علی اصغر

/~ali~asqar/

فرهنگ اسم ها

اسم: علی اصغر (پسر) (عربی) (مذهبی و قرآنی) (تلفظ: a.-asqar) (فارسی: علي‌اصغر) (انگلیسی: ali-asghar)
معنی: ترکیب دو اسم علی و اصغر ( بلند مرتبه و کوچکتر )، ( علیِ اصغر به اضافه کسره ) علیِ کوچک، ( اَعلام ) فرزند حسین ابن علی ابن ابی طالب، فرزند شیرخواره ی امام حسین ( ع ) که در واقعه ی کربلا شهید شد، [ هجری]، نام پسر حسین ( ع )
برچسب ها: اسم، اسم با ع، اسم پسر، اسم عربی، اسم مذهبی و قرآنی

لغت نامه دهخدا

علی اصغر. [ع َ اَ غ َ ] ( اِخ ) ابن حسین بن علی ( ع ). وی فرزند شیرخوار امام حسین علیه السلام بود که در واقعه کربلا از تشنگی رنج میبرد و حضرت وی را بر زین گرفت و به میان صف دشمنان برد و آواز برآورد که «ای قوم اگر من به زعم شما گناهکارم این طفل گناهی ندارد، او را یک جرعه آب دهید». در این هنگام یکی از دشمنان به نام حرملةبن کاهل ازدی با یک تیر حلق آن طفل شیرخوار را درید.( از حبیب السیر چ خیام ج 2 ص 55 ). ولی در همین تاریخ ( حبیب السیر ص 61 ) نام این فرزند امام حسین ( ع ) «عبداﷲ» ذکر شده است. و «علی اصغر» نام امام زین العابدین ( ع ) است. رجوع به ابوالحسن ( علی بن حسین ( ع )... ) شود.

علی اصغر. [ ع َ اَ غ َ ] ( اِخ ) ابن شفیعبن اکبر موسوی جابلقی بروجردی. رجوع به علی اصغر بروجردی شود.

علی اصغر. [ ع َ اَ غ َ ] ( اِخ ) ابن عبدالصمد بکری کرمانی قنوجی هندی حنفی. رجوع به علی اصغر کرمانی شود.

علی اصغر. [ ع َ اَ غ َ ] ( اِخ ) ابن علی اکبر بروجردی.رجوع به علی اصغر بروجردی شود.

علی اصغر. [ ع َ اَ غ َ ] ( اِخ ) ابن غلام علی هیدجی زنجانی. رجوع به علی اصغر زنجانی شود.

علی اصغر. [ ع َ اَ غ َ ] ( اِخ ) ابن محمدبن یوسف قزوینی شیعی. رجوع به علی اصغر قزوینی شود.

علی اصغر. [ ع َ ی ِ اَ غ َ ] ( ترکیب وصفی ، اِ مرکب ) علی کوچکتر. علی کهتر. در مقابل علی اکبر و علی اوسط، این ترکیب در تداول فارسی به سکون یاء تلفظ می شود و به صورت یک کلمه برای نام کسان بکار می رود.
- امثال :
علی اصغر به زبان آمده است ؛ بمزاح و استهزاء به کسی گویند که ناگاه لکنتی در زبان او پدید شود. ( امثال و حکم دهخدا ). تعبیر مثلی از کسی که از ناگاه بلکنت ادای سخن کند.

فرهنگ فارسی

۱ - ابن حسین بن علی ع بن ابی طالب فرزند شیر خواره امام حسین ع ( شهید . کربلا روز عاشورا ( محرم ) ۶۱ ه.ق . ) ۲ - بعضی امام زین العابدین ع را بدین عنوان خوانند .
ابن محمد ابن یوسف قزوینی شیعی

دانشنامه عمومی

پیشنهاد کاربران

عبدالله بن حسین بن علی معروف به علی اصغر خردسال ترین کشته نبرد کربلا و کوچک ترین فرزند حسین بن علی است. مادرش را رباب بنت امرئ القیس گزارش کرده اند. در اینکه در هنگام کشته شدن، سنش چقدر بوده است، اختلاف است و بین یک روز تا هفت سال در منابع گزارش شده است. در صورتی که او یک روزه نباشد، باید در مدینه متولد شده باشد. علی اصغر یکی از چند شخصی است که در بین شیعیان به باب الحوائج معروف است.
...
[مشاهده متن کامل]

منابع در مورد اینکه نام او علی اصغر یا عبدالله است، دچار اختلافند و به عقیده منابعی عبدالله برادر یک روزه او بود که از مادری دیگر به دنیا آمده و در همان روز به روشی مشابه کشته شد. بر همین اساس، منابع در شیوه کشته شدن او نیز دچار اختلافند. برخی او را کشته شده در دامان پدرش به هنگامی که قصد بوسیدن او و وداع از او را داشت دانسته اند و برخی دیگر او را کشته شده در هنگام درخواست آب از جانب حسین می دانند. در هر دو نقل، او با اصابت تیر به گلو کشته شده است. قاتل او حرمله بن کاهل اسدی و در نقل هایی عقبة بن بشر دانسته شده است. بر اساس روایتی از محمد باقر، قاتل او از قبیله بنی اسد بوده است. محل دفن او نامشخص است اما بر اساس گزارش هایی، وی بر روی سینه پدرش و به نقلی در کنار کشتگان کربلا دفن شده است.
علی اصغر در نزد شیعیان جایگاه ویژه ای دارد و یک روز از عزاداری های ایام محرم به او اختصاص دارد. برای او مراسم تعزیه جداگانه برگزار می شود و به مناسبت بزرگداشت او، سالانه همایشی با نام همایش شیرخوارگان حسینی در جهان اسلام برگزار می شود. قنداقه و گهواره از نمادهایی است که برای اشاره به او استفاده می شود. نگاره های کربلا، او را در آغوش پدرش سوار بر اسبی سفید به تصویر کشیده اند که در مقابل خیل عظیمی از جمعیت قرار گرفته است.
برخی منابع برای این فرزند حسین بن علی نام مشخصی را گزارش کرده اند، و برخی دیگر نکرده اند. منابعی که برای این کودک حسین بن علی نام مشخصی را گزارش کردند، در اینکه نامش «عبدالله» یا «علی اصغر» است دچار اختلافند. َمنابعی هم که نام مشخصی را ذکر نکرده اند، با اشاره به اوصافی چون «صغیر»، «صبی»، «طفل»، «رضیع»، «غلام»، «ابن» و «ولدی الرضیع» از این کودک یاد کرده اند. از این دست منابع می توان به زهری در طبقات الکبری، ابوحنیفه دینوری در اخبارالطوال، طبری در تاریخ الامم و الملوک، ابوالفرج اصفهانی در مقاتل الطالبین، شمس الدین ذهبی در سیر اعلام النبلاء، یعقوبی در تاریخ یعقوبی، مسعودی در مروج الذهب و سید بن طاووس در لهوف اشاره کرد.

علی اصغرعلی اصغرعلی اصغرعلی اصغرعلی اصغر
منابع• https://fa.wikipedia.org/wiki/علی‌اصغر
بزرگی مردی که خودش را کوچک می شمارد. عاشق معشوق دشت مغان
علی اصغر شایق مغانلو

بپرس