برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1466 100 1

زيارت

/ziyArat/

مترادف زيارت: پابوسی، تشرف، تطوف، حرم، دیدار، طواف

برابر پارسی: دیدار

معنی زيارت در لغت نامه دهخدا

زیارت. [ رَ ] (ع مص ) از «زیارة» عربی. به مشاهد متبرک و بقعه ها رفتن و دعایی که بعنوان تشرف باطنی برای امامها و امامزاده ها و اولیا خوانند. ج ، زیارات. (فرهنگ فارسی معین ). حج و مسافرت به مشاهد متبرکه و کسب فیض از قبر منور آن حضرت صلی اﷲ علیه و آله و قبور ائمه ٔ هدی سلام اﷲ علیهم وتشرف در عتبات عرش درجات آنها. (ناظم الاطباء) : و اندر اولاس [ به شام ] دو جای است که رومیان آن را بزرگ دارند و به زیارت آیند. (حدود العالم ، یادداشت بخط مرحوم دهخدا). و اندر بیت المقدس مزگتی است که مسلمانان از هر جایی ، آنجا شوند به زیارت. (حدود العالم ، ایضاً). یا برابر نباشد ظاهر گفته ام با باطن و کردارم ، پس لازم باد بر من زیارت خانه ٔ خدا که در میان مکه است سی بار. (تاریخ بیهقی چ ادیب ص 319). بربالین تربت یحیی پیغمبر (ع ) معتکف بودم در جامع دمشق. یکی از ملوک عرب... به زیارت آمد. (گلستان ). || دیدار و ملاقات پادشاهان و بزرگان. (ناظم الاطباء). دیدار کردن شخص بزرگ و محترم. بازدید کردن. (فرهنگ فارسی معین ) : پسر سماک گفت بدین وقت چرا آمده اید و شما کیستید؟ فضل گفت امیرالمؤمنین است به زیارت تو آمده است. (تاریخ بیهقی چ ادیب ص 525). دمنه از زیارت شیر تقاعد نمود. (کلیله و دمنه ).
روزم به نیابت شب آمد
جانم به زیارت لب آمد.
خاقانی.

زیارت. [ رَ ] (اِخ ) دهی از دهستان جمعآبرود است که در بخش مرکزی شهرستان دماوند واقع است و 150 تن سکنه دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 1).

زیارت. [ رَ ] (اِخ ) مشهور به امام زاده قاسم. دهی است از بخش سنگسر شهرستان سمنان که 500 تن سکنه دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 3).

زیارت. [ رَ ] (اِخ ) یکی از دهستان های یازده گانه ٔ بخش برازجان شهرستان بوشهر است. این دهستان تقریباً در مرکز بخش و در جلگه ٔ ساحلی خلیج فارس قرار گرفته. هوای آن گرم و مرطوب است و آب مشروب و زراعتی اهالی از رود «حله » تأمین میگردد. دهستان مزبور از شش آبادی تشکیل یافته و در حدود 2000 تن سکنه دارد و قراء مهم آن بنارزیارت ، کلل و جرافی می باشد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 7).

زیارت. [ رَ ] (اِخ ) دهی از دهستان لاور کبکان است که در بخش خورموج شهرستان بوشهر و ...

معنی زيارت به فارسی

بازدیدکردن، دیدارکردن ازشخص بزرگ
( مصدر ) ۱ - دیدار کردن ( شخص بزرگ و محترم ) باز دید کردن . ۲ - بمشاهده متبرک و بقعه ها رفتن . ۳ - دعایی که به عنوان تشرف باطنی برای امامها امامزاده ها و اولیائ خوانند حجع : زیارات .
دهی از دهستان احمد آباد است که در بخش فریمان شهرستان مشهد واقع است و ۲۳٠ تن سکنه دارد .
[ گویش مازنی ] /zeyaaret/ نام روستایی کوهستانی در جنوب شهر گرگان & رودخانه ای که از ارتفاع دو هزارمتری کوه های زرشک و ترک میدان و مازوکش سرچشمه گرفته، ابتدا به سوته رود و بعد از پیوستن جویبارها از ارتفاعات کولی چال و قل بلاغ رودخانه ی زیارت را در حاشیه ی شرقی روستای زیارت به وجود آورده، و با طی چهل کیلومتر راه از نهار خوران گرگان و گرگان گذشته به رودخانه ی قره سو می پیوندد
دهی از دهستان باباجانی است که در بخش کلات شهرستان کرمانشاهان واقع است ۳۵٠ تن سکنه دارد .
دهی از بخش سرباز شهرستان ایرانشهر است که ۲۵٠ تن سکنه دارد .
[ گویش مازنی ] /zeyaaret Khaasse rood/ روستایی کوهستانی در جنوب گرگان
دهی از دهستان استراباد رستاق است که در بخش مرکزی شهرستان گرگان واقع است و ۱٠۳٠ تن سکنه دارد .
[ گویش مازنی ] /zeyaaret sar/ از توابع خانقاه پی قائم شهر
نام زیارتنامه که به روز عاشورا خوانند نام یکی از زیارتنامه های مخصوص حضرت امام حسین ( ع ) در روز عاشورا .
[ گویش مازنی ] /zeyaarat var/ از توابع لنگای عباس آباد
...

معنی زيارت در فرهنگ معین

(رَ) [ ع . ] (مص م .) ۱ - دیدار کردن . ۲ - رفتن به مکان مقدس .
( ~. مِ) [ ع - فا. ] (اِمر.) دعای ویژه ای که در هنگام زیارت جایی خوانده می شود.

معنی زيارت در فرهنگ فارسی عمید

۱. بازدید کردن.
۲. دیدار کردن از شخص بزرگ.
۳. رفتن به مشاهد متبرکه.
دعاهایی که در وقت زیارت آرامگاه امام یا امامزاده ای از روی نوشته یا از بر می خوانند.

زيارت در دانشنامه اسلامی

زیارت حضور نزد کسی به قصد دیدار او از روی تکریم است.
زیارت در لغت به معنای میل و قصد (آهنگ) چیزی یا کسی را کردن است و در عرف، زیارتِ کسی، عبارت است از آمدن نزد او به قصد تکریم و تعظیم و انس گرفتن با وی.
زیارت اهل قبور، اعم از معصومین علیهم السّلام و غیر آنان با حضور در محل دفن آنان به قصد گرامیداشت ایشان و سلام دادن بر آنان تحقق می‏یابد. علاوه بر آن به زیارت معصومان علیهم السّلام از راه دور و نیز زیارت امام زمان عجل اللّه‏ تعالی فرجه با توجه کردن و سلام دادن به ایشان زیارت اطلاق شده است. به زیارت کننده «زائر»، به زیارت شونده «مَزور» و به زیارت و نیز مکان و محل دفن مزور «مزار» گویند؛ چنان که به کلماتی که معصومان علیهم السّلام بدانها زیارت می‏شوند، همچون زیارت جامعه کبیره و عاشورا، «زیارت» اطلاق می‏شود.

کاربرد زیارت در فقه
از احکام و آداب زیارت در بابهای طهارت و حج و به مناسبت در باب نذر سخن گفته‏اند. برخی نیز برای آن با عنوان مزار پس از حج و عمره بابی مستقل منعقد کرده و از احکام و آداب آن به تفصیل در این باب سخن گفته‏اند؛ چنان که برخی با عنوان یاد شده کتابی مستقل نوشته‏اند، مانند مزار ابن قولویه، معروف به کامل الزیارات؛ مزار مفید؛ مزار ابن مشهدی و مزار شهید.

زیارت معصومان علیهم السّلام
...
زیارت، عملی عبادی است به معنای حضور در پیشگاه پیشوایان دینی یا نزد قبور آنان یا دیدار از مکانی مقدس یا محترم برای اظهار ارادت و احترام و کسب فیض معنوی. زیارت همواره از اعمال پسندیده اسلام بوده و در طول تاریخ، مسلمانان به آن عنایت و اهتمام داشته اند. این عمل عبادی، نزد شیعیان جایگاهی ویژه و اثرات معنوی و ثواب بسیاری دارد. به دلیل جایگاه مهم زیارت در فرهنگ شیعه، این عمل، از ویژگی ها و نمادهای شیعیان به شمار می رود.
فرقه وهابیت با تفسیر هایی خاص از برخی آیات قرآن مدعی است زیارت با سنت پیامبر(ص) سازگار نیست و شبهه هایی را درباره این موضوع مطرح ساخته است. این شبهات باعث شده است تا علمای شیعه و اهل سنت به پاسخگویی و دفاع از مشروعیت زیارت برآیند.
واژه زیارت، ...


زيارت در دانشنامه ویکی پدیا

زیارت در لغت یعنی دیدار کردن با قصد، و در معنای مذهبی عزیمتی است (ظاهری یا باطنی) به اماکن مذهبی که از سوی پیروان یک دین برای به پا داشتن یک آیین یا فریضه دینی انجام می گیرد. پدیدهٔ زیارت کمابیش در بیشتر دین های جهان وجود دارد. به شخصی که به زیارت می رود زائر گفته می شود و جمع آن زُوّار است.
زیارت آن چنان که در کتاب های لغت آمده، به معنای دیدار کردن و قصد و آهنگ چیزی کردن است. در کتاب مفردات راغب اصفهانی آمده است: «زور: الزوار اعلی الصدر و زرت فلاناً تلقیته بزوری اَو قَصدت زوره نحو وجهته». یعنی، زور (ریشهٔ کلمهٔ زیارت) به بالای سینه گویند و فلانی را زیارت کردم، یعنی با بالای سینه ام او را ملاقات کردم، یا این که قصد نمودم بالای سینه او را؛ (یعنی او را ببینم، چرا که انسان همیشه سر و بالای سینهٔ مخاطب و زائر را زیارت می کند و به پای شخص کاری ندارد) هنگامی که به سویش توجه نمودم. احمد بن فارس می گوید: «زائر را از آن جهت زائر می گویند که وقتی به زیارت تو می آید، از غیر تو عدول می گرداند».
اماکن زیارتی مهم در شاخهٔ شیعه دین اسلام، مکه، مدینه مرقد پیامبر اسلام و قبرستان بقیع، آرامگاه امامان شیعه از جمله عتبات عالیات در نجف و کربلا و کاظمین و سامرا در عراق و آرامگاه امام رضا در مشهد است. اصطلاحاً به کسی که سفر زیارتی به مکه را انجام داده، حاجی گفته می شود، به کسی که به عتبات عالیات سفر کرده کربلایی و به کسی که آرامگاه امام رضا را زیارت کرده مشهدی گفته می شود.
آن دسته از زائران که قادر به سفر به اماکن مذهبی نیستند معمولاً کسانی را به عنوان نایب در نظر می گیرند تا به جا و به یادشان زیارت کند؛ این کار زیارت به نیابت (زیارت نیابتی) نام دارد و به شخصی که آن را بر عهده می گیرد نائب الزیاره می گویند. در سال های اخیر با نفوذ اینترنت میان مردم، ارائهٔ خدمات مذهبی در فضای مجازی گسترش یافته و در حوزه زیارت نیز سرویس هایی مانند زیارت آنلاین (پخش زنده از اماکن متبرکه) و زیارت مجازی ارائه می شود. در زیارت مجازی اماکن متبرکه مانند تور مجازی شبیه سازی شده تا بازدیدکننده بتواند به قسمت های مختلف آن مراجعه و ارتباط قلبی برقرار کند.
عکس زیارت
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

زيارت در دانشنامه آزاد پارسی

زیارَت
زیارتگاه مسیحیان، فاطیما، پرتغال
زیارتگاه مسیحیان، فاطیما، پرتغال
زیارتگاه مسیحیان، فاطیما، پرتغال
زیارتگاه مسیحیان، فاطیما، پرتغال
زیارتگاه مسیحیان، فاطیما، پرتغال
زیارتگاه مسیحیان، فاطیما، پرتغال
زیارتگاه مسیحیان، فاطیما، پرتغال
زیارتگاه مسیحیان، فاطیما، پرتغال
سفر به اماکن مقدس از روی اعتقاد مذهبی. زیارت معمولاً به قصد تأمل و تعمیق ایمان مذهبی و پاداش معنوی انجام می گیرد.
زیارت در ادیان گوناگون. در میان مسیحیان، سفرهای زیارتی از قرن ۲ م رایج شد و نتیجۀ مستقیم افزایش آن ها ایجاد مهمانسراهایی برای زائران و تأسیس فرقه های مذهبی شهسواران بود. نقاط زیارتی مهم مسیحیان در قرون وسطابیت المقدس (اورشلیم)، رم، مرقد یعقوبحواری در کومپوستلای اسپانیا، و ضریح قدیس تامس بکتدر کَنتِربِریانگلستان بودند. زیارت، اغلب شامل پرهیز (غذایی یا جنسی) و همچنین گشت و گذار می شد و از این رو عامل مهمی در تبادل افکار بین نواحی و فرهنگ های مختلف بود. انگیزه های زیارت، توبه از گناهان و دغدغۀ آخرت تا کسب فایده ای برای حیات فعلی را دربرمی گرفت، فایده ای که ممکن بود برای برداشت محصولِ بیشتر یا شفایافتن از مرض یا روی آورشدن بخت باشد. زیارت در دین مسیح از واجبات نیست و بیشتر در میان پیروان کلیسای کاتولیک و کلیسای اعلای انگلیکانرواج دارد. یکی از اماکن مقدس پیروان کلیسای کاتولیک لورد در فرانسه است. پرطرفدارترین مکان های زیارتی نقاطی است که مریم عذرابر کسی ظاهر شده یا معجزه ای رخ داده است. سه مرکز زیارتی مهم در انگلستان قرون وسطا عبارت بودند از کنتربری، مرقد ادموندزقدیس در سافُک، و والسینگمدر نورفُک. هنوز در روز عید فصحبه زیارت والسینگم می روند. چینی ها هم، در آیین های بودا و تائو، کوه های مقدسی دارند که از مکان های زیارتی مهم آن ها به شمار می روند. در ژاپن زیارت کوه های مقدس را هر دو آیین شینتوو بودا مثمر ثمر می دانند. در شینتو، کوه فوجیوالاترین خانۀ خدایان محسوب می شود. زائران معمولاً پای پیاده از این کوه که قله اش همیشه پوشیده از برف است بالا می روند. زائران بودایی مکان های منتسب به اولیای بودایی یا جمعی از خیل معابد بودایی را به ترتیب زیارت می کنند، مثلاً ۳۳ حرم کوانُّنیا ۲۵ معبد دیار پاک. نیز مکان های زیارتی بوداییان مشتمل است بر لومبینیزادگاه ب ...

نقل قول های زيارت

زیارت سفر، تلاش یا جستجویی دارای اهمیّتِ اخلاقی و معنوی است که معمولاً مقصدِ آن یک حرم یا مکان های مهم دیگر در اعتقاداتِ زائر و دین اوست.
• «مردگان خود را زیارت کنید؛ زیرا آنان از دیدار شما خوشحال می شوند؛ پس از آن که بر سر قبر پدر و مادر خود برایشان دعا کردید، حاجت خود را (از خدا) بخواهید .» ، الخصال: ۶۱۸ / ۱۰ منتخب میزان الحکمة: ۲۵۸ -> علی بن ابی طالب
• «برای جستجوی خدا لازم نیست که به زیارت اماکن مقدّس برویم یا شمع و چراغ روشن کنیم، یا بخورات معطّر بسوزانیم یا بُت و مجّسمه ای را روغن مالی کنیم یا برگِ گل بر آن بپاشیم، زیرا خدا در دل های خودِ ماست. اگر بتوانیم توجّه به جسمِ مادی خویش را به کلّی در خود نابود سازیم، خواهیم توانست خداوند را رو در رو ببینیم.» -> ماهاتما گاندی

ارتباط محتوایی با زيارت

زيارت در جدول کلمات

زیارت کنندگان
زوار
زیارت کننده
زایر
آئین زیارت کعبه
رل

معنی زيارت به انگلیسی

pilgrimage (اسم)
سفر ، زیارت ، زیارت اعتاب مقدسه

معنی کلمه زيارت به عربی

زيارت را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• زیارت عاشورا صوتی   • زیارت علقمه   • متن زیارت عاشورا   • زیارت عاشورا با معنی   • دانلود متن زیارت عاشورا   • زیارت عاشورا سماواتی   • زیارت عاشورا هایده   • زیارت عاشورا فرهمند   • معنی زيارت   • مفهوم زيارت   • تعریف زيارت   • معرفی زيارت   • زيارت چیست   • زيارت یعنی چی   • زيارت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی زيارت
کلمه : زيارت
اشتباه تایپی : cيhvj
آوا : ziyArat
نقش : اسم
عکس زيارت : در گوگل

آیا معنی زيارت مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )
شبکه مترجمین ایران