برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1671 100 1
شبکه مترجمین ایران

منظومه شمسی


برابر پارسی: سامانه خورشیدی، مهر سامان، کهکشان‏ خورشیدی

معنی منظومه شمسی به فارسی

منظومه شمسی
منظومه شمسی یا عالم شمسی . قسمتی از کهکشان راه شیری است که تشکیل شده است از خورشید که مرکز منظومه شمسی است و نه سیاره اصلی دیگر و عده زیادی سیاره های کوچک که همگی بدور خورشید درگردشند . ۶ سیاره از سیارات نه گانه اصلی دارای یک یا چند قمر میباشند ( قمر زمین از بزرگترین اقمار منظومه شمسی است ) . نام سیارات نه گانه بترتیب فاصله از خورشید عبارتند از : عطارد زهره زمین مریخ مشتری زحل اورانوس نپتون پلوتن .

معنی منظومه شمسی در فرهنگ معین

منظومه شمسی
(مَ مِ ة شَ) (اِمر.) خورشید و سیاراتی که به دورش می چرخند تشکیل منظومة شمسی را می دهند.

منظومه شمسی در دانشنامه ویکی پدیا

منظومه شمسی
ابر میان ستاره ای محلی، حباب محلی،
بازوی شکارچی، راه شیری
منظومهٔ شمسی یا سامانهٔ خورشیدی سامانه ای دربرگیرندهٔ یک ستاره به نام خورشید و شماری اجرام آسمانی دیگر است که در مدارهایی مستقیم یا غیر مستقیم پیرامون آن می گردند.
منظومه شمسی از انفجار یک ابرنواختر و فروریزش یک ابر مولکولی چرخان پدید آمد و هویت آن در دوران رنسانس (نوزایی) و با مشاهدات افرادی از جمله گالیلئو گالیله دوباره مطرح و شواهد انکارناپذیر آن بر پایهٔ محاسبات او ارائه شد. این سامانه در بازوی شکارچی، کهکشان راه شیری واقع شده و ۲۶٬۰۰۰ سال نوری از مرکز کهکشانی فاصله، و در کنارهٔ کهکشان قرار دارد. خورشید بیش از ۹۹٫۸ درصد جرم منظومه شمسی را تشکیل می دهد و سرچشمهٔ انرژی بسیار از جمله گرما و نور است. این ستاره یک ستارهٔ نوع جی رشته اصلی و عضوی از تودهٔ ستارگان نخستین است. مانایی منظومه شمسی به مانایی خورشید وابسته است.
منظومه شمسی دارای هشت سیاره (عطارد، زهره، زمین، مریخ، مشتری، زحل، اورانوس و نپتون) و پنج سیارهٔ کوتولهٔ تاکنون شناخته شده (سرس، پلوتون، هائومیا، ماکی ماکی و اریس) است. چهار سیارهٔ نخست، سیارات درونی یا زمین سان هستند و بیشتر از سنگ ساخته شده اند و از چهار سیارهٔ دیگر مشتری و زحل سیارات بیرونی یا غول های گازی هستند و بیشتر از گازهای هیدروژن و هلیوم ساخته شده اند و اورانوس و نپتون غول های یخی هستند. علاوه بر این اجرام، منظومه شمسی دربرگیرندهٔ اجرام دیگری از جمله ماه ها، سیارک ها، شهاب وارها، شهاب ها، شهاب سنگ ها و دنباله دارهاست. منظومه شمسی هم چنین دارای مناطق خاصی از جمله کمربند سیارک ها، کمربند کویپر و دیسک پراکنده (سامانه خورشیدی) است.
عکس منظومه شمسی
اجرام کوچک سامانه خورشیدی به تمام اجرام در سامانه خورشیدی گفته می شود که نه سیاره هستند، نه سیاره کوتوله و نه ماه طبیعی.
تمام سیارک های معمولی به استثنای سرس.
سانتورها و تروجان ها.
جسم های فرانپتونی به استثنای پلوتو، هائومیا، ماکی ماکی و اریس. ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

منظومه شمسی در دانشنامه آزاد پارسی

منظومۀ شمسی
رجوع شود به:منظومه خورشیدی

منظومه شمسی در جدول کلمات

نهمین سیاره منظومه شمسی از لحاظ دوری از خورشید
پلوتون

معنی منظومه شمسی به انگلیسی

solar system (اسم)
منظومه شمسی

منظومه شمسی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

سارا
همستاد خورشیدی
🎶یگانه🎶
The Jupiter is a enormous plant in solar
system
مشتری یک سیاره ی بزرگ در منظومه شمسی
است
ب. الف. بزرگمهر
سامانه ی خورشیدی
بجای �منظومه شمسی� می توان �سامانه ی خورشیدی� بکار برد. (برگرفته از پی نوشت �دیواری به نام ”حدّ“ و برخی چشم اندازهای آینده�، ب. الف. بزرگمهر، ۲۳ شهریور ماه ۱۳۹۳)
https://www.behzadbozorgmehr.com/2014/09/blog-post_65.html
سوشیانت
هور به معنای خورشید میباشد که میتواند معادل واژه لاتین Solar قرار بگیرد به جای solar system یا همان منظومه شمسی میتوان از عبارت های
سامانه خورشیدی یا هور سامانه استفاده نمود
ناشناس
یعنی همان کهکشان راه شیری که سیارات داخل ان هست

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• منظومه شمسی برای کودکان   • منظومه شمسی+تحقیق   • منظومه شمسی عکس   • نقاشی منظومه شمسی   • منظومه شمسی چیست   • نام سیاره های منظومه شمسی   • سیارات منظومه شمسی به ترتیب   • منظومه شمسی به انگلیسی   • معنی منظومه شمسی   • مفهوم منظومه شمسی   • تعریف منظومه شمسی   • معرفی منظومه شمسی   • منظومه شمسی یعنی چی   • منظومه شمسی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی منظومه شمسی

کلمه : منظومه شمسی
اشتباه تایپی : lkz,li alsd
عکس منظومه شمسی : در گوگل

آیا معنی منظومه شمسی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )