برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
96 1565 100 1
شبکه مترجمین ایران

الغیبة

الغیبة در دانشنامه ویکی پدیا

الغیبة
عنوان کتاب هایی از علمای شیعه در باب امام دوازدهم شيعه است. از مشهورترین این کتب می توان به «الغیبة» اثر «نعمانی» و «الغیبة» تألیف « شیخ طوسی » اشاره کرد.
الغیبة (طوسی)
الغیبة (نعمانی)
الغیبة ممکن است به یکی از موارد زیر اشاره داشته باشد:
الغیبة (طوسی)
الغیبة (نعمانی)
کتاب الغیبَة تألیف شیخ الطّائفه ابی محمّد بن الحسن طوسی (متوفّی ۴۶۰ هجری قمری) از معتبرترین و قدیمی ترین آثار شیعه می باشد که از جهت نزدیک بودن به عصر غیبت صغری جزء معدود آثار بر جای مانده از علمای سلف می باشد و پژوهشگران و محققان مباحث مهدویت و انتظار به عنوان چشمه ای زلال و ناب از آن یاد می کنند.
شیخ طوسی
شیخ طوسی در این کتاب جدیدترین استدلالات، هم از نظر روایتی و هم از لحاظ کلامی را در توجیه غیبت کبری امام دوازدهم به کار می برد و با استفاده از احادیث و استدلال عقلی ثابت می کند که امام دوازدهم حضرت مهدی است که باید در پرده غیبت به سر برد.
«شیخ طوسی» اطّلاعات تاریخی موثّقی را در مورد فعّالیّتهای مخفی چهار نائب خاص امام دوازدهم به نقل از کتاب مفقود شده ای تحت عنوان «الاخبار الوکلاء الاربعه» نوشته «احمد بن نوح بصری» ارائه می دهد.
یکی از مهم ترین روایات و احادیثی که در کتاب معتبر غیبت طوسی نقل شده است، حدیث شب وفات پیامبر(ص) می باشد . بر خلاف تصور عامه مردم و آنچه در میان شیعیان معروف است(که یکی از اصحاب مانع از مکتوب شدن وصیت شد)، پیامبر خدا(ص) در آن شبی که قصد مکتوب کردن وصیت خود را در جمع برخی از اصحابشان داشتند این نوشته بازدارنده از گمراهی، یعنی وصیت خود را املاء نمودند و امام علی(ع) آن را در نزد شاهدانی همچون سلمان و اباذر مکتوب فرمودند. این وصیت در کتب معتبر شیعیان موجود است و از لحاظ اعتبار به دلیل داشتن قرائن و تواتر معنوی از درجه بالایی برخوردار است. بخشی از متن این وصیت را در زیر میتوانید مطالعه بفرمایید:
...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

الغیبة را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی الغیبة   • مفهوم الغیبة   • تعریف الغیبة   • معرفی الغیبة   • الغیبة چیست   • الغیبة یعنی چی   • الغیبة یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی الغیبة

کلمه : الغیبة
اشتباه تایپی : hgydfة
عکس الغیبة : در گوگل

آیا معنی الغیبة مناسب بود ؟           ( امتیاز : 96% )