برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1526 100 1
شبکه مترجمین ایران

ترکستان

/torkestAn/

معنی ترکستان در لغت نامه دهخدا

ترکستان. [ ت ُ ک ِ ] (اِخ ) سرزمین ترکان. جایگاه قوم ترک. این نام اصولا به سرزمینی اطلاق میشده که مسکن اصلی قوم ترک در آنجا بوده و تقریباً ایالت سین کیانک یا ترکستان چین کنونی است ولی بر اثر مهاجرت مستمر این قوم بطرف شرق و غرب رفته رفته قسمت اعظم آسیای مرکزی نام ترکستان بخود گرفت چنانکه دامنه های جبال تیانشان و دره های علیای جیحون و سیحون یعنی حوضه ٔ دریاچه های بالخاش و قره گول و ایسی گول و دره وانهار ایلی و چوو قزلسو که در عهد باستان توران می گفتند بتدریج ترکستان نامیده شده و هم اکنون ترکستان غربی یا ترکستان روس نام دارد. رجوع به ترکستان شرقی و ترکستان غربی و تاریخ مغول اقبال و حماسه سرایی در ایران شود : و ملوک همه ٔ ترکستان اندر قدیم از تغزغز بودندی. (حدود العالم ).
گر چون تو به ترکستان ای ترک نگاریست
هر روز بترکستان عیدی و بهاریست.
فرخی.
وگر خان را بترکستان فرستد مهر گنجوری
پیاده از بلا ساغون دوان آید به ایلاقش.
منوچهری.
و از آن خانان ترکستان و ملوک اطراف بر خط من رفتی. (تاریخ بیهقی چ ادیب ص 296).بغراتکین که پسر بزرگتر بود و ولیعهد، بخانی ترکستان بنشست. (تاریخ بیهقی ایضاً ص 432). بر اثر شما لشکری دیگر فرستیم با سالاران و خود بر اثر آییم با خان ترکستان. (تاریخ بیهقی ایضاً ص 643).
اینست همان درگه کو را ز شهان بودی
دیلم ملک بابل هندو، شه ترکستان.
خاقانی.
بترکستان اصلی شو برای مردم معنی
به چین صورتی تا کی پی مردم گیا رفتن.
خاقانی.
از چنین گوهر زکاتی داد نتوان بهر آنک
باج ترکستان نه باج ترکمان آورده ام.
خاقانی.
و او را اسیر بترکستان بردند ملک بخارا از نظام بیفتاد و وهنی فاحش ظاهر شد. (ترجمه ٔ تاریخ یمینی چ 1 تهران ص 115). و معالجت خویش جز هوای ترکستان نشناخت او را در عماری بر صوب ترکستان ببردند. (ایضاً ص 121). ابوجعفرذوالقرنین را بدین سفارت تعیین فرمود و بر دست او حملی از تحف خراسان و مجلوباب ترکستان به فخرالدوله فرستاد. (ایضاً ص 129).
ترسم نرسی به کعبه ای اعرابی ...

معنی ترکستان به فارسی

ترکستان
ناحیهایست در آسیا که از شمال به سیبریه ازمغرب به بحر خزراز جنوب به افغانستان هند و تبتازمشرق به مغولستان محدوداست و بین اتحاد جماهیر شوروی و چین تقسیم شده. در مرکز و مغرب و شمال غربی این ناحیه اراضی مسطح و غیر مزروع است.
سرزمین ترکان . جایگاه قوم ترک .
مانند قسمتی از مغولستان تحت نفوذ دولت چین اداره میشود . تعداد جمعیت آنرا بطور تخمین تا ۴ میلیون تن نوشته اند . ترکستان شرقی مخصوصا قسمتی ازنواحی غربی و شمال غربی آن از زمانهای قدیم مرکز تمدن ومحل رفت و آمد بازرگانان چینی وایرانی و هندی بود . بهمین جهت آثار شهرهای قدیمی در آن سرزمین باقی است . نام بسیاری از شهرهای آن مانند : کاشغر یار قندوختن بمناسبت آنکه مرکز بازرگانی بوده نزد ما مشهور است . حکومت نیمه مستقل ترکستان شرقی در دست ماموران چین ومرکز حکومت آن شهر ارومچی است که دردامنه شمال کوههای تیانشان واقع است وشهر کوچک تورفان در چند کیلومتری جنوب آن قرار دارد . پنبه غلات ابریشم پشم مهمترین محصول ترکستان شرقی است.
شامل ترکمنستانازبکستان و تاجیکستان . جمهوریهای متحده شوروی میان بحر خزر و دریاچه بالخاشاز جنوب به خاک افغانستان وایران واز شرق به ترکستان شرقی محدوداست. در شمال مرز مشترکی باسیبریه ندارد. سطح خاک آن ریگزاراست که بنامهای مختلف آق قوم ( ریگ سفید) قزل قوم ( ریگ سرخ ) قراقوم ( ریگ سیاه ) نامیده میشود. ازطرف مشرق به کوههای میانشان و آلتائی می پیوندد . رودخانه های مرغاب و زرافشان در ریگزارها فرو میروند و دو رود سیحون و جیحون وارد دریاچه آرال میگردند. قسمتی از دره های کوهستانی مشرق و جنوب ترکستان باعتدال آب و هوا و حاصلخیزی معروف است چنانکه در ه فرغانه را بهشت آسیانامند.
مانند قسمتی از مغولستان تحت نفوذ دولت چین اداره میشود . تعداد جمعیت آنرا بطور تخمین تا ۴ میلیون تن نوشته اند . ترکستان شرقی مخصوصا قسمتی ازنواحی غربی و شمال غربی آن از زمانهای قدیم مرکز تمدن ومحل رفت و آمد بازرگانان چینی وایرانی ...

ترکستان در دانشنامه اسلامی

ترکستان
ترکستان،این سرزمین که امروزه از آن با عنوان آسیای میانه یا آسیای مرکزی یاد می شود، ناحیه ای پهناور بود که از شمال به سیبری، از جنوب به افغانستان و هند و تبت و ایران ، از شرق به مغولستان، و از غرب به دریای خزر محدود بوده است.
پس از این که روس ها به سال ۱۸۶۰م. شهر ترکستان در شمال تاشکند را به تصرف درآوردند، نام آن را به اشتباه بر همه مناطق تحت تصرف نهادند و از آن هنگام، زمین های ماوراء النهر بدین نام معروف شد. اما نام ترکستان در نوشته های مربوط به قرن ها پیش از این تاریخ وجود داشته و بخشی گسترده از آسیای میانه به این نام خوانده می شده است. (تصویر شماره ۲۱)سرزمین ترکستان در طول تاریخ دستخوش فراز و نشیب های فراوان شده و حکومت های متعدد بر آن حکم رانده اند. مسلمانان پس از فتح سرزمین های فارس و خراسان به سال ۹۴ق. به سوی ماوراء النهر روی آوردند و سرزمین های این مناطق را نیز فتح کردند تا این که به سال ۹۵ق. به فرماندهی قتیبة بن مسلم باهلی به کاشغر، پایتخت ترکستان شرقی، رسیدند.
← برخی از حاکمان
ترکستان به دو بخش عمده شرقی و غربی تقسیم می شود.
← شرقی
این منطقه که سرزمین های مشهور فراوان چون بخارا، خوارزم، سرخس، ترمذ، سمرقند، تاشکند، و فرغانه را در خود جای داده است، در چند دوره در شمار بزرگ ترین مراکز علمی جهان اسلام به شمار می رفته و دانشورانی بزرگ را پرورانده است. بسیاری از این دانشوران چون زمخشری ، صاحب تفسیر الکشاف ، و سید جلال بخاری، از اولیاء طریقت چشتیه، برای فراگیری دانش به شهرهای مکه و مدینه رفتند و در آن جا مجاور شدند. عبدالرشید ابراهیم از کسانی است که از این منطقه به حج رفته و خاطرات سفرش را با عنوان «عالم اسلام» به نگارش درآورده است.
← راه حج از ایران
...
ترکستان
ترکستان نام قدیم سرزمینی در آسیای مرکزی است. بعد از حمله روس ها به این منطقه و تصرف شهر ترکستان در شمال تاشکند به اشتباه نام این شهر را به تمام مناطق تحت تصرف بکار بردند. حکومت های مختلفی در طول تاریخ بر این منطقه حکم رانده اند. امویان، عباسیان، سامانیان، غزنویان و .... از آن جمله اند. این سرزمین در سال 95 ق توسط مسلمانان فتح گر ...

ترکستان در دانشنامه ویکی پدیا

ترکستان
تُرکِستان به معنی سرزمین ترکان لفظی پارسی است که هیچ گاه به یک منطقه واحد اطلاق نشده است. این نام اولین بار توسط جغرافی دانان پارسی زبان برای اشاره به منطقه زندگی ترک ها استفاده شده است. پس از تضعیف ایران در پی شکست های پیاپی از امپراتوری روسیه در سال ۱۸۶۰ روسیه برای تحت تسلط درآوردن کل آسیای میانه از نفوذ ایران و رفتن به سمت جنوب اقدام به تصرف شهر ترکستان (واقع در قزاقستان امروزی) نمود و به اشتباه نام این شهر را برای کل منطقه جدیدی که تحت تصرف درآورده بود گذاشت.
زبان اویغوری
اویغوری
اویغورها
اویغورستان
ترکستان شرقی
ترکستان غربی
ترکستان امروزه منطقه ای از آسیای میانه است که شامل ایالت خودمختار سین کیانگ چین، قرقیزستان، ازبکستان، قزاقستان، ترکمنستان و شمال افغانستان فعلی می شود.
این منطقه سرزمین اصلی ایل های ترک است که از آنجا به طرف غرب تا منطقه بالکان در اروپا، ایران در جنوب و شمال دریای خزر مهاجرت کرده اند.
این نام اصولاً به سرزمینی اطلاق می شده که مسکن اصلی قوم ترک در آنجا بوده و تقریباً ایالت سین کیانک یا ترکستان چین کنونی است ولی بر اثر مهاجرت مستمر این قوم بطرف شرق و غرب، رفته رفته قسمت اعظم آسیای مرکزی نام ترکستان بخود گرفت چنان که دامنه های جبال تیانشان و دره های علیای جیحون و سیحون یعنی حوضه دریاچه های بالخاش و قره گول و ایسی گول و دره وانهار ایلی و چوو قزلسو که در عهد باستان توران می گفتند، بتدریج ترکستان نامیده شده و هم اکنون ترکستان غربی نام دارد.
عکس ترکستان
ترکستانِ افغانستان یک منطقه در شمال افغانستان کنونی است که در مرز جمهوری های شوروی سابق یعنی ازبکستان، ترکمنستان و تاجیکستان قرار دارد. در قرن ۱۹ در افغانستان یک ولایت به نام ولایت ترکستان بود که توسط عبدالرحمان خان لغو شد، این استان در محور مزار شریف موقعیت داشت و شامل قلمروهای بلخ، جوزجان، فاریاب و سرپل در بین استان های امروزی بود. مساحت همه قلمروها، از اتصال رود کوکچه با آمودریا در شمال شرق با ولایت هرات در شمال ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نقل قول های ترکستان

ترکستان (به معنای:سرزمین ترکان) در زبان فارسی به منطقه ی آسیای مرکزی اشاره دارد.
• «ترسم نرسی به کعبه ای اعرابی/ کین ره که تو میروی به ترکستان است.» -> سعدی در گلستان، همچنین ضرب المثلی فارسی

ترکستان در جدول کلمات

قبیله ای زردپوست ساکن ترکستان روس
ازبک
نام شهری در ترکستان که سرو آنجا معروف است
غاتفر

ترکستان را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• ترکستان ایران   • ترکستان غربی   • نقشه ترکستان بزرگ   • شهرهای ترکستان   • ترکستان افغانستان   • ترکستان شرقی چین   • ترکستان جنوبی   • ترکستان روسیه   • معنی ترکستان   • مفهوم ترکستان   • تعریف ترکستان   • معرفی ترکستان   • ترکستان چیست   • ترکستان یعنی چی   • ترکستان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ترکستان

کلمه : ترکستان
اشتباه تایپی : jv;sjhk
آوا : torkestAn
نقش : اسم خاص مکان
عکس ترکستان : در گوگل

آیا معنی ترکستان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )