برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1375 100 1

نوردراین وستفالن

نوردراین وستفالن در دانشنامه ویکی پدیا

نوردراین وستفالن
نوردراین-وستفالن (به آلمانی: Nordrhein-Westfalen) آوا راهنما·اطلاعات (یا به اختصار NRW) پرجمعیت ترین ایالت آلمان و چهارمین ایالت از نظر وسعت جغرافیایی است. نوردراین-وستفالن در غرب کشور آلمان قرار دارد و مساحت آن ۳۴۰۸۰ کیلومتر مربع و جمعیت آن ۱۸ میلیون نفر است. مرکز این ایالت دوسلدورف و بزرگ ترین شهر آن کلن است. چهار شهر از ده شهر بزرگ آلمان، کلن، دوسلدورف، دورتموند و اسن در این ایالت قرار دارند.شهر بن پایتخت سابق جمهوری فدرال آلمان(آلمان غربی) در این ایالت قرار دارد.نوردراین-وستفالن از شمال به ایالت نیدرزاکسن، از شرق به ایالت هسن، از جنوب به راینلاند-فالتز و از مغرب به هلند و بلژیک محدود است. در حال حاضر این ایالت توسط حزب های دموکرات مسیحی و سوسیال دموکرات آلمان اداره می شود.
راین لاند
برگیشس لاند - آیفل - آخن -نیدرراین - راین شینه - کلن/ بن
ساخت جغرافیایی این ایالت در منطقهٔ شمالی از صفحات پست، و در جنوب پوشیده از جنگل که شامل مناطق زاورلاند، برگیشس لاند و زیگرلاند است. کوه های این منطقه از ۵۰۰ تا ۸۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد. در مرکز این ایالت منطقهٔ رور(Ruhrgebiet) واقع شده که در شمال این منطقه، شهرهای: بوتروپ، گلزن کیرشن، هرنه، و رِکلینگهاوزن قرار دارند. در مرکز آن، شهرهای: دورتموند، هام و هاگن و در شرق آن بوخوم، اسن، ابرهاوزن و مولهایم قرار گرفته است. دویسبورگ و مورز در غرب منطقهٔ رور قرار دارند. دیگر شهرهای بزرگ این ایالت عبارت اند از: مونستر در شمال، بیلفلد و پادربورن در شرق، کلن، بن، لورکوزن، برگیش گلادباخ، آخن، مونشن گلادباخ، کرفلد، ووپرتال، زولینگن و دوسلدورف در غرب و جنوب غربی این ایالت قرار دارند.
این ایالت به سه بخش عمده تقسیم شده است: نوردراین(Nordrhein)که بخش شمالی راین لاند است، وستفالن(Westfalen) و لیپه (Lippe) که در سال۱۹۴۷ به این ایالت ملحق شد. این سه بخش عمده به بخش های کوچک تری نیز تقسیم شده اند:
نوردراین - وستفالن به پنج فرمانداری کل تقسیم شده است که جمعیت آن ها براساس آمار ۳۱دسامبر ۲۰۰۵ به ترتیب زیر می باشد:
عکس نوردراین وستفالن
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با نوردراین وستفالن

نوردراین وستفالن را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی نوردراین وستفالن   • مفهوم نوردراین وستفالن   • تعریف نوردراین وستفالن   • معرفی نوردراین وستفالن   • نوردراین وستفالن چیست   • نوردراین وستفالن یعنی چی   • نوردراین وستفالن یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نوردراین وستفالن
کلمه : نوردراین وستفالن
اشتباه تایپی : k,vnvhdk ,sjthgk
عکس نوردراین وستفالن : در گوگل

آیا معنی نوردراین وستفالن مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )