برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1640 100 1
شبکه مترجمین ایران

نماز آیات

نماز آیات در دانشنامه اسلامی

نماز آیات
مقصود از آیات، خورشید گرفتگی، ماه گرفتگی، زلزله و سایر حوادث هولناک طبیعی است که باعث ترس و وحشت اکثر مردم شود.
در گذشته، برخی از مردم نسبت به وقوع این حوادث افکار خرافاتی داشتند؛ هنگامی که ابراهیم فرزند رسول خدا از دنیا رفت، آفتاب گرفت؛ مردم تصوّر کردند که گرفتگی خورشید در اثر وفات فرزند پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم است. آن حضرت برای از بین بردن این افکار خرافاتی فرمود: ای مردم ماه و خورشید دو آیت از آیات الهی هستند که به فرمان او جریان دارند و از او اطاعت می کنند و برای مرگ و یا حیات کسی کسوف نمی کنند، هر گاه ماه یا خورشید گرفت، نماز بگذارید.
زمان خواندن نماز آیات
از وقتی که خورشید یا ماه شروع به گرفتن می کند، انسان باید نماز آیات را بخواند و بنابر احتیاط واجب، باید به قدری تأخیر نیندازد که شروع به بازشدن کند. موقعی که زلزله و رعد و برق و مانند اینها اتفاق می افتد، انسان باید فورا" نماز آیات را بخواند و اگر نخواند معصیت کرده و تا آخر عمر بر او واجب است و هر وقت بخواند، ادا است.
کیفیت نماز آیات
نماز آیات دو رکعت است و در هر رکعت پنج رکوع دارد و دستور آن این است که انسان بعد از نیت، تکبیر بگوید و یک حمد و یک سوره تمام بخواند و به رکوع رود و سر از رکوع بردارد، دوباره یک حمد و یک سوره بخواند، باز به رکوع رود تا پنج مرتبه و بعد از بلند شدن از رکوع پنجم دو سجده نماید و برخیزد و رکعت دوم را هم مثل رکعت اول به جا آورد و تشهد بخواند و سلام دهد. البته ممکن است انسان بعد از نیت و تکبیر و خواندن حمد، آیه های یک سوره را پنج قسمت کند و یک آیه یا بیشتر از آن را بخواند و به رکوع رود و سر بردارد و بدون خواندن حمد، قسمت دوم از همان سوره را بخواند و به رکوع رود و همین طور تا پیش از رکوع پنجم سوره را تمام نماید.

نماز آیات
نماز آیات، از نمازهای واجبی است که با رخ دادن حوادث طبیعی ویژه ای، بر مُکلَّفان واجب می شود. نماز آیات دو رکعت است و در هر رکعت پنج رکوع دارد.
آیات در زبان عربی جمع «آیه» یا «آیت» به معنای «نشانه» است.این نماز را نماز آیات (نشانه ها) گویند، زیرا خواندنش هنگامی واجب می شود که حوادث طبیعی وی ...

نماز آیات در دانشنامه ویکی پدیا

نماز آیات
نماز آیات یکی از نمازهای واجب برای مسلمانان است. این نماز، ویژهٔ زمان هایی خاص است که در رسالهٔ مراجع تقلید نیز آمده است.
در صورتی که دو یا چند حادثه از حوادث بالا با هم اتفاق افتاد، برای هر یک از آن ها باید جدا گانه نماز آیات را ادا کرد.
از وقتی که خورشید یا ماه شروع به گرفتن می کند انسان باید نماز آیات را بخواند و بنا بر احتیاط واجب باید به قدری تأخیر نیندازد که شروع به باز شدن کند.
موقعی که زلزله و رعد و برق و مانند اینها اتفاق می افتد، انسان باید فوراً نماز آیات را بخواند و اگر نخواند معصیت کرده و تا آخر عمر بر او واجب است و هر وقت بخواند ادا است.
چیزهایی که در نماز یومیه واجب و مستحب است، در نماز آیات هم واجب و مستحب می باشد.
اگر در نماز آیات شک کند که چند رکعت خوانده و فکرش به جایی نرسد، نماز باطل است.
آیات (جمع آیه یا آیت) در زبان عربی یعنی «نشانه ها».
این نماز را نماز آیات (نشانه ها) گویند، زیرا خواندنش هنگامی واجب است که حادثه هایی ویژه روی دهد که مسلمانان ایشان را نشانه های خدا می دانند.
در این باره حدیثی در کتاب های شیعی آمده است:
عکس نماز آیات


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نماز آیات در دانشنامه آزاد پارسی

نمازی که خواندنش به هنگام دیدن آیاتی مانند خسوف، کسوف، زلزله و هر امر ترسناک طبیعی دیگر، واجب می شود. نماز آیات دو رکعت است که هر یک، پنج رکوع دارد.

نماز آیات را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی نماز آیات   • مفهوم نماز آیات   • تعریف نماز آیات   • معرفی نماز آیات   • نماز آیات چیست   • نماز آیات یعنی چی   • نماز آیات یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نماز آیات

کلمه : نماز آیات
اشتباه تایپی : klhc Hdhj
عکس نماز آیات : در گوگل

آیا معنی نماز آیات مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )