برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1677 100 1
شبکه مترجمین ایران

ترکمنستان

/torkamanestAn/

معنی ترکمنستان در لغت نامه دهخدا

ترکمنستان. [ ت ُ ک َ م َ ن ِ ] (اِخ )یکی از جمهوریهای دولت اتحاد جماهیر شوروی که در ترکستان غربی و بر کنار دریای مازندران و شمال گرگان وخراسان و قسمتی از مرز شمالی افغانستان قرار دارد. وسعت خاکش در حدود 491000 مترمربع است و بالغ بر یک میلیون تن سکنه دارد و پایتخت آن عشق آباد است که نزدیک مرز ایران واقع است.

معنی ترکمنستان به فارسی

ترکمنستان
از جمهوریهای اتحاد جماهیر شوروی واقع در ترکستان غربی مجاور بحر خزر و مرز ایران و قسمتی از مرز افغانستان بوسعت ۴۸۸۱٠٠ کیلو متر مربع دارای ۲۱۵۹٠٠٠ تن جمعیت پایتخت آن عشق آباد در چند کیلومتری مرز ایران کنار راه آهن سراسری ترکستان قرار دارد .
یکی از جمهوریهای دولت اتحاد جماهیر شوروی که در ترکستان غربی و بر کنار دریای مازندان و شمال گرگان و خراسان و قسمتی از مرز شمالی افغانستان قرار دارد .

ترکمنستان در دانشنامه اسلامی

ترکمنستان
ترکمنستان، کشوری در جنوب غربی آسیای مرکزی. این کشور سابقاً با عنوان جمهوری شوروی سوسیالیستی ترکمنستان، بخشی از اتحاد جماهیر شوروی را تشکیل می داد که پس از فروپاشی اتحاد شوروی، در ۱۳۷۰ش / ۱۹۹۱ به استقلال رسید.
بیش از ۹۰% مردم ترکمنستان مسلمان و حنفی مذهب اند. شمار شیعیان در ترکمنستان به درستی معلوم نیست؛ اما عده ای تعداد آن ها را حدود ۵۰ هزار نفر تخمین زده اند که اکثر آن ها ایرانی الاصل هستند که بیشتر در نواحی مرزی به سر می برند. مسجد امام رضا (ع) در عشق آباد، مرکز تجمع شیعیان است که به همت چند نفر آذری احداث شده است. مرکز اصلی شیعیان روستای باقر در ۳۰ کیلومتری عشق آباد است که ۲۰ هزار سکنه دارد.
شهر مرو محل اقامت امام رضا(ع)، آرامگاه بریده بن حصیب اسلمی و «حکم ابن غفاری» از اصحاب و یاران پیامبر اکرم(ص)، آرامگاه محمد بن زید و خواجه یوسف همدانی در این کشور قرار دارد.
ترکمنستان
ترکمنستان کشوری در آسیای میانه است. نام این کشور از زبان فارسی گرفته شده که به معنی سرزمین ترکمن هاست. بر اساس آمارهای بین المللی ترکمنستان پنجمین کشور جهان از نظر سرعت رشد تولید ناخالص ملی است. این کشور تا سال ۱۹۹۱ با نام جمهوری شورایی ترکمنستان، یکی از جمهوری های تشکیل دهنده اتحاد جماهیر شوروی بود. ۸۰٪ درصد مساحت ترکمنستان را صحرای قره قوم تشکیل می دهد که دارای آب و هوای خشک است. بیشتر جمعیت ترکمنستان در جنوب و باختر کشور (کناره دریای خزر) زندگی می کنند. ترکمنستان آب و هوای متنوعی دارد که مشخصه ی آن تابستان های داغ و زمستان های بسیار سرد و بارش بسیار کم است. آب و هوای ترکمنستان خشک و بیابانی است، تنها در نقاط مرتفع جنوبی از خشکی هوا کاسته می شود و رطوبت هوا افزایش می یابد.
جمهوری ترکمنستان با وسعتی برابر 488100 کیلومتر مربع، دومین کشور بزرگ آسیای مرکزی پس از قزاقستان به شمار می رود. از نظر وسعت نیز پنجاه و دومین کشور جهان است. تمام بخش مرکزی این کشور را یکی از بزرگ ترین بیابان های جهان به نام قره قوم (شنزار سیاه) فرا گرفته است. حدود چهار پنجم این کشور را استپ می پوشاند که این پهنه بخشی از جلگه ی پست توران محسوب می شود. بیشتر ترکمنستان در ار ...

ترکمنستان در دانشنامه ویکی پدیا

ترکمنستان
مختصات: ۳۷°۵۸′ شمالی ۵۸°۲۰′ شرقی / ۳۷٫۹۶۷°شمالی ۵۸٫۳۳۳°شرقی / 37.967; 58.333
۷۴٪ ترکمن
۱۶٪ روس
۴٪ ازبک
۶٪ دیگر
ترکمنستان (به ترکمنی: Türkmenistan) با نام رسمی جمهوری ترکمنستان کشوری در خاورمیانه و اسیا میانه است. این کشور تا سال ۱۹۹۱ با نام جمهوری شورایی ترکمنستان یکی از جمهوری های تشکیل دهندهٔ اتحاد شوروی بود. ترکمنستان از جنوب با افغانستان و ایران، از شمال با ازبکستان و قزاقستان و از مغرب با دریای کاسپین همسایه و از طریق این دریا با کشورهای جمهوری آذربایجان و روسیه نیز همسایه است. نام کشور «ترکمنستان» از دو بخش «ترکمن» و «ستان» تشکیل شده که به معنای «سرزمین ترکمن ها» است. بیشتر مردم این کشور از قوم ترکمن هستند و به زبان ترکمنی (شاخه ای از زبان های ترکی تبار) صحبت می کنند.
۸۰٪ درصد مساحت ترکمنستان را بیابان قره قوم تشکیل می دهد. در این بیابان در هر جا که آب وجود داشته است روستاها و شهرهای بزرگ و پرجمعیتی به وجود آمده است و دارای آب و هوای خشک است؛ ولی ناحیه رشته کوه کپه داغ در جنوب کشور و نزدیکی مرز ایران آب و هوای مناسبی دارد و عشق آباد، مرو و سایر شهرهای مهم در این ناحیه هستند. ترکمنستان دارای منابع بزرگ گاز است که آن را به کشورهای مختلف از جمله ایران صادر می کند.
این کشور در شمال شرقی ایران قرار دارد.
عکس ترکمنستان
آذری های ترکمنستان (ترکی آذربایجانی: Türkmənistan azərbaycanlıları) گروهی از مردم آذری ساکن در ترکمنستان که به عنوان آذری های خارج از وطن شناخته می شوند و شهروند ترکمنستان با قومیت آذری می باشند. پیشینه مهاجرت و سکونت اقوام آذری در ترکمنستان به دوران امپراطوری روسیه و شوروی سابق بازمی گردد که هر دو کشور کنونی ترکمنستان و جمهوری آذربایجان در یک قلمروی مشترک بودند؛ همین امر سبب مهاجرت آذری ها به این کشور شده است. بر اساس آخرین سرشماری قومی دولت ترکمنستان در سال ۱۹۸۹ میلادی، شمار اقوام آذری ۳۳٬۳۶۵ نفر معادل با ۰٫۹٪ از جمعیت این کشور گزارش شده بود. از چهره های شناخته ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ترکمنستان در دانشنامه آزاد پارسی

تُرکَمَنستان
تُرکَمَنستان
تُرکَمَنستان
تُرکَمَنستان
موقعیت. جمهوری ترکمنستان در جنوب غربی آسیای مرکزی و در جنوب شرقی دریای خزر جا دارد. کشورهای قزاقستان از شمال، ازبکستان از شمال و شرق، افغانستان و ایران از جنوب، و دریای خزر از غرب آن را محدود کرده اند. مساحت این کشور ۴۸۸,۱۰۰ کیلومتر مربع است و پایتخت آن شهر عشق آباد است.سیمای طبیعی. کشور ترکمنستان سرزمینی عمدتاً دشت و هموار است و غیر از نواحی جنوب شرقی و باریکه ای از مرز ایران، دیگر نواحی را دشت های پهناور فراگرفته است. ۸۰ درصد از مساحت ترکمنستان را دشت پهناور قراقوم (صحرای توران) دربرگرفته است. کوه های کم ارتفاع نبیت داغ با ارتفاع ۱,۸۸۰ متر واقع در ۱۰۰کیلومتری ساحل شبه جزیرۀ چلکن و کوه های کوپت داغ در مرز ایران، و نیز ارتفاعات نه چندان مهم قره بیل در شرق مهم ترین بلندی های آن را تشکیل می دهند. کوه فیروزه با بلندی ۲,۹۴۲متر، در مرز ایران و در ۳۰کیلومتری جنوب غربی عشق آباد، مرتفع ترین نقطه آن است. علاوه بر کرانه های پست دریای خزر که ارتفاع آن به حدود ۲۸- متر می رسد، گودال آقچه قیه، در دشت توران، پست ترین نقطۀ ترکمنستان است و ۸۱ متر پایین تر از سطح دریاهای آزاد قرار دارد. رودخانۀ آمودریا (جیحون) که در نواحی شرقی این کشور جریان دارد، بخشی از مرز ازبکستان را تشکیل می دهد و کانال قراقوم، طولانی ترین کانال آب رسانی جهان، با درازای ۱,۱۲۰ کیلومتر از این رودخانه منشعب شده و دشت قراقوم را آبیاری می کند. افزون بر رودخانۀ مزبور، رودخانۀ مُرغاب، در جنوب شرقی، و نیز رودخانه های مرزی تجن و اترک مهم ترین رودهای این کشور به شمار می آیند. کرانه های دریای خزر که از نظر ارتفاع از پست ترین نواحی ترکمنستان است، از عوارض چندی، مانند خلیج های قره بغاز و ترکمن باشی و نیز شبه جزیرۀ چِلِکِن تشکیل شده است و جزیرۀ باریک و دراز اوگورچینسکی با ابعاد ۲×۴۹ کیلومتر، که در دوراب های آن قرار دارد، بخشی از این سرزمین محسوب می شود. کشور ترکمنستان به پنج استان تقسیم می شود و در حدود ۹۰ درصد از شهرها و آبادی های آن در کنار رودخانه های آمودریا، مرغاب، و کانال سراسری قراقوم واقع اند و مهم ترین آن ها عبارت اند از عشق آباد، چارجو، مرو، داش حوض، بایرام علی، تِجِن، نِبیت داغ، و ترکمن باشی. اقلیم ترکمنستان قاره ایِ خشک و بارندگی آن، ...

نقل قول های ترکمنستان

ترکمنستان کشوری در آسیای میانه.
• «جانم به قربان تو، ای خانه و کاشانه ام
• -> سرود ملی ترکمنستان

ترکمنستان در جدول کلمات

ترکمنستان
عشق آباد

ترکمنستان را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

ابراهیم اودک
غذای معروف ترکمنستان .دووراما و مانتی وچگدمه گوشت است .دوراما شامل استخوان گوسفند کمی گوشت را ریز ومیکنند و آپ پز میشود وبعد پخت نان و پیاز را به اندازه مساوی تلیت میکنند و در کاسه ای میریزند و همراه با دوغ شتر صرف میکنند .مانتی .گوشت را خیلی ریز تیکه تیکه میکنندمانندچرخ کردن و بعد پیاز و انار خشک شده و فلفل را نیمه تفت داده میشود وبعد خمیر را به اندازه کف دست تخت میکنند و نصف قاشق غذاخوری را داخل خمیر قرار میدهند وداخل دیگ چدنی اپ پز میکنند بعد از پخت با توری در میاورند داخل بشقاب و روی ان ماست و سیر نعنا خشک قاطی کرده را میریزند و میل میکنند
Turk
ترکمنستان کشوری است با مردمانی مهربان و جمعیتی حدود پنج و نیم میلیون نفر.

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ترکمنستان دیسکو   • شهر های مهم ترکمنستان   • عشق آباد ترکمنستان   • نقشه ترکمنستان   • سفر به ترکمنستان   • ترکمنستان تور   • ترکمنستان مناطق دیدنی   • غذاهای ترکمنستان   • معنی ترکمنستان   • مفهوم ترکمنستان   • تعریف ترکمنستان   • معرفی ترکمنستان   • ترکمنستان چیست   • ترکمنستان یعنی چی   • ترکمنستان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ترکمنستان

کلمه : ترکمنستان
اشتباه تایپی : jv;lksjhk
آوا : torkamanestAn
نقش : اسم خاص مکان
عکس ترکمنستان : در گوگل

آیا معنی ترکمنستان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )