برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1515 100 1
شبکه مترجمین ایران

عبدالله ریاضی

عبدالله ریاضی در دانشنامه اسلامی

عبدالله ریاضی
عبداالله ریاضی در سال ۱۲۸۵ در اصفهان متولد شد. از پنج سالگی به مکتب رفت و در سلک طلاب قرار گرفت و تا شرح لمعه پیش رفت سپس به درس خواندن در نظام جدید روی آورد و پس از اخذ دیپلم، از بورسیه دولت، برای تحصیل در اروپا بهره برد. پس از اخذ درجه مهندسی در فرانسه به ایران بازگشت و به تدریس در دانشکده فنی اشتغال ورزید. بعدها به ریاست دانشکده فنی رسید.پس از آنکه کنگره آزاد زنان و مردان او را کاندیدای نمایندگی از تهران کرده بود، به مجلس راه یافت و به ریاست مجلس انتخاب شد.
عبداالله ریاضی در سال ۱۲۸۵ در اصفهان متولد شد. پدر وی میرزا هاشم نام داشت. عبدالله از پنج سالگی به مکتب رفت، تا با اصول قدیم درس بخواند. وی تا خواندن سیوطی و شرح لمعه پیش رفت و با اینکه در سلک طلاب بود و با اصول قدیم درس می خواند، ولی در آلیانس یهودیان که تمامی دروسش به زبان فرانسه بود رفته و دوره دو ساله آن، مدرسه را هم طی کرد و سپس در دبستان «گل بهار» دوره ابتدایی را به اتمام رساند و پس از آن دوره متوسطه را نیز در اصفهان گذراند و در سال ۱۳۰۱ به تهران آمد و در مدرسه دارالمعلمین به ادامه تحصیل پرداخت و در سال ۱۳۰۴ دیپلم خود را از آن مدرسه دریافت کرد. ریاضی در عین حال که در دارالمعلمین تحصیل می کرد در یک دبستان دولتی ریاضیات درس می داد و به معلم ریاضی شهرت یافت و نام فامیل ریاضی نیز یادگار او از آن دوران بود. او در همان ایام به همراهی دو تن از دوستانش مجله ای به نام «مجله ریاضیات» منتشر می کرد.
تحصیلات عالی
ریاضی در سال ۱۳۰۷در زمره صد نفری بود که از بورسیه دولت، برای تحصیل در اروپا بهره برد. از جمله اعضاء کاروان محصلین به فرانسه می توان از مرحوم مهندس مهدی بازرگان نام برد که با ریاضی در شهر نانت فرانسه مراحل مقدماتی ورود به دانشگاه را طی می کرد. ریاضی پس از گذراندن مراحل مقدماتی از آنجا که، کم حوصله بود و نمی خواست در کنکور شرکت کند، ترجیح داد در انستیتو الکترونیک در رشته برق و الکترونیک ادامه تحصیل دهد. البته ناگفته نماند که ریاضی در زمان تحصیل در فرانسه علیه گروه های مخالف رژیم پهلوی برای سفارت خبر چینی می کرد.
بازگشت به ایران
پس از اتمام تحصیلات در فرانسه و اخذ درجه مهندسی و دریافت دانشنامه علوم ریاضی به ایران بازگشت، و به خدمت زیر پرچم ...

عبدالله ریاضی در دانشنامه ویکی پدیا

عبدالله ریاضی
عبدالله ریاضی (۱۲۸۵اصفهان-۱۳۵۸تهران) رئیس مجلس شورای ملی و استاد دانشگاه تهران بود که به حکم صادق خلخالی اعدام شد.
https://www.iranrights.org/farsi/memorial-case--3772.php
وی که در سال ۱۲۸۵ در اصفهان به دنیا آمد. پنج ساله بود که به مکتب فرستاده شد و تا خواندن سیوطی و شرح لمعه پیش رفت سپس به آلیانس یهودیان رفت که تمامی دروسش به زبان فرانسه بود رفته و دوره دوساله آن مدرسه را گذراند. وی سپس دیپلم ریاضی را گرفت در دبستان ریاضی درس می داد و به معلم «ریاضی» شهرت یافت و نام فامیل ریاضی نیز یادگار آن دوران بود. وی در سال ۱۳۰۷ یکی از یکصد نفری بود که با بورسیه دولت برای تحصیل در اروپا رفتند و هم دوره مهندس بازرگان بود که با ریاضی در شهر نانت فرانسه مراحل مقدماتی ورود به دانشگاه را با هم طی کردند.
در سال ۱۳۱۴ همزمان با ریاست دکتر حسابی عنوان دانشیار با تدریس در دانشکده فنی دانشگاه تهران شروع به کار کرد و بعدها خود رئیس دانشکده فنی شد.
وی در سال ۱۳۴۲ برای دوره ۲۱ مجلس شورای ملی کاندیدای نمایندگی مجلس شد که عصبانیت دانشجویان را برانگیخت چرا که ریاضی که هیچگاه فعالیت سیاسی دانشجویان را برنمی تافت و حتی دانشجویی را به خاطر فعالیت سیاسی تهدید به اخراج کرده بود. پس از آن که به مجلس راه یافت توسط دانشجویان مضروب گردید.
عکس عبدالله ریاضی


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

عبدالله ریاضی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی عبدالله ریاضی   • مفهوم عبدالله ریاضی   • تعریف عبدالله ریاضی   • معرفی عبدالله ریاضی   • عبدالله ریاضی چیست   • عبدالله ریاضی یعنی چی   • عبدالله ریاضی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی عبدالله ریاضی

کلمه : عبدالله ریاضی
اشتباه تایپی : ufnhggi vdhqd
عکس عبدالله ریاضی : در گوگل

آیا معنی عبدالله ریاضی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )