برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
95 1465 100 1

هفت سین

/haftsin/

معنی هفت سین در لغت نامه دهخدا

هفت سین. [ هََ ] (اِ مرکب ) از مشهورترین مراسم نوروز آراستن است ، وآن گرد آوردن هفت چیز است که نام آنها با حرف «س » آغاز گردد. معمولاً بین اشیاء ذیل : سیب ، سیاهدانه ، سنجد، سماق ، سیر، سرکه ، سبزه (دانه های گندم و امثال آن که قبلاً در بشقابی کاشته و سبز کرده اند)، سبزی ، سمنو، هفت چیز را انتخاب می کنند. سنت مزبور بسیار کهن به نظر میرسد. در گیلان خوانچه ٔ هفت سین در جشن عروسی نیز مرسوم است. (از رساله ٔ «شماره ٔ هفت و هفت پیکر نظامی » تألیف محمد معین ). هفت قسم سبزه بوده که بر هفت استوانه در کنار خانه به نوروز سبز میکردند. (آثارالباقیه ترجمه ٔ فارسی ص 245). و ازاین رو معلوم میشود هفت سین ، هفت سبزی یا هفت سبزه است. (یادداشت مؤلف ).

معنی هفت سین به فارسی

هفت سین
(اسم ) ۱- ازمشهورترین مراسم جشن نوروز نزدایرانیان آراستن هفت سین است و آن گرد آوردن هفت چیز است که نام آنهابا حرف ((س )) آغازمیگردد. معمولا بین اشیائ ذیل : سیب سیاهدانه سنجد سماق سیر سرکه سبزه (مراددانه های گندم وامثال آنست که قبلا دربشقابی یا کاسهای کاشته وسبزکردهاند) سبزی سمنو هفت چیز را انتخاب کنند(غالبا سنجد سپستان سبزی سمنو سماق سرکهسیب ) وقبل ازتحویل سال درسفرهای میگذارند (درگیلان خوانچ. هفت سین درجشن عروسی نیزمرسوم است ) . توضیح این سنت بسیارکهن بنظر میرسد. دررسال. ((نوروز )) تالیف عمادالدین محمودشیرازی طبیب آمده : (( وهفت سین که درنوروز خوردن آن سنت است : این است : هفت سلام ( دراینجاهفت آی. قر آن راکه به(( سلام ) آغازشود نقل کرده امکان دارد که هفت سین ( ۷س ) اشاره به هفت سینا (هفت مقدس ) باشد (نظر آقای پورداود).۲- خودسفر. مزبور رابامحتویات آن نیز هفت سین گویند.

معنی هفت سین در فرهنگ معین

هفت سین
( ~.) (اِمر.) سفره ای که ایرانیان هنگام تحویل سال نو می اندازند و در آن هفت نوع محصول که با حرف «س » شروع می شود می چینند.

معنی هفت سین در فرهنگ فارسی عمید

هفت سین
سفره ای که هنگام تحویل سال نو می اندازند و در آن هفت قسم خوردنی که حرف اول اسم آن ها سین باشد از قبیل سیر، سرکه، سیب، سماق، سمنو، سنجد، سبزی می گذارند و از آن به سلامتی و سعادت و سرسبزی تفٲل می زنند.

هفت سین در دانشنامه ویکی پدیا

هفت سین
هفت سین سفره ای است که ایرانیان، هنگام نوروز می آرایند. این سفره روی زمین یا روی خوان پایه گذاشته می شود. هم وندان (اعضای) خانواده در زمان گردش سال در کنار سفره هفت سین می نشینند. دسته ای نیز سفره را تا سیزده روز پس از نوروز نگه می دارند و در پایان این چرخه، در روز سیزده نوروز، سبزه را به آب می سپارند.
سیر
سیب
سمنو
سنجد
سرکه
سکه
سماق
سنبل
سبزه
سفره هفت سین ویژه نوروز نیست و گروهی این سفره یا مانندش را برای جشن زناشویی یا شب چله آماده می کنند.
به گفته دانشنامه ایرانیکا، مردمان دیگری که با ایرانیان فرهنگ و آیین های میان وند دارند (مانند افغان ها، تاجیک ها، و ارمنی ها) این سفره را نمی چینند و این سفره حتی میان کردها (که هر دو از نگاهبانان آیین های باستانی ایرانی بوده اند) نیز نبوده است، هر چند به تازگی سفره هفت سین در میان زرتشتیان شهرنشین فراگیر شده است.
هفت سین از مشهورترین مراسم نوروز است، و آن گرد آوردن هفت چیز است که نام آن ها با حرف «س» آغاز گردد. معمولاً بین اشیاء ذیل: سیب، سنجد، سماق، سیر، سرکه، سبزه (دانه های گندم و امثال آن که قبلاً در بشقابی کاشته و سبز کرده اند)، سبزی، سمنو، هفت چیز برای هفت سین انتخاب می شود.
عکس هفت سین
هفت سین یکی از آلبوم های محمد اصفهانی است که نسخهٔ اصل این آلبوم دارای ۷ قطعه می باشد که در سال ۱۳۸۱ توسط شرکت مشکات با آهنگسازی کامبیز روشن روان منتشر شد.
ترانه سرا: حافظ شیرازی فولکلوریک
آهنگساز: کامبیز روشن روان
تنظیم کننده: کامبیز روشن روان
آهنگ: فولکور افغاستان و شرق ایران
طول قطعه: ۰۹:۲۴
شماره ترتیب قطعه در آلبوم: ۱
نسخه اورجینال این آلبوم بنابر نام خود آلبوم دارای ۷ قطعه می باشد که قطعه اشترخواجو بیکلام است.
هفت سین نام سریال ایرانی به کارگردانی یدالله صمدی ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

ارتباط محتوایی با هفت سین

هفت سین در جدول کلمات

از هفت سین نوروزی
سمنو
از هفت سین ها
سبزه
از هفت سین ها که نماد گندزدایی و پاکیزگی است
سرکه
از هفت سین ها که نمادی از زایش | تولد و بالندگی است
سنجد
از هفت سین های سفره نوروزی
سماق
مهمان سفره هفت سین نوروز
سمنو

هفت سین را به اشتراک بگذارید

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• تزیین سفره هفت سین عروس   • نقاشی سفره هفت سین   • هفت سین 95   • سین های هفت سین   • سفره هفت سین سنتی   • تزیین سفره هفت سین 94   • سفره هفت سین ۹۵   • زیباترین سفره هفت سین   • معنی هفت سین   • مفهوم هفت سین   • تعریف هفت سین   • معرفی هفت سین   • هفت سین چیست   • هفت سین یعنی چی   • هفت سین یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی هفت سین
کلمه : هفت سین
اشتباه تایپی : itj sdk
آوا : haftsin
نقش : اسم
عکس هفت سین : در گوگل

آیا معنی هفت سین مناسب بود ؟           ( امتیاز : 95% )
شبکه مترجمین ایران