برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1540 100 1
شبکه مترجمین ایران

آسام

/'AsAm/

معنی اسم آسام

اسم: آسام
نوع: پسرانه
ریشه اسم: لری
معنی: سام، داستان خوشایند، حدیث خوش، همچنین از شخصیتهای شاهنامه و نام پهلوان ایرانی پسر نریمان و پدر زال و جهان پهلوان ایران در زمان منوچهر پادشاه پیشدادی، همچنین نام یکی از ایالتهای مرزی شمال شرقی هند که مجاور بنگلادش است

معنی آسام در لغت نامه دهخدا

آسام. (اِ) مقلوب آماس. (انجمن آرای ناصری ). و ظاهراً آسام اصل سام است نه مقلوب آماس : السرسام فارسیة، السَّر هو الرأس و السام هو الورم. البرسام ، البر هو الصدر و السام هو الورم . و در فارسی حذف «آ» در کلمات مصدره ٔ بدان بسیار باشد. رجوع به «آ» شود.

معنی آسام به فارسی

آسام
استان شمال شرقی هند ( مشترک بین پاکستان شرقی و بیرمانی ۴۷/٠۸۹ میل مربع مساحت و ۸/۸۳٠/۸۳۲ تن سکنه دارد . شهرهای عمده آن دهو بری گو هاتی تزپور و غیره . ۴٠./. مردم بزبان آسامی تکلم میکنند و ۲۴./. بزبان بنگالی . بارندگی بسیار و رود خانه ها پر آب است . محصول عمده برنج چای کنف است که صادر می شود زلزله های شدید در آن روی میدهد . دانشگاهی به نام دانشگاه گوهانی دارد .
مقلوب آماس انجمن آرای ناصری

آسام در دانشنامه ویکی پدیا

آسام
آسام (به آسامی: অসম، تلفظ: اُسُم و اُخُم) یکی از ایالات کشور هند، واقع در منتهای شمال شرقی آن کشور، میان برمه و بنگلادش و در دامنه های هیمالیای شرقی است.
مرکز آسام شهر دیسپور و بزرگ ترین شهر آن گوواهاتی است. بیشتر مردم این ایالت به زبان آسامی سخن می گویند.
وسعت آن در حدود ۷۸٬۴۳۸ کیلومترمربع، و جمعیت آن حدود ۲۶٬۶۵۵٬۰۰۰ نفر است ۱۱. این ایالت از شمال با کشور بوتان و آرونچال پرادش، از شرق با آرونچال پرادش و ناگالند و مانیپور، از جنوب با میزورام و مگه لایا و از غرب با بنگال غربی، تری پورا و بنگلادش هم مرز است.
بیش از نیمی از چای تولیدشده در هند در ۸۰۰ کارخانه چای سازی در آسام تولید می شود.
عکس آسام
آسام (به انگلیسی: awesome) یک مدیر پنجرهٔ پویا برای سیستم پنجره ایکس است که به زبان های سی و لوا نوشته شده است. توسعهٔ این پروژه با مشتق شدن از دی دابلیوام آغاز شد. هدف آسام این است که تا حد ممکن کوچک و سریع، اما قابل شخصی سازی باشد و امکان مدیریت کارآمد پنجره ها توسط صفحه کلید را به کاربر بدهد.
قابل تنظیم توسط یک فایل تنظیمات لوا.
همچون دی دابلیوام و دابلیوام آی آی، آسام از برچسب ها (به انگلیسی: tags) به جای فضاهای کاری (به انگلیسی: workspace) استفاده می کند. پنجره ها می توانند به برچسب ها نسبت داده شوند و چندین برچسب می تواند در یک زمان انتخاب گردد.
به عنوان یک مدیر پنجرهٔ پویا، آسام می تواند برای هر برچسب یک چیدمان صفحه داشته باشد. به عنوان مثال چیدمان شناور، چندین چیدمان پویای موزائیکی، بززگ شده (maximized) و درشت ساز (magnifier).
چندین نوار وضعیت، قابل تنظیم جدا برای هر صفحهٔ نمایشگر، به همراه بسیاری از ویجت ها (جعبه های نوشتاری و تصویری، نمودارها، نوارهای پیشرفت و …
همه چیز می تواند با صفحه کلید انجام گردد، بنابراین استفاده از موس اختیاری است.
پشتیبانی Multihead (توسط XRandR، Xinerama یا Zaphod mode).
مطابق با استاندارد freedesktop.org شامل EWMH، شاخهٔ اصلی XDG، XEmber، اطلاع رسان پیش خوان و ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آسام در دانشنامه آزاد پارسی

آسام (Assam)
ایالتی در شمال شرقی هند، با ۷۸,۵۲۳ کیلومتر مربع مساحت و ۲۷,۴۲۸,۰۰۰ نفر جمعیت (۲۰۰۱). جمعیت آن شامل ۱۲میلیون نفر آسامی(هندو)، ۵میلیون نفر بنگالی (که اغلب مهاجران مسلمان از بنگلادش اند)، نپالی، و ۲میلیون نفر بومی (با مذاهب مسیحی و سنتی) است. آسامی زبان رسمی آن است. نیمی از نفت هند در این ایالت تولید می شود؛ تولید زغال سنگ، مواد پتروشیمی، کاغذ، و سیمان دیگر صنایع مهم آن را تشکیل می دهند. آسام همچنین نیمی از چای هند را تولید می کند. شهرهای مهم آن عبارت اند از گوواهاتی، دیبروگر، سیلچر، و دیس پورکه مرکز آسام است و یکی از حومه های گوواهاتی نیز به شمار می رود. آسام از ۱۰۰۰پ م، با ورود مهاجرانی از چین و میانمار(برمه) منطقه ای پر رونق بود. پس از هجوم برمه ایها در ۱۸۲۶ بریتانیا این منطقه را تصرف و در ۱۸۷۴ آن را به استانی مجزا تبدیل کرد؛ به استثنای بخش عمدۀ قسمت مسلمان نشین سیلهت، که در ۱۹۴۷ به پاکستان واگذار گردید، آسام به دومینیون هندضمیمه شد.

آسام را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علی
آسام به معنی آسایش من میباشد که جزیی از افعال دعایی زنانن و مردان لر است مثلا میگویند آسام بیا یا آسام کجا بییه
لور لک
آسام دارای دپرشه ایی لوری است و روزمره بسیار مورد استفاده قرار میگیرد و یک واژه است ک شخص نور چشمی را با آن خطاب قرار می دهندبعنوان مثال ئآساکه م سیقه سه رت بام...یعنی عزیزم یا نور چشمم و امثال این قربان سرت شوم
روژان
آسام : نام پسرانه لری است به معنی داستان خوشایند.
روژان
آسام : عزیزم ، یارم ، یاریگرم ، خیلی عزیز و محبوب .
روژان
آسام : مایه آرامش خاطر ، دلخوشی ، دلآرام ، آرامش دهنده قلب وروح ، محبوب و گرامی.
عطا
دردانه. یکی یکدانه
علیرضا
در زبان لکی معنی آسایش میشه آسا، آسا م یعنی آسایش من و کسانی که اورا خطاب میکنند
علی
به زبان لری آسام‌یعنی در زمان پیری وناتوانی آسای دسم بویه

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• آسام ترکیه   • آسام هند   • آسام زیمنس   • معنی اسم آسام   • شرکت آسام زیمنس   • صندوق آسام   • آسام آنکارا   • یاسام   • معنی آسام   • مفهوم آسام   • تعریف آسام   • معرفی آسام   • آسام چیست   • آسام یعنی چی   • آسام یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آسام

کلمه : آسام
اشتباه تایپی : Hshl
آوا : 'AsAm
نقش : اسم خاص مکان
عکس آسام : در گوگل

آیا معنی آسام مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )