برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1529 100 1
شبکه مترجمین ایران

خیبر

/xeybar/

معنی خیبر در لغت نامه دهخدا

خیبر. [ خ َ ب َ ] (اِخ ) دهی است از دهستان سنجابی شهرستان کرمانشاهان ، واقع در 7 هزارگزی شمال خاوری کوزران و 4 هزارگزی راه فرعی کوزران به ثلاث. راه آنجا مالرو است و در تابستان اتومبیل می توان برد به آنجا تپه ای از آثار ابنیه ٔ قدیمه وجود دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 5).

خیبر. [ خ َ ب َ ] (اِخ ) دهی از دهستان بخش بدره ٔ شهرستان ایلام واقع در 60 هزارگزی خاوری ایلام و سه هزارگزی شمال راه مالرو بدره به ایلام. آب آن از رودخانه ٔ گنجه و محصول آن توتون و راه آن مالرو است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 5).

خیبر. [ خ ِ ب َ ] (اِخ ) گردنه ٔ معروفی است مرز بین افغانستان و پاکستان غربی. این گردنه که قرنها راه داد و ستد و هجوم از آسیای مرکزی بوده اینک حلقه عمده ٔ ارتباطی بین پیشاور (پاکستان ) و کابل (افغانستان ) میباشد. گردنه ٔ خیبر ارتفاعش از 1070 متر تجاوز نمی کند و یکی از راههای عمده ٔ هجوم به هند بوده است. ظاهراً اسکندر مقدونی قسمتی از سپاهیان خود را که تحت فرماندهی هفایستیون و پردیکاس بود از این راه عبور داد و خود راه ساحل شمالی رود کابل را پیش گرفت. سلطان محمود غزنوی ، امیرتیمور و بابر در لشکرکشی به هند و نادرشاه در لشکرکشی ازاین راه گذشتند. گذشته از دشواریهای طبیعی عبور از خیبر به سبب قبائل سرسخت اطراف نیز دشوار بود. از جمله این قبائل قبیله ٔ اَفریدی است که مردمی گردنکش و آشوب طلب بودند و در مقابل هرگونه نفوذ خارجی مقاومت می کردند. انگلیسها اول بار در 1839 م. در اولین جنگ افغانستان و بریتانیا از خیبر گذشتند و مصائب بسیار دیدند در دومین جنگ افغانستان و بریتانیا بموجب پیمان گندمک 1879 م. خیبر تحت نظارت بریتانیا قرار داده شد در 1897 م. افریدیها گردنه را گرفتند و بریتانیائیها را بیرون راندند و چندی آنرا در تصرف داشتند سرانجام بریتانیا حفظ و حراست جاده را در مقابل اجرت به افریدیها سپرد ولی خود ناچار مأمورین گشتی داشت. امروزه از قریب 42 هزارگزی گردنه جاده ای مدرن و جاده ای کاروانرو و راه آهن (ساخت بین 1920 تا 1925 م.) می گذرد. راه آهن آن که با صرف مخارج هنگفت ساخته شد از 39 تونل و 92 پل می گذرد. (از دائرة المعارف فارسی ).

خیبر. [ خ َ ب َ ] (اِخ ) نام ناحیتی است بر هشت منزلی مدینه از راه شام (این نا ...

معنی خیبر به فارسی

خیبر
قلعه ای واقع در نزدیکی مدینه که مقر یهودیان بود و در آغاز ظهور اسلام ( سال ۷ ه. ق . ) بدست علی ۴ بن ابی طالب گشوده شد .
گردنه معروفی است مرز بین افغانستان و پاکستان غربی . این گردنه که قرنها راه داد و ستد و هجوم از آسیای مرکزی بوده اینک حلقه عمده ارتباطی بین پیشاور و کابل میباشد .
کنایه از حضرت امیرالمومنین علیه السلام
نام قلعه معروفی است در خیبر که بدست امیرالمومنین علی گشوده شد .

خیبر در دانشنامه اسلامی

خیبر
خیبر منطقه ای در شمال مدینه است.
خیبر در فاصله ۱۶۵ کیلومتری شمال مدینه قرار داشت.
ساکنین خیبر
به جز یهودیانی که در مدینه زندگی می کردند، شماری یهودی در منطقه خیبر مدینه زندگی می کردند.این جماعت در تعدادی قلعه زندگی می کردند و برای زراعت به بیرون از قلعه ها می آمدند.
وضعیت آب و هوایی خیبر
منطقه خَیبر به لحاظ زراعی منطقه ای حاصل خیز، با آب و آبادانی فراوان و از بهترین مناطق حجاز بوده است.بیشترین محصول آن خرما بوده و وفور این محصول تا اندازه ای بود که بردن خرما به خیبر مورد طعنه بوده است.
مرکز فعلی خیبر
...
خیبر
خیبر، منطقه ای در فاصله حدود ۱۶۰ کیلومتری مدینه در عربستان سعودی که امروزه مرکز آن شهر «الشُرَیْف» است. قلعه های خیبر در روزگار صدر اسلام محل سکونت یهودیان بود. عهدشکنی ساکنان یهودی و همکاری آن ها با مشرکان مکه در جنگ احزاب باعث وقوع جنگ خیبر در سال هفتم هجری قمری بین س‍پاه اسلام و ساکنان خیبر شد. در این جنگ منطقه خیبر به تصرف مسلمانان درآمد.
به گفته برخی جغرافی نگاران «خَیبَر» در زبان عبرانی به معنای قلعه است و این ناحیه را به دلیل وجود چند قلعه، خیابر (خیبرها) خوانده اند. به روایتی دیگر، این ناحیه پس از سکونت طایفهٔ بنوخیبر بن مهلهل، از قوم عمالقه، چنین نام گرفت.
منطقه خیبر در فاصله حدود ۱۶۰ کیلومتری مدینه واقع در حجازِ شبه جزیره عربستان قرار داشته است. این منطقه با آب فراوان و خاک مناسب کشاورزی، یکی از معدود مناطق حاصلخیز حجاز به شمار می رفته است. محصول عمده خیبر، خرما بوده است. ساکنان این شهر، از یهودیان بنی قریظه و بنی نضیر بوده اند. در سده های نخست هجری، ناحیه خیبر از توابع مدینه و جزء منطقه حجاز به شمار می رفت. و با مدینه هشت منزل و به قولی سه روز راه فاصله داشت. در راه مدینه به خیبر، در جایی به نام نقب یردوح، مسجد پیامبر قرار داشت. دومه نخستین حد خیبر بود و پس از آن، قلعه های خیبر قرار داشتند. امروزه شهر «الشُریف» در خیبر، از شهرهای آباد عربستان سعودی است و ساکنان این منطقه، عرب و مسلمانند. بنابر آمار سال ۲۰۱۰ میلادی جمعیت منطقه خیبر بیش از ۵۰ هزار نفر است. به ظاهر، یهودیان تا دوره خلی ...

خیبر در دانشنامه ویکی پدیا

خیبر
مختصات: ۲۵°۴۱′۵۵″ شمالی ۳۹°۱۷′۳۳″ شرقی / ۲۵٫۶۹۸۶۱°شمالی ۳۹٫۲۹۲۵۰°شرقی / 25.69861; 39.29250 خیبر (به عربی: مدینة خیبر)، شهری است در کشور عربستان سعودی واقع در شبه جزیره عربستان. خیبر شهر کوچکی است در شمال غربی مدینه، همچنین نام ناحیه ای در نزدیکی مدینه از راه شام است و در این ناحیه در گذشته هفت قلعه و مزرعه و نخلستان وجود داشته است که در سال ۷ ه.ق. به فرمان محمد، پیامبر اسلام، و به دست علی گشوده شدند. جمع آن «الخیابر» گویند.
حصن ناعم
حصن تموص (یا حصن ابی الحقیق)
حصن السلالم
حصن الشق
حصن النطاه
حصن الوطیح
حصن الکتیبه
«خیبر» واژه ای عبری به معنای «قلعه» است. با توجه به این که خیبر دارای ۷ قلعه بوده است گاهی نیز آن را «خیابر» گفته اند.
این سرزمین در سال های آغازین هجرت، دارای هفت قلعه بدین شرح بوده است:
در سال هفتم هجرت، این قلعه ها در جنگ خیبر به دست علی بن ابی طالب گشوده شدند.
خیبر٬ می تواند به موارد زیر اشاره داشته باشد:
خیبر، شهری است در کشور عربستان سعودی
عملیات خیبر، از عملیات های نیروهای نظامی ایران در جریان جنگ ایران و عراق
غزوه خیبر، از جنگ های صدر اسلام
خیبر تفنگ ساخت ایران
باشگاه فوتبال خیبر خرم آباد، باشگاه فوتبال ایرانی
خیبر یک تفنگ تهاجمی بولپاپ کالیبر ۵٫۵۶ میلی متری طراحی و ساخت سازمان صنایع دفاع ایران است که بر اساس تفنگ فرانسوی فاماس با مکانیسم متفاوت طراحی شده است. سیستم داخلی این سلاح که از سیستم بولپاپ استفاده می کند عیناً مشابه تفنگ ام۱۶آ۱ است اما با یک کیت تبدیل تولید صنایع دفاع ایران به یک تفنگ دارای سیستم بولپاپ تبدیل شده است. با استفاده از این کیت تبدیل عملاً می توان ام۱۶آ۱ استاندارد را به تفنگ خیبر تبدیل کرد.
صفحه معرفی در وبسایت سازمان صنایع دفاع ایران
طراحی تفنگ خیبر در سال ۱۳۸۰(ه‍. ش) آغاز شده و تولید آن از سال ۱۳۸۲(ه‍. ش) شروع شد و یک سال بعد اولین نمونه های آن ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

خیبر در دانشنامه آزاد پارسی

خِیْبر
واحه ای در ۱۶۰ کیلومتری شمال مدینه بر سرراه شام (دمشق). در گذشته محل سکونت یهودیان بود و قلعه های مستحکمی داشت. در ۷ ق در یکی از غزوه های پیغمبر، به تصرف مسلمانان درآمد و تمام قلعه های آن با وجود مقاومت شدید یهودیان خیبر فتح شد. روایت کندن در قلعه خیبر به دست حضرت علی (ع) مربوط به این جنگ است. تا زمان خلافت عمر، یهودیان همچنان در آن جا بودند و جزیه می دادند، ولی در زمان خلافت عمر از آن جا اخراج شدند.

خیبر را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• در خیبر در موزه فرانسه   • علت جنگ خیبر   • جنگ خیبر حضرت علی   • خیبر عربستان سعودی   • درب خیبر در موزه فرانسه   • وزن در خیبر   • خیبر عملیات   • تحقیق در مورد جنگ خیبر   • معنی خیبر   • مفهوم خیبر   • تعریف خیبر   • معرفی خیبر   • خیبر چیست   • خیبر یعنی چی   • خیبر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی خیبر

کلمه : خیبر
اشتباه تایپی : odfv
آوا : xeybar
نقش : اسم خاص مکان
عکس خیبر : در گوگل

آیا معنی خیبر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )