برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1344 100 1

ابواحمد جمال الدین محمد اخباری

ابواحمد جمال الدین محمد اخباری در دانشنامه اسلامی

ابواحمد جمال الدین محمد اخباری
اَخْباری، میرزا محمد، ابو احمد جمال الدین (۲۱ ذیقعده ۱۱۷۸- م ق ۲۸ ربیع الاول ۱۲۳۲ق /۱۲ مه ۱۷۶۵- ۱۵ فوریه ۱۸۱۷م)، فرزند عبدالنبی بن عبدالصانع نیشابوری استرابادی، فقیه ، محدث و از پایه گذاران مکتب اخباریه می باشد.
درباره نسب او اختلاف بسیار است، یکی از نوادگان وی به نام ابراهیم بن میرزا احمد، در مقدمه کتاب، ایقاظ النبیه میرزا محمد را از سادات رضوی دانسته، و نسبش را به حسین پسر موسی المبرقع از فرزندان امام جواد (علیه السلام) رسانده است. در جایی نیز به نقل از کتاب ضیاء المتقین میرزا محمد، نسب او به شمس الدین محمد جوینی وزیر و صاحب دیوان رسانده شده است. شاید به جهت همین اختلاف است که برخی، سلسله نسب او را فقط تا عبدالصانع بر می شمارند.
زندگینامه
میرزا محمد در اکبرآباد یا فرّخ آباد در سرزمین هند ، از مادری استرابادی متولد شد. جدش عبدالصانع از مردم استراباد و پدرش عبدالنبی مقیم نیشابور بود که بعدها به هند مهاجرت کرد. اینکه تنکابنی او را از مردم بحرین دانسته است، صحت ندارد.میرزا محمد تحصیلات مقدماتی خود را در هندوستان به انجام رسانید و در حدود ۲۰ سالگی برای گزاردن حج ، با خانواده راهی حجاز شد و در میانه راه ، پدرش را از دست داد.
میرزا محمد در راه کسب علوم مختلف
پس از اتمام مناسک، راه عراق را در پیش گرفت و چندی در نجف و سپس در کربلا ماند و سرانجام در کاظمین سکنی گزید. در این شهرها، محضر چند تن از علمای برجسته، مانند آقا محمدعلی بهبهانی، میرزا مهدی شهرستانی و شیخ موسی بحرینی را درک کرد و دیری نپایید که در علوم معقول و منقول صاحب بصیرت شد. او در کنار علوم متداول دینی ، در علوم غریبه از قبیل طلسمات و نیرنجات و جفر و اعداد مطالعاتی کرد و در بحث و جدل نیز مهارت یافت.
اختلاف وی با اصولی ها
...

ارتباط محتوایی با ابواحمد جمال الدین محمد اخباری

به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی ابواحمد جمال الدین محمد اخباری   • مفهوم ابواحمد جمال الدین محمد اخباری   • تعریف ابواحمد جمال الدین محمد اخباری   • معرفی ابواحمد جمال الدین محمد اخباری   • ابواحمد جمال الدین محمد اخباری چیست   • ابواحمد جمال الدین محمد اخباری یعنی چی   • ابواحمد جمال الدین محمد اخباری یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی ابواحمد جمال الدین محمد اخباری
کلمه : ابواحمد جمال الدین محمد اخباری
اشتباه تایپی : hf,hpln [lhg hgndk lpln hofhvd
عکس ابواحمد جمال الدین محمد اخباری : در گوگل

آیا معنی ابواحمد جمال الدین محمد اخباری مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )