برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1516 100 1
شبکه مترجمین ایران

اهل سنت و جماعت

اهل سنت و جماعت در دانشنامه اسلامی

اهل سنت و جماعت
اَهْل ِ سُنَّت ْ وَ جَماعَت ، اصطلاحی در گروه بندیهای مذهبی مسلمانان که در طی قرون متمادی ناظر به گرایش مذهبی اکثریت مسلمانان بوده است .
نسبت به اهل سنت و جماعت با رعایت اختصار ، به صورت « سنی » شهرت یافته است .
مقصود از سنت
اصطلاح اهل سنت و جماعت ، با قید سنت ، مذاهب بدعت گذار و با قید جماعت ، مذاهب اهل خروج را از جرگه اکثریت خارج کرده است ؛ اما باید توجه داشت که مقصود از سنت و بدعت در اینجا، سنت و بدعت بر پایه تعریفی است که اکثریت از این دو اصطلاح داشته اند.
شمول تعبیر
در طول تاریخ اسلام ، نمی توان گروهی از مسلمانان را نام برد که نسبت انحراف از سنت و گرایش به بدعت را برخود پسندیده باشند. در حال حاضر، تنها گروه هایی از مسلمانان که از شمول تعبیر اهل سنت و جماعت خارج هستند، گروه های شیعه و اباضیه اند، اما در نگاه تاریخی ، باید یادآور شد که برخی از شعب کلامی مسلمانان ، همچون معتزله و مرجئه نیز از سوی اکثریت در شمار اهل سنت و جماعت شمرده نمی شده اند.
مرزبندی
...
اهل سنت و جماعت
اَهْل ِ سُنَّت ْ وَ جَماعَت، گروه (یا فرقه) عمده و اکثریتِ جمعیتیِ مسلمانان که با نام «سنی» و «اهل تسنن» نیز شناخته می شوند. اهل سنت شامل فرقه هایی است که به وجود نص بر امام و خلیفه رسول خدا معتقد نیستند و تعیین خلیفه و امام را برعهده مسلمانان و به انتخاب آنان می دانند. جز ایران و عراق و آذربایجان و بحرین و لبنان، در دیگر کشورهای اسلامی اکثریت با اهل سنت است. اهل سنت از نظر کلامی و فقهی به فرقه ها و مذاهب گوناگونی تقسیم می شوند. مذاهب اهل سنت از نظر فقهی عبارتنداز:حنفی، پیروان ابو حنیفه؛ مالکی، پیروان مالک بن انس؛ شافعی، پیروان محمد بن ادریس شافعی؛ حنبلی، پیروان احمد بن حنبل. از نظر اعتقادی نیز اهل سنت به این فرقه ها تقسیم می شوند: اشاعره، پیروان ابوالحسن اشعری؛ اهل حدیث، پیروان احمد بن حنبل (سلفیه بخشی از آنها است)؛ معتزله، پیروان واصل بن عطا؛ ماتریدیه، پیروان ابومنصور ماتریدی سمرقندی.
اصطلاح اهل سنّت از دو واژه عربی اهل و سنت ترکیب یافته است. اهل در لغت به معنای گروهی است که در امری از امور با هم شریک باشند مانند ...

اهل سنت و جماعت را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی اهل سنت و جماعت   • مفهوم اهل سنت و جماعت   • تعریف اهل سنت و جماعت   • معرفی اهل سنت و جماعت   • اهل سنت و جماعت چیست   • اهل سنت و جماعت یعنی چی   • اهل سنت و جماعت یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی اهل سنت و جماعت

کلمه : اهل سنت و جماعت
اشتباه تایپی : hig skj , [lhuj
عکس اهل سنت و جماعت : در گوگل

آیا معنی اهل سنت و جماعت مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )