برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
97 1427 100 1

کم خونی

/kamxuni/

معنی کم خونی به فارسی

کم خونی
کمی خون در بدن قلت دم . توضیح حالت مرضی مشخص بواسط. قلت گلبولها ی قرمز یا نا رسایی و عدم تکافو مقدار همگلوبین موجود در گلبولهای قرمز که اصطلاحا آنرا پایین بودن ارزش هموگلو بینی گویند . کم خونی علل مختلف دارد و غالبا در دنبال. امراض عفونی یا خونریزیها ی زیاد یا بعلت بارداری یا وجود انگلها در دستگاه گوارش و یا عفونتها ی عمومی بواسط. استرپتو کوک عارض میشود .
[sideropenic anemia] [تغذیه] هر نوع کم خونی که مشخصۀ آن کاهش غلظت آهن در پلاسمای خون باشد
[sideroblastic anemia, sideroachrestic anemia] [تغذیه] نوعی کم خونی که در آن تعداد پیش یاخته های خون ساز در مغز قرمز استخوان افزایش می یابد
[megaloblastic anemia] [تغذیه] هر نوع کم خونی که مشخصۀ آن بزرگ شدن بیش ازحد یاخته های پیش ساز خون در مغز قرمز استخوان باشد
[nutritional anemia, deficiency anemia] [تغذیه] کم خونی ناشی از کمبود مواد غذایی ضروری در رژیم غذایی یا نارسایی در جذب (malabsorption)
[nutritional macrocytic anemia] [تغذیه] نوعی کم خونی تغذیه ای ناشی از کمبود مواد غذایی ضروری برای ساخت دی اُکسی ریبونوکلئیک اسید در رژیم غذایی
[hemolytic anemia] [تغذیه] کم خونی ناشی از تخریب اکسایشی گویچه های قرمز بالغ
[microcytic anemia] [تغذیه] نوعی کم خونی که در آن یاخته های قرمز خون کوچک تر از حالت طبیعی باشند
...

معنی کم خونی در فرهنگ فارسی عمید

کم خونی
بیماری ناشی از کم شدن گلبول های قرمز خون که با عوارضی مانند رنگ پریدگی، سردرد، و اختلال دستگاه گوارش همراه است.

کم خونی در دانشنامه ویکی پدیا

کم خونی
کم خونی یا آنمی یا فقر الدم (به انگلیسی: Anemia) اختلال خونی شایعی است که در آن گلبول های قرمز یا هموگلوبین کافی در خون وجود ندارد.
از دست دادن خون: خون ریزی متوالی در زمان های قاعدگی یا به دلیل زخم معده یا سرطان می تواند باعث فقر آهن و کم خونی در بدن شود.
کمبود آهن در رژیم های غذایی: اگر مواد غذایی که روزانه مصرف می شود دارای مقدار کمی آهن باشد یا در رژیم غذایی گوشت را حذف کنیم یا در کودکان شیرخوار که فقط از شیر مادر استفاده می کنند، کمبود آهن به وجود می آید.
خانم های باردار و مخصوصاً کسانی که در حال شیردهی هستند به دلیل سیستم عملکردی بدن چند برابر بیشتر از آقایان به آهن نیاز دارند و رژیم غذایی آن ها باید غنی از آهن باشد.
هموگلوبینی که در گلبول های قرمز خون وجود دارد باعث می شود تا اکسیژن به گلبول قرمز متصل شده و توسط مویرگ ها به بافت های مختلف بدن برسد. ازآنجایی که تمام سلول های بدن انسان برای زنده ماندن به اکسیژن وابسته اند، کمبود آن باعث هیپوکسی شده و گسترهٔ وسیعی از مشکلات را به همراه دارد.
کم خونی انواع گوناگونی دارد که هر یک علت خاص خود را دارند. این بیماری بر اساس های گوناگونی طبقه بندی می شود، مثل ریخت شناسی گلبول های قرمز، مکانیسم های اتیولوژیک و غیره. سه دستهٔ اصلی عبارتند از: ازدست رفتن حجم زیادی از خون (خون ریزی های حاد یا مزمن)، ازبین رفتن سلول های خونی (همولیز) و کمبود تولید سلول های خونی.
مهمترین علامت کم خونی احساس خستگی زودرس و فرسودگی است. علائم دیگر شامل این موارد است:
عکس کم خونی
آنمی آپلاستیک (آپلازی) به نوعی از کم خونی گفته می شود که در آن مغز استخوان سلول های جدید خونی به اندازه کافی تولید نمی کند. در کم خونی معمولی تنها با کاهش گلبولهای قرمز روبرو هستیم اما در این بیماری علاوه بر کاهش گلبول قرمز، با کاهش تولید سایر سلولهای خونی نیز روبرو هستیم که به آن Pancytopenia گویند. به عنوان مثال، شخصی که در معرض پرتوهای زیانبار ناشی از یک انفجار هسته ای قرار می گیرد ممکن است دچا ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کم خونی در دانشنامه آزاد پارسی

کم خونی (anaemia)
بیماری ناشی از کمبود هموگلوبین، جزء حامل اکسیژن در گویچه های قرمز خون. علایم عمدۀ این بیماری عبارت اند از خستگی، رنگ پریدگی، تنگی نفس، تپش قلب، و کاهش مقاومت دربرابر عفونت ها. درمان برحسب علت ایجادکنندۀ بیماری متفاوت است. کم خونی یا به علت ازدست رفتن غیرطبیعی هموگلوبین یا اختلال در ساخت آن است؛ ازدست رفتن بیش از حد هموگلوبین در خون ریزی های خفیف مزمن یا تخریب سریع یاخته های قرمز خون (همولیز) از آن جمله است. اختلال در تولید هموگلوبین ممکن است ناشی از فقر آهن، کمبود ویتامین ب 12 (کم خونی بدخیم)، برخی از بیماری های خونی (بیماری یاختۀ داسی شکل و تالاسمی)، عفونت مزمن، بیماری های کلیوی، یا برخی از انواع مسمومیت ها باشد. کم خونیِ درمان نشده بر قلب فشار می آورد و ممکن است باعث مرگ شود. حدود ۴۰ درصد از کل زنان دنیا (۲۵ درصد از جمعیت جهان) کم خون اند و این میزان در زنان حامله به ۵۰ درصد می رسد. در آسیای جنوبی ۵۸ درصد زنان کم خون اند، زیرا برنج در میان غلات حاوی کمترین مقدار آهن است. بیشترین شیوع کم خونی در منطقۀ قره قالپاقستان، در ازبکستان، گزارش شده است. پزشکان محلی این ناحیه ادعا می کنند که ۹۸ درصد از جمعیت ۷۰۰هزار نفری زنان این منطقه کم خون اند (۱۹۹۹). این مشکل به خشک شدن دریای آرال مرتبط است.

ارتباط محتوایی با کم خونی

کم خونی در جدول کلمات

کم خونی
انمی
برای درمان کم خونی استفاده می شود
نوعی بیماری کم خونی شدید

معنی کم خونی به انگلیسی

anemia (اسم)
کم خونی ، فقرالدم
anaemia (اسم)
کم خونی

معنی کلمه کم خونی به عربی

کم خونی
فقر الدم

کم خونی را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

عسل
کم خونی یا آنمی(به لاتین Anemia) از واژه یونانی an-haima به معنی بدون خون گرفته شده است و عبارتست از نقص کمی و یا کیفی هموگلوبین که یک مولکول در درون گلبول های قرمز است. چون هموگلوبین وظیفه ترابری اکسیژن از شش ها به بافت های بدن را بر دوش دارد پس، کم خونی مایه بروز هیپوکسی(hypoxia) یا کم اکسیژنی در بافت ها و اندام ها می شود. از آنجاییکه سلول های بدن برای بقای خود به اکسیژن وابسته هستند، درجه های گوناگون کمخونی می تواند شرایط بالینی گوناگونی را ایجاد کند.
A.R.H
فقرالدم
انمی

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• درمان کم خونی با داروهای گیاهی   • انواع کم خونی   • درمان كم خوني   • نام دیگر بیماری کم خونی   • کم خونی در کودکان   • اسم قرص کم خونی   • کم خونی مینور   • بیماری کم خونی در جدول   • معنی کم خونی   • مفهوم کم خونی   • تعریف کم خونی   • معرفی کم خونی   • کم خونی چیست   • کم خونی یعنی چی   • کم خونی یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کم خونی
کلمه : کم خونی
اشتباه تایپی : ;l o,kd
آوا : kamxuni
نقش : اسم
عکس کم خونی : در گوگل

آیا معنی کم خونی مناسب بود ؟           ( امتیاز : 97% )