برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1678 100 1
شبکه مترجمین ایران

اهل سنت

/'ahlesonnat/

معنی اهل سنت در لغت نامه دهخدا

اهل سنت. [ اَ ل ِ س ُن ْ ن َ ] (ترکیب اضافی ، اِ مرکب ) سنیان. اهل تسنن. رجوع به تاریخ سیستان صص 191 - 193 و مزدیسنا ص 289 و ضحی الاسلام و فهرست آن و رجوع به سنی شود.

معنی اهل سنت به فارسی

اهل سنت
سنیان . اهل تسنن

اهل سنت در دانشنامه اسلامی

اهل سنت
اهل سنت اصطلاحی است در علم ملل و نحل که بر گروهی از مسلمانان اطلاق می شود.
اصطلاح «اهل سنّت» از دو واژه «اهل» و «سنت» ترکیب یافته است.«اهل» در لغت به معنای گروهی است که در امری از امور با هم شریک باشند مانند: «اهل بیت» که در پیوندخانوادگی، و «اهل اسلام» که در عقیده قلبی، شریک یکدیگرند.
معنای لغوی سنت
«سنّت» در لغت به راه و روش نیکو و پسندیده گفته می شود. (سُنّة اللّه فِی الّذین خَلو مِنْ قَبْل)؛ این سنت خداوند در اقوام پیشین است «طریقه الهی درباره کسانی که پیشتر بوده اند» و گاهی این واژه درباره مطلق راه و روش به کار می رود، هر چند پسندیده نباشد چنان که در حدیثی آمده:«ومن سنّ سنّة سیئة کان علیه وزرها ووزر من عمل بها» هر کس راه و روش بدی از خود به یادگار گذارد، علاوه بر گناه عمل خویش، در گناه عاملان به آن نیز، شریک می باشد.
کاربرد سنت میان علما
«سنت» در میان علما، دو کاربرد دارد: یکی سنّت به معنای گفتار و کردار و سکوت پیامبر اسلام (صلی الله علیه وآله وسلم در هر عملی که انجام می گیرد، و مقصود از گفتار، امر و نهی الزامی و غیر الزامی اوست، و امر و نهی الزامی را، وجوب و حرمت، وغیر الزامی از هر دو را، ندب و کراهت می نامند» دیگری «سنت» در مقابل «بدعت» است. عمل و کاری که قابل استناد به شریعت باشد، «سنت» و خلاف آن «بدعت» است چنان که امام علی (علیه السلام) فرموده است: «أحْیوا السنّة وأماتُوا البدعَة» : آنان سنت را زنده کرده و بدعت را میرانده اند.
تاریخ پیدایش اصطلاح اهل سنت
...
اهل سنت
واژه سُنّی از لحاظ لغت منسوب به «سنت» است، و سنت به عملی گفته می شود که منطبق بر سنت پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله باشد و از این رو در مقابل «بدعت» قرار می گیرد.
و در اصطلاح به یکی از دو فرقه بزرگ از مسلمانان گفته می شود که اکثریت مسلمانان را در بر می گیرد. در مقابل شیعه که اقلیت را تشکیل می دهند. اختلاف اصلی این دو فرقه بر سر مسئله جانشینی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و مسئله امامت است.اساس پیدایش این عنوان به صورت تسمیه گروهی از مسلمانان در قرنهای دوم و سوم هجری بود که مکتب متکلمین اسلامی مانند اشاعره و معتزله و ...


اهل سنت در دانشنامه ویکی پدیا

اهل سنت
نشان اسلام
از مذاهب اسلاماهل سنت
مذاهب فقهی
حنفی · مالکی · شافعی · حنبلی
عکس اهل سنت
در میان فقهای اهل تسنن، چهار نفر به عنوان صاحب مذهب و صاحب مکتب خوانده می شوند و توده تسنن تابع یکی از این چهار پیشوا می باشد:
ابوحنیفه نعمان بن ثابت: مذهب حنفی
مالک ابن انس: مذهب مالکی
محمد ادریس شافعی: مذهب شافعی
احمد ابن حنبل: مذهب حنبلی
ولی انحصار مذهب و مکتب به این چهار نفر در قرن هفتم هجری رخ داد. قبلاً در حدود ده مکتب و مذهب در میان اهل تسنن موجود بود.
حسین بن علی علیه السلام">علی و نبرد کربلا از دیدگاه علمای اهل سنت
حسین بن علی که نوه پیامبر اسلام و فرزند علی بن ابی طالب می باشد به نقل دانشمندان و محدثان مذهب سنی به صفات مختلف یاد شده است. احمد بن حنبل در روایتی از محمد پیامبر اسلام، حسین بن علی را آقای جوانان بهشت معرفی می کند. علاء الدین متقی هندی در کنز العمال آورده است: حسین بن علی زمینه ساز دوستی خدا و پیامبرش معرفی شده است و جایگاه جاودانش در بهشت خواهد بود. ابن صباغ مالکی از راویان و دانشمندان مذهب سنی در رابطه با حسین بن علی روایت کرده است: هنگامی که حسین بن علی به نماز می ایستاد رنگش زرد می شد. ابن تیمیه فقیه و متکلم مسلمان دوره حمله مغول قاتلین حسین بن علی را لعنت می کند. ابن خلدون از حسین بن علی به عنوان صحابی مجتهد یاد می کند و او را شایسته رهبری برای قیام علیه یزید بر می شمرد.
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

اهل سنت در جدول کلمات

معنی اهل سنت به انگلیسی

sunni (اسم)
سنی ، اهل سنت ، پیرو مذهب سنت
sunnite (اسم)
سنی ، اهل سنت ، پیرو مذهب سنت
traditionalist (اسم)
اهل سنت ، سنت گرای ، پیرو روایات وسنن

اهل سنت را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• عقاید اهل سنت   • سایت اهل سنت   • امامان اهل سنت به ترتیب   • اهل تشیع   • اهل سنت کردستان   • اهل سنت ایران   • اهل سنت زاهدان   • اسامی امامان اهل سنت   • معنی اهل سنت   • مفهوم اهل سنت   • تعریف اهل سنت   • معرفی اهل سنت   • اهل سنت چیست   • اهل سنت یعنی چی   • اهل سنت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اهل سنت

کلمه : اهل سنت
اشتباه تایپی : hig skj
آوا : 'ahlesonnat
نقش : اسم
عکس اهل سنت : در گوگل

آیا معنی اهل سنت مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )