برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1511 100 1
شبکه مترجمین ایران

عقیل بن ابی طالب

عقیل بن ابی طالب در دانشنامه اسلامی

عقیل بن ابی طالب
آلِ ابی طالِب، عنوان خاندان ابوطالب بن عبدالمطّلب بن هاشم بن عبدمناف (د ح۶۱۹م) عموی پیامبر اسلام (صلّی الله علیه و آله) و بزرگ ترین پشتیبان او تا دم مرگ می باشد. یکی از شخصیت های این خاندان ابویزید عقیل بن ابی طالب است.
ابویزید عَقیل بن ابی طالب: (د ۶۰ق/۶۸۰م)، عالم به انساب قریش و عرب و یکی از چهار داور مشهور عرب و راوی حدیث.
ابن اثیر، عزالدین، اسدالغابة، ج۳، ص۴۲۳-۴۲۴، تهران، المکتبه الاسلامیه، ۱۳۴۲ش.    
فرزندان وی بدین شرحند: یزید، سعید، جعفر اکبر، ابوسعید احوب، مسلم، عبدالله اکبر، عبدالرّحمن، عبدالله اصغر، علی، جعفر، اصغر، حمزه، عثمان، محمد، عبیدالله، ام هانی، رمله، اسماء، فاطمه، ام قاسم، زینب و ام نعمان.
ابن سعد، محمد، الطبقات الکبری، ج۴، ص۴۲، به کوشش احسان عباس، بیروت، دارصادر.    
 ۱. ↑ ابن اثیر، عزالدین، اسدالغابة، ج۳، ص۴۲۳-۴۲۴، تهران، المکتبه الاسلامیه، ۱۳۴۲ش.    
...
عقیل بن ابی طالب
عقیل بن ابی طالب از صحابه پیامبر(ص)، برادر امیرالمؤمنین(ع) و پدر مسلم بود. وی از نسب شناسان بزرگ قریش و شخصی حاضر جواب بود.
ضحاک بن قیس فهری، پس از واقعه حکمیت و تفرقه یاران امیر مؤمنان(ع)، از طرف معاویه با لشکری بین سه تا چهار هزار نفر به غارت و کشتار در شهرها و روستاها و اخذ اموال حاجیان پرداخت و بعضی از حجاج را کشت، و چون حضرت(ع) از کوفیان خواست که به مقابله و دفاع برخیزند سستی نمودند. چون خبر این واقعه به عقیل رسید، نامه ­ای به برادرش نوشت، که قسمتی از آن چنین است:
عبدالرحمن بن عقیل بن ابی طالب یکی از شهدای کربلا است، که بعد از عبیدالله بن عبدالله بن جعفر به میدان رفت و به شهادت رسید.
بعد از عبیدالله بن عبدالله بن جعفر، عبدالرحمن بن عقیل به میدان رفت در حالی که چنین رجز می خواند: ابی عقیل فاعرِفوا مکانی من هاشم و هاشم اخوانی فینا حسین سیّد ال ...


عقیل بن ابی طالب در دانشنامه ویکی پدیا

عقیل بن ابی طالب
عقیل بن ابی طالب در سال ۵۹۰ میلادی در مکه زاده شد. عقیل دومین فرزند ابوطالب بود. وقتی محمّد نبی و عبّاس به نزد ابوطالب رفتند تا تربیت فرزندانش را به عهده بگیرند، محمّد تربیت علی و عبّاس تربیت جعفر را بر عهده گرفت. عقیل صاحب پنج پسر به نام های مسلم بن عقیل، محمّد بن عقیل، یزید بن عقیل، عیسی بن عقیل، حسن بن عقیل و یک دختر به نام رمله بنت عقیل بود. عقیل پس از صلح حدیبیه اسلام آورد و در جنگ موته شرکت جست. عقیل بیست سال از علی بن ابی طالب بزرگ تر بود و او به محمد بن عبدالله پیشنهاد کرد که با ام حبیبه ازدواج کند.
علی پسر ابوطالب
حسن پسر علی
حسین پسر علی
معاویه بن ابی سفیان
صحابه
جنگ موته
بر اساس روایت بحارالانوار، یک بار عقیل از برادرش علی که خلیفه بود خواست سهم بیشتری از بیت المال به او بدهد. علی آتشی را گرفت و به او نزدیک کرد و گفت: «عقیل، تو تاب این آتش اندک نداری، من آتش دوزخ چگونه تاب بیاورم؟»
عقیل بن ابی طالب، فرزند ابوطالب و فاطمه بنت اسد و از تبار بنی هاشم به شمار می آید. ابوطالب دارای چهار پسر به ترتیب به نام های طالب، عقیل، جعفر و علی بود که فاصله سنی هر یک ده سال بود؛ بنابراین عقیل بیست سال از علی بزرگ تر بوده است. گویند عقیل در نزد ابوطالب بسیار محبوب بود و از این رو محمد نیز به وی علاقه داشت.
عقیل و عباس بن عبدالمطلب با اکراه و اجبار قریش در جنگ بدر شرکت کردند و هر دو به دست مسلمانان اسیر شدند و چون خود چیزی نداشت، با فدیه عباس بن عبدالمطلب آزاد شد و به مکه بازگشت. عقیل قبل از صلح حدیبیه با میل خود به مدینه هجرت کرد و در جنگ موته و حنین شرکت کرد و از خود استقامت فوق العاده نشان داد.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

عقیل بن ابی طالب در دانشنامه آزاد پارسی

عَقیلِ بن اَبی طالِب (۴۳ قبل از ه‍جرت ـ ح ۵۰ق)
پسرعمو و صحابی پیامبر اسلام (ص)، برادر امام علی (ع). عقیل پیش از صلح حُدَیبیه (۶ق) اسلام آورد و در سال ۸ق به مدینه هجرت کرد و در جنگ مؤته حضور یافت و چون بازگشت بیمار شد. ظاهراً به علت همین بیماری در غزوه های مهم بعدی حضور نداشت ، اما گفته اند عقیل از معدود کسانی بود که در حُنین با پیغمبر (ص ) ماند و پایداری کرد. در خلافت امیرالمؤمنین (ع ) به سبب تنگدستی شدید، از آن حضرت درخواست کمک از بیت المال کرد که داستان آن معروف است، و چون از کمک امیرالمؤمنین (ع ) ناامید شد، نزد معاویه ، که خالۀ معاویه همسر او بود، رفت و پس از گرفتن ۵۰هزار درهم از وی بازگشت . بسیار حاضر جواب بود و با نیش و کنایه دشمن را وادار به سکوت می کرد. آگاه ترین مردم به انساب و ایام قریش بود. سال وفات عقیل معلوم نیست ، اما مسلم است که پس از عمری طولانی در خلافت معاویه درگذشته است.

عقیل بن ابی طالب را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی عقیل بن ابی طالب   • مفهوم عقیل بن ابی طالب   • تعریف عقیل بن ابی طالب   • معرفی عقیل بن ابی طالب   • عقیل بن ابی طالب چیست   • عقیل بن ابی طالب یعنی چی   • عقیل بن ابی طالب یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی عقیل بن ابی طالب

کلمه : عقیل بن ابی طالب
اشتباه تایپی : urdg fk hfd xhgf
عکس عقیل بن ابی طالب : در گوگل

آیا معنی عقیل بن ابی طالب مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )