برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1512 100 1
شبکه مترجمین ایران

پلاسما (فیزیک)

پلاسما (فیزیک) در دانشنامه ویکی پدیا

پلاسما (فیزیک)
پلاسما یکی از چهار حالت اصلی ماده است. (سه حالت دیگر: جامد، مایع، گاز) پلاسما گاز شبه خنثایی از ذرات باردار و خنثی است که رفتار جمعی از خود ارائه می دهد. واژه پلاسما به گاز یونیزه شده ای گفته می شود که همه یا بخش قابل توجهی از اتم های آن یک یا چند الکترون از دست داده و به یونهای مثبت تبدیل شده باشند. یا به گاز به شدت یونیزه شده ای که تعداد الکترون های آزاد آن تقریباً برابر با تعداد یون های مثبت آن باشد، پلاسما گفته می شود.
چاقوی پلاسما
تلویزیون پلاسما
تفنگ الکترونی
لامپ پلاسما(گوی پلاسما)
صنایع پزشکی
رآکتورهای هسته ای
صنایع نظامی
اسپری پلاسما
در سال ۱۸۷۹ (میلادی) فیزیکدان انگلیسی ویلیام کروکس، هنگام بررسی ویژگی های ماده در تخلیهٔ الکتریکی، پیشنهاد کرد که نوع خاص گاز به عنوان حالت چهارم ماده نامگذاری شود.
در حالت های جامد، مایع و گاز، دما را می توان از روی دامنهٔ حرکت (سرعت نوسان) ذرات سازندهٔ ماده تعریف کرد اما در حالت پلاسما، دما از روی میزان جدایش یون های مثبت از الکترون ها تعریف می شود.
در واقع در حالت معمول می توان گفت که اگر جامد را گرم کنیم به مایع و اگر دوباره گرم کنیم به گاز و باز اگر به گرما ادامه دهیم؛ ماده به پلاسما تبدیل می شود که می توان به طور تقریبی در حالت معمول دمای پلاسما را در حدود ۲۰۰۰ درجه سانتی گراد بیان کرد.
عکس پلاسما (فیزیک)


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

پلاسما (فیزیک) در دانشنامه آزاد پارسی

پلاسْما (فیزیک)(plasma)
در فیزیک، گاز یونیده ای که در دماهای فوق العاده زیاد، مانند دمای درون خورشید و دیگر ستارگان، تولید می شود. پلاسما به تعداد و مقدار یکسان بارهای مثبت و منفی دارد و رسانایی الکتریکی در آن به خوبی صورت می گیرد. پلاسمای تولید شده در واکنش های گرما هسته ای را با میدان های مغناطیسی محصور نگه می دارند.

پلاسما (فیزیک) را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی پلاسما (فیزیک)   • مفهوم پلاسما (فیزیک)   • تعریف پلاسما (فیزیک)   • معرفی پلاسما (فیزیک)   • پلاسما (فیزیک) چیست   • پلاسما (فیزیک) یعنی چی   • پلاسما (فیزیک) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی پلاسما فیزیک

کلمه : پلاسما (فیزیک)
اشتباه تایپی : ~ghslh (tdcd;)
عکس پلاسما (فیزیک) : در گوگل

آیا معنی پلاسما (فیزیک) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )