برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1388 100 1

ابوهریره

ابوهریره در دانشنامه اسلامی

ابوهریره
عبدالله یا عبدالرحمان بن عامر دَوسی (یا صخر) به عنوان صحابی مشهور پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) نزد اهل سنت معروف بوده و راوی بیشترین حدیث از پیامبر (صلی الله علیه و آله وسلّم) در کتاب اهل سنت می باشد.
عمیر بن عامر بن ذی الشری
ذهبی، محمد بن احمد، سیر اعلام النبلاء، ج۲، ص۵۷۸.    
وی به کنیه ابوهریره شهرت داشت. بر پایه گزارش خودش، از آن جا که در جوانی گربه ای را نگاه می داشت،
ابن سعد، محمد، الطبقات الکبری، ج۴، ص۲۴۵.    
ابوهریره پیش از اسلام با یتیمی و فقر و چوپانی نزد خانواده اش زندگی می کرد.
ابن سعد، محمد، الطبقات الکبری، ج۴، ص۲۴۳.    
...
ابوهریره
عبدالله (یا عبدالرحمان) بن عامر (یا صخر) دَوسی (درگذشت ۵۹ق) مشهور به ابوهُرَیره از اصحاب پیامبر(ص) و محدّثان مشهور اهل سنت که شخصیت او به دفاع یا ردّ همواره شایان توجه است. ابوهریره از پیامبر اکرم(ص) بسیار حدیث نقل می کرده و این موجب شد تا حتی در همان دهه های نخستین اسلامی نسبت به او حساسیت هایی برانگیخته شود؛ به عنوان مثال عمر، ابوهریره را به علت زیادی روایت از پیامبر(ص)، از نقل حدیث بر حذر داشت. همچنین حضرت علی(ع) و برخی دیگر از اصحاب نیز در همین مورد زبان به اعتراض گشودند. شیعه امامیه در آثار مختلف خود به انتقاد از شخصیت ابوهریره پرداخته اند.
از جمله نام های دوران جاهلی ابوهریره، عبدشمس و عبدغنم و از نام های دوران اسلامی او، عبدالله و عبدالرحمن از شهرت بیشتری برخوردارند.
در وجه شهرت او به این کنیه ابوهریره، دو ماجرا نقل شده که حاکی از اطلاق آن از سوی پیامبر(ص) یا از سوی مردم است. این کنیه برگرفته از مصغّر « هرّ » (گربه) است. ابن اسحاق از قول خود ابوهریره روایت می کند که نام من در جاهلیت عبدشمس بن صخر بود و در اسلام عبدالرحمن گردید. پیامبر(ص) مرا ابوهریره خواند زیرا من گوسفندان او را چوپانی می کردم تا روزی به چند گربه دست یافتم و آنها را در آستین نهادم، هنگام غروب چون گوسفندان را بازگرداندم، پیامبر(ص) صدای آنها را شنید، فرمود چیست؟ گفتم چند بچه گربه است. فرمود: تو ابوهریره ای و ...

ابوهریره در دانشنامه ویکی پدیا

ابوهریره
ابوهریره (زادروز / ۲۰ سال پیش از هجرت) - وفات / ۵۹ (قمری) ۶۸۱ (میلادی)) از اصحاب محمد بن عبدالله پیامبر اسلام بود.
تال
ابوهریره یمنی از اصحاب محمد بن عبدالله پیامبر اسلام بود. نام کامل وی: (عبدالرحمن به صخر الدوسی بن ثعلبه بن سلیم بن فهم) بوده و نسب او به قبیلهٔ (الأزو اعظم) یکی از مشهورترین قبائل یمن می رسد. نام وی در دوران پیش از اسلام عبد شمس بود که محمد آن را به عبدالرحمن تغییر داد. او پس از فتح خیبر به یثرب آمده و در آن جا اسلام آورد. عمر او را والی بحرین قرار داد. ابوهریره از راویان حدیث است. در صحیح بخاری و صحیح مسلم، احادیثی که او از محمد، پیامبر اسلام نقل کرده است، ذکر شده اند. در سال ۵۸ هجری ابوهریره، بر جنازهٔ عایشه همسر پیامبر نماز گزارد. وی در سال ۵۹ (قمری)، در سن هفتاد وهشت سالگی درگذشت.
او عبدالرحمان بن صخر از فرزندان ثعلبه بن سلیم بن فهم بن غنم ابن دوس یمانی است، که از قبیله دوس بن عدنان بن عبدالله بن زهران بن کعب بن حارث بن کعب بن عبدالله بن مالک بن نصر سنوءه ابن ازد است، ازد از بزرگترین و معروف ترین قبیله های عرب است، که به ازد بن غوث بن نبت بن مالک بن کهلان از عرب های قحطانی منسوب است.


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ابوهریره در دانشنامه آزاد پارسی

ابوهُرَیْره ( ـ مدینه ۵۹/۵۷ق)
از صحابۀ پیامبر (ص). دربارۀ نام او اختلاف بسیار است، اما کُنیۀ او از گربه گرفته شده است. در ۷ق بعد از غزوۀ خیبر به مدینه آمد و مسلمان شد. پس از اقامت کوتاهی، حدود یک سال و نیم، در مدینه به بحرین رفت و در دوران خلافت ابوبکر و عمر از کارگزاران ایشان در همان دیار بود. عمر او را به سبب مال اندوزی عتاب کرد و از نقل حدیث برحذر داشت. ابوهریره در زمان عثمان به هواداری او پرداخت و پس از قتل عثمان با معاویه همدستی کرد. روایات بسیار ابوهریره همواره مورد تردید بوده و برخی عالمان شیعه و سنّی او را به دروغگویی و جعل حدیث متهم کرده اند.

ارتباط محتوایی با ابوهریره

ابوهریره را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ابوهریره   • مفهوم ابوهریره   • تعریف ابوهریره   • معرفی ابوهریره   • ابوهریره چیست   • ابوهریره یعنی چی   • ابوهریره یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ابوهریره
کلمه : ابوهریره
اشتباه تایپی : hf,ivdvi
عکس ابوهریره : در گوگل

آیا معنی ابوهریره مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )