برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1500 100 1
شبکه مترجمین ایران

جریر بن عبدالله بجلی

جریر بن عبدالله بجلی در دانشنامه اسلامی

جریر بن عبدالله بجلی
جَریرِ بْنِ عَبْدُاللّهِ بَجَلی، ابوعمرو یا ابـوعبـدالله (د ح۵۱ ـ ۵۴ق/۶۷۱ ـ ۶۷۴ م)، صحابی پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) و از مردان مشهور نیمه نخست سده یک قمری است.
جریر بن عبدالله بجلی که از صحابه پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) به شمار می رود، کنیه وی ابوعمرو بود و در یمن به دنیا آمد.
نسب
نسب او به بنی بَجیله، یکی از تیره های قبیله یمانی ازد می رسید. درباره نسب او در کتاب زندگی محمد (صلی الله علیه و آله وسلّم) به نقل از ابن اسحاق آمده است: دو قبیله خثعم و بجیله نسبشان بانمار می رسد، و جریر بن عبدالله بجلی که بزرگ قبیله بجیله است، این معنی را در شعر خویش بیان کرده و این جریر همان کسی است که درباره اش گفته اند:لولا جریر هلکت بجیلة نعم الفتی و بئست القبیلةو قبیله بجیله خود را به قبایل یمن ملحق ساختند؛ از این رو آنان را یمانی می خوانند.
ویژگی های ظاهری
در مورد خصوصیات ظاهری او آمده است که وی دارای قد بلندی بود؛ به صورتی که بر بالای کوهان شتر می نشست و مردی بود، زیبا و دارای کمالات که او را یوسف امت می گفتند.
جریر در دوران پیامبر
...
جریر بن عبدالله بجلی
جَریرِ بْنِ عَبْدُ اللّٰهِ بَجَلی، (متوفی۵۱-۵۴ ه‍.ق/۶۷۱-۶۷۴ م) صحابی پیامبر(ص). از حوادث مهم زندگی وی شرکت در فتوحات، کارگزاری خلفا در بعضی مناطق و فرستاده حضرت علی(ع) به سوی معاویه است.
اگر چه روایاتی از قول جریر در فضایل امیرالمؤمنین(ع) نقل شده، اما به جهت یاری نرساندن به حضرت علی(ع)، مورد نقد قرار گرفته است.
مسجد جریر بن عبدالله در کوفه نزد شیعیان، از جمله «مساجد ملعونه» به شمار می رود؛ زیرا امام علی(ع) از نماز خواندن در آنجا نهی کرده است.
جَریرِ بْنِ عَبْدُاللّهِ بَجَلی، ابوعمرو یا ابـوعبـدالله (د ح۵۱ ـ ۵۴ق/۶۷۱ ـ ۶۷۴ م)، صحابی پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) و از مردان مشهور نیمه نخست سده یک قمری است.
جریر بن عبدالله بجل ...

جریر بن عبدالله بجلی در دانشنامه ویکی پدیا

جریر بن عبدالله بجلی
جریر بن عبداللَّه بن جابر بجلی از اصحاب محمد و علی بن ابیطالب است که به «ابوعمرو» و نیز «ابوعبداللَّه» کنیه داشت. وی در ماه رمضان سال دهم هجری به حضور محمد بن عبدالله آمد و اسلام را پذیرفت و با او بیعت کرد. جریر مردی زیبا چهره و سفیدرو بود و محمد دربارهٔ او گفته است: «کأنّ علی وجهه مَسحةَ ملک؛ گویی فرشته بر چهره اش دست کشیده است.» وی که از جانب عثمان بر همدان حاکم بود در ابتدای خلافت علی بن ابیطالب اطاعت و فرمان برداری خود را اعلام کرد و در مقر فرمانداریش همدان مردم را به اطاعت و بیعت از علی فرا خواند، و پس از جنگ جمل، علی او را عزل کرد و به کوفه فراخواند و نامه علی را برای معاویه به شام برد، اما عاقبت از علی و نیز از معاویه کناره گرفت و در جزیره و نواحی آن مقیم شد تا آن که در شرات به سال ۵۴ هجری به روزگار حکومت ضحاک بن قیس بر کوفه درگذشت. محققان و علماء شیعه او را متهم می دانند زیرا که علی را ترک کرد و از او حمایت ننمود. در برخی کتب جریر را از دوستداران عثمان و هوادار بنی امیه معرفی می کند و مسجد او در کوفه از جمله مساجد ملعونه است. نام او را در ردیف مبغوضین علی بن ابیطالب نام بردند و گفته شده در آخر عمر دیوانه شده بود.
جریر بن عبدالله بجلی که از صحابه محمد بن عبدالله به شمار می رود، کنیه وی ابوعمرو بود و در یمن به دنیا آمد. دربارهٔ نسب او در کتاب زندگی محمد بن عبدالله به نقل از ابن اسحاق آمده است:
دو قبیله خثعم و بجیلة نسبشان بأنمار می رسد، و جریر بن عبدالله بجلی که بزرگ قبیله بجیله است، این معنی را در شعر خویش بیان کرده و این جریر همان کسی است که درباره اش گفته اند:
لولا جریر هلکت بجیلة نعم الفتی و بئست القبیلة


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

جریر بن عبدالله بجلی را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی جریر بن عبدالله بجلی   • مفهوم جریر بن عبدالله بجلی   • تعریف جریر بن عبدالله بجلی   • معرفی جریر بن عبدالله بجلی   • جریر بن عبدالله بجلی چیست   • جریر بن عبدالله بجلی یعنی چی   • جریر بن عبدالله بجلی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی جریر بن عبدالله بجلی

کلمه : جریر بن عبدالله بجلی
اشتباه تایپی : [vdv fk ufnhggi f[gd
عکس جریر بن عبدالله بجلی : در گوگل

آیا معنی جریر بن عبدالله بجلی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )