برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1522 100 1
شبکه مترجمین ایران

آذربایجان

/'AzarbAyjAn/

برابر پارسی: آتورپاتکان، آذرآبادگان

معنی آذربایجان در لغت نامه دهخدا

آذربایجان. [ ذَ ] (اِخ ) (گویند این کلمه از آترپاتوس ، نام یکی از سرداران اسکندر مأخوذ است و صاحب معجم البلدان و بعض دیگر گفته اند که از لفظ آذر به معنی آتش و بادگان یا بایگان به معنی حافظ و خازن آمده است و معنی مجموع آن حافظالنار یا حافظ بیت النار باشد. آتروبات یا آذربدآتش پناه و اتروبات مانسارسپندان نام موبدی وزیر شاهپور دوم و شارح اوستاست که تمام نام او «پسر قانون مقدس آتش پناه » معنی میدهد. در صورتی که کلمه ٔ آتروبات و آذربد واسامی مانند این دو در زبان فارسی قدیم هست انتساب نام آذربایجان به نام سردار اسکندر محتاج به ادله ٔ قاطعتری از تاریخ است که از غیر مآخذ یونانی و رومی باشد) نام ایالتی از ایران که آن را آذر و آذرباد و آذربادگان و آذرباذگان و آذربایگان و آذربیجان و اَذْرَبیجان بر وزن عندلیبان (معجم البلدان ) نیز نامند. آذربایجان در قدیم از شمال به ارّان و از جنوب غربی به آشور و از مغرب بارمنستان و از مشرق بدو ایالت مغان و گیلان محدود میشده و پای تخت آن شهر گنجک بوده است در تخت سلیمان در جنوب شرقی مراغه و عرب آن را کزناو یونانیان گازا مینامیده اند. و آذربایجان فعلی محدود است از شمال برود ارس و از مغرب بارمنستان و کردستان ترکیه و از جنوب بکردستان و خمسه و از مشرق بکوههای طالش و مغان. سرزمین آذربایجان فلاتی مرتفع و کوهستانی و بلندترین نفاط آن قله ٔ معروف بکوه نوح کوچک است که 1500 گز ارتفاع آن است. موقع جغرافیائی آن درعرض شمالی از 36 تا 38 درجه و نیم و طول شرقی از 41درجه و نیم تا 46 درجه و ربع، و مساحت سطح آن 104هزار کیلومتر مربع و جمعیت آن در حدود دوملیون است. هوای آن معتدل و متمایل بسردی است. و در زمستان مخصوصاً در نقاط پرارتفاع بسیار سرد شود. اراضی آن عموماً حاصلخیز و مشتمل بر مراتع سبز و خرم است و انواع حبوب و میوه ها بخوبی و فراوانی در آن بعمل می آید و انگور آن مخصوصاً بتنوع و وفور و خوبی مشهور است. مهمترین کوههای آذربایجان سبلان و سهند و بلاد مشهور آن تبریز و ماکو و مرند و خوی و سلماس و قراجه داغ و اردبیل و خلخال و سراب و هشترود و مراغه و صاین قلعه ٔ افشار و ساوجبلاغ و ارومیه است. زبان مردم آذربایجان شعبه ای از زبان فارسی موسوم بزبان آذری بوده است. آذربایجان در این عصر بدو قسمت مستقل شرقی و غربی تقسیم ...

معنی آذربایجان به فارسی

آذربایجان
ایالتی در ایران واقع در شمال غربی این کشور و آن از شمال و شمال شرقی بمرز ایران و شوروی ( دره رودارس ) از مغرب به مرز ایران و ترکیه از مشرق به بحر خزر محدود است و آن نجدیست نا هموار و دارای قلل آتشفشانی مانند سبلان و سهند و در مرکز آن حوزه وسیع نسبه پستی است که دریاچه ارومیه ( رضائیه ) در آن قرار دارد آب و هوای آذربایجان در شمال و شرق سرد و بری در مغرب و مرکز معتدل و در جنوب حوزه دریاچه گرم و مرطوب است باران . سالیانه به ۵٠ سانتیمتر میرسد . امروزه این ناحیه به سه بخش آذربایجان شرقی آذربایجان غربی و اردبیل تقسیم گردیده .
نامی است که امروزه بولایت اران داده اند
استان سوم آذربایجان شرقی بین قفقاز دریای خزر کوهای طالش کردستان و آذربایجان غربی واقع است و مرکز استانداری آن شهر تبریز است . شهرستانهای آن از این قرارند تبریز اهر هرو آباد اردبیل میانه مرند سراب و خیاو .
استان چهارم یا آذربایجان غربی بین ترکیه ارمنستان آذربایجان شرقی و کردستان واقع است . مرکز آن شهر ارومیه و شهرستانهای آن از این قرارند : ارومیه خوی ماکو مهاباد و مراغه .
سلسله از اتابکان که در آذربایجان حکومت راندند

آذربایجان در دانشنامه اسلامی

آذربایجان
جمهوری آذربایجان(به آذربایجانی: Azərbaycan Respublikası)و پایتخت آن باکو است.
جمهوری آذربایجان در منطقه جغرافیایی قفقاز و در گذرگاه اروپا و آسیای جنوب غربی و در جوار دریای خزر قرار گرفته است. نوع حکومت جمهوری آذربایجان جمهوری پارلمانی چند حزبی با یک مجلس قانونگذاری است. جمهوری آذربایجان سکولار است و از سال ۲۰۰۱ به عضویت شورای اروپا در آمده است. ولی به دلیل عدم وجود نهادهای دموکراتیک این جمهوری تازه استقلال یافته، هم چنان از میراثهای ساختار استبدادی اتحاد جماهیر شوروی رنج می برد. اکثریت جمعیت جمهوری آذربایجان مسلمان شیعه هستند. ۸۹٪ جمعیت آن ترک زبان هستند. در کنار زبان ترکی آذربایجانی (زبان رسمی) زبانهای روسی، ارمنی، کردی ،تالشی، عبری و لزگی نیز صحبت می شود.
جمهوری آذربایجان در جنوب رشته کوهای قفقاز و شمال رودخانه ارس در مجاورت دریای خزر واقع شده. کشورهای مجاور جمهوری آذربایجان عبارت اند از: ایران، ارمنستان، ترکیه، گرجستان، روسیه و کشورهای دیگر کناره دریای خزر، ترکمنستان و قزاقستان. جمهوری آذربایجان شامل منطقه خود مختار نخجوان است که در غرب ارمنستان، شمال غرب ایران و شرق ترکیه قرار دارد.
تقسیمات کشوری جمهوری آذربایجان به این صورت است که کشور به 59 بخش، 11 شهر و 1 جمهوری خودمختار تقسیم شده است. جستار وابسته: فهرست شهرهای جمهوری باکو پایتخت با ۱۹۰۰۰۰۰ نفر جمعیت بزرکترین شهر کشور گنجه جمعیت ۳۰۰۰۰۰ آستارای جمهوری آذربایجان اردوباد خان کندی سومقاییت شوشا شکی شیروان شاماخی
از لحاظ آب و هوائی جمهوری آذربایجان دارای چندین نوع آب و هوای مختلف است. درجه هوای متوسط در مناطق جلگه ای شمال و شرق کشور تا ۶ سانتیگراد در زمستان و ۲۶ سانتیگراد در تابستان می رسد، در حالیکه در مناطق کوهستانی غربی زمستانها تا ۹- در زمستان و ۱۲ درجه سانتیگراد در تابستان می رسد. بطور کلی شمال و شرق کشور دارای آب و هوای نسبتاً خشک و کوهستانی است در حالیکه منطقه جنوب شرقی آب و هوای مرطوب و ملایم تری دارد. مناطق غربی شامل قره باغ و نخجوان نسبتاً مرطوب و کوهستانی هستند. مناطق مرکزی شامل جلگه های وسیع مستعد کشاورزی است که توسط رود کورا آبرسانی می شوند.
نرخ رشدجمعیت: ۵۲/۰ متوسط تولید ناخالص داخلی:۳۴۰۰ دلار نرخ رشد اقتصادی:۱۰٫۲ (۲۰۰۴) جمهوری آذر ...


آذربایجان در دانشنامه ویکی پدیا

آذربایجان
آذربایجان ایران (به پارسی میانه: آتورپاتَاکان) (به پارسی باستان: آذَرباذَگان/ آذَربایَگان) (به ارمنی: اَتْرَپَتَکَن) (به سریانی: اَذُربایْغان) نام سرزمینی جغرافیایی در انتهای شمال غربی ایران است که آن را آذرباد، آذربادگان، آذرباذگان، آذربایگان، آذربیجان و اَذْرَبیجان نیز نامیده اند.
دریاچه ارومیه بزرگ ترین دریاچه در محدودهٔ آذربایجان و ایران است که در بین استان های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی واقع شده است. این دریاچه در سال های اخیر با مشکل کم آبی و خطر خشک شدن کامل مواجه بوده است.
دریاچه شورابیل این دریاچه در جنوب شهر اردبیل واقع است.
دریاچه قوریگل دریاچه آب شیرین در دامنهٔ کوه سهند و در نزدیکی شهر بستان آباد واقع شده است.
این سرزمین از شمال به رود ارس، جمهوری آذربایجان و ارمنستان، از جنوب به استان کردستان از شرق به استان گیلان و دریای خزر و از غرب به ترکیه و عراق محدود شده است و شامل چهار استان آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل و زنجان است.
در گذشته، آذربایجان به سرزمینی گفته می شده که از شمال به اران، از جنوب غرب به آشور، و از غرب به ارمنستان و ترکیه محدود می شده و پایتخت آن شهر «گنجک» در تخت سلیمان در نزدیکی تکاب بوده که اعراب آن را «کزنا» و یونانیان «گازا» می نامیده اند.
نام آذربایجان تغییریافته یا معرب «آتروپاتکان» (مکان آتروپات) است. ریشهٔ این نام به سردار هخامنشیان، «آتروپات» و آتروپاتگان برمی گردد. به بخشی از منطقه شمال ارس که امروزه نام آذربایجان را به گرفته در قدیم «آلبان» و «آران» گفته می شد. «آذر» تغییریافتهٔ «آتَر» (آتش) و «بایجان» تغییریافتهٔ «پاتگان» (جایگاه نگهبان) است. (کتاب آذربایجان، چاپ اسکای لین دهلی نو، ۲۰۱۴) آتروپات ساتراپ (از نجیب زادگان) پارسی بود که بخش های شمال ایران را در زمان حملهٔ اسکندر از اشغال حفظ کرد. در پیمان نامه های ترکمانچای و گلستان به بخش شمالیِ رود ارس نام آذربایجان داده نشده است. تنها در قرن بیستم است که نام آذربایجان و آذربایجانی ماهیت قومی به خود می گیرد.
عکس آذربایجان
آ ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

آذربایجان در جدول کلمات

آذربایجان
باکو
از نقاط دیدنی استان آذربایجان غربی
دره شهدا
این شهر استان آذربایجان شرقی با جاذبههایی چون روستای تاریخی کندوان و مسجد جامع اسکو و جاذبه های طبیعی زیبا | از ویژگیهای تاریخی | طبیعی ارزشمندی برخوردار است |
کدبانو
این شهر استان آذربایجان غربی از نظر جغرافیایی | غربی ترین شهر ایران است
اواجیق
بخشی از هریس در آذربایجان شرقی
خواجه
بخشی از کلیبر در آذربایجان شرقی
آبش احمد
رودی جاری در کردستان و آذربایجان غربی
روستایی است از توابع بخش کوهسار در شهرستان سلماس استان آذربایجان غربی
میراباد
روستایی در آذربایجان شرقی
ستن
سد آذربایجان شرقی
ارس

آذربایجان را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

علی اکبر
آتش پادگان . آذربایجان . آذربایگان . آذرپاتگان . آذرپادگان . آترپادگان . آترخش پادگان . آتخش پادگان
پادگان آتش
نام سرزمینهایی که برپایه کهن نویسیهای ایرانی ایرانویج میباشد.
درین سرزمین بزرگترین آتشکدگان ایران زمین بنیان شده بود و سرزمینی سپند و پاسداشته شده از سوی ایرانیان میبود.
زمانیکه نوخسروان نوشین روان جهاندار خسرو انوشیروان دادگر ، جهانِ شهرمند(متمدن) را چهاربخش کرد:
1. خوراسان(از خراسان امروزی تا چین) .
2. آذرآبادگان(از قم تا رشته کوهای قفقاز) .
3. خاوران (از استان پارس امروزی تا مصر) .
4. اراک (از اراک امروزی تا روم) .
نام آذرآبادگان برگرفته از همان آتش پادگان میبود.
همچنین واژه واتیکان برگرفته از پادگان پارسی میباشد که نشان میدهد واتیکان مسیحیان برگرفته از آتش پادگان(آذر واتیکان) ایران ساخته سده است.
ریحانه
ناحیه آذَربایجان که امروزه به این نام شناخته شده است، در پارسی میانه آتورپاتَاکان و در فارسی قدیم آذَرباذَگان و آذَربایََگان، ارمنی اَتْرَپَتَکَن و سریانی اَذُربایْغان نامیده می شد[۱]— نام ایالتی از ایران که آن را آذر و آذرباد و آذربادگان و آذرباذگان و آذربایگان و آذربیجان و اَذْرَبیجان (طبق معجم البلدان) نیز نامند. به طور کلی به سرزمینی گفته می شود که از شمال به رود ارس، از جنوب به استان های کردستان و زنجان، از شرق به استان گیلان (کوه های تالش و مغان) و از غرب به مرزهای ترکیه و عراق محدود می شود و نزدیک به ۱۰۰٬۰۰۰ کیلومتر مربع مساحت دارد.[۲] در گذشته این نام به سرزمینی گفته می شده است که از شمال به اران، و از جنوب غربی به آشور و از مغرب به ارمنستان و کردستان ترکیه، محدود می شده است. و پایتخت آن شهر گنجک بوده است در تخت سلیمان در جنوب شرقی مراغه و عرب آن را کزنا و یونانیان گازا می نامیده اند.[۳]
از لحاظ تقسیمات سیاسی در سال ۱۳۱۶ خورشیدی استان های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی به عنوان منطقهٔ آذربایجان شناخته شدند. در این تقسیم بندی استان اردبیل که در سال ۱۳۷۲ خورشیدی تأسیس شده است، جزء استان آذربایجان شرقی بوده است. هم اکنون نیز استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل به عنوان منطقهٔ آذربایجان شناخته می شوند.
آذربایجان از سمت شمال به جمهوری آذربایجان و ارمنستان، از سمت جنوب به استان های کردستان و زنجان، از سمت شرق به استان گیلان و از سمت غرب به ترکیه و عراق محدود شده است. این منطقه از مناطق صنعتی، ترانزیتی، راهبردی و مرزی ایران است و منطقه ای کوهستانی و نسبتاً پربارش می باشد.
محتویات [نمایش]
نام
نوشتار اصلی: ریشه نام آذربایجان
نوشتار اصلی: آتروپاتکان
نام آذربایجان معرب آتروپاتکان (مکان آتروپات) است. ریشه نام به سردار پارسی هخامنشیان، آترپات برمی گردد[۴][۵]. آتروپات ساتراپ (والی) ایرانی بود که بخش های شمال ایران را در زمان حمله اسکندر از اشغال حفظ کرد.[۶][۷]
نام آذربایجان در سال ۱۹۱۸ و طی کنگره حزب مساوات جایگزین نام اصلی و تاریخی قفقاز، اران و آلبانی شد. این نام گذاری با هدف جدایی آذربایجان ایران انجام شد[۸][۹].
در سال ۱۹۱۷ دولت مساوات در قفقاز نام آذربایجان نیز از آن جهت بر این مناطق گذاشته که گمان می رفت با برقراری جمهوری ای به نام آذربایجان، آذربایجان ایران و این جمهوری با هم یکی شوند و آذربایجان ایران از این کشور جدا شود.[۱۰] در همان زمان مخالفت هایی با این نام گذاری در ایران انجام شد. در همین راستا حتی مارکوارت آلمانی به این کار اعتراض کرد که این اعتراض در نشریه ایرانشهر ترجمه و چاپ گردید.[۱۱]
در پیمان نامه های ترکمن چای و گلستان به بخش شمالی رود ارس نام آذربایجان داده نشده است.[۱۲][۱۳].
تنها در قرن بیستم هست که نام آذربایجان و آذربایجانی ماهیت قومی بخود می گیرند[۱۴].
جغرافیا در ایران امروز
آذربایجان شامل استان های آذربایجان شرقی(جمعیت ۳٬۶۰۳٬۳۵۹) ، آذربایجان غربی(جمعیت ۲٬۸۷۳٬۴۵۹) و اردبیل(جمعیت ۱٬۲۲۷٬۷۹۲) است و بزرگ ترین شهر آن کلان شهر تبریز می باشد. بزرگ ترین شهرهای آذربایجان به ترتیب جمعیت تبریز (۱٬۳۷۸٬۹۳۵ نفر)، ارومیه (۵۷۷٬۳۰۷ نفر)، اردبیل (۴۱۲٬۶۶۹ نفر)، خوی (۱۷۸٬۷۰۸ نفر)، پیرانشهر (۱۵۹٬۴۰۵ نفر)، مراغه (۱۴۶٬۴۰۵ نفر)، مهاباد (۱۳۳٬۳۲۴ نفر)، مرند (۱۱۴٬۱۶۵ نفر) و میاندوآب (۱۱۲٬۹۳۳ نفر) می باشد. گاهی استان زنجان نیز جزو آذربایجان شمرده می شود.
سرزمین های پیرامون دریاچه ارومیه، همواره یکی از مناسب ترین شرایط زندگی را در فلات ایران فراهم آورده است. این منطقه از نظر تجاری نیز منطقه حساسی محسوب می شده چرا که بر سر راه بازرگانی قفقاز و هم چنین راه شرقی غربی که به دریای سیاه می پیوسته، واقع بوده است. حتی امروزه نیز دروازه ورود به اروپا و مسیر ترانزیت اروپا به آسیای میانه محسوب می شود.
آذربایجان حدود ۱۰۰۸۲۵ کیلومتر مربع مساحت دارد. این منطقه دارای ۱۷ رود و ۲ دریاچه از جمله دریاچه ارومیه است که دو حوزه آبریز اصلی منطقه شامل دریای خزر و دریاچه ارومیه می باشد.
بلندترین بخش منطقه کوه سبلان با ارتفاع ۴۸۱۱ متر از سطح دریا است. دیگر کوهای استان عبارت اند از کوه سهند (۳۷۱۰)، کوه بزقوش (۳۳۰۶)، سیاه کوه (۳۵۷۸)، کوه قبله داغ (۳۱۸۹)، کوه چال داغ (۳۲۸۵)، کوه جلاداغ (۳۲۵۵) و کوه چلیکان (۳۲۳۰).
از لحاظ آب هوایی سه اقلیم در منطقه آذربایجان وجود دارد. مدیترانه ای با باران بهاری که بیشتر سطح سه استان دارای این اقلیم است. نیمه بیابانی سرد که اقلیم شمال غربی آذربایجان شرقی و شمال اردبیل است و اقلیم کوهستانی سرد که مابین کوه های سهند و سبلان و هم چنین بخش غربی آذربایجان غربی دارای این اقلیم هستند.
گاهی نخجوان و زنجان نیز جزوی از منطقه آذربایجان به شمار آمده اند و گاهی تنها مناطقی که امروز سه استان اردبیل، آذربایجان شرقی و غربی کنونی هستند جزو آذربایجان بشمار آمده اند: در دانشنامه بریتانیکا حدود آذربایجان از شمال به رود ارس از غرب به عراق و ترکیه از جنوب به استان زنجان و از شرق به استان گیلان محدود است که مساحتی حدود ۱۰۰٫۰۰۰ کیلومتر مربع را شامل می شود.[۱۵]
تعریف آذربایجان به نظر دانشمندان، اطلسها و منابع کتبی
نظر تاریخ نگاران معاصر
حدود و مرز آذربایجان در طول تاریخ از دید جغرافی دانان و جهانگردان متفاوت بوده است. نقشه های موجود از قرن پیش از بیستم، آن را جنوب ارس ترسیم[۱۶] کرده اند. بنابر نظر سویچسکی،. در منابع کتی، به ندرت[۱۷] آران با آذربایجان یکی شمرده شده است. منابعی نیز آران را جزو ارمنستان شمرده شده است[۱۸]. بنابر نظر گروهی از دانشمندان، اطلاق نام آذربایجان به حاکمیت دولت مساوات برای جمهوری نوین آذربایجان، یک امر سیاسی برای جدایی آذربایجان تاریخی (آذربایجان ایران) بوده است:[۱۹][۲۰][۲۱] و آذربایجان تاریخی را ...
سید علی اسلامی
سرزمین نگهبانان آتش آذر =آتش
Siamand_bixesh
آذربایجان،در قدیم با نام آگرپاریزان خوانده میشود که و ساکنین آن کورد زبانان بودن که دین آنها زرتشتی بود و آگرپاریزان به معنای نگهبانان آتش یا �نگهبانی شده توسط آتش� است.که بعد ها به نام آذربایجان فعلی تغییر شکل داد
شهریار آریابد
" آتروپاتگان" در پهلوی و " آذرپاتگان " در پارسی که تازی شده آن " آذربایجان " گردیده است ، بخش شمال باختری ایران پیش از سال 332 میلادی بنام مادکوچک خوانده می شد و از رشته کوه های ایبری ( قفقاز) آغاز و تا شهر میانه گسترش داشته که پس از چیرگی اسکندر مقدونی بر ایران یکی از سرداران داریوش سوم هخامنشی بنام " آتروپات " با دادن باج ماد کوچک را از تاخت ویرانگر بیگانه رهانید ، از اینرو و به یاد او ماد کوچک را " آتروپاتگان" یعنی سرزمین آتروپات نامیدند و این واژه آمیخته ( ترکیبی ) پارسی ناب و دارای سه بخش است : 1- آتر = آذر= آتش، 2 - پات یا پاد= نگهبان و 3- گان =پسوند جا و مکان .
سرزمین آران را که امروز جمهوری آذربایجان خوانده می شود نباید با نام ریشه دار و کهن آذر پاتگان اشتباه گرفت .
نگارش واژگان و نام های کهن بر پایه برداشت های قومی و قبیله ای شیوه ای نادرست و نکوهیده است ، این نام دارای بنیاد تاریخی ریشه دار و دانشپایه می باشد و بطور کامل به اثبات رسیده و انکار چنین بنیان راسخی انکار دانش و راستی است.
امیرحسین نجم
آزربایجان به معنی سرزمینی است که اقوام تورک مختلف در آن ساکن هستند،آذر و یا آذربایجان به قوم هایی همچون ترکان صفوی،ترکان قزلباش،خلج ها،قشقایی ها،ترکان افشار،ترکان خراسان(که با خطر انقراض گویش محلی شان مواجه هستیم) و ترکان پیرو مذهب حنفی،آق قوینلوها و قره قوینلو ها(ساکن در جنوب غرب و شرق =افانستان کنونی که همچنان بخش اعظمشان باقیست و در ایران بجز جمعیتی بالغ سه هزر نفر ساکن در خوزستان و کرمانشاه و ایلام)
خدمت اون دوست عزیزی که تاریخ آذربایجان محل سکونت قدیمی کرد ها نامید عارضم که آذربایجان در زمان تاریخ باستان میزبان مردمان ترکی بودند که پیرو مذهب زرتشتی بودند و با گویش خاصی از ترکی سخن می گفتند که نزدیک به زبان کتاب افسانه گیلگمیش(قدیمی ترین کتاب دنیا کشف شده از بین النهرین) بوده و همین زبان ریشه زبان های ترکی است که در ترکمنستان آذربایجان و جمهوری آذربایجان،ترکیه،تاتارستان،اوغیور های چین،قزاقستان،ترکمنان گرجستان و ایران استفاده می شود. آذربایجان دارای آتشکده های فروان شامل آذرگشنسب بود که شاهان وزرای و مردم ترک این منطقه اهورا را می پرستیدند.
پاسخ به یک ابهام بزرگ:نوع زبانی که در آذربایجان استفاده می شده در تاریخ باستان همانطور که گفتم ترکی باستان بودکه نمونه آن را در کتیبه هایی که از مراغه و آنطرف رود آراز و گنجه کشف شد مشاهده کرد. در مقالات معتبر = به ترکی(آذربایجان تاریحی =Azerbaycan tarihi) میتوانید عرایض بنده را مشاهده کنید.
از لحاظ جغرافیایی در ایران تا زمان معاصر منطقه آذربایجان شامل بخش وسیعی از ایران خراسان(مدرک=کتیبه نادر شاه و تاریخ کلات نادری و تورکان خوانسار) تا مرز ترکیه امروزی یعنی چالدران و ماکو و خانا و بخش های بزرگی ار کردستان و ایلام که هم اکنون هم ترک های کثیری در این مناطق سکونت دارند و حتی بخش بزرگی از روستای های کردستان به ترکی استشامل
آغ یازیآغبلاغ طغامین
آغبلاغ علی اکبر خان
آغچه گنبد،آغکند
آغکند علیا
اوچ گل
اوچ گنبدخان
اوچ گنبدسلطان
ایده لو
آغبلاغ حسین خان "،بیجار شهرهای بیجار،سقز،بانا و... که البته در شهرها تشخیص ترک های ساکن این استان سخت است چون عمدتا به فارسی و کردی گویش دارند ولی در روستا ها بخصوص روستای های شهرستان بیجار و سقز مشهود تر است.
در جنوب قشقایی ها در مرکز افشار ها خلج ها ،ترکان قزوین و اراک و همدان که حتی تا به اکنون روستا ها و و شهرهای اطراف مرکز استان تورک هستند در گوگل میتوانید سرچ کنید.
و در شمال شامل تورکمن ها و ترکان آستارا
بخش امروزی آذربایجان نیز شامل استان های چهارگانه اردبیل،آذربایجان شرقی به مرکزیت تبریز،آذربایجان غربی به مرکزیت ارومیه و استان زنجان هست.
با تشکر از آبادیس
mm
آز اَر: یعنی قوم آز،اسامی مشابه مثل خزر، افشار، قجر که در همگی پسوند اَر نشاندهنده قوم است و آز هم بزرگترین قوم ترک بوده پس آزاَر ربطی به کلمه آذر یعنی آتش نداره و از اول همینطور تلفظ میشده
بای: آقا، بزرگ، این کلمه هم عینا در ترکی امروز استفاده میشه
جان: معرب گان، گان یا قان پسوند مکان در ترکی هست و در انتهای اسم خیلی از شهرها و روستاها دیده میشه مثل ممقان، زنگان و....
اسم آزربایجان یعنی سرزمین بزرگان قوم آز ، بدون هیچ کم و کسر و اضافه ای، پس نیاز به داستانسرایی و ربط دادن اون به انواع و اقسام تخیلات نیست
دنی
آذربایجان؛ از دوکلمه آذر بایجان ... کلمه آذر از کلمه آگر از زبان کوردی (ذ تعریب شده گ) به معنی آتش و کلمه بایجان نیز از پاریزان به معنی نگهبانان گرفته شده است ... آگرپاریزان (آذربایجان) . چون در آن زمان این منطقه قسمتی از سرزمین ماد کهن بوده است و آتشکده های بزرگی در این سرزمین بوده ودارای نگهبانان بوده است.
به این سرزمین آگر پاریزان(نگهبانان آتش) گفته شده است. و کم کم بعد از حمله مغول به اترو پادگان وبا آمدن اعراب به آذر بایجان تبدیل شده است. همه جای ایران سرای من است
آذری
ناحیه ای باستانی در شمالغرب ایران، پیشتر مردم این نواحی به زبان پهلوی از خانواده ی زبانهای ایرانی سخن می گفتند که با مهاجرت اقوام ترک و مغول از نواحی قفقاز کم کم زبانهای ایرانی این ناحیه به فراموشی سپرده شد و به ترکی مغولی تغییر یافت

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• جمهوری آذربایجان مناطق دیدنی   • باکو جمهوری آذربایجان   • آذربایجان باکو   • آذربایجان جنوبی   • آذربایجان ایران   • آذربایجان شرقی   • آذربایجان بزرگ   • آذربایجان غربی   • معنی آذربایجان   • مفهوم آذربایجان   • تعریف آذربایجان   • معرفی آذربایجان   • آذربایجان چیست   • آذربایجان یعنی چی   • آذربایجان یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی آذربایجان

کلمه : آذربایجان
اشتباه تایپی : Hbvfhd[hk
آوا : 'AzarbAyjAn
نقش : اسم خاص مکان
عکس آذربایجان : در گوگل

آیا معنی آذربایجان مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )