برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1460 100 1

جواهر

/javAher/

مترادف جواهر: جواهرات، گوهرها

برابر پارسی: گوهر، گوهران

معنی اسم جواهر

اسم: جواهر
نوع: دخترانه
ریشه اسم: عربی
معنی: (تلفظ: javāher) هر یک از سنگهای گران بها مانند یاقوت و زمرد، (به مجاز) آن که وجودش بسیار عزیز و ارزشمند یا دوست داشتنی است - جمع جوهر، هر یکی از سنگهای گران بها مانند یاقوت یا زمرد

معنی جواهر در لغت نامه دهخدا

جواهر. [ ج َ هَِ ] (ع اِ) ج ِ جوهر. (منتهی الارب ) (از اقرب الموارد). فلزات گرانبها. هر سنگ که از آن منفعتی برآید همچون الماس و یاقوت و لعل و امثال آن. (از منتهی الارب ). گوهران :
در او افراشته درهای سیمین
جواهرها نشانده در بلندین.
شاکر بخاری.
گویند بازرگانی بود و جواهر بسیار داشت. (کلیله و دمنه ). رجوع به جوهر و جوهره شود. || علمی است که از چگونگی گوهرهای گرانبهای معدنی خشکی چون الماس و لعل و یاقوت و فیروزه یا معدنی دریایی چون دُرّ و مرجان و غیره و خوب و بد آن به وسیله ٔ نشانه هایی که معرف آنهاست ، بحث میکند. (از کشف الظنون ).
- جواهربخش :
جواهربخش فکرتهای باریک
بروزآرنده ٔ شبهای تاریک.
نظامی.
- جواهر تسعه ؛ گوهرهای نهگانه. گاه مراد از نه فلک باشد و گاهی عبارت از نه جوهر که بهندی نورتن گویند و آنها بدین قرارند: 1- لعل 2- مروارید 3- الماس 4- زمرد 5- یاقوت 6- فیروزه 7- مرجان 8- نیلم 9- عقیق (و بعضی به جای عقیق لهسنیا را شمارند)، و سوای اینها چند گوهر دیگر نیز هست. (غیاث اللغات ) (آنندراج ).
- جواهرسنج ؛ آنکه یا آنچه جواهر سنجد و غث و سمین آن تمیز دهد :
شاه فرمود تا ز گوهر و گنج
دست خازن شود جواهرسنج.
نظامی.
کیست کان ِ مرا جواهرسنج
برنسنجیده از جواهر و گنج.
نظامی.
- جواهرشناس ؛ کسی که جواهرات را بشناسد و بهای آن داند.
- جواهرشناسی ؛ شغل و عمل جواهرشناس.
|| در مقابل اعراض : و فلاسفه بر آنند که پنج جوهر و نه عَرَض وجود دارد، جواهر خمسه عبارتند از وجود، عقل ، نفس ، هیولی ، صورت. رجوع به جوهر شود.

معنی جواهر به فارسی

جواهر
گوهرها، سنگهای گرانبهاکه برای زینت بکارمیرود
( اسم ) جمع جوهر گوهران گوهرها. جمع : جواهرات . یا جواهر فرد.
[ گویش مازنی ] /jevaaher/ گاو زردرنگ - جواهر گوهرها
کسیکه سنگهای گرانبهای معدنی را بوسیله تراش و پرداخت بصورت نگینهای زیبا و براق و دانه هایی بشکل های هندسی در می آورد .
خانه جواهر گنجینه جواهر
نوعی از سرمه که به آن جواهرات حل کنند بغایت مقوی بصر است .
( سید ) علی بن میرزا مقیم از اولاد میر شاهمیر ساکن . اصفهان و شاعر و خطاط بود ( ف. بغداد ۲۹۷ ه. ق. ) وی نستعلیق را از پدر خود - که او شاگرد میر عماد بود و تعلیم یافت و با ممارست در مشق از خط میر عماد شیوی وی را فراگرفت . در عهد سلطنت شاه چهان بهمراهی پدر بهند رفت و بدربار عالمگیر راه یافت و از ملازمان پادشاهی گردید و بخطاب (( خان )) و لقب (( جواهر رقم )) و منصب کتابداری خاصه سر افزار شد.
سرمه باشد که جواهر در آن اندازند
افلاک و کواکب و ارواح در اصطلاح بجواهر علویه تعبیر میشود .
جواهر مجرده عقول عشره است و آن نزد حکما ده فرشته اند .
مرصع بجواهر گوهر نگار
جواهر نشان مرصع بجواهر
( صفت ) آنچه در و گوهر بسیار دارد.
...

معنی جواهر در فرهنگ معین

جواهر
(جَ هِ) [ ع . ] (اِ.) ۱ - جِ جوهر، گوهران . ۲ - هر یک از سنگ های گرانبها مانند الماس یاقوت ، زمرد و مانند آن که به عنوان زینت و زیور به کار می رود.

معنی جواهر در فرهنگ فارسی عمید

جواهر
=جوهر

جواهر در دانشنامه ویکی پدیا

جواهر
سنگ های قیمتی یا جواهر، اشیا تزئینی کوچکی هستند که برای زینت شخصی به صورت سنجاق، حلقه یا انگشتر، گردنبند، گوشواره و دستبند استفاده می شوند. این اشیا می توانند به بدن انسان یا لباس او متصل باشند. عبارت اشیا تزئینی در اینجا به زیورآلات با دوام محدود می شود. برای مثال شامل گل ها نمی باشد. قرن هاست که فلزات (غالباً به صورت ترکیب با سنگ های جواهر)، مواد پایه ای رایج برای جواهرات بوده اند، ولی مواد دیگر مانند صدف و مواد رستنی نیز می تواند به کار رود. جواهر یکی از قدیمی ترین انواع مصنوعات از دید باستان شناسی است. مهره های ساخته شده از صدف ناساریوس (Nassarius) با دیرینه ۱۰۰ هزار ساله، قدیمی ترین جواهر شناخته شده به حساب می آید. جواهرات در هر فرهنگ دارای اشکال پایه ای مختلف هستند، ولی معمولاً پایداری طولانی دارند. در فرهنگ های اروپایی اشکال رایج جواهرات به صورت آنچه در بالا نام برده شد، از زمان های باستان متداوم بوده است. در حالی که بقیه اشکال مانند زیورآلات بینی و مچ پا که در بقیه فرهنگ ها حائز اهمیت بوده، بسیار کم رواج داشته است. بنا به شواهد تاریخی، بیشترین گستره تأثیرات بر طرح و مدل جواهر از آسیا بوده است. جواهر می تواند از تعداد زیادی ماده ساخته شود. سنگ های قیمتی و مواد مشابه مانند کهربا، مروارید، فلزات گرانبها، مهره و صدف به طور گسترده به عنوان جواهر استفاده شده اند و لعاب نیز اغلب دارای اهمیت بوده است. جواهر در اکثر فرهنگ ها به خاطر ویژگی های ماده تشکیل دهنده، طرح و مدل یا سمبل معنادار آن به عنوان نماد حالت شناخته می شود. جواهر برای تزئین تقریباً تمام نقاط بدن از سنجاق سر تا حلقه انگشت های پا و حتی اندام های دیگر ساخته شده است. روش استفاده از جواهر برای جنسیت های مختلف، بچه ها و افراد بزرگ تر در فرهنگ های مختلف بسیار تفاوت دارد، ولی زن های بالغ ثابت قدم ترین استفاده کننده های آن بوده اند. برای مثال در ایران رسمی وجود دارد که در جشن عروسی به عنوان هدیه ای از طرف پدر و مادر داماد سرویس طلا به عروس هدیه می شود. در فرهنگ امروزی اروپا، استفاده از جواهر برای مردان بالغ نسبت به فرهنگ های دیگر و اعصار مختلف اروپا کم است. کلمه “jewellery” به معنی جواهر از “jewel” مشتق شده است که انگلیسی شده واژه “jouel” در زبان فرانسوی باستان و ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با جواهر

جواهر در جدول کلمات

جواهر
گوهرها
جواهر فروش
گوهری
جواهر نشان
مرصع
جواهر نشان کردن
ترصیع, مرصع
جواهر | اصل و نژاد
گوهر
تخم جواهر نشانی که نادر شاه افشار به غنیمت آورد
تخت طاووس
نثارگر و بخشنده جواهر و سکه های طلا
زرفشان
نوعی جواهر کم ارزش
کمست
کلاه جواهر نشان
تاج
آلبوم فرهاد جواهر کلام
بازی در نیار

معنی جواهر به انگلیسی

ouch (اسم)
جواهر ، سنجاق ، سنجاق قفلی ، جای نگین
bijou (اسم)
جواهر
jewel (اسم)
جواهر ، گوهر ، زیور ، سنگ گرانبها
gem (اسم)
جواهر ، گوهر ، سنگ گرانبها
treasure (اسم)
جواهر ، ثروت ، گنج ، گنجینه ، دفینه

معنی کلمه جواهر به عربی

جواهر
جوهرة , حجر کريم , کنز
نقش
جواهري , صاحب محل المجوهرات
جواهري , صاحب محل المجوهرات
حجر کريم
صندوق

جواهر را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

مجتبی عیوض صحرا
این واژه ی عربی مورد استفاده در فارسی است و jewel وام گرفته شده از این واژه است!
معنی: گوهر،گرانبها،ارزشمند،با ارزش،اکسیر،کیمیا و...

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• سرویس جواهر عروس   • معنی جواهر   • فروشگاه جواهر   • جواهر بینا   • قیمت جواهر   • جواهر طلا   • جواهر چیست   • طلا و جواهر مظفریان   • مفهوم جواهر   • تعریف جواهر   • معرفی جواهر   • جواهر یعنی چی   • جواهر یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جواهر
کلمه : جواهر
اشتباه تایپی : [,hiv
آوا : javAher
نقش : اسم
عکس جواهر : در گوگل

آیا معنی جواهر مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )
شبکه مترجمین ایران