برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1409 100 1

شیخ مرتضی انصاری

شیخ مرتضی انصاری در دانشنامه اسلامی

شیخ مرتضی انصاری
شـیـخ مـرتضی انصاری معروف به شیخ انصاری فرزند محمدامین بن شمس الدین بن احمد بن نورالدین بن محمدصادق شوشتری دزفولی، یکی از نامورترین و پرآوازه ترین فقها و مراجع عالیقدر تقلید در عصرهای اخیر، و یکی از محقق ترین چهره های علمی و فقهی قرون متاخر به شمار می آید. از فقیهان بزرگ شیعه در قرن سیزدهم قمری که بعد از صاحب جواهر، مرجعیت عامه یافت.
مرتضی، بزرگ ترین فرزندِ شیخ محمدامین بود که در هـیـجدهمین روز ماه ذیحجه روز عید غدیر سال ۱۲۱۴ ه. ق روز اکمال دین و اتمام نعمت در شمال غربی بقعه سبز قبای شهر دزفول، از سلاله پاک یکی از اخلاف جابر بن عبداللّه انصاری صحابی نامدار اسلام (صلی الله علیه و آله وسلّم)">پیامبر عالیقدر اسلام (صلی الله علیه و آله وسلّم) در خاندان با فضل و ادب به دنیا آمد.
عقیقی بخشایشی، صدر، فقهای نامدار، ج۲، ص۳۲۳، کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی، ۱۳۷۲.
در انتساب شیخ و خاندانش به جابر بن عبدالله انصاری، صحابی معروف پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) هیچ گونه شک و تردیدی نیست؛ زیرا گذشته از شجره نامه هایی که در دسترس بعضی از افراد این خاندان می باشد، شیخ اسدالله انصاری معروف به امین الواعظین تهرانی نیز در کتابش به نام «حدائق الادب» به نقل از کتاب «مشیخة الجابریه»، پدران شیخ انصاری را تا جابر بن عبدالله انصاری نوشته است.
عراقی میثمی، محمود، زندگانی و شخصیت شیخ انصاری، ص۸۰.
از همان کودکی، آثار بزرگی، نبوغ و هوش سرشارش، هویدا بود.شیخ پس از فراگیری قرآن، گذراندن دوران مکتب و دروس سطح در نزد عمویش شیخ حسن انصاری، در سال ۱۲۳۲ ه. ق در سن هجده سالگی به همراه پدربزرگوارش به طرف عتبات عالیات حرکت نمود. ایشان بنا به سفارش شیخ حسین انصاری در کربلا با سیدمحمد مجاهد، فرزند سیدعلی (صاحب ریاض) آشنا شد و به مدت چهار سال در محضر ایشان و شریف العلمای مازندرانی شاگردی کرد و به درس و بحث پرداخت و در هنگام هجوم داود پاشا به کربلا، به همراه علما به کاظمین مهاجرت نموده و پس از چند روزی به دزفول بازگشت.
جوانشیر، کریم، نامداران راحل، ج۱، ص۱۰۳، سالار، ۱۳۷۵.
...
شیخ مرتضی انصاری
مرتضی انصاری دزفولی معروف به شیخ انصاری (۱۲۱۴- ۱۲۸۱ ق) ...

شیخ مرتضی انصاری در دانشنامه آزاد پارسی

رجوع شود به:انصاری، شیخ مرتضی (بروجرد ۱۲۱۴ ـ نجف ۱۲۸۱ق)

ارتباط محتوایی با شیخ مرتضی انصاری

شیخ مرتضی انصاری را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی شیخ مرتضی انصاری   • مفهوم شیخ مرتضی انصاری   • تعریف شیخ مرتضی انصاری   • معرفی شیخ مرتضی انصاری   • شیخ مرتضی انصاری چیست   • شیخ مرتضی انصاری یعنی چی   • شیخ مرتضی انصاری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی شیخ مرتضی انصاری
کلمه : شیخ مرتضی انصاری
اشتباه تایپی : ado lvjqd hkwhvd
عکس شیخ مرتضی انصاری : در گوگل

آیا معنی شیخ مرتضی انصاری مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )