برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
94 1465 100 1

هود

/hud/

معنی اسم هود

اسم: هود
نوع: پسرانه
ریشه اسم: عربی
معنی: نام پیامبر قوم عاد، نام سوره ای در قرآن کریم

معنی هود در لغت نامه دهخدا

هود. (اِ) رکو و لته ٔ سوخته را گویند که بر بالای سنگ آتش زنه نهند و چخماق بر آن زنند تا آتش در آن افتد. || جامه ای را نیز گفته اند که نزدیک به سوختن رسیده و زرد شده باشد. (برهان ).

هود. (ع اِ) جهودان. (منتهی الارب ). یهود، و گفته اند ج ِ هائد است و سپس یهود رابدان خوانده اند و بر این پایه لفظ عربی است. اما نیز گفته اند که مانند الفاظی چون نوح و لوط از زبانهای دیگر به عربی وارد شده است و بعید نیست که در این معنی مخفف «یهود» باشد به حذف یاء. (اقرب الموارد).

هود. [ هََ وَ ] (ع اِ) ج ِ هَوَدَة. (منتهی الارب ). رجوع به هودة شود.

هود. [ هََ ] (ع مص ) توبه کردن. (منتهی الارب ) (از اقرب الموارد). || پشیمان شدن. (منتهی الارب ). || به حق بازگشتن. || جهود شدن. (منتهی الارب ) (از اقرب الموارد).

هود. (اِخ ) نام سوره ٔ یازدهم از کلام اﷲ مجید که شامل 123 آیه است.

هود. (اِخ ) دهی است از دهستان بیدشهر شهرستان لار. دارای 489 تن سکنه ، آب آن از چاه و محصول عمده اش غله و صیفی و کار دستی مردم آنجا گلیم بافی است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج 7).

هود. (اِخ ) هودبن شالخ بن ارفحشدبن سام بن نوح. این نسبی است که مؤلف حبیب السیر برای او ذکر کرده و نام پدرش را مؤلف منتهی الارب عابر نوشته است. اصطخری نوشته است که قبر این پیامبر در حضرموت است. (یادداشت مؤلف از مسالک اصطخری ). پیامبری است که مطابق آیه ٔ 65 سوره ٔ اعراف بر قوم عاد فرستاده شده است. ابواسحاق نیشابوری نویسد: «این عادیان مردمانی بودند بلندبالا و ضخیم و اصل ایشان از زعورا بود از مرحاش داماد نوح علیه السلام و مسکن ایشان به ناحیت یمن بود تا به شام. و کافر گشته بودند تا آنگاه که حق تعالی هود را به ایشان فرستاد به رسالت ، و ایشان بت پرست بودند و بتان کرده بودند از سنگ کنده شصت ارش به کوه اندر. و هود علیه السلام هم از میان ایشان بود و از دختر نوح بود که نامش زینا بود. ایشان را چهل وهفت سال دعوت کرد،نگرویدند و معجزات می نمود نپذیرفتند... و گویند پیش از رسالت با ملک ایشان دوستی داشت و گویند با ایشان انبازی داشت به تجارت ، و انباز را به لغت یمن برادرگویند. در قرآن هود برادر قوم عاد خو ...

معنی هود به فارسی

هود
نام پیغمبر قوم عاد . سوره یازدهم از قر آن کریم بنام اوست .
( اسم ) کهنه ای که بربالای سنگ آتش زنه نهند وچخماق بر آن زنند تا آتش گیرد.
توبه کردن پشیمان شدن
از امیرزادگان بنی هود اسپانیا

معنی هود در فرهنگ معین

هود
[ عب . ] (اِ.) سورة یازدهم از قرآن کریم دارای صد و بیست و سه آیه .
[ انگ . ] (اِ.) وسیله ای که برای تهویة هوای آشپزخانه در بالای اجاق خوراک پزی تعبیه شود، هوابر. (فره ).
(اِ.) = هوده : آتشگیره .

معنی هود در فرهنگ فارسی عمید

هود
یازدهمین سورۀ قرآن کریم، مکی، دارای ۱۲۳ آیه.
۱. لتۀ سوخته که روی سنگ آتش زنه بگذارند و چخماق بزنند تا آتش بگیرد، آتش گیره.
۲. جامه ای که نزدیک به سوختن رسیده و زرد شده باشد.

هود در دانشنامه اسلامی

هود
معنی هُودٌ: ازپيامبران الهي علي نبينا وعليه السلام و پيامبر قوم عاد
معنی عَادٌ: نام قوم حضرت هود (علي نبينا وعليه السلام)(مردمي عرب از انسانهاي ما قبل تاريخ بوده و در جزيره زندگي ميکردهانددرقرآن کريم از آنان به "عاد اولي" تعبير شده ، و از آن به دست ميآيد که عاد دومي نيز بوده ،مردمي بودهاند که در احقاف زندگي ميکردند و احقاف که جم...
ریشه کلمه:
هود (۲۱ بار)
هود ممکن است در معانی ذیل به کار رفته و یا اسم برای اشخاص ذیل باشد: • سوره هود، یازدهین سوره قرآن و از سور مکی• حضرت هود، از انبیاء بزرگ الهی و برانگیخته شده در میان قوم عاد
...
هود پیامبر قوم عاد و از پیامبرانی که نامشان در قرآن آمده است. نام هود هفت بار در قرآن بیان شده است. او را از نوادگان حضرت نوح می دانند. هود از قوم عاد بود که داستان عذابشان در قرآن آمده است. قوم عاد با وجود نعمت های فراوان مشرک بودند. بنابر آیات قرآن، خداوند بعد از ایمان نیاوردن قوم عاد، باد سرد شدیدی برای آنان فرستاد که آنان را همچون تنه های نخل از زمین بلند می کرد. از قوم عاد تنها حضرت هود و چند نفر از مؤمنان زنده ماندند.
برخی مدعی شده اند که داستان حضرت هود و قومش در هیچ یک از کتاب های آسمانی نیامده و فقط قرآن کریم به این داستان اشاره کرده است.
حضرت هود یکی از ۲۶ پیامبری است که نام او در قرآن کریم آمده است. خداوند هفت مرتبه از هود(ع) در قرآن کریم یاد کرده است.
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِیمِ الر ۚ کِتَابٌ أُحْکِمَتْ آیَاتُهُ ثُمَّ فُصِّلَتْ مِنْ لَدُنْ حَکِیمٍ خَبِیرٍ
الر (اسرار این حرف نزد خدا و رسول است)، این قرآن کتابی است دارای آیاتی محکم که از جانب خدایی حکیم و آگاه به تفصیل و بسیار روشن بیان ...


هود در دانشنامه ویکی پدیا

هود
هود (بویراحمد)، روستایی از توابع بخش لوداب شهرستان بویراحمد در استان کهگیلویه و بویراحمد ایران است.
این روستا در دهستان لوداب قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۸۲ نفر (۱۵خانوار) بوده است.
هود نام پیامبری در قرآن است. بنابر قرآن و داستان های دینی مسلمانان او از نسل نوح بود و پدر او شالخ و مادر او بکیه است. برای هدایت قوم عاد که در سرزمینی حاصل خیز زندگی می کردند، برگزیده شده بود.
سایت تبیان
حدود ۷۰۰ سال قبل از میلاد مسیح در سرزمین احقاف (بین یمن و عمان، در جنوب عربستان) قومی زندگی می کردند که به آن ها قوم عاد می گفتند. بنا بر آیات قرآن، قوم عاد بلندقامت، فربه، قدرتمند و درشت هیکل بودند که زندگی خوبی را داشتند و از قدرت خود برای ظلم و ستم استفاده می کردند و در جهل و گمراهی به سر می بردند.
عذاب قوم عاد در واقع طوفان شنی مهیب و عظیم بود که هفت شبانه روز وزید و تمام شن های اطراف بر سر خانه ها و باغ های قوم عاد فرو ریخت و آنها را در زیر آن مدفون کرد. در قرآن سوره ای نیز به نام او وجود دارد و در سوره های اعراف و شعراء نیز از وی سخن به میان آمده است. او چهارصد سال زندگی کرد و بعد از ٬از بین رفتن قوم عاد در مکه ساکن شد تا مرد. مرقد او در حضرموت است.
هود در زمان پادشاهی شداد می زیسته است. قوم او بنام عاد و در سرزمین احقاف می زیسته اند. هود و یارانش به سرزمین حضرموت هجرت کردند و دیار ویران شدهٔ قوم عاد برای عبرت آیندگان به یادگار ماند.
هود (به انگلیسی Fume hood) مکنده موضعی در قسمت ابتدایی سیستم تهویه بوده و در اشکال مختلف با توجه به نیازهای مختلف به تهویه به کار برده می شود. کار اساسی هود تأمین گستره ای از مکش هوا به منظور دریافت مؤثر آلاینده و انتقال آن به درون هود می باشد.
هو ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

هود در دانشنامه آزاد پارسی

هُود
(جمع هائد از مصدر هَ وَ دَ، به معنای پشیمان شدن، یهودی شدن؛ نیز، به عقیدۀ برخی فرهنگ نویسان، مخفف واژۀ یهود) در قرآن، نخستین پیامبر از پنج پیامبر قوم عرب، پیامبر قوم عاد. در قرآن از رسالت هود و سرگذشت قومش سخن رفته (اعراف، ۶۵ـ ۷۲؛ هود، ۵۰ـ ۶۰؛ شعراء، ۱۲۳ـ ۱۳۹؛ الحاقه، ۴ و ۶). همچنین یازدهمین سورۀ قرآن «هود» نام دارد (← هود،_سوره). برخی مفسران قرآن او را با عابر، مؤسس قوم عبری (یهود) یکی دانسته اند. حضرت هود با عده ای بسیار از منکران مواجه شد و عدۀ کمی از او پیروی کردند. خداوند قوم هود را عذاب کرد تا آن جا که سه سال دچار قحطی و خشکسالی شدند. عده ای از مردم برای درخواست باران، به مکه رفتند و به درخواست آنان طوفانی عجیب برپا شد و تمام قبیله، جز هود و پیروانش، هلاک شدند. قبر هود را نزدیک چاه برهوت، در حضرموت و نیز در مسجد اموی دمشق و معروف تر از همه در خانۀ کعبه دانسته اند.

ارتباط محتوایی با هود

هود در جدول کلمات

هود را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

هیلا
هود (ع) پیامبرقوم عاد
هیلا
هود. (ع اِ) جهودان . (منتهی الارب ). یهود، و گفته اند ج ِ هائد است و سپس یهود رابدان خوانده اند و بر این پایه لفظ عربی است . اما نیز گفته اند که مانند الفاظی چون نوح و لوط از زبانهای دیگر به عربی وارد شده است و بعید نیست که در این معنی مخفف �یهود� باشد به حذف یاء. (اقرب الموارد).
مازیار
هود. (ع اِ) جهودان . (منتهی الارب ). یهود، و گفته اند ج ِ هائد است و سپس یهود رابدان خوانده اند و بر این پایه لفظ عربی است . اما نیز گفته اند که مانند الفاظی چون نوح و لوط از زبانهای دیگر به عربی وارد شده است و بعید نیست که در این معنی مخفف �یهود� باشد به حذف یاء. (اقرب الموارد).
مازیار
هود: هود نام پیامبرقوم عادکه ازنسل حضرت نوح (ع) بود.
مرضیه
هود = هدایت یافته
علی دوستی نوگورانی
هوابر
ثنا
ثنا گچپزیان
9ساله

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• بهترین هود آشپزخانه   • هود زیر کابینتی   • هود آشپزخانه کن   • هود آشپزخانه بیمکث   • هود آشپزخانه اخوان   • هود استیل البرز   • هود خارجی   • قیمت هود داتیس   • معنی هود   • مفهوم هود   • تعریف هود   • معرفی هود   • هود چیست   • هود یعنی چی   • هود یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هود
کلمه : هود
اشتباه تایپی : i,n
آوا : hud
نقش : اسم
عکس هود : در گوگل

آیا معنی هود مناسب بود ؟           ( امتیاز : 94% )
شبکه مترجمین ایران