاشا به دلیل سازماندهی مقاومت ملی علیه دول خارجی، قهرمان ملی ترکیه گردید و توانست جمهوری ترکیه را بر پایه اصل جدایی دین از سیاست بنا کند و ملقب به آتاتورک شد. ترکیه فعلی در سال، به رهبری مصطفی کمال پاشا (آتاتورک)، جانشین امپراتوری عثمانی شد. بعد از یک دوران تک حزبی و حکومتی نسبتا غیر دموکراتیک، در سال، حزب دموکرات از گروه سیاسی مخالف، قدرت را به دست گرفت، به تعداد احزاب اضافه شد و تعدد احزاب سیاسی پذیرفته شد. مهمترین احزاب در صحنه سیاسی فعلی ترکیه عبارتند از: حزب عدالت و توسعه، حزب مام میهن، حزب جمهوری خواه خلق، حزب راه راست، حزب ملی گرای حرکت، حزب دموکراتیک چپ، حزب سعادت، حزب ترکیه نوین و... آزادی های سیاسی در دوره هایی با کودتاهای نظامیان در سال های، و شکسته شد. در حال حاضر ترکیه یکی از دموکرات ترین کشورهای اسلامی می باشد که ارزش های مردم سالارانه در آن در حال نهادینه شدن هستند. با این حال هنوز نظامیان در صحنه سیاسی ترکیه بازیگری قدرتمند شناخته می شوند و هرگاه لازم بدانند دست به اقداماتی غیر متعارف می زنند. در سال، ترکیه با دخالت نظامی خود علیه کودتای یونانیان در قبرس، مانع از الحاق قبرس به یونان شد. در سال، نیروهای نظامی، دولت اربکان را که با برنامه های اسلامی روی کار آمده بود، ساقط کرد. از سال تاکنون، حزب کارگران کردستان و حکومت ترکیه درگیری های نظامی بسیاری داشته اند که باعث مرگ بیش از/ نفر شده است.
مردم ترکیه و زبان آن ها
...

[ویکی شیعه] ترکیه به ترکی استانبولی (Türkiye) با نام رسمی جمهوری ترکیه، کشوری در جنوب شرقی اروپا و شمال غربی آسیا است. ترکیه دو همسایه اروپایی و شش همسایه آسیایی دارد و با ایران حدود ۴۵۴ کیلومتر مرز مشترک دارد.
پایتخت جمهوری ترکیه شهر آنکارا و از شهرهای مهم آن می توان استانبول، ازمیر، آدانا، بورسا، ارضروم، قونیه، آنتالیا، وان و آغری را نام برد.
ترکیه با نام امپراتوری عثمانی در چند سدهٔ گذشته، بخش های بزرگی از خاورمیانه و جنوب شرقی اروپا را در دست داشت. تا اینکه پس از جنگ جهانی اول و فروپاشی امپراتوری عثمانی، جمهوری ترکیه به رهبری آتاترک در سال ۱۳۰۲ (۱۹۲۳) تأسیس شد.

[ویکی اهل البیت] سرزمین ترکیه گذرگاهی است میان آسیا و اروپا. بخش آسیایی آن مشتمل بر شبه جزیره آسیای صغیر؛ از شمال به دریای سیاه؛ از جنوب به مدیترانه شرقی، سوریه و عراق؛ از شرق به ایران و از شمال به ارمنستان و گرجستان و بخش اروپایی آن از شمال به دریای سیاه، بلغارستان و از غرب به یونان و دریای اژه، تنگه بوسفور، دریای مرمره و تنگه داردانل محدود می شود. پایتخت ترکیه شهر آنکارا و بزرگ ترین شهر آن استانبول است.
80٪ جمعیت ترکیه را ترکان و 17٪ را کردها، 2٪ را عرب ها و 1٪ بقیه را لازها، گرجیان مسلمان و شمار اندکی از ارمنیان و یونانیان تشکیل می دهند. کردها بیشتر در استان های جنوب شرقی ترکیه در مجاورت مرزهای ایران و عراق بسر می برند و عرب ها در استان ختای در جنوب کشور، در کرانه های دریای مدیترانه در همسایگی با سوریه متمرکزند و شماری از آنان هم در استان آدانا بسر می برند. گرجیان ترکیه در نواحی کوهستانی شمال شرقی این کشور و نزدیک مرزهای گرجستان زندگی می کنند.
لازها که از اقوام قفقازی به شمار می آیند، از دیگر اقلیتهای قومی در ترکیه اند. این قوم بیشتر در شمال ترکیه در سواحل جنوب شرقی دریای سیاه ساکن اند. شهرهایی چون طرابوزان، ریزه، اوف، وقفی کبیر و تونیا از مراکز لازنشین ترکیه است.
زبان رسمی در ترکیه زبان ترکی است. خط نوشتاری این زبان در ترکیه تا 1307ش/ 1928م خط عربی بود، اما در آن سال خط لاتین جایگزین آن شد. پس از ترکی، زبان های کردی و سپس عربی بیشترین تداول را در ترکیه دارد. (انکارتا) در میان کردان ترکیه دو گویش «کرمانجی» و «زازا» رایج است. کردهای استان حکاری به کردی کرمانجی و کردهای ساکن در دیگر نقاط ترکیه به کردی زازا گفتگو می کنند.
بیش از 99٪ مردم ترکیه مسلمان اند؛ از این شمار حدود 70 تا 80٪ اهل سنت و 15 تا 20٪ علوی و گروهی هم شیعه 12 امامی اند. پیروان اهل سنت بیشتر حنفی و شافعی مذهب اند. حنفی مذهبان بیشتر در نواحی مرکزی و غربی ترکیه و شافعیان که غالباً کردند، با جمعیتی کمتر از حنفیان در مناطق شرقی کشور سکنا دارند.
علویان در شهرهای سیواس، توقات، قهرمان مرعش، چوروم و آماسیه در اکثریت اند و شیعیان که شمار آنها حدود 1 تا 1 و نیم میلیون تن تخمین زده می شود، بیشتر در شرق و شمال شرقی ترکیه نزدیک مرزهای این کشور با ایران و ارمنستان در شهرهای آغدیر، قارص، توزلوجا، آرالیک، تاشیلی چای، آکیکا و ارپاچای سکنا دارند.ref name="دبا"/>

[ویکی حج] ترکیه کشوری مسلمان در غرب آسیا و جنوب شرقی اروپا است. قسمت عمده خاک این کشور در آسیا و بخش کوچکی از آن در قاره اروپا قرار دارد. اکثر قریب به اتفاق جمعیت ترکیه را مسلمانان تشکیل می دهند.
ترکیه قبل از جنگ جهانی اول توسط امپراتوری عثمانی اداره می شد اما همزمان با جنگ جهانی اول حکومت عثمانی از هم پاشید و شخصی به نام آتاترک با تفکری سکولار و برپایه اصل جدایی دین از سیاست حکومت ترکیه را پایه گذاری کرد.
در دوره عثمانی حج گزاری ترکیه رونق بسیار داشت به گونه ای که حاکمان عثمانی توجه ویژه ای به حجاز داشتند و خود را خادم حرمین می دانستند و در این راه تلاش های فراوانی انجام دادند. استانبول یکی از شهرهای مهم ترکیه در زمان دولت عثمانی در مسیر حج حاجیان مناطق مختلف قرار داشت.

دانشنامه عمومی

مختصات: ۳۹°۱۰′۰۰″شمالی ۳۵°۴۰′۰۰″شرقی / ۳۹٫۱۶۶۷°شمالی ۳۵٫۶۶۶۷°شرقی / 39.1667; 35.6667شهر تاریخی افسوس   دانشگاه بغازیچی   سردر دانشگاه استانبول   کیزکوله سی، استانبول   منطقه جنگلی دریای سیاه   کوه آرارات (آغری)، بلندترین کوه ترکیه   پولونزکوی، قصبه لهستانی ها در نزدیکی استانبول   مسجد سلطان احمد در استانبول   ازمیر   مسجد سلطان سلیم، ادیرنه   سماع مولویه   آلانیا   پاموک کاله   ایاصوفیه
تُرکیه (به ترکی استانبولی: Türkiye) با نام رسمی جمهوری ترکیه (به ترکی استانبولی: Türkiye Cumhuriyeti)، کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در شمال غرب آسیا و خاورمیانه واقع است و بخش کوچکی نیز به نام تراکیه در منطقهٔ بالکان (منطقه ای در جنوب شرق اروپا) قرار دارد.
ترکیه در شرق با کشورهای ایران، نخجوان، ارمنستان، و گرجستان؛ در جنوب شرقی با عراق و سوریه؛ و در شمال غربی (بخش اروپایی) با بلغارستان و یونان همسایه است. همچنین ترکیه از شمال با دریای سیاه، از غرب با دو دریای کوچک مرمره و اژه و از جنوب غرب با دریای مدیترانه مرز آبی دارد. دو تنگهٔ راهبردی بسفر و داردانل نیز در اختیار ترکیه است.
پهناوری ترکیه ۷۸۳٬۵۶۲ کیلومتر مربع (سی و هفتم) است. ترکیه کشوری کوهستانی و نسبتاً پرباران است. شکل این کشور مانند یک مستطیل است که از سوی شرق و غرب امتداد یافته است. ترکیه با قرار گرفتن در یکی از حسّاس ترین مناطق جهان، دارای موقعیّت جغرافیایی راهبردی و بسیار خوبی است و گذرگاه شمال غرب آسیا و اروپا به شمار می آید و کشورهای بسیاری، به ویژه کشور ایران از خاک ترکیه برای ترانزیت کالا و انرژی استفاده می کنند. ترکیه از آب و هوای خوب و جلگه ای برخوردار است و مکان های جالب و دیدنی دارد به دلیل همین سالانه تعداد زیادی توریست به آنجا مسافرت می کنند.عکس ترکیه
گزارش تخلف یا اشتباه در معنی

دانشنامه آزاد فارسی

تُرکیه
مسجد جامع آنکارا
مسجد جامع آنکارا
مسجد جامع آنکارا
موقعیت. جمهوری ترکیه عمدتاً در آسیای غربی و بخش کوچکی از آن در اروپای جنوب شرقی جا دارد. این کشور از شمال به بلغارستان، دریای سیاه، و گرجستان؛ از شرق به ارمنستان و ایران؛ از جنوب به عراق، سوریه، و دریای مدیترانه؛ و از غرب به دریای اِژِه و یونان محدود می شود. مساحت آن ۷۷۹,۴۵۰ کیلومتر مربع و شهر آنکارا پایتخت آن است.سیمای طبیعی. کشور ترکیه از دو بخش آسیایی و اروپایی تشکیل شده است که به وسیلۀ تنگه های بوسفور و داردانل و نیز دریای مرمره از هم جدا شده اند: الف ـ بخش آسیایی یا آناتولی، که به آسیای صغیر نیز موسوم است، حدود ۹۷درصد از مساحت کشور را شامل می شود. این قسمت فلاتی است که بیشتر کوه های آن منشأ آتشفشانی دارند و به همین سبب غالباً دستخوش پدیدۀ زمین لرزه است. رشته کوه های ثور به موازات کرانه های مدیترانه قرار دارند و ارتفاعشان به حدود ۳,۵۰۰ متر می رسد. این کوه ها دیوارۀ جنوبی فلات آناتولی را تشکیل می دهند و تپه ماهورها و کوه هایی با ارتفاع بالغ بر ۱,۷۰۰ متر که رو به شرق بر بلندایشان افزوده می شود، دیواره های غربی آن را پدید می آورند. در کرانه های جنوبی، جز خلیج اسکندرون و خلیج آنتالیا، عارضۀ مهم دیگری وجود ندارد و برعکس شاخابهها، دماغه ها، شبه جزیره ها، و جزیرکهای ساحلی فراوان از ویژگی های کرانه های غربی است. بخشی از جلگه های ساحلی این نواحی مانند جلگۀ شمالی خلیج اسکندرون و نیز درّه های پهناور رودخانه هایی که به دریای اِژِه می ریزند، ازجمله مهم ترین نواحی کشاورزی ترکیه محسوب می شود. کوه های کوزی آنادولو داغ لاری (یا کوه های آناتولی شمالی) که ارتفاع آن ها گاه به ۳,۹۰۰ متر می رسد، دیواره های شمالی فلات آناتولی را تشکیل می دهند. کوه های مزبور با شیب تند به دریاکنارهای باریکی منتهی می شود که در سراسر سواحل جنوبی دریای سیاه گسترده اند. نواحی مرکزی فلات آناتولی از رشته کوه های نامنظمی تشکیل شده که رودخانه های دجله، فرات، قِزِل ایرماق، سقاریه، کِلکیت، یشیل ایرماق، جیحان، سیحان، مِندِرِس، چوروه و بسیاری رودهای دیگر در دره های آن ها جریان دارند. نواحی شرقی فلات مزبور، که به کوه های ایران می پیوندند، مرتفع ترین بخش ترکیه را تشکیل می دهند و کوه آرارات یا آغری داغ، نزدیک مرز ایران، با بلندی ۵,۱۳۷ متر مرتفع ترین کوه این کشور است. رودخانۀ اَرَس از همین ارتفاعات سرچشمه می گیرد. وان گولو (دریاچۀ وان)، بزرگ ترین دریاچۀ ترکیه، با مساحت ۳,۶۷۵ کیلومتر مربع نیز در همین ناحیه قرار دارد. علاوه بر دریاچۀ مزبور، دریاچه های دیگری نیز در ترکیه وجود دارند که مهم ترین آن ها عبارت اند از توز گولو، بِی شهیر گولو، و اِغریدیر گولو. ب ـ بخش اروپایی ترکیه که به تراکیای شرقی معروف است، حدود ۲۳,۴۰۰ کیلومتر مربع مساحت دارد. این بخش از یک جلگۀ مرکزی تشکیل شده و تپه ماهورها و ارتفاعاتی آن را محصور کرده اند که ارتفاع آن ها در شرق به حداکثر می رسد؛ کوه اولوداغ، با ارتفاع ۲,۵۴۳ متر از این جمله است. حدود یک چهارم از این بخش را اراضی مزروعی فراگرفته و رودخانۀ اِرِگِنه مهم ترین رود آن به شمار می آید. کشور ترکیه به ۸۰ استان تقسیم شده و شهرها و بندرهای مهم آن عبارت اند از آنکارا، استانبول، ازمیر، آنتالیا (انطالیه)، بالکسیر، بورسه، دیاربکر، انطاکیه (آنتاکیا)، اسکندرون، قونیه، اَدَنِه؛ و طرابزون. اقلیم نواحی ساحلی ترکیه مدیترانه ای است. زمستان هایش آرام و پرباران و تابستان های آن خشک و بسیار گرم است. بارندگی نواحی داخلی نسبتاً کم و نامنظم، زمستان های آن بسیار سرد و پربرف و یخبندان و تابستان هایش گرم و تقریباً خشک است. میانگین دمای شهر آنکارا در دی ماه ۰.۱ـ درجۀ سانتی گراد، در تیرماه۲۳.۱ درجۀ سانتی گراد، و میانگین بارندگی سالانۀ آن ۳۷۸ میلی متر است. پوشش گیاهی نواحی ساحلی ترکیه از نوع گیاهان مدیترانه ای و عمدتاً بلوط و کاج است. پوشش جنگلی کوه های آناتولی شمالی از دیگر نواحی انبوه تر است و افرا، بلوط، گردو، فندق، و علف گیاهان غالب این منطقه اند. سیاه گوش، گرگ، خرس، روباه، شغال، آهو، گراز، گربۀ وحشی، کفتار، و بز کوهی نیز حیات وحش آن را تشکیل می دهند.
اقتصاد. بهبود اقتصاد ترکیه روند کندی دارد و به سوخت و مواد غذایی وارداتی وابسته است. خشکبار، پنبه، چای، و تنباکو از اقلام صادراتی این کشور است و غلات، چغندرقند، محصولات جالیزی، صیفی جات، سیب زمینی، انگور، انجیر، ذرت، پنبه، زیتون، دانه های روغنی، مرکبات و انواع میوه ازجمله فرآورده های کشاورزی ترکیه به شمار می آیند. چهارپایان، گاو، گوسفند، و بز از احشام و مرغ و ماکیان، تخم مرغ، پنیر، و لبنیات از فرآورده های دامی این کشور است. وسعت جنگل های ترکیه۸.۹میلیون هکتار و میزان تولید چوب آن۱۷.۶میلیون متر مکعب است. وزن ماهی صید شده و شیلات ترکیه ۵۷۶هزار تن است و سیمان، فولاد، آهن، کود، سیگار، شکر، روغن زیتون، کاغذ، اسیدسولفوریک و مواد شیمیایی، الیاف کتانی، منسوجات، فرش، کامیون، سواری و تراکتور محصولات صنعتی آن را تشکیل می دهند. صنعت گردشگری از منابع ارزآور ترکیه است و درآمد آن به۲.۵میلیارد دلار در سال می رسد. پوشاک، محصولات غذایی، ماشین آلات، منسوجات، فرآورده های صنعتی و فولاد جزو اقلام صادراتی ترکیه است و ماشین آلات، اتومبیل، مواد شیمیایی و معدنی، سوخت، موادغذایی و آهن و فولاد جزو اقلام وارداتی آن به شمار می آیند.
حکومت و سیاست. نوع حکومت ترکیه جمهوری چندحزبی با یک مجلس قانون گذاری است. مجلس کبیر ملی ترکیه ۵۵۰ عضو دارد که مردم آنان را برای مدت پنج سال برمی گزینند. رئیس جمهور کشور را آراء مردم برای مدت هفت سال، و فقط برای یک بار، انتخاب می کند و رهبر حزب حائز اکثریت نیز مقام اجرایی نخست وزیری کشور را برعهده می گیرد. عبدالله گل در ۲۰۰۷ به سمت رئیس جمهور کشور انتخاب شد.
مردم و تاریخ. جمعیت ترکیه حدود ۷۳,۷۲۲,۹۸۸ نفر است (۲۰۱۱)و تراکم نسبی آن۹۴.۶ نفر در کیلومتر مربع است. رشد سالانۀ جمعیت این کشور۱.۳ درصد است و ترک ها ۸۰ درصد از جمعیت آن را تشکیل می دهند و ۹۹ درصدشان مسلمان اند؛ ۶۵ درصد از مردم در شهرها زندگی می کنند و زبان رسمی آنان ترکی است. میانگین امید به زندگی در ترکیه ۷۰ سال است و۸۴.۵ درصد از بزرگسالان آن با سوادند. آسیای صغیر در طول تاریخ بارها بین امپراتوری های بزرگ دست به دست شده است. در زمان هخامنشیان بخشی از امپراتوری ایران بود، سپس امپراتوری روم بر آن استیلا یافت و نزدیک به ۱۰۵۰ سال نیز ضمیمۀ امپراتوری روم شرقی (بیزانس) بود. سلجوقیان در قرن ۱۱م/۵ق بر آسیای صغیر دست یافتند و سلسله سلجوقیان روم را تأسیس کردند. عثمان اول که از غلامان سلجوقی بود، در ۱۳۰۰م/۶۹۹ق اعلام استقلال کرد و جانشینانش رفته رفته بر وسعت متصرفات خود افزودند و امپراتوری عثمانی را بنا نهادند و تا ۱۹۲۲ بر این سرزمین سلطنت کردند. این امپراتوری از یک سو تا الجزایر و مراکش و از سوی دیگر تا عربستان و عراق گسترده بود و گاه حدود نیمی از اروپای شرقی را نیز شامل می شد. شرکت عثمانی در جنگ جهانی اول و درهم شکستن آن در پایان جنگ، به متلاشی شدن امپراتوری عثمانی انجامید و ترک های جوان به رهبری مصطفی کمال پاشا (آتاتورک)، در ۱۹۲۲ آخرین سلطان عثمانی را از خلافت خلع و در اکتبر ۱۹۲۳ موجودیت جمهوری ترکیه را اعلام کردند. پس از مرگ آتاتورک، در ۱۹۳۸، عصمت اینونو به ریاست جمهوری رسید و ترکیه در جنگ جهانی دوم بی طرفی اختیار کرد. پس از پایان جنگ اغتشاشات و بحران های سیاسی و دولت های کودتایی متعدد بر کشور حاکم شدند و سرانجام در ۱۹۸۲ در قانون اساسی کشور تجدید نظر شد؛ بدین ترتیب، نابسامانی ها خاتمه یافت و جمهوری چندحزبی بر کشور حاکم شد.

نقل قول ها

ترکیه با نام رسمی جمهوری ترکیه، کشوری اوراسیایی است که بخش بزرگ کشور یعنی آناتولی یا آسیای کوچک در جنوب باختر آسیا و خاورمیانه واقع است و بخش کوچکی نیز به نام تراکیه در منطقهٔ بالکان (منطقه ای در جنوب خاور اروپا) قرار دارد.
• «ترکیه، جامعهٔ فراموشی جمعی است. ما در هیچ حسی تداوم نداریم. حافظهٔ خوبی نداریم. همیشه هم همین طور بوده است. ارتباط مان با گذشته همیشه پر از گسست بوده است.» -> الیف شفق
• «یکی از بزرگترین اشتباهات نخبگان سیاسی، قاطی کردن دموکراسی با اکثریت گرایی بود. در حالی که دموکراسی خیلی بیشتر از یک صندوق رأی است. دموکراسی به جدایی واقعی قدرت ها، حکمفرمایی قانون، آزادی بیان، رسانه آزاد و متنوع، حقوق زنان و … است. اگر تو هیچ یک از این ها را نداری پس اکثریت گرایی داری، نه یک دموکراسی درست.» -> الیف شفق
• «پرچم : پرچم ترکیهٔ امروزی یک پرچم قدیمی است که در روی رنگ قرمز آن یک هلال ماه و یک ستاره به رنگ سفید ملاحظه می گردد. در مورد وجود هلال ماه بر روی پرچم ترکیه این باور قدیمی وجود دارد که در سال ۳۲۹ قبل از میلاد، فیلیپ پدر اسکندر مقدونی قصد حمله به بیزانتیوم (قسطنطنیه) را داشت اما درخشش شدید هلال ماه در شب حملهٔ وی، فیلیپ را کور کرد و وی موفق به تصرف بیزانتیوم نگردید. هلال ماه سمبل امپراتوری بیزانس بود و بعدها نیز امپراتوران عثمانی آن را بر روی پرچم خود حفظ کردند . در اواسط قرن نوزدهم ستاره ای نیز به پرچم ترکیه اضافه شد که الهام گرفته از سورهٔ طارق قرآن کریم است و به معنای ستارهٔ بامدادی می باشد.علی رضم تغییر رژیم ترکیه از سلطنتی به جمهوری در سال ۱۹۲۳ پرچم این کشور تغییری نکرد و همان پرچم قدیمی مورد استفاده است.» در اثرش چاپ ۱۳۷۰/ ۱۹۹۱م -> رسول خیراندیش

جدول کلمات

آنکار

ارتباط محتوایی

لغت نامه دهخدا( ترکیة ) ترکیة. [ ت ُ کی ی َ ] ( ع اِ ) تأنیث ترکی از مردم ترک. ترکیه : گفت که کنیزکی داشتم ترکی ...فرهنگ فارسیسابقا عثمانیه یا مملکت عثمانی . کشوری در آسیای صغیر و شبه جزیره بالکان که محدود است از طرف شمال باتح ...دانشنامه اسلامی[ویکی فقه] ترکیه یکی از کشورهای اسلامی می باشد و در غرب قاره آسیا قرار گرفته است. ترکیه در غرب قا ...دانشنامه عمومیمختصات: ۳۹°۱۰′۰۰″شمالی ۳۵°۴۰′۰۰″شرقی / ۳۹٫۱۶۶۷°شمالی ۳۵٫۶۶۶۷°شرقی / 39. 1667; 35. 6667شهر تاریخی ا ...دانشنامه آزادتُرکیه مسجد جامع آنکارا مسجد جامع آنکارا مسجد جامع آنکارا موقعیت. جمهوری ترکیه عمدتاً در آسیای غربی ...حل جدولآنکار
معنی ترکیه، مفهوم ترکیه، تعریف ترکیه، معرفی ترکیه، ترکیه چیست، ترکیه یعنی چی، ترکیه یعنی چه، مختصات:دستگاه مختصات جغرافیایی، جمهوری آذربایجان، نخجوان، سی و هفتم:فهرست کشورها بر اساس مساحت، سنی، لائیک، اسلام، عید فطر، عید قربان، ترکی (استانبولی):ترکی استانبولی، مصطفی کمال پاشا آتاترک:الیف شفق، علوی، سیواس، یهودی، بهایی، یزیدی، قفقاز، دامپروری، گندم، جو، زیتون، نیشکر، خلیج فارس، دریای خزر، نظام سرمایه داری، صادرات، دهه، چغندر قند، انگور، انجیر، پارلمان، جنگ سرد، انقلاب اسلامی:انقلاب اسلامی مردم سالاری، تجاوز، انگلستان، فرانسه، ایتالیا، روسیه، متفقین، امنیت، آلمان، آمریکا، ارامنه:ارمنی، بندر ازمیر، پیمان، نهضت آزادی ملی، لبنان، تبعید، دشمن، خشم، کاپیتولاسیون، لنین، انقلاب ترکیه، عزل، موصل، شریعت، حزب جمهوری خلق، شیخ سعید پیران، نقشبندی:نقشبندیه، نظم، کلاه فس، فینه، عمامه، پوشش روحانیان:لباس روحانیت، طلاق، ارث، آموزش و پرورش، اذان، زبان عربی، ثروت، روحانیان، ذهن، آتش، مهدویت، مسجد، احسان نوری پاشا، رضا شاه، تورم، بغداد، دولت گرایی، وجدان، نماز، کمونیسم، مارکسیسم، لیبرالیسم، اتاتیسم، جهان اسلام، حزب حریت، اقتصاد آزاد، جامعه، کودتا، حزب ملی دهقانان جمهوری خواه، محمدعلی آی بار، سوسیالیسم، دادگاه، سلیمان دمیرل، مشورت، نجم الدین اربکان، حکومت اسلامی، صندوق بین المللی پول، ارتش، سرمایه، شهر قونیه، لائیسیته، دین اسلام، حزب رفاه، مغولی:زبان مغولی، منچویی:زبان منچویی، تقلید، مولویه:فرقه مولویه، هنر، آرامگاه استرالیا، کوبیسم، صنعت هنر مینیاتور، تذهیب، پیامبر (صلی الله علیه وآله وسلم)، حضرت فاطمه (سلام الله علیها)، وارث، مسجد ایاصوفیه، مقبره، عجایب هفتگانه، نقاشی، سکه، مولانا، حضرت مریم، کشتی نوح، کوه آغری، وحی، انجیل، عبادت، مسیحیان، موعظه، پاپ، شاعر، علوی:علویان ترکیه، امامیه، هجری شمسی، امام علی (ع)، علویان:علویان (ترکیه)، آذربایجان:آذربایجان (کشور)، کویت، مقدونیه، آذربایجان:آذربایجان (ابهام زدایی)، غنا، نیجریه، هند، پاکستان، شیعیان امامی مذهب:امامیه، علویان:علویان (ابهام زدایی)، صفوی:صفویان، تقیه، نجف، زرتشت، شیخ صفی الدین اردبیلی، تشیع، ایلخانان، ائمه اطهار، شاه اسماعیل:شاه اسماعیل صفوی، قزلباش ها، تکیه، بکتاشی ها:بکتاشیه، اهل بیت(ع)، خراسان، امامی، شامات:شام، جعفری:جعفریه، عزاداری، عاشورا، تعزیه خوانی، محرم، صفر، حوزه های علمیه:حوزه علمیه، نماز جمعه، وقف، ۲۲ بهمن، قم، تفسیر المیزان، امام خمینی، شهید مطهری، سریال ولایت عشق، حضرت فاطمه(س)، شهید مطهری:مرتضی مطهری، شیعه اثناعشری، فقه جعفری، دولت صفوی:صفویه، قزلباش، رافضی، آل عبا، دوازده امام، امام حسین(ع)، امام صادق(ع)، تبری، تحفة الحرمین، اردن، جده، کشور انتاکیه، ایزمیت، آداپازاری، نوسنگی، لودیه، ایونیا، پیش از میلاد، کورش بزرگ، هخامنشی، پ.م.:پیش از میلاد، سلوکیان، رومیان، کنستانتین، کنستانتینوپل، اسلامبول، هجری خورشیدی، تیمور لنگ، خواجه علی سیاهپوش، شیعه نشین:شاه اسماعیل یکم، قزلباش ها:قزلباش، تراکیان، ه‍. خ:هجری خورشیدی، سلطان محمد فاتح، قرون جدید، تاریخ سلطان سلیم یکم، سلیمان یکم، قانونی:سلطان سلیمان قانونی، وین، شاه تهماسب صفوی، سلطانیه، مجلس بزرگ میهنی ترکیه، حزب خلق جمهوری خواه ترکیه، آناتولیایی های بپان ترکیسم، سازمان ملل، ناتو، جامعه مردمسالاری، اتحادیه مهاجرت ترکها به آناتولی:مهاجرت مردمان ترک، ارمنی:زبان ارمنی، زازاها، ترکی آذربایجانی:آذربایجانی های ترکیه، لازها، گرجی ها:مردم گرجی، چرکس ها، ارمنی ها:مردم ارمنی، آذربایجانی ها، دی ان ای، زبان های ترکی، کروموزوم ایگرگ، آسیای میانه، آفریقایی ها:ترک های آفریقایی تبار، میتوکندری دی ان ای، عصر برنز، ترکان جنگ ملازگرد، سکولار:سکولاریسم، جدایی دین از حجاب اسلامی، آموزش عالی، افسوس:افسوس (شهر)، دانشگاه بغازیچی، حمل و نقل، دانشگاه ترکمن صلیب سرخ جهانی، هنری دونانت، مسیح، هلال احمر، شیر و خورشید سرخ، نماد، ازبکستان، ترکمنستان، تونس، سنگاپور، مالزی، موریتانی، مسجد سلطان احمد، ادیرنه، سماع، آلانیا، پاموک کاله، بخشی از آن:فهرست کشورهای در گستره بیش از یک قاره، آفریقا، اقیانوسیه، اقلیت ها در ترکیه، تغییر نام های جغرافیایی در ترکیه، تاریخ نسل کشی ارمنی ها، نسل کشی کردها، نسل کشی یونانیان، نسل کشی آشوری ها، کردستان ترکیه، سانسور در ترکیه، کودتای نافرجام ۲۰۱۶ ترکیه، الحاق ترکیه به اتحادیه United Nations High Commissioner for Refugees:کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان، علوم انسانی، جهانشاه قراقویونلو، خسته قاسم، سلطان یعقوب، شاه طهماسب یکم، صائب تبریزی، طرزی افشار، عزالدین حسن اوغلو اسفراینی، عمادالدین نسیمی، قاسم انوار، قاضی برهان القوسی تبریزی، محمد فضولی، آنتالیا ترکیه، اقتصاد ترکیه، ترکیه و داعش، آنکارا ترکیه، ترکیه مناطق دیدنی، ترکیه استانبول، ترکیه مقصدها، ترکیه کودتا
برچسب ها: لغت نامه دهخدا، لغت نامه دهخدا با حرف ت، فرهنگ فارسی، فرهنگ فارسی با حرف ت، دانشنامه اسلامی، دانشنامه اسلامی با حرف ت، دانشنامه عمومی، دانشنامه عمومی با حرف ت، دانشنامه آزاد فارسی، دانشنامه آزاد فارسی با حرف ت، نقل قول ها، نقل قول ها با حرف ت، دانشنامه کاربران، دانشنامه کاربران با حرف ت
کلمه: ترکیه
کلمه بعدی: ترکیه در بازی های المپیک تابستانی ۲۰۱۶
اشتباه تایپی: jv;di
آوا: /torkiyye/
نقش: اسم خاص مکان
عکس ترکیه : در گوگل
معنی ترکیه

پیشنهاد کاربران

روم شرقی ( ترکیه کنونی )
ترکیه جای بسیار زیبا ایست که مردم آنجا ترکی حرف می زنند.
پرچم آنجا به رنگ قرمز است و روی آن ماه و ستاره است🇹🇷
نام چند فیلم ترکی:سیب ممنوعه لروکس گودال فضیلت خانم عروس استانبولی. . . که پیشنهاد می کنم آن ها را حتما ببینید چون خیلی قشنگن👍😊💖
T�rkıye.
Turkey.
keser d�ner sap d�ner g�n gelir devran d�ner

کشوری در غربی ایران که قدمتش به صد سال نمی رسد. مردم ان اکثرا کرد و یونانی و مغولتبار هستن.
کشوری در غرب ایران با قدمتی کمتر از صد سال و مردمانی متشکل از کرد ، وعرب و یونانی و. . .
ترکیه کشوری بسیار دیدنی و جذابیت های بیشماری داره . . . حتما ب ترکیه ک رفتید ب استانبول هم برید عالیه . . . . .
کشوری با یک نام برآمده از اشتباهی تاریخی پس از جنگ جهانی نخست بر روی سرزمین باستانی آناتولی که پس از تهاجم و سلطه تازی و تاتار طی صدها سال بیشتر مردم آن لاجرم ویژگی های فرهنگی و زبانی تاتارها را بعنوان یک عنصر غالب پذیرفتند. سرزمین هیتیان و لیدیان، گذرگاه تمدن ها، پیوندگاه هزاران ساله تمدنهای میانرودان، ایران و روم.
سرزمین اشغال شده
یه کشور دارای یک عدد خر به نام �اردوغان� می باشد. . . ツ
مشاهده پیشنهاد های امروز

معنی یا پیشنهاد شما