برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1460 100 1

سوره مائده

سوره مائده در دانشنامه اسلامی

سوره مائده
این سوره ، پنجمین سوره قرآن است دارای ۱۲۰ آیه است . از سوره های مدنی است و گفته اند پس از سوره فتح نازل شده است ، و طبق روایتی تمام این سوره در حجة الوداع و بین مکه و مدینه نازل شده است .
محتوای این سوره، یک سلسله از معارف و عقائد اسلامی و یک سلسله از احکام و وظائف دینی است.در قسمت اول، به مسأله ولایت و رهبری بعد از پیامبر(صلی الله علیه وآله) و مسأله تثلیث مسیحیان و قسمت هائی از مسائل مربوط به قیامت، رستاخیز و بازخواست از انبیا در مورد امت هایشان اشاره شده است.در قسمت دوم، مسأله وفای به پیمان ها، عدالت اجتماعی، شهادت به عدل و تحریم قتل نفس (و به تناسب آن داستان فرزندان آدم و قتل هابیل به وسیله قابیل) و همچنین توضیح قسمت هائی از غذاهای حلال و حرام و قسمتی از احکام وضو و تیمم آمده است.
← دیدگاه علامه طباطبایی(ره)
فضیلت تلاوت سوره مائده عبارت است از :۱ ـ «ابی بن کعب» از رسول خدا(صلی الله علیه وآله) نقل کرده: «هر کس سوره مائده را قرائت کند، به تعداد هر یهودی و نصرانی که در دنیا نفس می کشد، ده حسنه به او عطا می کند و ده سیئه از او محو می نماید و ده درجه بر مقام او می افزاید».۲ ـ از علی(علیه السلام) نقل شده: «پیش از نزول سوره مائده، بعضی از آیات قرآن دیگری را نسخ می نمود... آخرین سوره ای که بر او نازل شده، سوره مائده بود که آیات ما قبل خود را نسخ کرد، ولی آیات خودش به هیچ وجه منسوخ نشد...این سوره وقتی بر آن حضرت نازل شد که بر مرکب «شهباء» خود سوار بود... هنگامی که حالت وحی از او برطرف شد، سوره مائده را بر ما قرائت فرمود».۳ ـ امام باقر(علیه السلام) فرموده: «کسی که هر روز پنجشنبه سوره مائده را قرائت کند، ایمانش به ظلم و شرک آلوده نخواهد شد».
علت نامگذاری سوره
نامگذاری آن به سوره مائده بخاطر این است که داستان نزول مائده برای یاران مسیح - در آیه ۱۱۴ - این سوره ذکر شده است .
سوره مائده
سوره مائده پنجمین سوره و از سوره های مدنی قرآن که در جزء ۶ و ۷ قرآن جای گرفته است. این سوره به خاطر گفت و گو از مائده آسمانی و نزول آن به درخواست حواریون و یاران حضرت عیسی(ع)، مائده نامگذاری شده. مسئلهٔ ولایت در اسلام، تثلیث ...


ارتباط محتوایی با سوره مائده

سوره مائده را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی سوره مائده   • مفهوم سوره مائده   • تعریف سوره مائده   • معرفی سوره مائده   • سوره مائده چیست   • سوره مائده یعنی چی   • سوره مائده یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی سوره مائده
کلمه : سوره مائده
اشتباه تایپی : s,vi lhmni
عکس سوره مائده : در گوگل

آیا معنی سوره مائده مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )
شبکه مترجمین ایران