برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1648 100 1
شبکه مترجمین ایران

ناتو

/nAto/

مترادف ناتو: بدجنس، شرور، متقلب، ناجنس، ناسازگار، ناموافق

متضاد ناتو: درست کردار

معنی ناتو در لغت نامه دهخدا

ناتو. [ ت َ / ت ُ ] (ص مرکب ) ناموافق و سخت. (فرهنگ نظام ). که نتابد. بد. (یادداشت مؤلف ). در تداول عام ، ناقلا. خطرناک. موذی.

ناتو. [ ت ُ ] (اِخ ) علامت اختصاری «سازمان پیمان آتلانتیک شمالی » است که از حروف اول همین کلمات به انگلیسی تشکیل شده است.ناتو یک سازمان جهانی است که گروهی از کشورهای اروپائی را با دو قدرت امریکای شمالی مرتبط میسازد. اعضای پیمان ناتو اعلام کرده اند که حمله به یکی از آنها معنی حمله به سایرین را در بر دارد و در صورت بروز یک حمله ٔ نظامی کلیه ٔ اعضاء به کشور عضوی که مورد حمله قرار گرفته به طریقی که ضروری باشد، کمک خواهند کرد. سازمان پیمان آتلانتیک شمالی همچنین اعلام کرده است که کلیه ٔ اعضا از آزادی ، میراث مشترک و تمدن ملتهای خود که براساس اصول دمکراسی و آزادی و حکومت قانون پایه گذاری شده حمایت خواهند کرد. سازمان پیمان آتلانتیک شمالی در چهارم آوریل 1949 بوجود آمد و اعضای اولیه ٔ آن بدینقرار بود: بلژیک ، کانادا، دانمارک ، فرانسه ، ایسلند، ایتالیا، لوکزامبورگ ، هلند، نروژ، پرتقال ،بریتانیا و ایالات متحده ٔ امریکا. کشورهای یونان و ترکیه در 18 فوریه 1952 و آلمان فدرال در 9 مه 1955 به این پیمان ملحق شدند. مقر پیمان ناتو شهر پاریس است و جلسات شورای پیمان مزبور که عالیترین مرجع تعیین خط مشی سیاسی و نظامی ناتو بشمار میرود معمولاً در این شهر تشکیل میگردد. کمیته ٔ نظامی ناتو مرکب است ازرؤسای ستاد کشورهای عضو. تصمیمات پیمان ناتو را کمیته ٔ مزبور اتخاذ و اجرا میکند. (کتاب سال کیهان ).

معنی ناتو به فارسی

ناتو
نام اختصاری نورث اتلانتیک تریتی ارگانیزیشن ( سازمان پیمان ابلانتیک شمالی ) اتحادیه ای سیاسی و نظامی که بموجب پیمان اتلانتیک شمالی در چهارم آوریل ۱۹۴۹ بین دولتهای بلژیک لوکزامبورگ هلند و بریتانیا ( اعضای پیمان بروکسل ) و کانادا دانمارک فرانسه ایسلند ایتالیا نروژ پرتغال و کشورهای متحده آمریکا بوجود آمد و بعدا دول جمهوری فدرال آلمان یونان و ترکیه نیز بدان پیوستند . بموجب ماده پنجم این پیمان حمله به هر یک از کشورهای عضو این پیمان به منزله حمله به تمام آنها تلقی خواهد شد و لذا تماما به کشوری که مورد حمله قرار گرفته است بنحوی که مقتضی بدانند کمک خواهند کرد. علت بوجود آمدن این پیمان از یک طرف ترس دول اروپایی از اتحاد جماهیر شوروی و از طرف دیگر ناتوانی سازمان ملل متحد بود .
پیمان ناقلا، ناسازگار، ناموافق
( صفت ) ۱ - ناموافق ناسازگار: میگویند چند وقتی است از زیر کار در رو و ناتو شده است . ] ۲ - متقلب بدجنس .

معنی ناتو در فرهنگ معین

ناتو
( ~. ) [ انگ . ] (اِ.) علامت اختصاری سازمان پیمان آتلانتیک شمالی پیمانی نظامی که در چهارم آوریل ۱۹۴۹ بین کشورهای بلژیک ، فرانسه ، لوکزامبورگ ، هلند، انگلستان ، کانادا، دانمارک ، ایسلند، ایتالیا، نروژ، پرتغال و ایالات متحدة آمریکا بسته شد.
(تُ) (ص .) (عا.) ۱ - ناموافق ، ناسازگار. ۲ - بدجنس ، حیله گر.

معنی ناتو در فرهنگ فارسی عمید

ناتو
۱. بدذات، خبیث.
۲. ناسازگار، ناموافق.

ناتو در دانشنامه ویکی پدیا

ناتو
مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا (دونالد ترامپ) در جریان سخنرانی در این مراسم، از ناتو به عنوان یکی از موفقترین پیمان و معاهده ها در تاریخ بشر نام برد. و مهمترین چالش پیش روی ناتو در دهه آینده را چین دانست.
مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده در این مراسم گفت: «درحال حاضر شش اقتصاد بزرگ و فعال جهان، عضو ناتو هستند. پس از حملات یازدهم سپتامبر، ناتو برای نخستین بار در تاریخِ خود اصل پنجم را فعال کرده و به کمک ایالات متحده آمد. بیایید همه با هم همکاری کنیم تا ناتو همان سپر دفاعی باشد که پرزیدنت هری ترومن در زمان تشکیل ناتو از آن یاد کرد.»
ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو در در نشست مشترک کنگره آمریکا گفت: «۷۰ سال صلح و ثبات نشان می دهد ناتو باسابقه ترین و موفقترین پیمان در تاریخ است.»
سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا ناتو (به انگلیسی: North Atlantic Treaty Organization با مخفف NATO)(به فرانسوی:Organisation du traité de l'Atlantique Nordبا مخفف OTAN) در ۴ آوریل ۱۹۴۹ میلادی (۱۵ فروردین ۱۳۲۸) با هدف دفاع جمعی در واشینگتن دی.سی. پایه گذاری شد و هم اکنون ۲۹ عضو دارد.
قلب پیمان ناتو ماده ۵ آن است که در آن کشورهای امضاکننده توافق کرده اند حمله نظامی علیه یک یا چند کشور عضو در اروپا یا آمریکای شمالی را به عنوان حمله به تمامی کشورهای عضو تلقی کنند و به مقابله آن برخیزند. مطابق ماده ۱۴ و پایانی این پیمان، متون انگلیسی و فرانسوی آن هر دو معتبر هستند، پیمان نزد دولت ایالات متحده آمریکا سپرده می شود و مطابق وظیفه دولت ایالات متحده نیز نسخه های مورد تأیید آن را برای دولت های امضاکننده پیمان می فرستد. این پیمان در حال حاضر بزرگترین پیمان نظامی در جهان است و با پیوستن مونته نگرو به این پیمان دارای ۲۹ عضو است.
پیمان واشینگتن که بعدها به پیمان آتلانتیک شمالی شناخته شد پس از مذاکراتی که از ژوئیه ۱۹۴۸ در واشینگتن آغاز شده بود در ۴ آوریل ۱۹۴۹ میان آمریکا، اعضای پیمان بروکسل (بریتانیا، فرانسه، هلند، بلژیک و لوکزامبورگ) و دیگر کشورهای بلوک سرمایه داری که به این پیمان دعوت شده بودند(کانادا، دانمارک، ایسلند، ایتالیا، نروژ و پرتغال) به امضا رسید.
عکس ناتو
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ناتو در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:سازمان پیمان آتلانتیک شمالی

نقل قول های ناتو

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در ۴ آوریل ۱۹۴۹ م با هدف دفاع جمعی در واشینگتن دی. سی. پایه گذاری شد و هم اکنون ۲۸ عضو دارد.
• «ناتو نمی تواند پلیس جهان باشد و از این کشور به آن کشور سفر کند و همه مسائل را حل کند؛ بنابراین فکر می کنم این ایده خوبی است که کارها تقسیم شود؛ و اجازه دهید یادآور شوم که شورای امنیت سازمان ملل به یک نیروی تحت هدایت آفریقا، برای ایجاد تبات در مالی اختیار داده است.» -> آندرس فوگ راسموسن
• «ناتو با حضور در افغانستان، اردن، تونس و ترکیه که هم مرز با بحران و بی ثباتی در سوریه و عراق است و همچنین با آموزش نیروهای عراقی رویکردی ریشه ای به مسائل دارد. ما همچنین از نیروهای ائتلاف در مبارزه با داعش پشتیبانی می کنیم. این بخشی از تلاشهای نظامی ماست؛ ولی به تلاشهای غیرنظامی اتحادیه اروپا و سایرین برای ایفای نقشی کلیدی نیز باید اشاره کرد.» -> ینس استولتنبرگ
• «ناتو همان امریکاست...» -> محمود واعظی

ناتو در جدول کلمات

معنی ناتو به انگلیسی

smart (صفت)
فعال ، زیرک ، زرنگ ، چالاک ، با هوش ، شیک ، ناتو ، جلوه گر
sly (صفت)
حیله گر ، ناقلا ، محیل ، موذی ، کنایه دار ، سربتو ، ناتو ، شیطنت امیز

معنی کلمه ناتو به عربی

ناتو
انيق

ناتو را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علی سیریزی
ناتو یک سیستم دفاع جمعی است که به موجب آن کشورهای عضو آن در مقابل هر حمله خارجی به یکی از اعضا از آن کشور دفاع می‌کنند. ناتو اکنون ۲۹ عضو دارد که سه عضو آن (ایالات متحده آمریکا، فرانسه، و بریتانیا) عضو دائمی شورای امنیت سازمان ملل متحد هستند و قدرت وتو دارند.
مرکز فرماندهی ناتو در بروکسل، پایتخت بلژیک است. بجز ۲۹ کشور اصلی عضو ناتو، ۲۱ کشور نیز در برنامه‌های صلح آن مشارکت می‌کنند و ۱۵ کشور نیز در گفتگوهای آن شرکت دارند.
نام دیگر این سازمان، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا ناتو(به انگلیسی: North Atlantic Treaty Organization با مخفف NATO)) در ۴ آوریل ۱۹۴۹ میلادی (۱۵ فروردین ۱۳۲۸) با هدف دفاع جمعی در واشینگتن دی.سی. پایه‌گذاری شد و هم‌اکنون ۲۹ عضو دارد.
ب. الف. بزرگمهر
ناکس

نزدیک ترین آمیخته واژه ی همتراز واژه ی پارسی �ناتو� (نا تو)، واژه ی پارسی �ناکس� است.کم و بیش همه ی برابرهای یاد شده در بالا را نارسا یا نادرست می دانم. همچنین، برابرنهاد (متضاد) یاد شده در بالا نیز از دید من نارساست.

بدجنس، شرور، متقلب، ناجنس، ناسازگار، ناموافق
متضاد ناتو: درست کردار
Folan
عوضی شرور

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• اعضای ناتو   • عضويت روسيه در ناتو   • مقر ناتو در کدام کشور است   • اهداف ناتو   • قدرت نظامی ناتو   • عضویت ایران در ناتو   • معنی ناتو   • ناتو و روسیه   • مفهوم ناتو   • تعریف ناتو   • معرفی ناتو   • ناتو چیست   • ناتو یعنی چی   • ناتو یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ناتو

کلمه : ناتو
اشتباه تایپی : khj,
آوا : nAto
نقش : صفت
عکس ناتو : در گوگل

آیا معنی ناتو مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )