برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
99 1385 100 1

کلید (موسیقی)

کلید (موسیقی) در دانشنامه ویکی پدیا

کلید (موسیقی)
کلید (به انگلیسی: Clef) یک نشانه موسیقی است که برای تعیین زیرایی نت های نوشته شده بکار می رود. روی یکی از خطوط در اول حامل قرار گرفته، نام و زیرایی نت هایی را که روی آن خط واقع شده تعیین می کند. این خط به عنوان نقطع راهنما برای تعیین اسامی نتها روی هر یک از خطوط یا بین خطوط استفاده می شود. فقط یک کلید استفاده می شود که به جای خطوط به فواصل میان خطوط اشاره می کند.
سپرانو= کلید تریبل (سل خط دوم).
آلتو= کلید تریبل.
تنور= کلید تریبل با ۸ زیر آن یا کلید تریبل دوبل شده.
باس= کلید باس (کلید فا خط چهارم)
سه نوع کلید در نت نویسی موسیقی مدرن بکار می رود: کلید دو، کلید فا و کلید سل. هر یک از کلیدها تعیین کننده نت متفاوتی برای خطی هستند که روی آن قرار می گیرند.
هرگاه یکی از این کلیدها روی یکی از خطوط حامل قرار گرفت، بقیه خطوط و میان خطوط با توجه به رابطه ای که با آن دارند خوانده می شوند.
استفاده از سه کلید مختلف نوشتن موسیقی برای تمامی صداها و سازها را امکان پذیر نموده، حتی اگر آن ها بازه های بسیار متفاوتی داشته باشند (که آنها، حتی اگر تعدادی صدای بسیار بالاتر یا پایین تر از صداهای دیگر باشند). انجام این کار فقط با استفاده از یک کلید بسیار سخت است، به دلیل اینکه حامل مدرن فقط ۵ خط داشته، و تعداد نت هایی که در محدوده حامل نشان داده می شود، حتی با خطوط اضافه، نزدیکی با تعداد نتهایی که یک ارکستر می نوازد ندارد. استفاده از کلیدهای مختلف برای سازها و صداهای متفاوت این امکان را می دهد که به راحتی نتها را در محدوده حامل با کمترین استفاده از خطوط اضافه نوشت. به این منظور کلید سل برا بخش های بالا، کلید دو برای بخش های میانی، و کلید فا برای بخش های پایین- به استثنای قسمت مهمی مهم از بخش های انتقالی، که نت متفاوتی از صدایی تولید می کنند نوشته می شود، اغلب حتی در اکتاو.
عکس کلید (موسیقی)


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با کلید (موسیقی)

کلید (موسیقی) را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• معنی کلید (موسیقی)   • مفهوم کلید (موسیقی)   • تعریف کلید (موسیقی)   • معرفی کلید (موسیقی)   • کلید (موسیقی) چیست   • کلید (موسیقی) یعنی چی   • کلید (موسیقی) یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کلید موسیقی
کلمه : کلید (موسیقی)
اشتباه تایپی : ;gdn (l,sdrd)
عکس کلید (موسیقی) : در گوگل

آیا معنی کلید (موسیقی) مناسب بود ؟           ( امتیاز : 99% )