برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1639 100 1
شبکه مترجمین ایران

آب کر

آب کر در دانشنامه اسلامی

آب کر
به مقدار مشخّصی از آب، آب کُرّ گفته می شود که از آن در باب طهارت بحث شده است.
آب کُرّ اندازه مشخّصی از آب مطلق است که با ملاقات نجاست، نجس نمی گردد.
نظر فقها در آب کر
آب کرّ نزد مشهور فقیهان، مقدار آبی است که اگر در ظرفی که هر یک از درازا، پهنا و گودی آن سه وجب و نیم معمولی است بریزند آن را پر کند. از این رو، مجموع مساحت آب کرّ ۴۲ و هفت هشتم وجب است. مساحتهای ۳۶ و ۲۷ وجب نیز گفته شده است.
جواهر الکلام، ج۱، ص۱۷۲.    
کرّ بودن آب با یقین انسان یا خبر دادن دو مرد عادل ثابت می شود. در کفایت اِخبار یک مرد عادل بلکه ثقه اختلاف است.
العروة الوثقى، ج۱، ص۴۶.
...
آب کر
آب کُرّ مقدار معینی از آب مطلق است که در صورت برخورد با نجاست، نجس نمی شود و اشیاء نجس را می توان با آن پاک کرد.
حجم آب کر برابر است با ظرفی آبی که هر کدام درازا، پهنا و گودی آن سه وجب و نیم باشد که معادل آن بر اساس اختلاف فقها از ۳۷۶ کیلوگرم تا ۴۸۰ کیلوگرم گفته شده است.
مقدار آب کرّ بنابر نظر مشهور فقیهان برابر است با مقدار آبی است که اگر در ظرفی که هر یک از درازا، پهنا و گودی آن سه وجب و نیمِ معمولی است بریزند آن را پر کند. از این رو، مجموع مساحت آب کرّ ۴۲ و هفت هشتم وجب است. مساحت های ۳۶ و ۲۷ وجب نیز گفته شده است. درباره وزن آب کر نیز چند دیدگاه وجود دارد:
آب کر
این صفحه مدخلی از فرهنگ فقه مطابق مذهب اهل بیت علیهم السلام است
آب کُرّ: مقدار مشخّصی از آب.
آب کُرّ اندازه مشخّصی از آب مطلق است که با ملاقات نجاست، نجس نمی گردد.
از آن در باب طهارت بحث شده است.
آب کرّ نزد مشهور فقیهان، مقدار آبی است که اگر در ظرفی که هر یک از درازا، پهنا و گودی آن سه وجب و نیم معمولی است بریزند آن را پر کند. از این رو، مجموع مساحت آب کرّ 42 و هفت هشتم وجب است. مساحتهای 36 و 27 وجب نیز گفته شده است. وزن آن 740/376، 377، و 384 کیلوگرم و غیر آن ذکر شده است. برخی گفته اند: اگر مقدار وزن آب 480 کیلو گرم باشد، طبق نظر تمامی فقها آب، کُرّ است. ...

آب کر در دانشنامه ویکی پدیا

آب کر
آب کُر یکی از انواع آب ها نبوده بلکه در فقه شیعه به میزان آبی گفته می شود که حداقل به اندازه ای باشد که اگر در ظرفی ریخته شود که طول و عرض و عمق آن هر یک سه وجب و نیم باشد آن را پر کند.
آب قلیل
آب مطلق
آب جاری
آب مضاف
آب مقدس
از لحاظ وزنی مقدار آن بنابر مشهور ۹ رطل عراقی است. برخی از بزرگان مقدار آن را تقریباً ۴۶۲٫۷۷ کیلوگرم و و برخی دیگر ۴۷۸٫۵ کیلوگرم دانسته اند؛ بنابراین اگر مقدار آب ۴۸۰ کیلوگرم باشد، طبق نظر تمامی دانشمندان آب کر است.
برای تعیین مقدار آب کر، باید به حاکم شرع یا مراجع دینی مراجعه کرد.
۱- روایت اسماعیل بن جابر قال:(قلت لابی عبداللّه (ع) الماء الّذی لاینجّسه شئٌ؟ قال: ذراعان عمقه فی ذراع وشبر وسعة (سعته)) اسماعیل بن جابر می گوید: از امام صادق (ع) پرسیدم: آبی که چیزی آن را نجس نمی کند، کدام است؟ فرمود: آبی است که دو ذراع ژرفای آن باشد و یک ذراع و یک وجب گستره آن. ۲- روایت مرسله صدوق در کتاب مجالس امالی قال:(و رُوی انّ الکُرّ هو مایکون ثلاثة اشبار طولاً فی ثلاثة اشبار عرضاً فی ثلاثة اشبار عمقاً) روایت شده است کُرّ سه وجب طول، ضرب در سه وجب عرض ضرب در سه وجب عمق است. ۳-روایت اسماعیل بن جابر از امام صادق (ع)(قلت: ما الکُرّ؟ قال: ثلاثة اشبار فی ثلاثة اشبار) پرسیدم: کُرّ چه قدر است؟ فرمود: سه وجب ضرب در سه وجب. ۴-روایت مرسله صدوق در کتاب مُقنع قال:(رُوی انّ الکُرّ ذراعان و شبر فی ذراعین وشبر). روایت شده که کُرّ دو ذراع و یک وجب ضرب در دو ذراع و یک وجب است. ۵-روایت ابوبصیر، قال:(سئلت اباعبداللّه (ع) عَنِ الکُرِّ مِنَ الماءِ کَمْ یَکونُ قَدْرُه؟ قال: اذا کانَ الْماءُ ثلاثة اَشبارٍ وَ نِصف فی مِثلِه ثَلاثة اَشبار و نِصْف فی عُمْقه فی الاَرضِ فذلک الکُرّ مِنَ الْماء) ابوبصیر می گوید: از امام صادق (ع) پرسیدم: یک کُرّ آب چقدر است؟ فرمود: وقتی که آب سه وجب و نیم طول، ضرب در سه وجب ونیم عرض ضرب در سه وجب و نیم عمق شود. ۶-روایت حسن بن صالح ثوری از امام صادق (ع) قال:(اذا کان الماءُ فی الرَّکّی کرّاً لم ینجسه شئ. قُلْتُ: وکم الکُرّ؟ قال: ثلاثة اَشبار ونِصف طُولها فی ثلاثة اشبارٍ و نِصف عُمقها فی ثلاثة اشبار وَنصف عَرضها) اگر آب در چاه به قدر کُرّ باشد، چیزی آن را نجس نمی کند. گفتم: کُرّ چقدر است ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آب کر در دانشنامه آزاد پارسی

آب کُر
رجوع شود به:کر

آب کر را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

بهمن عنایتی
بنام خدا،. با سلام، آب کر ۳۷۷لیتر و ۴۱۹ گرم هست. متشکرم.
خاتونه
آب کُر آبی است که هرگاه علامت ضمه " ُ " را از روی حرف ک بر داریم و بجای آن علامت کسره بالا " َ " را بگذاریم آنگاه کَر و منگ شود. حجم آن برابر است با حجم یک ظرف بلورین و رنگین که طول و عرض و عمق آن هفت برابرِ قد و اندازه یکی از گوش های یک دراز گوش معمولی یا گوش های یک خرگوش صحرایی باشد. اندازه آن باید طوری باشد که یک خرگوش صحرایی خاکی رنگ بتواند به سهولت از روی آن بپرد بدون اینکه پنجه هایش در آن فرو رود. اگر بجای علامت ضمه، علامت کسره پایین بگذاریم آنگاه مثل مرغ خانگی کِر شود. اگر این امکانات در دسترس نبود، آنگاه دست خود را روی آب گرفته و چشمان خودرا بسته و زیر لب آهسته نیت میکنیم و از هاتف غیبی استدعا می نماییم که به ما بگوید که آیا آن آب کُر است یا کِر و کَر و منگ.
امیر ارسلان جهانگیر
اگر مقدار آب حداقل ۳۸۴لیتر باشد به آن آب کر گفته می شود مثل آب منبع،حوض و استخر که به این مقدار برسد.آب لوله کشی ساختمان ها حکم آب کر را دارد؛زیرا به منبع آب شهر یا روستا متصل است که مقدار آن که مقدار آن بیش از آب کر است.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی آب کر   • مفهوم آب کر   • تعریف آب کر   • معرفی آب کر   • آب کر چیست   • آب کر یعنی چی   • آب کر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آب کر

کلمه : آب کر
اشتباه تایپی : Hf ;v
عکس آب کر : در گوگل

آیا معنی آب کر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )