ناتو

/nAto/

مترادف ناتو: بدجنس، شرور، متقلب، ناجنس، ناسازگار، ناموافق

متضاد ناتو: درست کردار

معنی انگلیسی:
misfit, balky, difficult, restive, unmannerly, cantankerous, hard to deal with, sticky, awkward, hard do dealwith

لغت نامه دهخدا

ناتو. [ ت َ / ت ُ ] ( ص مرکب ) ناموافق و سخت. ( فرهنگ نظام ). که نتابد. بد. ( یادداشت مؤلف ). در تداول عام ، ناقلا. خطرناک. موذی.

ناتو. [ ت ُ ] ( اِخ ) علامت اختصاری «سازمان پیمان آتلانتیک شمالی » است که از حروف اول همین کلمات به انگلیسی تشکیل شده است.ناتو یک سازمان جهانی است که گروهی از کشورهای اروپائی را با دو قدرت امریکای شمالی مرتبط میسازد. اعضای پیمان ناتو اعلام کرده اند که حمله به یکی از آنها معنی حمله به سایرین را در بر دارد و در صورت بروز یک حمله نظامی کلیه اعضاء به کشور عضوی که مورد حمله قرار گرفته به طریقی که ضروری باشد، کمک خواهند کرد. سازمان پیمان آتلانتیک شمالی همچنین اعلام کرده است که کلیه اعضا از آزادی ، میراث مشترک و تمدن ملتهای خود که براساس اصول دمکراسی و آزادی و حکومت قانون پایه گذاری شده حمایت خواهند کرد. سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در چهارم آوریل 1949 بوجود آمد و اعضای اولیه آن بدینقرار بود: بلژیک ، کانادا، دانمارک ، فرانسه ، ایسلند، ایتالیا، لوکزامبورگ ، هلند، نروژ، پرتقال ،بریتانیا و ایالات متحده امریکا. کشورهای یونان و ترکیه در 18 فوریه 1952 و آلمان فدرال در 9 مه 1955 به این پیمان ملحق شدند. مقر پیمان ناتو شهر پاریس است و جلسات شورای پیمان مزبور که عالیترین مرجع تعیین خط مشی سیاسی و نظامی ناتو بشمار میرود معمولاً در این شهر تشکیل میگردد. کمیته نظامی ناتو مرکب است ازرؤسای ستاد کشورهای عضو. تصمیمات پیمان ناتو را کمیته مزبور اتخاذ و اجرا میکند. ( کتاب سال کیهان ).

فرهنگ فارسی

نام اختصاری نورث اتلانتیک تریتی ارگانیزیشن ( سازمان پیمان ابلانتیک شمالی ) اتحادیه ای سیاسی و نظامی که بموجب پیمان اتلانتیک شمالی در چهارم آوریل ۱۹۴۹ بین دولتهای بلژیک لوکزامبورگ هلند و بریتانیا ( اعضای پیمان بروکسل ) و کانادا دانمارک فرانسه ایسلند ایتالیا نروژ پرتغال و کشورهای متحده آمریکا بوجود آمد و بعدا دول جمهوری فدرال آلمان یونان و ترکیه نیز بدان پیوستند . بموجب ماده پنجم این پیمان حمله به هر یک از کشورهای عضو این پیمان به منزله حمله به تمام آنها تلقی خواهد شد و لذا تماما به کشوری که مورد حمله قرار گرفته است بنحوی که مقتضی بدانند کمک خواهند کرد. علت بوجود آمدن این پیمان از یک طرف ترس دول اروپایی از اتحاد جماهیر شوروی و از طرف دیگر ناتوانی سازمان ملل متحد بود .
پیمان ناقلا، ناسازگار، ناموافق
( صفت ) ۱ - ناموافق ناسازگار: میگویند چند وقتی است از زیر کار در رو و ناتو شده است . ] ۲ - متقلب بدجنس .

فرهنگ معین

( ~. ) [ انگ . ] (اِ. ) علامت اختصاری سازمان پیمان آتلانتیک شمالی پیمانی نظامی که در چهارم آوریل ۱۹۴۹ بین کشورهای بلژیک ، فرانسه ، لوکزامبورگ ، هلند، انگلستان ، کانادا، دانمارک ، ایسلند، ایتالیا، نروژ، پرتغال و ایالات متحدة آمریکا بسته شد.
(تُ ) (ص . ) (عا. ) ۱ - ناموافق ، ناسازگار. ۲ - بدجنس ، حیله گر.

فرهنگ عمید

۱. بدذات، خبیث.
۲. ناسازگار، ناموافق.

دانشنامه عمومی

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا ناتو[ ۳] ( به انگلیسی: North Atlantic Treaty Organization با مخفف NATO ) ( به فرانسوی: Organisation du traité de l'Atlantique Nord با مخفف OTAN ) ، در ۴ آوریل ۱۹۴۹ میلادی ( ۱۵ فروردین ۱۳۲۸ ) با هدف دفاع جمعی در واشینگتن، دی. سی. پایه گذاری شد و بزرگ ترین پیمان نظامی در جهان است که ۳۱ کشور در آن عضویت دارند. [ ۴]
قلب پیمان ناتو مادهٔ ۵ آن است که در آن کشورهای امضاکننده توافق کرده اند حمله نظامی علیه یک یا چند کشور عضو را به عنوان حمله به تمامی کشورهای عضو تلقی کنند و به مقابله آن برخیزند. [ ۵]
مطابق ماده ۱۴ و پایانی این پیمان، متون انگلیسی و فرانسوی آن هر دو معتبر هستند، پیمان نزد دولت ایالات متحده آمریکا سپرده می شود و مطابق وظیفه دولت ایالات متحده نیز نسخه های مورد تأیید آن را برای دولت های امضاکننده پیمان می فرستد. [ ۶] این پیمان در حال حاضر بزرگ ترین پیمان نظامی در جهان است و با پیوستن مونته نگرو در سال ۲۰۱۷، [ ۷] مقدونیه شمالی در ۲۷ مارس ۲۰۲۰ و فنلاند در ۴ آوریل ۲۰۲۳، این پیمان به ۳۱ عضو رسید.
پیمان واشینگتن که بعدها به پیمان آتلانتیک شمالی شناخته شد پس از مذاکراتی که از ژوئیه ۱۹۴۸ در واشینگتن آغاز شده بود در ۴ آوریل ۱۹۴۹ میان ایالات متحده آمریکا، اعضای پیمان بروکسل ( بریتانیا، فرانسه، هلند، بلژیک و لوکزامبورگ ) و دیگر کشورهای بلوک سرمایه داری که به این پیمان دعوت شده بودند ( کانادا، دانمارک، ایسلند، ایتالیا، نروژ و پرتغال ) به امضا رسید.
پیش از آن سنای آمریکا در پاسخ به دخالت شوروی در کودتای چکسلواکی با تصویب قطعنامه واندنبرگ - کنالی در ۱۱ ژوئن ۱۹۴۸ به دولت آمریکا اجازه پذیرفتن تعهداتی در خارج از مرزهای آمریکا را داده بود.
شوروی در پاسخ به ناتو پیمان ورشو را تشکیل داد. [ ۸]
به منظور جلوگیری از حمله نیروهای آلمان شرقی و شوروی به آلمان غربی، نه تنها تقویت پیمان ناتو بلکه سپردن امور آن به دست ایالات متحده آمریکا نیز ضرورت یافته بود. در دسامبر ۱۹۵۰ ژنرال آیزنهاور به فرماندهی نیروهای ناتو در اروپا منصوب شد و دو سال پس از آن فرماندهی ناتو به وجود آمد و در فوریه ۱۹۵۲ در نشست لیسبون که مهم ترین گردهمایی اعضای ناتو پس از نشست واشینگتن بود ضرورت تقویت و الحاق آلمان به ناتو مطرح شد. همچنین قرار شد نیروهای ناتو طی دو سال از ۲۵ هنگ به ۹۶ هنگ افزایش یابد و اروپا به پنج ناحیه تقسیم شود. [ ۹]
عکس ناتوعکس ناتوعکس ناتوعکس ناتوعکس ناتوعکس ناتو

ناتو (غذا). ناتو ( Nattō ) یک غذای سنتی ژاپنی حاصل از تخمیر سویا می باشد. [ ۱] ناتو دارای طعم اکتسابی ( طعمی که برای فرد ناآشنا ممکن است در ابتدا ناخوشایند باشد ) است و طعم قوی و بوی شدید و قوام چسبنده از مشخصات آن است. بوی آن تنها برای برخی افزاد ناخوشایند است، و برخی افراد دیگر، بوی نامطبوعی حس نمی کنند. [ ۲]
اولین چیزی که بعد از بازکردن بستهٔ آن جلب توجه می کند بوی آن است که یادآور پنیر جاافتاده ( پنیر قوی ) است. هم زدن آن رشته هایی مانند تارعنکبوت به وجود می آورد که حاصل پروسهٔ تخمیر توسط باکتری ویژهٔ ناتو هستند. قوام آن تا حدی مانند چسب به نظر می رسد. ناتو اغلب در صبحانه با برنج به همراه مخلفات دیگر مصرف می شود.
تخمیر ناتو توسط آنچه به ژاپنی ناتوکین نامیده می شود ( حاوی باکتری باسیلوس سابتیلیس یا Natto Bacilli یا Bacillus subtilis natto ) انجام می شود.
ناتو می تواند از لوبیای سیاه، لوبیای آزوکی و لوبیای چشم بلبلی نیز تهیه شود.
از مواد مؤثر موجود در ناتو می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• ناتوکیناز ( nattokinase ) : ماده ای است که برای اولین بار توسط هیرویوکی سومی ( Hiroyuki Sumi ) از ناتو جدا و تهیه شد. [ ۳] این ماده قابلیت از میان بردن بیوفیلم ها را دارا می باشد که باکتری ها از آن برای اختفا و حفاظت خود استفاده می کنند. این ماده همچنین دارای خاصیت از بین برندهٔ ترومبوز یا خون لخته شده است، بدون اینکه در انعقاد خون مشکلی ایجاد کند.
مطالعه ای در تایوان در سال ۲۰۰۹ نشان داده که ناتوکیناز دارای خاصیت از میان برندهٔ فیبریل های آمیلوئیدی می باشد؛ بنابراین پیشنهاد شده که ممکن است در درمان یا پیشگیری بیماری های آمیلوئیدی مثل آلزایمر تأثیر ایجاد کند.
• pyrazine عامل بوی خاص ناتو بوده و از لخته شدن خون جلوگیری می کند.
ویتامین ک۲ ( Κ۲ ) : ناتو منبع سرشار از ویتامین ک ۲ می باشد. این ویتامین برای پروسه های متابولیک مختلفی لازم است ( از جمله متابولیسم کلسیوم، پاک سازی دیواره رگ ها از رسوب پلاک و کلسیوم، کلسترول، هم افزایی با ویتامین دی، استخوانها، و غیره ) . از یک بسته صد گرمی ناتو می توان تمام ویتامین ک ۲ ی لازم را تأمین کرد. این ویتامین در دو فرم MK - 4 و MK - 7 ( یا menaquinone ۷ ) وجود دارد.
• PQQ: یکی دیگر از موادی که منحصر به فرد ناتو است، کوآنزیم PQQ است که در تقویت عملکرد میتوکندری ( همراه با coQ10 ) کارکرد دارد.
• سایر مواد مؤثر: subtilisin, pyrazine, gamma - polyglutamic acid, scyllo - inositol, catalase, surfactin, conjugated isoflavone - phosphate, butyrate, nitric oxide, unusual polysaccharides, glycolipids, hyaluronic acid, coenzyme Q10, and bacitracin Tracy.
عکس ناتو (غذا)عکس ناتو (غذا)عکس ناتو (غذا)عکس ناتو (غذا)عکس ناتو (غذا)

ناتو (ماداگاسکار). ناتو ( به لاتین: Nato ) یک منطقهٔ مسکونی در ماداگاسکار است که در وهیپنو واقع شده است. [ ۱] ناتو ۹٬۰۰۰ نفر جمعیت دارد و ۸ متر بالاتر از سطح دریا واقع شده است.
عکس ناتو (ماداگاسکار)
این نوشته برگرفته از سایت ویکی پدیا می باشد، اگر نادرست یا توهین آمیز است، لطفا گزارش دهید: گزارش تخلف

دانشنامه آزاد فارسی

رجوع شود به:سازمان پیمان آتلانتیک شمالی

جدول کلمات

ناسازگار

مترادف ها

smart (صفت)
فعال، زیرک، زرنگ، چالاک، با هوش، شیک، ناتو، جلوه گر

sly (صفت)
حیله گر، ناقلا، محیل، موذی، کنایه دار، سربتو، ناتو، شیطنت امیز

فارسی به عربی

انیق

پیشنهاد کاربران

�ناتو� آمیخته واژه ای از پیشوندِ �نا� �تو� به آرشِ کسی است که با تو نیست و چنانچه زمینه ای بیابد، آماده ی هر گونه فریب و تبهکاری در رویارویی با تو یا دیگری است: همانا �ناکس�!
ناتو:ناکس، شرور، بدجنس و متقلب.
ناتو:سازمان پیمان آتلانتیک شمالی. و چون اقیانوس آتلانتیک به معنای اقیانوس اطلس است پس می توان گفت ناتو یعنی سازمان پیمان کشورهای شمالی اقیانوس اطلس که یک ائتلاف نظامی میان کشورهای آمریکای شمالی و اروپایی است و همانطور که از اسمش مشخص شد قدرت های دو سوی اقیانوس اطلس را به هم پیوند می دهد. ولی در عالم واقع همین ناتو، واقعاً ناتو است یعنی هرچی پدرسوخته، نامرد و ناکس.
...
[مشاهده متن کامل]

ناتو یک معنی داره!!! قاتل
ناسازگار
شرور
شارلاتان
شیاد

عوضی شرور
ناکس
نزدیک ترین آمیخته واژه ی همتراز واژه ی پارسی �ناتو� ( نا تو ) ، واژه ی پارسی �ناکس� است. کم و بیش همه ی برابرهای یاد شده در بالا را نارسا یا نادرست می دانم. همچنین، برابرنهاد ( متضاد ) یاد شده در بالا نیز از دید من نارساست.
...
[مشاهده متن کامل]

بدجنس، شرور، متقلب، ناجنس، ناسازگار، ناموافق
متضاد ناتو: درست کردار

ناتو یک سیستم دفاع جمعی است که به موجب آن کشورهای عضو آن در مقابل هر حمله خارجی به یکی از اعضا از آن کشور دفاع می کنند. ناتو اکنون ۲۹ عضو دارد که سه عضو آن ( ایالات متحده آمریکا، فرانسه، و بریتانیا ) عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد هستند و قدرت وتو دارند.
...
[مشاهده متن کامل]

مرکز فرماندهی ناتو در بروکسل، پایتخت بلژیک است. بجز ۲۹ کشور اصلی عضو ناتو، ۲۱ کشور نیز در برنامه های صلح آن مشارکت می کنند و ۱۵ کشور نیز در گفتگوهای آن شرکت دارند.
نام دیگر این سازمان، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا ناتو ( به انگلیسی: North Atlantic Treaty Organization با مخفف NATO ) ) در ۴ آوریل ۱۹۴۹ میلادی ( ۱۵ فروردین ۱۳۲۸ ) با هدف دفاع جمعی در واشینگتن دی. سی. پایه گذاری شد و هم اکنون ۲۹ عضو دارد.

بپرس