برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1571 100 1
شبکه مترجمین ایران

آبستنی

/'Abestani/

مترادف آبستنی: بارداری، حاملگی

متضاد آبستنی: سترونی، عقیمی

معنی آبستنی در لغت نامه دهخدا

آبستنی. [ ب ِ ت َ ] (حامص ) حَبَل. (دهار). حمل. باروری. بار :
ترا پنج ماهست از آبستنی
از این نامور بچه ٔ رستنی.
فردوسی.
زآبستنی تهی نشوی هرگز
هرچند روزروز همی زایی.
ناصرخسرو.
- امثال :
آبستنی نهان بود و زادن آشکار.

معنی آبستنی به فارسی

آبستنی
حاملگی بارداری حامله بودن
باروری
[conception] [علوم سلامت] آغاز بارداری با لانه گزینی (implantation) تخم لقاح یافته (blastocyst) در زهدان
( اسم ) بادی که درخت را باردار کند بادی که لقاح انجام دهد .
[postconception] [علوم سلامت] مربوط به بعد از آبستنی
[preconception] [علوم سلامت] مربوط به قبل از آبستنی

معنی آبستنی در فرهنگ فارسی عمید

آبستنی
۱. آبستن بودن.
۲. (اسم) حالت زن یا حیوان ماده از هنگام گرفتن نطفه تا موقع زاییدن، بارداری.

آبستنی در دانشنامه اسلامی

آبستنی
بارداری و باروری در قرآن، به برخی از مسائل فقهی و حقوقی گفته می شود که در قرآن کریم پیرامون زن باردار و مسائل مربوط به آن آمده است.
در قرآن
اعراف/ سوره۷، آیه۱۸۹.    
در منابع، فرزند آوردن از مهمترین آثار و انگیزه های ازدواج خصوصاً ازدواج دایم معرفی شده است
محمدبن محمد غزالی، احیاء علوم الدین، ج۲، ص۲۸ـ۳۲، بیروت ۱۴۰۶/۱۹۸۶.
هر چند در منابع حدیثی و فقهی نسبت به پسندیده نبودن پیشگیری از بارداری اشاراتی وجود دارد،
محمدبن حسن حرّ عاملی، وسائل الشیعه الی تحصیل مسائل الشریعه، ج۱۵، ص۹۹، چاپ عبدالرحیم ربانی شیرازی، بیروت ۱۴۰۳/۱۹۸۳.    
...

آبستنی در دانشنامه ویکی پدیا

آبستنی
آبستنی حمل رویان یا جنین در درون جنس مادهٔ یک جانورِ زنده زا است. برای باروری، اسپرم مرد به تخمک زن ملحق شده و منجر به پدید آمدن نطفه می شود.پستانداران در طول بارداری می توانند یک یا چند باروریِ هم زمان داشته باشند. به بازهٔ زمانیِ یک باروری به اضافهٔ دو هفته، دورهٔ باروری، و به مدت زمان به اضافهٔ دو هفته که فرزند دورهٔ رشد در رحم را گذرانده، سن باروری گفته می شود.
از مصرف سیگار و مواد مخدر و محرک پرهیز کنید.
مراقب وزن تان باشید و ورزش کنید.
از نوشیدن الکل دوری کنید.
مردان از مولتی ویتامین با روغن های امگا 3 و ویتامین ث بهره ببرند.
عدم مصرف دوز بالای ویتامین آ :وجود مقادیر بالای ویتامین A در بدن مادر باردار احتمال بروز اختلالات مادرزادی در نوزاد را افزایش می دهد.
مادران باردار مکمل اسید فولیک مصرف کنند.
بر اساس آمارهای موجود، ۳۵% موارد ناباروری زوجین مربوط به مردان است. یک مرد سالم، در هر نوبت انزال، ۱۲۰ میلیون تا ۶۰۰ میلیون اسپرم خارج می کند و در طول زندگی خویش حدود ۴۰۰ میلیارد اسپرم تولید می کند. شایع ترین علت ناباروری مردان، عدم توانایی آنان در تولید تعداد کافی اسپرم های سالم است که مهم ترین بیماریِ عامل آن واریکوسل است. همچنین مردان ممکن است در رساندن اسپرم به واژن زن مشکل داشته باشند. این مشکل مربوط به دستگاه تناسلی مردان است. در این موارد، ممکن است اختلال مربوط به آلت تناسلی و بیضه ها باشد (عدم تخلیهٔ اسپرم). در بعضی از مردان، نوعی ناهنجاری وجود دارد که در آن، بیضه ها در جای مناسب خود قرار نمی گیرد. همچنین، ممکن است بیماری هایی سبب آسیب رساندن به دستگاه تولید اسپرم در مردان شوند. توجه به این نکته نیز لازم است که این موضوع نباید با مردانگی اشتباه گرفته شود. بسیاری از مردان این دیدگاه را دارند که قابل حل است و می توان راه های درمان را پیگیری کرد.
بارداری یا حاملگی، به وضعیتی گفته می شود که زن در رحم خود دارای رویان یا جنین باشد. به دوران بارداری «دورهٔ آبستنی» نیز گفته می شود؛ این دوره با به دنیا آمدن نوزاد (زایمان) به پایان می رسد.
در انسان، دورهٔ بارداریِ طبیعی حدود ۳۸ هفته از زمان بارور شدن طول می کشد. اگر طول این دوره از آخرین قاعدگی فرد باردار محاسبه شود، مقدار طبیعی آن تقریباً ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آبستنی در دانشنامه آزاد پارسی


آبستنی (pregnancy)
در انسان، فرآیند رشد جنیندرحال نمو (تکوین) در رحمزن. حاملگی از لقاحآغاز و با تولد پایان می یابد و در حالت طبیعی در انسان، ۴۰ هفته، یا حدود نُه ماه، طول می کشد. قاعدگیمعمولاً در هنگام بارداری متوقف می شود. حدوداً از پنج حاملگی یکی منجربه سقط می شود، اما اغلب این سقط ها در مراحل بسیار اولیه اتفاق می افتد، به نحوی که زن فقط متوجه تأخیر قاعدگی می شود. بعد از ماه دوم، پستان ها حساس و ناحیۀ اطراف نوک پستان تیره تر می شود. بزرگ شدن رحم ممکن است حدوداً در انتهای ماه سوم احساس شود. پس از آن، شکم رفته رفته بزرگ می شود. حرکت جنینی در حدود هجده هفتگی احساس، و ضربان قلب در ماه ششم شنیده می شود. به حاملگی جانوران آبستنیمی گویند. این دوره بین انواع گونه ها متفاوت است. در فیل هجده تا ۲۲ ماه، در گربه ها حدود ۶۰ روز و در بعضی گونه ها کیسه داران، مثل اپوسوم، فقط دوازده روز است. گاهی تخم لقاح یافته به جای رحم در تخم راهه، لولۀ تخم بر (لولۀ بین تخمدان و رحم)قرار می گیرد که منجر به حاملگی خارج رحمی (خارج محل)می شود. این مسئله سبب درد شدید در ناحیۀ شکم زن و خون ریزی مهبلیمی شود. اگر جنین درحال رشد لوله را پاره کند، شوک ناشی ممکن است به مرگ منجر شود. ویژگی مسمویت خونیبالارفتن فشارخوناست و اگر درمان نشود، ممکن است منجر به تشنجو نهایتاً بی هوشیشود. براساس آمار سازمان_جهانی_بهداشت(۱۹۹۶)، سالانه ۵۸۵هزار زن براثر عوارض حاملگی می میرند. ۹۹ درصد از این مرگ و میر ها در کشورهای در حال توسعه رخ می دهد. بالاترین میزان مرگ مادران متعلق به سیرالئون، با ۱۸۰۰ مرگ در هر ۱۰۰هزار وضع حمل، است. این میزان در کشورهای صنعتی حدود ۲۷ است.

معنی آبستنی به انگلیسی

gestation (اسم)
حاملگی ، بارداری ، ابستنی ، وابسته بدوران رشد تخم یا نطفه
pregnancy (اسم)
بارداری ، ابستنی
gravidity (اسم)
ابستنی

آبستنی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• آبستنی چیست   • دعای قفل کمر زن باردار   • دعای قفل کمر زن حامله   • زایمان گاو   • دعای جلوگیری از سقط   • حاملگی   • آبستن شدن زن   • معنی آبستنی   • مفهوم آبستنی   • تعریف آبستنی   • معرفی آبستنی   • آبستنی یعنی چی   • آبستنی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آبستنی

کلمه : آبستنی
اشتباه تایپی : Hfsjkd
آوا : 'Abestani
نقش : اسم
عکس آبستنی : در گوگل

آیا معنی آبستنی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )