برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1435 100 1

یحیی

/yahyA/

معنی اسم یحیی

اسم: یحیی
نوع: پسرانه
ریشه اسم: عبری
معنی: (تلفظ: yahyā) (عبری) به معنی ' تعمید دهنده '، (در اعلام) نام پسر زکریا از پیامبران بنی اسرائیل، نام بسیاری از مشاهیر در تاریخ - تعمید دهنده، نام پسر زکریا از پیامبران بزرگ بنی اسرائیل

معنی یحیی در لغت نامه دهخدا

یحیی. [ ی َح ْ یا ] (اِخ ) ابن آدم بن سلیمان اموی ، مکنی به ابوذکریه ، از ثقات اهل حدیث و از مردم کوفه بود و به سال 203 هَ. ق. در فم الصلح درگذشت. از اوست : 1- الخراج. 2- الفرائض. 3- الزوال. (از اعلام زرکلی ). و نیز او راست : کتاب مجرد احکام القرآن و کتاب القراآت. وی از موالی آل عقبةبن ابی معیط و اصحاب حدیث بود و از صالح بن عاصم الناقط روایت قراآت کسایی کرد. (از ابن الندیم ). و رجوع به فهرست المصاحف و عیون الاخبار و معجم المطبوعات مصر ج 2 ص 1943 شود.

یحیی. [ ی َح ْ یا ] (اِخ ) ابن ابراهیم بن ابی زید لواتی مرسی ، مکنی به ابوالحسن و معروف به ابن البیاز، شیخ اندلس در قراآت بود. به سال 406 هَ. ق. به دنیا آمد و به سال 496 هَ. ق. در مرسیة درگذشت. او راست. النبذ النامیة فی القراآت الثمانیة. (از اعلام زرکلی ).

یحیی. [ ی َح ْ یا ] (اِخ ) ابن ابراهیم بن علی جحاف حبوری حسنی ، معروف به جحاف ، از مردم حبور یمن و شاعر و نویسنده بود و به سال 117 هَ. ق. در ریمة و صاب درگذشت. سمت دبیری علی بن متوکل اسماعیل و پسرش یوسف را داشت و رسائلی برای او نوشت ، ولی چون خلافت به مهدی رسید او را زندانی ساخت و بعد آزاد شد. اشعار او را در دیوانی به نام «درر الاصداف من شعر السید یحیی بن ابراهیم جحاف » گرد آورده اند. (از اعلام زرکلی ).

یحیی. [ ی َح ْ یا ] (اِخ ) ابن ابراهیم بن عمک ، ادیب و شاعر و فقیه و نحوی بود و شعر نیکو می گفت. آثار او بهترین کتب تحقیقی و پژوهشی مردم یمن بود. از آن جمله است : 1- الکامل. 2- الوافی. 3- الکافی. وی به سال 670 هَ. ق. درگذشت. (از اعلام زرکلی ).

یحیی. [ ی َح ْ یا ] (اِخ ) ابن ابراهیم بن محمدبن احمدبن ابی المجد ابراهیم خالدی شبذی ابیوردی علامه ، ازمردم شبذ از دیه های ابیورد بود. (یادداشت مؤلف ).

یحیی. [ ی َح ْ یا ] (اِخ ) ابن ابراهیم بن مزین ، مکنی به ابوزکریا، عالم حدیث و رجال و از مردم قرطبة بود. او راست : 1- تفسیر الموطاء. 2- المستقصیة. 3- فضائل القرآن. 4- رغائب العلم و فضله. 5- تسمیة الرجال المذکورین بالموطاء. (از اعلام زرکلی ).

یحیی.[ ی َح ْ یا ] (اِخ ) ابن ابراهیم بن یحیی جحافی حبوری ،ملقب به عمادالدین و معروف به جحافی ، فقیه زیدی یمانی ، ادیب و شاعر بود و در عه ...

معنی یحیی به فارسی

یحیی
نوری ملقب به صبح ازل فرزند میرزا عباس ( و. ۱۲۴۸ ه.ق . - ف.۱۱ جمادی الاولی ۱۳۳٠ ه.ق ) از نور مازندران موسس فرق. ازلیان پس از کشته شدن سید علی محمد باب پیروان او بر میرزا یحیی صبح ازل گرد آمدند بهائ ا... برادر وی نیز متابعت او را پذیرفت و تا سال ۱۲۷۸ ه.ق . این موافقت بر قرار بود لیکن سرانجام بین دو برادر کار به اختلاف کشید و پس از آنکه حکومت عثمانی ازل را به قبرس و میرزا حسینعلی بهائ ا... را به عکا تبعید کرد این اختلاف بین دو فرقه بیشتر شد و پیروان میرزا حسینعلی بر ازلیان فائق شدند. ازل را الواح و رسائلی است که بخط میرزا رضوان علی پسر اوست .
ابن محمد بن حسن ابن حمید حارثی مذحجی زیدی معروف به مقرائی فقیه و دانشمند بود
ده دهستان قاقازان بخش ضیائ آباد شهرستان قزوین استان مرکز . در ۳٠ کیلومتری شمال ضیائ آباد . جلگه معتدل
( صفت ) لاغر باندام یحیی لاغراندام نحیف : عیسی معده است ویحیی اندام امارمضان خوراست مادام . ( تحفه العراقین )
از فضلا و شعرا و علمای زمان خود بود و مدتی در کاشان و چندی در دهلی با منصب منادمت و کتابداری سلاطین توقف داشت و در شغل قضا لوا افراشت و سرانجام از هند به کاشان برگشت و به سال ۹۵۳ ه . ق . در آن شهر درگذشت وی برادر زاده قاضی عبدالله بود
کنیه عزرائیل ملک الموت
نهمین از ملوک بنی حفص تونس
[ گویش مازنی ] /emaam zaade yahyaa/ سید ظهرالدین می نویسد: سید یحیی که پسر نهم میرقوام الدین است، در ساری مدفون است این مرقد بعدها به نام امام زاده یحیی خوانده شده و پسر امام موسی الکاظم شده است و برادرش حسین و خواهرش سکینه با او در یک جا به خاک سپرده شده اندامام زاده یحیی پسر نهم میرقوام الدین مرعشی معروف به امام زاده سلسله است
...

یحیی در دانشنامه اسلامی

یحیی
معنی يُحْيِيَ: که زنده کند
معنی يُحْيِي: زنده مي کند - زندگي مي بخشد
معنی صَّابِئُُونَ: معتقدين به کيشي که حد وسط ميان يهوديت و مجوسيت است و کتابي دارند که آن را به حضرت يحيي بن زکرياي پيغمبر نسبت دادهاند ، و امروز عامه مردم ايشان را (صبيء )ميگويند .
معنی صَّابِئِينَ: معتقدين به کيشي که حد وسط ميان يهوديت و مجوسيت است و کتابي دارند که آن را به حضرت يحيي بن زکرياي پيغمبر نسبت دادهاند ، و امروز عامه مردم ايشان را (صبيء )ميگويند .
معنی عُزَيْرٌ: عزير که يهود او را به زبان عبري عزرا ميخواند، همچنانکه نام يسوع وقتي از عبري به عربي وارد شده به صورت کلمه عيسي درآمده ، و بطوري که ميگويند کلمه يوحنا ي عبري در عربي يحيي شده است . و اين عزرا همان کسي است که دين يهود را تجديد نمود ، بخت النصر مردان ي...
ریشه کلمه:
حيی‌ (۱۸۴ بار)
یحیی بن زکریا از پیامبران بنی اسرائیل بود که در کودکی به نبوت رسید. ماجرای تولد یحیی با وجود پیری پدر و نازایی مادر در قرآن آمده است. حضرت یحیی به زهد و گریه زیاد از خوف خدا معروف بود.
در روایات شیعه، شهادت امام حسین (ع) به شهادت یحیی و امامت برخی از امامان شیعه در دوران کودکی به نبوت حضرت یحیی در کودکی تشبیه شده است. برای اثبات امامت امام جواد، امام هادی و امام زمان در کودکی، به نبوت یحیی در کودکی استناد می شود.
مقامی در مسجد اموی دمشق به یحیی منسوب است و صابئین یا مندائیان خود را پیرو حضرت یحیی می دانند.
یحیی آل ادریس ممکن است اشاره به اشخاص و شخصیت های ذیل باشد: • یحیی بن محمد آل ادریس، یحیی بن محمد بن ادریس، یکی از شخصیت های آل ادریس• یحیی بن یحیی آل ادریس، یحیی بن یحیی بن محمد، یکی از شخصیت های آل ادریس• یحیی بن قاسم آل ادریس، یحیی بن قاسم بن ادریس، یکی از شخصیت های آل ادریس• یحیی بن ادریس آل ادریس، یحیی بن ادریس ...


یحیی در دانشنامه ویکی پدیا

یحیی
یحیی بن زکریّا یا یوحنا معمدان (به عبرانی: יוחנן ، به یونانی باستان: Ἰωάννης ، به انگلیسی: John the Baptist) از کسانی است که مسیحیان، مسلمانان، صابئین مندایی معتقد به پیغمبری او هستند. از او با صفت تعمیددهنده یاد می شود.
متی ۱۳–۱۰: ۱۷
Church of St John the Baptist، اورشلیم
یحیی، فرزند زکریا، واعظ و تارک دنیای یهودی نخستین قرن میلادی بود که مسیحیان، مسلمانان، صابئین مندایی معتقد به پیغمبری او هستند. نام یحیی تعمیددهنده، در قرآن، انجیل، انجیل های غنوصی ذکر گشته است. بر اساس انجیل لوقا، یحیی خویشاوند عیسی بود. مسیحیان، یحیی را پیشرو و بشارت دهنده ظهور مسیح می دانند. صابئین مندایی از او با نام ایحیجاجهانه یاد می کنند. با شناسایی اسنی ها در قرن اخیر، بسیاری از محققین، یحیی را از این گروه دانسته اند.
انجیل لوقا تنها انجیلی است که به شرح زاده شدن یحیی می پردازد. بر اساس روایت لوقا، یحیی تعمیددهنده، فرزند زکریا و الیصابات است. الیصابات نازا بود و نمی توانست فرزندی برای زکریّا بیاورد. وقتی نوبت زکریا بود تا در معبد اورشلیم بخور دهد، از خداوند خواست تا وارثی صالح به وی عطا کند. جبرئیل بر وی نازل شد و به او بشارت داد که از او و زوجه اش الیصابات فرزندی پدید خواهد آمد که نام او «یحیی» است. زکریّا از کلام فرشته متعجب شد، زیرا با توجه به کهولت سن خودش و الیصابات این مسئله را غیرممکن می دید. اما فرشته گفت که «این برای پروردگار تو آسان است». زکریّا به نشانه این بشارت تا سه روز نمی توانست سخن بگوید؛ و نهایتاً پس از سه روز هنگامی که نام فرزند را از او پرسیدند-الیصابات، قصد کرد او را به نام پدرش زکریّا نام نهد-زکریّا تخته ای خواست و اسم یحیی را (که در آن زمان اسمی بی سابقه و کاملاً جدید بود) بر آن نوشت و در همان لحظه دوباره قدرت تکلم خود را بازیافت.
عکس یحیی
یحیی ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
یحیی از پیامبران بنی اسرائیل
یحیی جامع
تپه یحیی
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

یحیی در دانشنامه آزاد پارسی

(یا: یوحَنّای مُعَمِّدان یا مُعْمَدان به معنای تعمیددهنده) در عهد جدید، واعظی دوره گرد که پس از مدتی تمهیدِ مقدمه در صحرا ظهور مسیحرا بشارت و عیسی (ع) را در رود اردن تعمید داد. او را هرود آنتیپاسبه خواست سالومهکه خواسته بود سرش را در سینی به نزدش ببرند به قتل رساند. او پسر زکریاو الیزابت (از اقوام مادر عیسی) بود و در ناصرۀجلیلبه دنیا آمده بود. او و عیسی را در کودکی اغلب با یکدیگر نشان می دهند. در بزرگسالی با ریش ژولیده و خرقه ای معمولاً سبز به تصویر درمی آید. نام او در قرآن پنج بار ذکر شده است، در آیه ۱۲ سورۀ مریم آمده است «ای یحیی کتاب را به جدوجهد بگیر». مفسران منظور از کتاب را همان تورات می دانند و اعتقاد به کتاب جداگانه ای که بر او وحی شده باشد ندارند. یحیی به طور معجزه آسایی متولد شد، چراکه پدرش بسیار پیر و مادرش نازا بود و هردو از فرزنددارشدن مأیوس بودند. خداوند او را به سبب دعاهای پدرش به دنیا آورد. در آیۀ ۳۹ سورۀ آل عمران به نبوت یحیی تصریح و پاکدامنی و پرهیزش از شهوت ستوده شده است. وی از همان کودکی مشغول به عبادت شد و خداوند از کودکی او را حکمت داده بود. او تمام عمر را به زهد و انقطاع گذرانید. وی نبوت عیسی (ع) را تصدیق کرد. در میان مردم از محبوبیت برخوردار بود و آنان را موعظه می کرد و به توبه از گناهان دعوت می نمود تا روزی که به قتل رسید.

ارتباط محتوایی با یحیی

یحیی در جدول کلمات

روستایی در مشهد که مدفن امامزاده یحیی در آنجاست
میامی

یحیی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

یحیی
از ریشه حی، یعنی زنده کننده
مسعود بدیعی
حیف است که در این فرهنگ ارزنده چنین خطائی راه یابد. آنچه معني "تعمیددهنده" میدهد معمِّد در لقب 'یحیی (یا یوحنا)ی معمّدان' است.
یحیی، که در زبان های مختلف تبدیل به یوهانس، یوهان، جان، ژان، یان، ایوان، خوان... شده، البته لغتی سامي مشتق از ریشۀ حیّ است.
یحیی
نجات دهنده به معنی روشنایی هم گفته میشه که صحتش رو ننیدونم
فاطمه
به معنی زنده کننده
چرا باید در دیکشنری ابادیس چنین خطایی شود
فاطمه
به معنی زنده می کند
چرا باید در دیکشنری ابادیس چنین معنی شود
حسین
یحیی که به صورت یحیا خوانده می شود در اصل به معنی پاک کننده است
مسیحیان اعتقاد دارند که بچه ای که به دنیا می اید ذات گناه کاری دارد پس کسی را بالا سر او می اورند تا دعایی برای او بخواند
ان شخص را یحیی(یحیا) می نامند
و ریشه ای در حی که عربی است ندارد
ابومهدی
یحیی که کلمه ای عبری است از ریشه حی در عربی وبه معنی زندگی بخش وزنده کننده میباشد،ضمن اینکه زبان عبری وعربی هر دو دارای ریشه سامی هستندواشتراکات زیادی با هم دارند،تلفظ این اسم در زبان عبری بصورت یخیا،در عربی یحیا ودر زبان های لاتین بصورت جورج تلفظ میشود
علی یحیی
یحیی به معنی زنده کننده است
در ریشه به معنای جاری هم می باشد در واقع به معنی زندگی جاری
اسم پسر من علی یحیی است🥰🥰

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• قبر حضرت یحیی کجاست   • یحیی گل   • معنی یحیی   • انتقام خون یحیی بن زکریا   • فیلم یحیی   • حضرت یحیی در قرآن   • سن حضرت یحیی   • نحوه شهادت حضرت زکریا   • مفهوم یحیی   • تعریف یحیی   • معرفی یحیی   • یحیی چیست   • یحیی یعنی چی   • یحیی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی یحیی
کلمه : یحیی
اشتباه تایپی : dpdd
آوا : yahyA
نقش : اسم خاص اشخاص
عکس یحیی : در گوگل

آیا معنی یحیی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )