برای انتخاب دیکشنری یا لغتنامه، اینجا را کلیک کنید.
98 1624 100 1
شبکه مترجمین ایران

نهج البلاغه

/nahjolbalAqe/

معنی نهج البلاغه به فارسی

نهج البلاغه
کتابی است مشهور مشتمل بر خطب مواعظ و نامه های امیرالمونین علی ابن ابیطالب ( ع ) که شریف رضی آنرا تدوین و منسوب کرده است . و بر آن شرحهائی نوشته اند که معروف تر از همه شرح ابن ابی الحدید معتزل است .
نام کتابی است مشتمل بر خطب و مکاتیب و کلمات قصار حضرت امام علی بن ابیطالب علیه السلام فراهم کرده سید رضی . بر این کتاب شروحی چند نوشته اند که معروف تر از همه شرح ابن ابی الحدید معتزلی است .
کتابی است بعربی تالیف ابن ابی الحدید در شرح [ نهج البلاغه ] علی بن ابی طالب ۴ . شارح در متاب خود ضمن شرح خطب حضرت امیر ۴ مطالب تاریخی و ادبی بسیار درج نموده و آنرا بنام ابن علقمی وزیر اتحاف کرده است. وزیر مذکور صد هزار دینار برای تالیف آن بدو صله داد. این کتاب مکرر بطبع رسیده است .

نهج البلاغه در دانشنامه اسلامی

نهج البلاغه
مؤلف:ابوالحسن محمد بن حسین بن موسی موسوی بغدادی، معروف به سید رضی (م ۴۰۶ ق).
این کتاب شریف در سه بخش شامل خطبه های نهج البلاغه">خطبه ها و نامه ها و برخی از سخنان کوتاه و گهربار امیرالمؤمنین و امیر بیان علی بن ابی طالب - علیه السلام - است که در موقعیتهای گوناگون بیان فرموده یا برای افراد مختلف نوشته است. کلام امیرالمؤمنین - علیه السلام - دو خصوصیت ویژه دارد: اول، زیبایی و فصاحت و انسجام بی نظیر که آن را «فوق کلام مخلوق و دون کلام خالق» قرار داده است. دوم، تأثیر و نفوذ شگفت انگیز آن؛ به طوری که نه تنها در آن زمان، که پس از چهارده قرن هنوز هم هر شنونده ای را تحت تأثیر قرار می دهد. نهج البلاغه کتابی است که بزرگ ترین فصحا و بلیغ ترین گویندگان در طول تاریخ افتخار خویش را در محضر نهج البلاغه بودن دانسته اند. نهج البلاغه کتابی نیست که تنها از حیث لفظ، اوج قله های فصاحت را فتح کرده باشد؛ بلکه محتوا و مضمون این کتاب شریف نیز تالی و دنباله رو قرآن است. سید رضی در مقدمه نهج البلاغه می نویسد: «امیرالمؤمنین - علیه السلام - در موضوعات و ابواب مختلف کلماتی دارد و هرگاه انسان در یک موضوع کلمات آن حضرت را مطالعه می کند، شک نمی کند که این سخنان از کسی است که تمام عمر خویش را در همان رشته سپری کرده است؛ وقتی در باب زهد داد سخن می دهد، گویی هیچ بهره ای جز زهد و عبادت ندارد و گویی تمام عمر خویش را در گوشه خانه ای یا در پای کوهی گذرانده که هیچ کس را جز خود ملاقات نکرده است». سید رضی علاوه بر تبحّر در رشته های مختلف علوم اسلامی، یکی از بزرگ ترین ادبا و شعرای زمان خویش قلمداد می شد. سید رضی در مقدمه نهج البلاغه انگیزه خود را در جمع آوری این کتاب شریف چنین بیان می دارد: «من در سنین جوانی شروع به تألیف کتابی در خصائص ائمه - علیهم السلام - نمودم تا اخبار و کلمات آن بزرگواران را به صورت گلچین شده جمع آوری نمایم. زمانی که خصائص مربوط به امیرالمؤمنین - علیه السلام - را به اتمام رساندم، مشکلاتی پیش آمد که نتوانستم کتاب را کامل نمایم. در پایان فصول این کتاب، فصلی در کلمات قصار آن حضرت آمده بود؛ لکن خطبه ها و نامه های مفصل ایشان را ذکر نکرده بودم. چون عده ای از دوستان این فصل از کتاب را دیدند، برایشان جالب بود؛ لذا از من درخواست کردند تا کتابی مستقل درباره کلمات گر ...


نهج البلاغه در دانشنامه ویکی پدیا

نهج البلاغه
نهج البلاغه گزیده ای از خطبه ها، نامه ها و سخنان کوتاه علی بن ابی طالب است که توسط سید رضی در قرن چهارم ه‍. ق بر اساس ذوق ادبیِ شخصی اش از نامه ها و خطبه های علی فراهم آورده است. از جمله شاخصه های این کتاب، ترجمه های متعدد آن است.نبو
سخنان علی بن ابی طالب در این کتاب در سه باب آمده است:
ترجمه های فراوانی از این کتاب به فارسی در دسترس است که از آن میان می توان به ترجمه های سید جعفر شهیدی، علی نقی فیض الاسلام، جواد فاضل، محمدتقی جعفری، سید محمدمهدی جعفری، حسینعلی منتظری، حسین انصاریان، محمد دشتی، مصطفی زمانی، علی اصغر فقیهی از نهج البلاغه اشاره کرد.
ترجمهٔ روسی نهج البلاغه: عبدالکریم تاراس چرنینکو
عکس نهج البلاغه
مختصات: ۳۵°۴۵′۳۷٫۰۹″ شمالی ۵۱°۲۰′۳۶٫۲۵″ شرقی / ۳۵٫۷۶۰۳۰۲۸°شمالی ۵۱٫۳۴۳۴۰۲۸°شرقی / 35.7603028; 51.3434028نمایی از تونل متصل کننده فاز ۱ و ۲ بوستان نهج البلاغه   نمایی از فاز یک بوستان نهج البلاغه   نمایی از فاز ۲ بوستان نهج البلاغه
بوستان نهج البلاغه یکی از پارک های تهران می باشد که بیش از ۳۵ هکتار وسعت دارد و در بخش وسیعی از دره فرحزاد بین بزرگراه نیایش، بزرگراه همت و غرب بزرگراه یادگار امام احداث شده است. طول این بوستان یک و نیم کیلومتر و عرض متوسطش ۳۰۰ متر است. همچنین اختلاف ارتفاع سطح تا کف پارک، ۵۵ متر و دارای شیب بین ۱۰ تا ۳۵ درجه است.
بوستان نهج البلاغه دارای هشت تراست پیاده رو طولی ۱۲۰۰ متری، سه تراست پیاده رو عرضی ۳۰۰ متری، ۹ کیلومتر مربع مسیر دوچرخه سواری، ۱۸۰۰ متر مربع فضای ورزش همگانی، ۸۰ واحد آلاچیق، دو پل عابر پیاده بر روی دره و صدها نیمکت و چراغ برق است. در عمیق ترین نقطه این بوستان فضایی بکر و طبیعی به چشم می خورد که آب حاصل از قنات ها در آن جریان دارد. برای ساخت این بوستان یک میلیون و پانصد هزار ساعت کار انجام و بیش از ۱۵ میلیارد تومان نیز هزینه شده است. این بوستان همچنین دارای مسجد، پارکینگ ۷۵۰ واحدی، ۴۰ سرویس بهداشتی ...


چنانچه، معنی واژه بالا (برگرفته از دانشنامه ویکی پدیا)، نادرست یا مخالف قوانین جمهوری اسلامی ایران است، خواهشمند است گزارش دهید تا بررسی و حذف گردد => [گزارش]

نهج البلاغه در دانشنامه آزاد پارسی

نَهْجُ البَلاغه
کتابی به عربی گردآوردۀ سیدرضی شامل گزیده ای از فصیح ترین و ادیبانه ترین خطبه ها، نامه ها، وصیت ها، بخشنامه ها، دعاها، و جملات کوتاه حکمت آمیز امام علی (ع) که در سه بخش خطبه ها، نامه ها، و جملات حکمت آمیز تنظیم شده است. تألیف کتاب، آنچنان که در پایان آن تصریح شده، در ۴۰۰ق پایان یافته است. سیدرضی در گردآوری کتاب مسائل ادبی و بلاغی را در نظر داشته است برای همین دقت های حدیثی را رعایت نکرده و، جز در هفده مورد، سند روایات را نیاورده است. همین مسئله باعث شده است که اول بار ابن خلکان و کسانی به پیروی از او و نیز برخی خاورشناسان و محققان معاصر بعضی مطالب کتاب را ساختۀ سیدرضی بدانند. در برابر، محققان بسیاری در این باره پژوهش کرده و با استخراج سند روایات صحت انتساب آن به امیرالمؤمنین را تأیید کرده اند. در نهج البلاغه مباحث فراوانی در موضوع های خداشناسی، انسان شناسی، مباحث کلامی و سیاسی و اجتماعی و تاریخی، به ویژه مسائل اخلاقی مطرح شده است. سیدرضی گاه به حل مشکلات یا بیان شأن نزول و گاه به اظهار نظر دربارۀ سخنان پرداخته است. بیش از ۱۰۰ شرح برای نهج البلاغه ذکر کرده اند؛ ازجمله مهم ترین آن هاست: منهاج البراعة تألیف قطب الدین راوندی؛ شرح نهج البلاغه تألیف ابن میثم بحرانی؛ شرح نهج البلاغه تألیف ابن ابی الحدید؛ منهاج البراعة تألیف میرزا حبیب الله خویی؛ شرح نهج البلاغة تألیف محمد عبده مصری؛ شرح نهج البلاغه تألیف علامه محمدتقی شوشتری، و شرح فارسی نهج البلاغه از علامه محمدتقی جعفری. صبحی صالح با چاپ تحقیقی خود از آن، این کتاب را در جهان اهل سنت مطرح کرد. علی نقی فیض الاسلام، سیدجعفر شهیدی، عبدالمحمد آیتی، محمد مهدی فولادوند، جواد فاضل، محمد دشتی، محمد مهدی جعفری، محسن فارسی، و عبدالمجید معادیخواه آن را به فارسی ترجمه کرده اند. نهج البلاغه به زبان های دیگری ازجمله انگلیسی و آلمانی و اردو ترجمه شده است. فرهنگ ها و معجم هایی برای نهج البلاغه تهیه کرده اند، ازجمله فرهنگ آفتاب به کوشش عبدالمجید معادیخواه؛ تصنیف نهج البلاغه به کوشش لبیب بیضون و الهادی الی موضوعات نهج البلاغه به کوشش علی مشکینی. مستدرکاتی بر نهج البلاغه تهیه شده است که مفصل ترین آن ها نهج السعادة فی مستدرک نهج البلاغه تألیف شیخ محمد باقر محمودی است. آثار فراوانی نیز به عربی یا فارسی دربا ...

نقل قول های نهج البلاغه

نهج البلاغه،نام کتابی است به زبان عربی که مجموعه ای از خطبه ها، نامه ها و اندرزهای (حکمت ها)ی علی ابن ابی طالب، امام اول شیعیان و چهارمین خلیفه مسلمانان است.گردآورندهٔ نهج البلاغه شریف رضی است. نهج البلاغه عنوانی است که شریف رضی برای منتخبی از خطبه ها و مواعظ، نامه ها و عهدنامه ها، و کلمات کوتاه و قصار علی بن ابی طالب برگزیده است. نثر این کتاب از جمله شیواترین متون عربی محسوب می شود.در این نوشتار ترجمه فارسی آن قرار داده شده است.
• « جهاد ، درى است از درهاى بهشت که خدا به روى گزیده دوستان خود گشوده است ، و جامه تقوى است ، که بر تن آنان پوشیده است.»
• «  امّا هیچ یک از شما خود را براى جهاد آماده نساخت و از خوارمایگى ، هر کس کار را به گردن دیگرى انداخت ، تا آنکه از هر سو بر شما تاخت آوردند و شهرها را یکى پس از دیگرى از دستتان برون کردند . اکنون سربازان این مرد غامدى به انبار درآمده و حسّان پسر حسّان بکرى را کشته و مرزبانان را از جایگاههاى خویش رانده‏اند . شنیده‏ام مهاجم به خانه‏هاى مسلمانان ، و کسانى که در پناه اسلام اند در آمده ، گردنبند و دستبند و گوشواره و خلخال از گردن و دست و پاى زنان به در مى‏کرده است ، حالى که آن ستمدیدگان برابر آن متجاوزان ، جز زارى و رحمت خواستن سلاحى نداشته‏اند . سپس غارتگران ، پشتواره‏ها از مال مسلمانان بسته ، نه کشته‏اى بر جاى نهاده و نه خسته ، به شهر خود بازگشته‏اند . اگر از این پس مرد مسلمانى از غم چنین حادثه بمیرد ، چه جاى ملامت است ، که در دیده من شایسته چنین کرامت است . »
• « شگفتا به خدا که هماهنگى این مردم در باطل خویش ، و پراکندگى شما در حقّ خود ، دل را مى‏میراند ، و اندوه را تازه مى‏گرداند . زشت بادید و از اندوه برون نیایید که آماج تیر بلایید ، بر شما غارت مى‏برند و ننگى ندارید . با شما پیکار مى‏کنند و به جنگى دست نمى‏گشایید . خدا را نافرمانى مى‏کنند و خشنودى مى‏نمایید.»
• «اگر در تابستان شما را بخوانم ، گویید هوا سخت گرم است ، مهلتى ده تا گرما کمتر شود . اگر در زمستان فرمان دهم ، گویید سخت سرد است ، فرصتى ده تا سرما از بلاد ما به در شود . شما که از گرما و سرما چنین مى‏گریزید ، با شمشیر آخته کجا مى‏ستیزید ؟.»
• «  هنوز بیست سال نداشتم که پا در معرکه گذاشتم ، و اکن ...

نهج البلاغه در جدول کلمات

سید بزرگواری که نهج البلاغه را جمع آوری کرد
رضی

نهج البلاغه را به اشتراک بگذارید

پیشنهاد کاربران

نوید محمدی
nahj al balagheh
ابراهیم جُرفی
سلام علیکم در یک مبحثی خواندم که از نظر زمانی جمع آوری نهج البلاغه را به سه بخش تقسیم نموده .
1 - قبل از حکومت مانند خطبه های 5 ، 67 ، 139 و . . . .
2 - هنگام خلافت مانند خطبه های 3 ، 12 ، 15 و 16 .
3 خطبه های بعد از خلافت مانند 20 ، 21 ، 27 ،105 و 108 .
سؤال من این است : آیا خطبه های بعد از خلافت مطلب صحیحی است یا خیر و در صورت مثبت بودن پاسخ چگونه می شود بعد از خلافت حضرت خطبه ای فرموده باشند وحال اینکه شهادت حضرت پایان خلافت ایشان می باشد.
با تشکر از زحمات علمای اعلام و حجج اسلم ودانشمنان بزرگوار - ابراهیم جُرفی
نامه ٤٧
به نيكى‏ها امر كن و خود نيكوكار باش، و با دست و زبان بديها را انكار كن، و بكوش تا از بدكاران دور باشى، و در راه خدا آنگونه كه شايسته است تلاش كن، و هرگز سرزنش ملامتگران تو را از تلاش در راه خدا باز ندارد. براى حق در مشكلات و سختى‏ها شنا كن، شناخت خود را در دين به كمال رسان، خود را براى استقامت برابر مشكلات عادت ده، كه شكيبايى در راه حق عادتى پسنديده است، در تمام كارها خود را به خدا واگذار، كه به پناهگاه مطمئن و نيرومندى رسيده‏اى، در دعا با اخلاص پروردگارت را بخوان، كه بخشيدن و محروم كردن به دست اوست، و فراوان از خدا درخواست خير و نيكى داشته باش. وصيّت مرا بدرستى درياب، و به سادگى از آن نگذر، زيرا بهترين سخن آن است كه سودمند باشد، بدان علمى كه سودمند نباشد، فايده‏اى نخواهد داشت، و دانشى كه سزاوار ياد گيرى نيست سودى ندارد.
محمد
راه شیوا
قندی
Phad der Eloquenz یا فاد دِر اِلو کُوِنس عنوان ترجمه کتاب نهج البلاغه به زبان آلمانی می باشد. ترجمه آن به زبان فارسی " راه سخنوری " . Eloquenz ریشه لاتین دارد . کلمه loqui ( لوکوِی ) به زبان لاتین به معنای سخن گفتن و حرف زدن می باشد و eloquentia ( اِلو کوِنتیا ) به معنای استعداد بیان هنری افکار در قالب ، داستان ، خطابه و حکایت از طریق تسلط داشتن به یک زبان در چهارچوب دستور همان زبان یا گراماتیک آن زبان، طوریکه شنونده را جذب کلام گوینده نماید. پیشوند el به احتمال زیاد همان پیشوند " اَل " در زبان عربی میباشد که نشانه حرف تعریف و معادل کلمه the در زبان انگیسی است. بلاغت در زبان فارسی امروز به معنای شیوایی و روشنی در بیان زبانی میباشد. لذا نهج البلاغه در ترجمه فارسی میتواند بصورت : راه بیان شیوا ، باشد.
نرگس
راه روشنِ رُشد

معنی یا پیشنهاد شمانام نویسی   |   ورود

پارچه گرامی

عبارات و کلمات کلیدی مرتبط

• دانلود نهج البلاغه   • نهج البلاغه اندروید   • حکمت های نهج البلاغه   • نهج البلاغه خطبه 80   • جستجو در نهج البلاغه   • نهج البلاغه چیست   • نهج البلاغه دشتی   • نامه های نهج البلاغه   • معنی نهج البلاغه   • مفهوم نهج البلاغه   • تعریف نهج البلاغه   • معرفی نهج البلاغه   • نهج البلاغه یعنی چی   • نهج البلاغه یعنی چه  

توضیحات دیگر

معنی نهج البلاغه

کلمه : نهج البلاغه
اشتباه تایپی : ki[ hgfghyi
آوا : nahjolbalAqe
نقش : اسم
عکس نهج البلاغه : در گوگل

آیا معنی نهج البلاغه مناسب بود ؟           ( امتیاز : 98% )