برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1534 100 1
شبکه مترجمین ایران

کلات

/kalAt/

مترادف کلات: ارگ، بارو، حصار، قلعه، کلاته

معنی کلات در لغت نامه دهخدا

کلأت. [ ک َ ءَ ] (ع مص ) کلاءة : ﷲ الحمد که ذات کریم مجلس سامی در کلأت و حفظ الهی است. (عتبة الکتبة چ قزوینی یادداشت به خط مرحوم دهخدا). در حمایت بیضه ٔ اسلام و کلأت حوزه ٔ دین از اتباع هوا و اختیار مراد نفس دور باشد. (ترجمه ٔ تاریخ یمینی ص 379). رجوع به کلاءة شود.

کلات. [ ک َ ] (اِ) قلعه یادهی بزرگ را گویند که برسر کوه یا پشته ٔ بلندی ساخته باشند خواه آباد باشد و خواه خراب (برهان ) (ناظم الاطباء). قلعه. (حاشیه ٔ فرهنگ اسدی نخجوانی ). ده کوچکی که بر پشته باشد. (اوبهی ). دیهی باشد کوچک بر بلندی و اگر نیز خراب بود. (لغت فرس اسدی ). دیه و قریه وقلعه ٔ بالای کوه. (غیاث ) (از رشیدی ). در ارمنی «کهلکه » و ظاهراً شکل قدیمی آن «کلاک » بوده و همین کلمه است که در اسماء امکنه ٔ مازندران بصورت «کلا» در آمده و قلعه معرب آن است... در طبری «کلا» ، «کلا» ، «قلا» ، «کلاته » و «کلایه » (ده ، قلعه )، در مازندرانی کنونی کلا (در آخر نام دیه ها درآید: حسن کلا، فیروزکلا). در جندقی و بیابانکی کلات بمعنی ده و کلاته بمعنی مزرعه... گیلکی «کلا» و «کلایه »(7)(کیا کلایه )... در شاهنامه بمعنی مطلق شهر مستحکم و قلعه آمده... (از حاشیه ٔ برهان چ معین ) :
تیر تو از کلات فرود آورد هزبر
تیغ تو از فرات برآرد نهنگ را.
دقیقی.
گذر بر کلات ایچ گونه مکن
گر آن ره روی خام گردد سخن.
فردوسی.
در این میانه فزون دارد از هزار کلات
به هریک اندر دینار تنگها برتنگ.
فرخی.
زرادخانه ٔ تو بود هفتصد کلات
انبارخانه ٔ تو بود هفتصد حصار.
منوچهری.
خودچنین شد بربلند از ذات خویش
خیرخیر این نیلگون بی در کلات.
ناصرخسرو.
ز یک پهلویش بیشه ٔ آب کند
کلاتی دراو برز و کوهی بلند.
(گرشاسب نامه چ یغمائی ص 174).
هیچکس جز مردم آن ولایت (ریشهر) به تابستان آنجا نتواند بودن مگر بردز کلات و دیگر قلاع که امیر فرامرز راست. (فارسنامه ٔ ابن البلخی ص 149). رجوع به کلاته شود. || بعضی گویند دهی که در آن دکان و بازار باشد. (برهان ) (از ناظم الاطباء). || نام فنی از کشتی. (غیاث ...

معنی کلات به فارسی

کلات
در گذشته معروف به [ کلات نادری ] و یکی از مستحکمترین قلعه های شمال خاوری در مرز ایران بود . امروزه یکی از بخشهای شهرستان دره گز میباشد کوهستانی و سردسیر دارای ۹۳ آبادی و در حدود ۱۵۱۸۳ تن جمعیت دارد . محصول کلات : غله و میوه میباشد . قلعه کلات از جاهای دیدنی و عجیب دنیاست . نادرشاه که اکنون عمارتی بنام خورشیده ساخته که اکنون در شرف خرابی است .
قلعه، ده یاقلعه که برروی کوه ساخته شده باشد
( اسم ) ۱ - قلع. مستحکم حصار : ( گذر بر کلات ایچ گونه مکن گران ره روی خام گردد سخن ... ) . ( کنون بر کلات است و با مادرست جهاندار بافر و با لشکرست ) . ۲ - دهی کوچک
[ گویش مازنی ] /kalaat/ از توابع خرم آباد تنکابن
نام دهی از شهرستان چاه بهار است
بندری از دهستان حمدادی بخش لنگه است که در شهرستان لار واقع است ٠
موضعی بجنوب مکران
( اسم ) فنی است از کشتی که حریف را از کمر گرفته چنان بردارند که پایش بلند شود.
[ گویش مازنی ] /tikelaat/ تی کلاد
ده مرکز دهستان دشمن زیاری بخش کهکیلویه شهرستان بهبهان واقع در ۴۵ هزار گزی شمال شوسه آرو به بهبهان . موقع جغرافیایی آن کوهستانی و هوای آن سردسیری و مالاریایی است .

معنی کلات در فرهنگ معین

کلات
(کَ) [ طبر. ] (اِ.) قلعه یا ده بزرگی که بر سر کوه و یا پشتة بلندی ساخته باشند.

معنی کلات در فرهنگ فارسی عمید

کلات
۱. قلعه: تیر تو از کلات فرود آورد هزبر / تیغ تو از فرات برآرد نهنگ را (دقیقی: ۹۵).
۲. ده یا قلعه که بر روی کوه ساخته شده باشد.

کلات در دانشنامه ویکی پدیا

کلات
کلات یا نادر دژ، شهری است در شمال شرقی استان خراسان رضوی. کلات به نام نادر شاه رقم خورده است. شهری که در میان کوه های هزارمسجد قرار گرفته است و از مشهد تا آن، ۱۴۵ کیلومتر جاده کوهستانی است. این شهر، از شمال به وسیله تپه ماهورهای نسبتاً پست به طول ۱۸۰ کیلومتر با کشور ترکمنستان همجوار است. از جنوب به کوه هزارمسجد و شهرستان مشهد، از شرق به شهرستان سرخس و از سمت غرب به شهرستان درگز محدود می شود.
کلات در لغت به معنی ارگ، بارو و قلعه است و همان گونه که از نامش پیداست، این منطقه هویتش را از نادر می گیرد و فراز و فرودهای تاریخی اش را با نادر تجربه کرده است.
هنگامی که نادرشاه افشار در خراسان به حکومت رسید، ایران با آسیب جدی ضعف حکومت مرکزی روبه رو بود، اما نادر نه تنها این اتحاد را برای ایرانیان به ارمغان آورد بلکه مهاجمان ایران را نیز به عقب راند و کشورگشایی اش را تا هندوستان ادامه داد. او دستور ساخت کاخی را در کلات نادری داد که هم اکنون به عمارت خورشید یا کاخ خورشید مشهور است. او ظاهراً از این کاخ به عنوان محلی برای حفاظت از گنجینه نادر استفاده می کرده است. این کاخ تا پایان عمر نادر نیز نیمه کاره ماند، اما با همین شرایط در مدت زمان حکومت نادر مورد استفاده قرار می گرفت.
سرزمین کلات با توجه به این که در میان کوه قرار گرفته، به سرزمین دژهای نفوذ ناپذیر شهرت دارد و دلیل انتخاب کلات توسط نادر نیز همین نفوذناپذیری آن بوده است. به عبارت بهتر کاخ خورشید، کاخ و گنجینه گنج های نادر بوده است، تخت طاووس، الماس کوه نور، الماس دریای نور و گنج های حاصل از جهانگشایی او به هندوستان که فراوانی آن و گران بهایی ا ش در تاریخ شهره عام است تا جایی که می گویند نادر هنگامی که هند را فتح کرد، در برابر دریافت کلید گنجینه هندیان پذیرفت که حکمرانی را از حاکم هند سلب نکند و او حاکم هند بماند. او سپس گنجینه ای آنچنان ارزشمند با خود به ایران آورد که تا ۳ سال تمام ایرانیان از پرداخت مالیات معاف شدند.
عکس کلات
کلات شهری در استان خراسان رضوی ایران ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

کلات در دانشنامه آزاد پارسی

کلات (Kalat)
ایالت سابق پاکستان. اکنون در بلوچستان ادغام شده است. کلات دارای چراگاه های مناسب برای گله های گاو و گوسفند است.

کلات را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

آریا بهداروند
در زبان لری بختیاری به معنی
کل::خانه. کلبه
لات::بین کوهها

خانه های بین کوه.روستا
شهریار آریابد aryabod_shahriar@yahoo.com
" کلات" یک واژه پارسی است و معادل دژ به معنای سازه رزمی و دارای برج و بارو، مانند : باهوکلات ، کلات نادری که درگویش تپوری(تبری) کلا شده است ، مانند امیرکلا ، بیجی کلا و ... هم چنین این واژه در زبان تازی" قلعه" و در ترکی" قالا یا قلا "شده است، مانند آق قلا (سپید کلات ) ، قلعه مازیار (کلات مازیار ) ، قلعه الموت (کلات آله آموت=آشیانه عقاب) و ....
علی حسنوند
زبان و نژاد مردم کلات نادری لکی است
قوم بزرگ لک قومی به پهنای ایران زمین
زنده و پایدار باد لک و لکستان بزرگ
اردشیر میرزاد
کلات یا کلاته: دژ
همخانواده با سانسکریت : کرته
عطا خجسته بیرانوند
کِلاته ببه معنایه قلعه در زبان لکی.زنده باد بیرانوند بزرگ

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

تازه ترین پیشنهادها

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• جاهای دیدنی کلات   • نقشه کلات نادری   • فاصله مشهد تا کلات نادری   • کلات نادری و کاخ خورشید   • ارتکند کلات   • عکس کلات نادر   • قره سو کلات   • معنی کلات   • مفهوم کلات   • تعریف کلات   • معرفی کلات   • کلات چیست   • کلات یعنی چی   • کلات یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی کلات

کلمه : کلات
اشتباه تایپی : ;ghj
آوا : kalAt
نقش : اسم خاص مکان
عکس کلات : در گوگل

آیا معنی کلات مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )